build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 09-Jan-2016 at 00:23
Originally posted by zabegan

Originally posted by fichot

Имајќи в предвид што добивме, подобро ќе беше „нивата“ на плоштад да се урбанизираше како парк.
е тука не се согласувам, можеби објектите требало да бидат со помал габарит па околу нив да има простор за некакви партерно зеленило, ама тој простор мораше да биде пополнет за да се коплетира плоштадот


Плоштад може да се комплетира и со парк.Не постои правило дека мора од сите страни да има згради, тоа мислам е покарактеристично за средновековни градови од збиен тип. Уствари и вака ќе биде опколен со згради, само што во рамки на самиот плоштад би имало и парк. Ама нема везе, прошо воз. :/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 09-Jan-2016 at 00:30
Originally posted by fichot

Originally posted by zabegan

Originally posted by fichot

Имајќи в предвид што добивме, подобро ќе беше „нивата“ на плоштад да се урбанизираше како парк.
е тука не се согласувам, можеби објектите требало да бидат со помал габарит па околу нив да има простор за некакви партерно зеленило, ама тој простор мораше да биде пополнет за да се коплетира плоштадот


Плоштад може да се комплетира и со парк.Не постои правило дека мора од сите страни да има згради, тоа мислам е покарактеристично за средновековни градови од збиен тип. Уствари и вака ќе биде опколен со згради, само што во рамки на самиот плоштад би имало и парк. Ама нема везе, прошо воз. :/
знам, и јас обично би го искоментирал истово, ама конкретно овој простор го гледав како неисполнет блок... како да постои ред згради и една да фали
просторот сепак е огромен и можеше да има и објекти и зеленило, од се по малку

всушност, ако имаше зеленило пред овие објекти и беа повлечени малку поназад, нивната висина автоматски ќе беше визуелно малку повеќе прифатлива
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 09-Jan-2016 at 00:47
Така де, баш како на фоткава.

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 09-Jan-2016 at 21:19
Добро де ќе остане ли нешто во Скопјево што нема да се исече....
Ова не е архивирано ,ај да видиме дежурните подржувачи на власта што ќе кажат.

http://a1on.mk/wordpress/archives/471826
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 09-Jan-2016 at 21:55
Старо е воа, (наводно) ради оградата и/или од безбедносни причини ги сечеа.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 11-Jan-2016 at 16:46
Ново Лисиче
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 11-Jan-2016 at 16:52
Се сечат дрва во парк на големо!

Денес на 05.01.2016, камионче и кола се наоѓаа паркирани на локацијата означена на мапата како и 4-5 „работници“ кои си товараа исечено дрво на сред бел ден, околу 12 ч на пладне во Градски Парк - Скопје. Целиот тој дел од паркот е ОСАКАТЕН. Да земете да ги броите колку дрва се испосечени... мислам дека бројката е загрижувачки голема. Не знам, немам идеја како да им се укаже на овие нелуѓе дека не е во ред тоа што го прават. Очиглено имаат „дозвола“ од некој... До кога ќе ги сакатите белите дробови на Скопје?
-----------------------------------------------------------
07.01.2016г.
Продолжува сечата во парк, овојпат жртва е најголемото стебло во тој дел од паркот! Дајте идеја како да се сопре ова лудило!!! Каде да се пријави? Кој е надлежен? Зарем нема „чувари“ во паркот? Дали „Паркови и зеленило“ го прават ова? Зошто го прават? ...
Има уште многу прашања на кои ќе треба да се одговори!

Споделете! Раширете ја веста, да се преземе нешто!Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 11-Jan-2016 at 18:39
Маме мамино им ебаа на дрвјата...
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 11-Jan-2016 at 19:33
Нема лек. Само индивидуално засадување дрвца на секое ќоше во стариот дел или организирање некоја масовна акција на здруженијата за животна средина, ден на дрво и уште милион ги има. И така освен што пуштаат соопштенија од време на време, друго ништо не прават.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 11-Jan-2016 at 20:05
Лек е откорнување на веќе израснатите дрвја во шумите и нивно пресадување во сега веќе уништените и непостоечките паркови.
 
Но дури и да ги откорнат и да ги пресадат, сепак и на нив ќе им дојде редот порано или подоцна за да ги исечат.
 
Ви се верува ли дека во Автокоманда каде што го изградија тој плоштадот Гази Баба, конечно почнале да растат дрвјата засадени летото 2009 или летото 2010, но градоначалникот наредил во летото 2015 да бидат отстранети и да бидат засадени нови помали дрвца, бидејќи сегашните дрвја РАСТЕЛЕ И СО ТОА ГО НАГРДУВАЛЕ ИЗГЛЕДОТ НА ПЛОШТАДОТ ???


Edited by Dexter26 - 11-Jan-2016 at 20:06
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 11-Jan-2016 at 21:15
Ова е веќе комедија.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 07-Mar-2016 at 21:19
Еве што се случува кога не се заменуваат на време стари и дотраени дрва, крокодилските солзи на дежучните плачковци за секое дрво нема да му помогнат на сопственикот на возилото. Да не збориме дека сето ова можело и потрагично да заврши.
http://telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-silen-veter-vo-skopje-drvo-zdrobi-tojota-na-partizanska-foto.nspx
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 07-Mar-2016 at 22:16
Originally posted by King

Еве што се случува кога не се заменуваат на време стари и дотраени дрва

Затоа молам, сите стари и дотраени дрва, навреме да се заменат со барокни торти. А младите и витални дрва, јбг нема да останат вечно млади и витални, па и тие навреме нека се заменат со барокни торти, пред да остарат и да станат опасни. Превентивно.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 08-Mar-2016 at 00:06
Сега наместо отштета, казна за непрописно паркирање.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 08-Mar-2016 at 02:35
Originally posted by King

Еве што се случува кога не се заменуваат на време стари и дотраени дрва, крокодилските солзи на дежучните плачковци за секое дрво нема да му помогнат на сопственикот на возилото. Да не збориме дека сето ова можело и потрагично да заврши.
http://telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-silen-veter-vo-skopje-drvo-zdrobi-tojota-na-partizanska-foto.nspxДрвово ама баш ич не личи на старо и дотраено.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 08-Mar-2016 at 07:55
Originally posted by fichot

Originally posted by King

Еве што се случува кога не се заменуваат на време стари и дотраени дрва, крокодилските солзи на дежучните плачковци за секое дрво нема да му помогнат на сопственикот на возилото. Да не збориме дека сето ова можело и потрагично да заврши.
http://telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-silen-veter-vo-skopje-drvo-zdrobi-tojota-na-partizanska-foto.nspxДрвово ама баш ич не личи на старо и дотраено.
Уште подобро, замисли колкава е шансата да падне ако е старо и дотраено, штом паѓаат и недотраени дрва.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 08-Mar-2016 at 18:00
Затоа треба да се исечат сите дрвја во Скопје! За да се спречат вакви работи во иднина!
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 08-Mar-2016 at 18:47
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Еве што се случува кога не се заменуваат на време стари и дотраени дрва, крокодилските солзи на дежучните плачковци за секое дрво нема да му помогнат на сопственикот на возилото. Да не збориме дека сето ова можело и потрагично да заврши.
http://telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-silen-veter-vo-skopje-drvo-zdrobi-tojota-na-partizanska-foto.nspxДрвово ама баш ич не личи на старо и дотраено.
Уште подобро, замисли колкава е шансата да падне ако е старо и дотраено, штом паѓаат и недотраени дрва.
ова е можеби петто дрво што паднало во градов поради ветер (што е нормално и за здраво дрво, во зависност од цврстина на корен) или дотраеност, во целиот мој животен век... затоа треба очигледно за одмазда да се исече све живо и здраво... беспрекорна логика
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 08-Mar-2016 at 22:47
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Еве што се случува кога не се заменуваат на време стари и дотраени дрва, крокодилските солзи на дежучните плачковци за секое дрво нема да му помогнат на сопственикот на возилото. Да не збориме дека сето ова можело и потрагично да заврши.
http://telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-silen-veter-vo-skopje-drvo-zdrobi-tojota-na-partizanska-foto.nspxДрвово ама баш ич не личи на старо и дотраено.
Уште подобро, замисли колкава е шансата да падне ако е старо и дотраено, штом паѓаат и недотраени дрва.


Некаде (цркводром) и кровови паѓаат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 25-Mar-2016 at 15:32

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.