build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зеленило
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Зеленило
    Posted: 19-Feb-2008 at 04:35
Cheers

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1611&mid=24&tabId=1&tabindex=0

СЕ САДАТ ДРВЈА НА ПОВЕЌЕ ЛОКАЦИИ ВО ГРАДОТ

Бригадите на ЈП”Паркови и зеленило” деновиве садеа дрвја во повеќе скопски општини, меѓу кои Карпош, Аеродром и Ѓорче Петров.

Во Општина Карпош, во акцијата за садење дрвја, ископани се околу 700 дупки и во нив е насадена висока вегетација: листопадни и зимзелени садници. Во акцијата се опфатени површините покрај кејот на реката Вардар, кај Скејт паркот, пред хотелот Александар Палас и дворовите на сите градинки и основни училишта во општината. Насадени се листопадни дрвја од видовите јавор, јасен и каталпа и зимзелени дрвја од видовите туја апликата и смрча.

Во општина Аеродром, ископани се 200 дупки, во кои во текот на наредната недела ќе бидат насадени листопадни садници од видовите јавор и јасен. Ископани се дупки во населбата Ново Лисиче, околу основното училиште “Ѓорѓија Пулевски“, покрај патеките, околу ТЦ “Бисер“, кај игралиштето, во населбата Мичурин пред училиштето “Блаже Конески” и зад фонтаната, како и на улица Владимир Комаров зад ТЦ “Скопјанка”.

Во парковските површини на општина Ѓорче Петров вкомпонирани се и насадени вкупно 255 дрвја, од кои 211 зимзелени и 42 листопадни дрвја. Хортикултурното уредување во паркот ќе продолжи до 20 февруари до кога ќе треба да се досадат уште садници.Edited by Cloverstack - 19-Feb-2008 at 04:36
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Mar-2008 at 00:03
Ја сум за да се сади зеленило, ама кога е потребно безразмислување да се сече. Знаете каков е мојот став. Мразам екологисти! Многу пати направиле проблем кај што нема.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Mar-2008 at 00:30
Јас сум за зеленило како што треба. Значи да се прават асални паркови кои ќе бидат вистински украс на градот и ќе имаат и позитивно еколошко влијание. Сум за добри дрвореди по цел град кои ќе се одржуваат.

Против сум било какви интервенции на заштитениот појас на Водно, Гази баба како и во постоечките паркови.

Против сум групи малограѓани или еколози изгубени во свемир кои би го минирале секој проект за да зачуваат некој змијарник обраснат со плевел, секој поради свои мотиви секако.


Edited by pbanks - 04-Mar-2008 at 01:06
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Mar-2008 at 20:46

ВО РАМКИ НА АКЦИЈАТА "ДЕН НА ДРВОТО - ЗАСАДИ ЈА СВОЈАТА ИДНИНА"
Засадени дрвца во Кучевиште, Бутел и во Чаир

Во рамките на акцијата "Ден на дрвото - засади ја својата иднина", вчера во месноста Кучевиште први дрвца засадија градоначалникот на Скопје Трифун Костовски, македонскиот баритон Борис Трајанов и градоначалникот на Општина Чучер Сандево Воислав Киранџиќ. Целта на симболичното садење десетина зимзелени дрвца беше да се повикаат жителите на Кучевиште да се вклучат во големата акција за пошумување на 12 март, кога ќе бидат засадени над 2 милиона дрвја низ државава.
Делегацијата на иницијативниот одбор на акцијата вчера садници засади и во општините Бутел и Чаир, а садниците ги обезбедија Владата, дипломатскиот кор во земјава, бројни истакнати поединци и организации. (М.Ѓ.)

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=148298&idg=8&idb=2315&rubrika=Skopje


Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Mar-2008 at 21:13
Originally posted by lslcrew

Ја сум за да се сади зеленило, ама кога е потребно безразмислување да се сече. Знаете каков е мојот став. Мразам екологисти! Многу пати направиле проблем кај што нема.


Човече не зезај. Факт е дека постојат одредени групи на луѓе кои се премногу екстремни во своите убедувања. Некои се изманипулирани за ситни политички поени, некои се искрени. И јас неможам да смислам неосновани протестирања, и поддржувам урбанизација тотално Thumbs%20Up, али не би рекол никад дека мразам екологисти. Ваљда дека и себеси се сметам за нешто како „умерен-екологист„ Big%20smile.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Mar-2008 at 08:27
Свесен сум дека имало еден куп слични акции и дека Скопје има  многу поголеми проблеми но ова е за поздравување. Што е најтрагично во сликите од 70-те Скопје делува многу многу почисто и посредено. Знае некој зошто се инженерите?  Dunno
 

Ангажирани 60 сезонски работници во Аеродром

Вчера шеесетина нови сезонски работници започнаа да работат на територијата на општината Аеродром. Ангажманот на работниците е во рамки на акцијата „Почиста Општина Аеродром“ што се презема заради редовно одржување на хигиената. Новост во акцијата е тоа што Општината, покрај работници, ангажираше и четворица земјоделски инженери. Работниците ќе бидат распоредени по реон, а на секој работник Општината му обезбеди работна облека. За поуспешно спроведување на акцијата е набавена и механизација, како што се тракторчиња и тримери за косење трева, телескопски пили за сечење гранки, потоа метли, лопати, гребла и канти за собирање на сметот.

Преку оваа акција, Општината сака да влијае и на зголемување на нивото на културата на живеење и на еколошката свест кај граѓаните. (С.И.)

 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Mar-2008 at 19:35
Единствено нешто за што инженерите би биле потребни.. па за системот за наводнување претпоставувам..

Edited by La Linea - 10-Mar-2008 at 19:35
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Mar-2008 at 19:44
Ете, Бајага ни го засади првото дрво. Неќам да цепидлачам, али таа чест мислам дека требаше да му припадне на министерот или заменик-министерот по екологија Roll%20eyes.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Mar-2008 at 22:53
Министерот се викаше Џелил Бајрами или тој беше за култура?!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Mar-2008 at 10:36
Неам везе човече, али и он беше кадар на ДПА и ретко се појавуваше во јавност. Мислам дека сега е во отставка како и пола влада Question.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Mar-2008 at 14:05
Тема зеленило ама и надвор од Скопје:

ПО ТРИДЕЦЕНИСКА ЗАПУШТЕНОСТ НА ТУМБЕ-КАФЕ

Битолчани пак ќе пијат кафе на тумбето

По тридецениска негрижа и пустошење на некогаш најпопуларното излетничко место во Битола, локалната власт реши да го спаси од заборав познатото Тумбе-кафе. Тоа станало омилено место уште во 19 век, во времето на битолскиот валија Абдул Керим-паша (1892). Тумбето било место за кафе-муабет на турските аги и бегови, а подоцна и на градската буржоазија. За жал, неговиот денешен лик не го зачувал стариот сјај. Разрушените објекти, искршените светилки, демолираните клупи, расфрлените отпадоци, уништена вегетација, а и последната посета на глутница волци, ги одвратија малкутемина шетачи што се носталгично поврзани за местото.

- Душа ме боли кога го гледам како пропаѓа. Како средношколец учествував во акциите за негово уредување. Имаше скара со највкусни ќебапи. Тоа беше забава на отворено, а не како денешните младинци, кои се затвораат по кафулињата. Тумбе-кафе беше за мерак. Сега кога ќе го погледнам, ме лазат морници поради неговиот изглед и тагата што вакво природно богатство се остава на забот на времето - вели битолчанецот Миле Спасовски. Тумбе-кафе е составен дел од пешачката магистрала, која почнува од чаршијата и Безистенот, продолжува низ Широк сокак, корзото, шеталиштето и завршува кај античкиот локалитет Хераклеја. Малку градови може да се пофалат со сложени шетачки целини. По обновата на фасадите на Широк сокак, реновирањето на градското шеталиште, сега главната артерија е прекината токму на Тумбе-кафе. Општината е подготвена да ја зачува традицијата. Деновиве се очекува Советот да донесе одлука за распишување конкурс за изработка на идејно урбанистичко решение за уредување на Тумбе-кафе.

- Општината ќе распише оглас и очекуваме да добиеме повеќе предлози. Првоизбраниот ќе добие 1.000 евра. Потоа тој простор ќе биде детаљно урбанистички решен. Досега местото немаше инфраструктура. Ние ќе го уредиме, иако земјиштето е се' уште сопственост на државата - рече Љупчо Стојчев, началник на Одделението за урбанизам. Средувањето на Тумбе-кафе беше предизборно ветување на градоначалникот Владимир Талески. По негова иницијатива се уреди градското шеталиште, кое сега стана омилена пешачка зона за битолчани. - Годинава планираме да се сконцентрираме малку повеќе на Тумбе-кафе. Планираме дел од буџетските пари на општината да искористиме за да го дотераме - изјави Талески. Во Битола неколку архитекти веќе изработиле планови за уредување на Тумбето.

Жанета Здравковска


Незнам дали сте биле на Тумбе Кафе, ама сега е ебодром (пардон на изразот) и чат-пат некој манијак, волк или имигрант се наоѓа. Иначе и зоолошката е таму горе (инаку во фаза на реновација). Следниот пат кога ќе бидам Битола, ваљда ќе биди готов проектот па ќе пуштам слики.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Mar-2008 at 15:48
Ова му доаѓа нешто како кермес во Скопје, само што Битола нема трифка!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Mar-2008 at 17:45
ааа нас градоначалникот ни го суреди градот (сериозно)... само шо уште 69 ко него требат за да заличи на урбана средина (немаме тротоари во битола)... ама ете планина ќе имаме
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Apr-2008 at 01:48
http://vecer.com.mk/?ItemID=6CC9BE45905949468576A6B4E65D94B7

ЗЕЛЕНИЛО ВО ГРАДОТ


Најмногу тревници во Аеродром


Зеленилото во Скопје се зголемува од година во година. Најмногу зелени површини има во Општина Аеродром, кој е најперспективната општина кога станува збор за зеленилото. Таму постојано се зголемуваат, но и одржуваат зелените делови.

- Од вкупното зеленило во градот, годинава една третина или 812.000 квадратни метри се наоѓаат во општина Аеродром. Во Карпош има 615.000 квадрати со зеленило, во Чаир - 297.000, во Центар - 200.000, во Кисела Вода- 194.000..., информираше градоначалникот на Скопје Трифун Костовски на средбата со скопските градоначалници говорејќи за партиципацијата на општините во буџетот на ЈП "Паркови и зеленило" за одржување на зелените површини.

Првите луѓе во општините посочија одредени забелешки до ЈП "Паркови и зеленило", како и тоа дека во ова претпријатие има помалку работници кои се грижат за зеленилото отколку административен кадар.

- Околу 20 милиони денари годишно издвојуваме за "Паркови и зеленило", а имаме вкупно 10 работници, се пожали градоначалникот на Кисела Вода Џорџе Арсов.

Градоначалникот Костовски реагира на несредениот простор околу новата спортска сала "Борис Трајковски" каде се собрани купишта шут. Тој информираше дека ќе упати писмо до "Меркатор" кој стопанисува во земјиштето да го уредат запуштениот простор.

(М.Г.)
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Apr-2008 at 05:35
што има меркатор со тоа што од Борис Трајковски им фрлиле шут на нивна земја?! 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Apr-2008 at 23:52

Добра работе само џабе им е, се ќе биде отстрането za 3 dena

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Apr-2008 at 23:32

КОСТОВСКИ ЌЕ ГО ОДВРЗЕ ЌЕСЕТО ЗА ОБНОВА НА ЗЕЛЕНИЛОТО

Милион евра за Градскиот парк

Со приходите што ги добива,„Паркови и зеленило“ имаат на располагање само 7 до 8 денари месечно за еден квадратен метар зелена површина

Градските власти со ребаланс на буџетот ќе одвојат милион евра за обнова на Градскиот парк, најави градоначалникот Трифун Костовски. Причина за оваа инвестиција е тоа што паркот 40 години не е реконструиран, и покрај тоа што зеленилото, особено ниското, има рок на траење и што претпријатието „Паркови и зеленило“ е во лоша финансиска кондиција.Деновиве бев на состанок со директорот на „Паркови“, Љупчо Димовски, и се фрапирав од тоа што ми го кажа. Со приходите што ги добива претпријатието излегува дека имаат на располагање само 7 до 8 денари месечно за еден квадратен метар зелена површина. Со тие пари се плаќаат работната сила, одржувањето, полевањето, садењето, што е мошне тешко. Поради тоа тие не можат да направат посериозна реконструкција на Градскиот парк, па со следниот ребаланс на градскиот буџет ќе се обидеме да одвоиме милион евра со кои уште годинава ќе почнеме да го обновуваме зеленилото - вели Костовски.Градоначалникот најави дека со тие пари ќе се тампонира дел од земјата, ќе се донесе нова земја, ќе се израмни теренот на некои места и ќе се засадат нови садници.Од претпријатието повеќепати најавуваа разни проекти за збогатување на содржината на Градскиот парк. Досега ништо не е почнато поради тешката финансиска состојба. „Паркови и зеленило“ минатата година ја заврши со минимална добивка од 77.000 евра пред оданочување, но се соочува со големи проблеми во работењето, затоа што немаат доволно работна сила, а механизацијата е застарена. Неодамна градоначалникот Костовски рече дека има инвеститори заинтересирани за сите градски претпријатија со јавно-приватно партнерство, освен за „Паркови и зеленило“. Поради тоа тој најави дека работата на ова претпријатие можеби ќе ја субвенционира со пари од градскиот буџет.

„Кермес“ е како авет

Градоначалникот Костовски жали што градилиштето на рестораноот „Кермес“, за кој и тој е инвеститор, со месеци е затворено и го нагрдува паркот. Ова што сега се случува со „Кермес“ е најлошото можно решение. Градилиштето стои со месеци и никој не се изјаснува што понатаму. Нека решат да го урнат и нека се обесштетат инвеститорите, што било, само да не остане вака. Во меѓувреме во паркот никна ресторанот „Ања“, никна „Езерце“, кафеаните се прошируваат и никому ништо. „Кермес“ остана како авет, полошо не може да биде - вели Костовски.Градежните работи беа запрени по налог на Министерството за транспорт и врски, поради недоследности при издавањето на градежната дозвола, оти стариот објект, кој беше урнат, бил под законска заштита.

Dnevnik

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Apr-2008 at 00:48
Го испуштиле името на градскиот парк!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Apr-2008 at 03:36
Дополнително за паркот

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=06CC501F7928A8449B6B98C758104382

Ќе се обновува тревата во Градскиот парк

За целиот проект се потребни околу милион евра, а ќе се одвива во неколку фази

Градот Скопје планира целосна реконструкција на Градскиот парк, која веројатно ќе започне во текот на летото. За целиот проект се потребни околу милион евра, а ќе се реализира во неколку фази. Според најавите од градоначалникот Трифун Костовски, првите пари за Градскиот парк ќе се одвојат уште при првиот ребаланс на буџетот. Ќе се стартува во стариот дел од паркот, со комплетно менување на тревата и зелениот расад. Костовски појаснува дека животниот век на тревата е околу 12 години, по кој таа почнува да се проретчува и да осиромашува. Бидејќи нашиот парк не е реконструиран близу 40 години, треба да се почне од почеток, па со нови идеи во иднина и да се збогатуваат неговите содржини.

„Со седум до осум денари за квадратен метар зеленило, колку што добива ’Паркови и зеленило’ за одржување на градските зелени површини, не можеме да очекуваме квалитетна работа. Во тие средства, покрај работната рака, влегуваат и набавката на семиња, земја, садници и се' друго, што значи дека за развој или инвестирање не станува збор. Заради тоа Градот планира етапно да започне со целосна реконструкција за обновување на паркот“, вели Костовски и нагласува дека тогаш граѓаните ќе треба да посветат многу повеќе внимание на хигиената во Градски парк, но и на зачувување на садниците.

Во паркот, според проектот на „Паркови и зеленило“, посебно ќе се уреди влезната партија околу фонтаната „Лотос“ и споменикот на Гоце Делчев. Кон Градскиот стадион ќе се протега алеја која ќе биде широка и ќе ги поврзе платото и стадионот од една страна и приодот кон „Кермес“ и улицата. Просторот пред летната сцена- школка, ќе се поплочи со внесување извесни мотиви, а за најмладите „Паркови и зеленило“ планира да направи лавиринт од повеќе видови жива ограда, која ќе биде засадена по претходно исцртана шема и ќе има висина од еден метар. (С.Н.)

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-Apr-2008 at 20:27
Previous

ај ова можи подразбира и менвање на тревата на градски
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.265 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.