build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба на НУБ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [3.03%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
2 [6.06%]
1 [3.03%]
8 [24.24%]
10 [30.30%]
5 [15.15%]
5 [15.15%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 33   Average: 4.33

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Доградба на НУБ
    Posted: 26-Nov-2017 at 15:51

прв бенефит од ваков плоштад, дури и да не ја прошират библиотеката апсорбирајќи го оу.Ссвети Кирил и Методиј, ќе бидат Скопски Вечери на Поезијата и Анимацијата, доколку навистина успееме од Мавровка да направиме филмски и телевизиски центар, oној некогаш запишан а отпишан [Д] се до сега ...

во чие власништво е трговскиот, а чив и да е, ваков каков што е штур и празен и да е приватен државата со лезет ќе го откупи, доколку протне закон да празни дуќани плаќаат дупло комуналии, та и самите газди да бараат поактивно закупци, негде и за џабе бар помагајќи некого во семејство како сам не би зијанел на комунален данок, оштроумна мотивација нели нема што друго, а само за да дотераме до поарно ...

конечно ако не дочекавме филмски центар при комплекс на МОБ тоа да го извлечеме преку НУБ и новонајавената клучка пред него, бар ова е можност да ја завоземе натаму ...

~

интересно би било и доколку воопшто не ја чепкаат НУБ оставајќи ја вака тотал брутал, иако тоа би било греота бар во однос визурата кон училиштето т.е. негово потсредување и спојување за нуб, та дури и чисто естетски а задржувајки ја постојната функција ...

но можат ова новиот стакларник да го врзат некако за Мавровка со сличен стаклен коридор како павиљон или ко по наш конзумеристички аршин дуќанџик ходник, та дури терале и арпаџик ко со оние алуминиумските тераси под Мавровка ... ќе биде малку ау кој век сме застанале пошто нели пред се за себе вакво нешто би правеле, но бар ќе има некаква логичност како спојки сред сета ова коктелијада од стилои и форми во околина ... ќе дојде ли ден некој да го натера Скопје да им подаде рака и ги смири различностите ете ако не поинаку бар архитектонски ... најлесно со зеленило, но и во пејсажната архитектура а не пак пејсаж.урбанизам сме дебакл, а не пак стетски конекции помеѓу дадени спротивности како стилови ...Edited by Zelenikovo - 30-Nov-2017 at 14:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Nov-2017 at 13:41

и навистина греота би било тука да нема плоштад од повеќе аспекти, само треба аберот на надлежните да е фокусиран и на повеќе од сообраќај, во основа доколку имаат ваков пристап за цел град наместо постојниот со масивни тунели под плоштад и кале [1] ќе добиеме нови пешачки коридори и скверови кои од метрополава ќе направат културен епицентар, а не само транспортна касаба ...
паметно би било, доколку вака тераат, наместо да одат со шалуван бетон врз ваквиот подвозник кај мавровка, да одат со монтажен кров над истиот како платформа за сквер, кое решение би било поефективно и при какви и да е градежни зафети и репарации за истиот во иднина, но и при евентуален земјотрес да може по потреба само сегменти од ваквата платформа да се менуваат ...

кај НУБ има и сега скверче, но вакво решение за веќе најавената клучка кај Мавровка ќе изнедри плоштад кој би бил сoодветна алтернатива наместо онаков збиен ко што го предлагам за позади Опера и Филхармонија [1] но што и да направат посекако граѓаните нема да ги прашаат, ами бели имаат си тиа свое измеќаре да им спроведует непишана програма ... но што са тиа криви што у закон не си внеле консултации и амин бар од сродни невладини апропо проекте кое им крчка ут главу ...Edited by Zelenikovo - 26-Nov-2017 at 13:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Nov-2017 at 05:50

не е лоѓо тука на раскрсницата да се одеше со денивелирана клучка, а таквата подземна улица потем да продолжеше под стоковна ќуќа мост, додека се ова и меѓу факултетите и судот, и мавровка и нуб, но и чаршијата и моб, да биднеше една голема пешачка зона, воедно и плоштад Ѓорѓија Кастриот итн. итн. но чинам веќе ојде тој момент, а сега чорба, од некаква крш клучка ем висока платформа, но ненкуца магарето од тоа колку како излегле комбинациите, дури и сега да истераат вака, та платформата би имала пак интересна улога доколку на неа се гледа како блок за лед скрин и културни манифестации при НУБ но и се одоколу, официјално чив е трговскиот Мавровка, доколку државен може во него да ја паркираат Кинотеката на македонија но и еден современ филмски центар зањдно со ЕСРА и 3хФх ... та и Алсат и Шутел и Македонско Сонце тука да се топтан на куп нема да смета ... чија е Мавровка, кому е просадена ако е, со оглед декаа била држвна т.е. сиз, ако е така дали е можно да се преиспита приватизација, кому колку му сече, дури и да не ет можно нека најдат некое нзс бидејќи од еден ваков Филмско-Телевизиски центар сите ќе имаат и ќар и есап, а најмногу државата како нов асли културен плоштад ... но се плашам дека sds немаат волку волја, бар не сега, зато пак би било паметно дуи да повлече нога оти ним иато ова ќе им биде од полза во однос електоратот и вооппто екстра плоптад и за албанската заедница ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Nov-2017 at 20:10

онаму каде sds архитектонски би можел најбрзо да се реализира е НУБ ...

ваква каква што е зградата има простор да се надградува и проширува, како би апсорбирала и повеќе сродни институции и институти во себе, ако сакаме час поскоро да ја дотераме до крај дигитализацијата [1] но и за да направиме простор за еден нов Сеславјански институт на кому токму тука би му било место ...

на неа во овој контекст би можеле да ја додадат и зградата на ОУ Кирил и Методиј, а училиштето конечно да добие нова зграда пример до УКИМ, или пак доколку Чаир добие нова и поголема поликлиника некаде на крај од Цветан Димов меѓу општина Бутел и Чаир, училиштето да го сместат кај постојната поликлиника на Бит Пазар, иако овде логично би било да инсталираат нешто друго како би се направило една пазарџиска целина [2]

ова е концепт од пост #43 понапред, единствено би моќело да се додаде варијанта да евентуална купола тука, освен како прозрачен амфитетар, би можела да биде воедно и ботаничка градина, доколку се оди со особен фрактален пејсажен урбанизам при евентуално дооформување на зградата вон основниот проект, а внатре би оделе повеќегодишни растенија и грмушки кои се најтипични за државава, иако би немал против доколку тоа е токму голема Ботаничка Градина како флорална збирка на Библиотеката [3] јасно ваква купола би направила спојка и со околните стаклени визури на Мавровка, на Судот и на хотел Опера Хаус, но и на новиов пач на самата библиотека ...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1364
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Jul-2014 at 17:10
Тага, ужас, враќање во минатото, посоветски дизајн амин. Ситуацијата е толку лоша, да и рампите за инвалиди, пуштени пред неколку години сега се непрепознатливи од пирејот што е израснат на нив.

Кога ќе ми текне на универзитските библиотеки низ градовите во Германија, заклучувам дека ние сме стотици години назад. Библиотекава треба да се затвори и да се обнови од корен одма.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Jul-2014 at 11:31
Originally posted by Џоле

Додека студирав често ја посетував НУБ (периодот меѓу 2001 и 2005 година), и уште тогаш стариот дел на библиотеката беше замрзнат во времето на социјализмот. Можам да замислам како е сега, после толку години никакво вложување во обнова.


Не функционира ништо, ама апсолутно ништо. Главна библиотека во главен град е, по правило имаме и странски студенти, а не само наши, навистина не можеш ниту една работа да завршиш што ти треба. Неколку нивоа подолу е од локална библиотека во Словенија, ова лично го имам проверено!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14195
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Jul-2014 at 18:31
Додека студирав често ја посетував НУБ (периодот меѓу 2001 и 2005 година), и уште тогаш стариот дел на библиотеката беше замрзнат во времето на социјализмот. Можам да замислам како е сега, после толку години никакво вложување во обнова.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Jul-2014 at 11:27
јас овде сум одел исклучиво да учам како во читална(пошто во читалните многу се галами).И другите што сум ги гледал оделе со слична намена ,а не да бараат и читаат некои книги
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Jul-2014 at 10:48
НУБ во моментов е село без кучиња. Новиот објект не функционира на неопходното ниво бидејќи дигитализацијата на изданијата - архивска граѓа, позначајни книги од македонската литература, научни изданија - трудови и учебници, како и периодиката - дневни весници, неделници, месечници и слично едноставно ја нема.

Не знам која е поентата на функционирање на новиот објект. Библиотеката не постои само за да се полагаат FCE во Британски центар или други земји да имаат свои културни центри. Да не ја споменувам состојбата во која се наоѓа стариот дел од зградата, таму под итно треба да се реконструира целото здание.

Во секој случај, НУБ е една тажна слика за водечка библиотека во една земја.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Feb-2010 at 00:08


Веројатно нешто како британскиот центар што беше (не сум сигурен дали уште е) сместен во простории на НУБ и веројатно нема врска со доградбата.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Feb-2010 at 23:11
Ова за стално или некој проект само на одреден временски период?!
Дом на кинеска култура

Во просториите на Националната и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски" - Скопје, денеска (13.00 часот), ќе биде отворен Домот на кинеска култура. Во новоопремениот и модерно уреден простор пошироката јавност во Скопје и Република Македонија ќе може да добие информации за повеќе теми од областа на кинеската уметност, литература, историја и туризам преку повеќе елктронски медии и публикации што ќе бидат на отворен достап.
Домот на кинеската култура свечено ќе го отворат директорот на Библиотеката, Миле Бошески, и Н.Е. Донг Чунфенг, амбасадор на Народна Република Кина во Скопје.

http://vecer.com.mk/?ItemID=1856AED9A0B40547BF054DF7C6CFD9F8
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Oct-2009 at 23:56

ДИГИТАЛНАТА БИБЛИОТЕКА ЧЕКА ПРВИ ПОСЕТИТЕЛИ


Употребна дозвола има, се чека софтвер на кирилица

Просториите, меѓу кои и сервер собата, кои се целосно по светските стандарди, се доопремени. Извршен е технички прием, а пристигнат е и скапиот скенер кој ќе овозможи оригиналите автентично да бидат пренесени во дигитална форма


Граѓаните ќе можат веќе деновиве да ги користат просториите на дигиталната библиотека во рамките на НУБ, но само за користење на археографските збирки од книжната и документите од европската дигитална библиотека. За увид во дигиталната форма на нашето книжевно богатство ќе мораат да почекаат уште извесно време до инсталирање на кириличен софтвер. Според директорот на Националната универзитетска библиотека, Миле Бошески, вчера од општинсите власти е добиена и употребната дозвола за објектот, по што и официјално ќе биде отворен за посетителите.
-Иако граѓаните во изминатиот период често прашуваа зошто вратите на дигиталната библиотека се уште се затворени објаснивме дека сакавме да ја добиеме потребната документација. Просториите, меѓу кои и сервер собата, кои се целосно по светските стандарди, во текот на изминатите неколку месеци се доопремени. Извршен е технички прием, а пристигнат е и скапиот скенер од Германија кој ќе овозможи оригиналите автентично да бидат пренесени во дигитална форма, објаснува Бошески.

Она што останува да се заврши е инсталирање на потребен софтвер за дигитализација во кириличен фонт, во согласност со стандардите и препораките на меѓународната асоцијација за заштита на културното наследство. Се бара документите да се обработат во оригинална форма и писмо.
-Ваков софтвер веќе се подготвува во Србија и Бугарија, така што веќе идната недела нашиот тим ќе го посети Белград за да можеме да добиеме увид и да видиме дали ќе преземеме готов или ќе правиме нов софтвер, додава Бошески.

Инаку, во рамките на стратегијата која ја подготви НУБ предвидено е да се опфати дигитализација на она што има статус на книжевно културно наследство, бидејќи е од интерес на светската јавност. Во оваа дигитална библиотека ќе бидат сместени археографски збирки, ориенталната, музичката, како и збирка на ретка периодика и се што е со статус на културно наследство. Во НУБ се чуваат и ракописи од 13 век.

Можност за користење на дигиталните ракописи истовремено ќе имаат 80 корисници. Тие ќе користат и речници, линкови со додатни информации и бази од комплетната библиографска база, од преку 400 илјади записи. Во новиот објект, обезбеден со видео надзор, веќе се префрлени археографските збирки, во посебно заштитени магацини.

Новиот е функционално поврзан со стариот објект, па корисникот на дигиталната истовремено ја користи и книжната библиотека, без нова регистрација и доплата.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=D81D24764B4AA44384CAB9C41B597B1D
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Oct-2009 at 21:06
  


ау каква импровизација за национална библиотека, ова со скелево и различната варијација на боја на додадениве стакла (резултат на немање прозрачност зад додадениот стаклен ѕид), би било естетски калабалак за објект во зелениково, а не па во сред центар, а капак уште и на национална библиотека! подобро и навистина да ствеа некој билборд или банер, вовлечен повнатре како стакларников би ја задржал разиграната форма, него вака некаква стаклена импровизација ситно потпикната во доградбава, навистина зицер, изместени лајсни од на уфрлениот стаклен ѕид во однос на основниот, стаклен претоп кој штрчи, воочливи цевки од скеле и церади кои централното на кровот го маскираат...    последен пат кога бев во загреб пријатно се изнанадив во хрватската национална библиотека, и од културното, и од естетското, и од функционалното ниво на кое функционира тој објект!

за споредба еве погледнете што има во опкружувањето од објекти на национални библиотеки http://www.theeuropeanlibrary.org/exhibition/buildings/viewall/viewall.php

навистина да ставиме една копула за ботаничка градина на страта зграда, па и која било застаклена форма, но и целосно се освежи фасадата, мислам и ние ќе има со што да се пофалиме! еве со кои фотки фигурираме на сајтотEdited by Max - 06-Oct-2009 at 21:08
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Sep-2009 at 09:52
U jebo te ovie cevki stvarno se out!!! LELE
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Sep-2009 at 20:29
Штом од слика се гледа фушерајот, што останува да се види на лице место, ама нема потреба од замарање...барем да беше нешто вредно под лимовите, вака е сеедно

Edited by Dave Gahan - 25-Sep-2009 at 20:29
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Sep-2009 at 14:22
Originally posted by dacito

Добра вест во врска со објектот. Денеска поминувајќи одтаму видов дека се ставени профили во средишниот дел, таму каде беа видливи лимовите и истиот беше скоро застаклен.

Еве да документираме

За жал и оваа „корекција“ е направена исто толку фушерски како и многу работи на овој објект...

Не толку лошо колку што беше, но тој факт повеќе говори дека порано беше вистинска катастрофа, не дека сега е во ред.

Ohno

1


2


3


4

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Sep-2009 at 01:10
Ќе беше супер доколку ја отвореја доградбава кога целосно ќе беше затворен проектот!

Околината е запуштена целосно, тротоарите пропаднати, зелинилото зараснато, бар информативни табли или некаква насока да поставеја, ова целосно се во расчекор со општината!
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Sep-2009 at 10:21
Добра вест во врска со објектот. Денеска поминувајќи одтаму видов дека се ставени профили во средишниот дел, таму каде беа видливи лимовите и истиот беше скоро застаклен. Ми олесна. А таман помислив нашиве измислиле нова мода, демек јако е да се гледа лимот од вентилацијата или што и да е Big%20smile Супер, сега изгледа далеку по Ок Smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7780
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Aug-2009 at 00:07
Originally posted by mitatos

super bi bilo i na NUB nekakva vakva rekonstrukcija da mu pravat =) stvarno na vremeto bese sovremena bibloteka no vo posledno vreme e old fashion
па не би се согласил со вакво нешто, НУБ си е НУБ и таква треба да си остане, потребна и е само темелна реновација и освежување
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Aug-2009 at 18:23
Под впечаток сум дека изградија зграда како на фирмата Ролопласт во с.Илинден! Никако не ми се вклопува во стариот дел на објектот, кој е несомнено далеку подобро и поквалитетно изграден и проектиран. Инаку за зеленилото... Пустина! Не би кажал Ориент, затоа што во Турција на +45 степени, се беше зелено и под конец.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.