build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопска чаршија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска чаршија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 18-May-2022 at 18:33
Продолжуваме со (диво)градбите во чаршија...https://twitter.com/itosheva/status/1526915660848193537/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 19-May-2022 at 00:29
No wayy
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Online
Posts: 1015
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 19-May-2022 at 13:09
Чаршията и сградите в нея защитени ли са като архитектурно и недвижимо културно наследство със закон ?
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 201
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 19-May-2022 at 13:36
Хехехе е добро,оти гтц не смејше барок да биди,цели петиции,гушкања,скечој од пропаднати комичари,рефернедуми и што ти не знам се напрај за да се спречи...а за ова,чаршијата шо имат ВИСТИНСКА АРХИТЕКТОНСКА ВРЕДНОСТ И ШО Е КУЛТУРЕН СИМБОЛ се трај и не се спречуват ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 19-May-2022 at 16:50
Originally posted by Galileo

Чаршията и сградите в нея защитени ли са като архитектурно и недвижимо културно наследство със закон ?


Заштитена е само на хартија, во реалноста секој си прави што сака. За жал, откако чаршијата премина во рацете на ДУИ, постојано се упропастува со надградби и дивоградби. И сите си молчат.
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1878
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 19-May-2022 at 17:39
Со отворањето на Еаст Гејт сега е право време системски економски да се унаказат чаршија и бит-пазар, како форма на нивна пацификација и демилитаризација! Една шанса се испушти кога се доградуваше Бит Пазар и наместо намерно да се запушти така на пола, опкружен со тараби на тацна, они го доградија. Втора шанса се испушти со короната кога гужвите замреа на одреден период, сега со малловите има шанса повторно. Системски да се упропастат, да замре нефискализираната еконосмка активност во овој дел од градот, да станат неинтересни за албанците, да стане тоа општина центар се до пластичарска како линија која е нарушена во територијалната органзиација. И после тоа мирно, пополека, да се врати нормалната активност како во секој западен Европски стар град.

Edited by user8642 - 19-May-2022 at 17:41
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Online
Posts: 1015
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 19-May-2022 at 19:17
Originally posted by ЏолеЗаштитена е само на хартија, во реалноста секој си прави што сака. За жал, откако чаршијата премина во рацете на ДУИ, постојано се упропастува со надградби и дивоградби. И сите си молчат.

Tъжно е ,ако е наистина така..Чаршията е едно от интересните места в Скопие ,и да се унищпжава по такъв начин е недопустимо..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 05-Jul-2022 at 17:17
Обновена е ќебапчилницата Тетекс на влезот од чаршијата. Кога ја уриваа, си мислев дека тука ќе никне некоја зграда со катност колку лепенката (онаа што се распаѓа), но сепак си ја задржи оригиналната катност. Ме радува што внимавале кај дограмата, дрвена е (или имитација на дрво), вака фино изгледа, се гледа дека се внимавало да се вклопи во чаршиската архитектура.Edited by Џоле - 05-Jul-2022 at 17:17
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 18-Dec-2022 at 14:43
ВМРО-ДПМНЕ: Во скопската чаршија урнат објектот „Шар“, споменик на културата под заштита – власта да одговори зошто го сруши и што се гради сега тамуКомисијата за култура на ВМРО – ДПМНЕ вели дека објектот „Шар”, лоциран во Старата скопска чаршија, е срушен до темел.

„Во моментов на негово место никнува нов објект, без соодветно означена информација, којашто задолжително треба да се истакне на самата градежна парцела! Ги повикуваме сите надлежни субјекти да одговорат за какви градежни активности станува збор, имајќи предвид дека овој објект е во сопственост на Република Македонија и споменик на културата под заштита!?“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

https://mk.tv21.tv/vmro-dpmne-vo-skopskata-charshija-urnat-objektot-shar-spomenik-na-kulturata-pod-zashtita-vlasta-da-odgovori-zoshto-go-srushi-i-shto-se-gradi-sega-tamu/?fbclid=IwAR0JEfWBDt7ZCuNpeGZNhi8p6iWZhtEEyoxYeO_Jae5RyukVXVyNsetFNow
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 24-Dec-2022 at 11:05
Куќата на адвокатот Ганчо и Блага Алексова, која се наоѓаше во Старата скопска чаршија, кај поранешна ,,Слога,, замина во историјата. Просторот се расчистува, и се очекува почеток на изградбата на нов, современ објект.

https://www.facebook.com/photo?fbid=859315528600776&set=pcb.2555443584597895
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 24-Dec-2022 at 12:11
Оф, оф, маме ѝ ебаа на чаршијата. Ако и тука никне некое тетовско ремек-дело, да ја прогласиме за умрено.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 24-Dec-2022 at 12:57
Може точна локација?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 24-Dec-2022 at 15:19
Има едно градилиште близу хотел Арка не знам дали е истото.Carpe diem
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 25-Dec-2022 at 01:18
и тука серава само со згради... тешка грдотија!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 22-Jan-2023 at 16:37
Originally posted by stef4o

ВМРО-ДПМНЕ: Во скопската чаршија урнат објектот „Шар“, споменик на културата под заштита – власта да одговори зошто го сруши и што се гради сега тамуКомисијата за култура на ВМРО – ДПМНЕ вели дека објектот „Шар”, лоциран во Старата скопска чаршија, е срушен до темел.

„Во моментов на негово место никнува нов објект, без соодветно означена информација, којашто задолжително треба да се истакне на самата градежна парцела! Ги повикуваме сите надлежни субјекти да одговорат за какви градежни активности станува збор, имајќи предвид дека овој објект е во сопственост на Република Македонија и споменик на културата под заштита!?“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

https://mk.tv21.tv/vmro-dpmne-vo-skopskata-charshija-urnat-objektot-shar-spomenik-na-kulturata-pod-zashtita-vlasta-da-odgovori-zoshto-go-srushi-i-shto-se-gradi-sega-tamu/?fbclid=IwAR0JEfWBDt7ZCuNpeGZNhi8p6iWZhtEEyoxYeO_Jae5RyukVXVyNsetFNow


Веројатно ќе се гради нова куќа/зграда, теренот наголемо се подготвува:Лево од истово место:И една завршена, што долго стоеше како карабина:

Се обидува делумно да ја следи чаршиската архитектура...За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 24-Jan-2023 at 18:33
(ВИДЕО) На повидок нова дивоградба во контактна зона на Старата скопска чаршија

Огромна дивоградба никнува кај Старата скопска чаршија, а не само што нема одобрение за градба, туку нема ниту барање. Градоначалникот на Чаир вели дека е донесено решение за запирање на сите активности, но градењето на терен продолжува
Во Деталниот урбанистички план има маркичка за градба на ова место, но јамата што зјае е во многу поголем габарит од предвиденото

https://360stepeni.mk/video-na-povidok-nova-divogradba-vo-kontaktna-zona-na-starata-skopska-charshija/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 24-Jan-2023 at 19:39
Најголема грешка е што се дозволија масивни објекти во чаршијата, почнувајќи од Хотел Арка па до ден-денес. За жал, враќање назад, се чини, нема.

Видете само како некои градови во Албанија (Корча, Скадар и др.) ги средиле своите чаршии, Скопјево може само да им завидува.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 26-Jan-2023 at 08:44
Продолжува рушењето на Старата скопска чаршија

За старата скопска чаршија сме пишувале многу пати и постојано апелираме за нејзиното организирано деградирање. Како за ниту едно друго прашање кое сме го отвориле во јавноста, за ова прашање се молчи од сите страни. Ниту Градот Скопје, ниту Заводот за заштита на споменици, ниту Министерството за култура, не се огласуваат по ова прашање.

Апелираме до македонските телевизиски куќи, јавно да ја отворат темата за Старата скопска чаршија и да ги соочат сите овие институции на дебата вклучувајќи ја и Општината Чаир, на чија територија се дозволува дивеењето и деградирањето.Тековно се гради и во непосредна близина на Хотелот Арка, каде се случува вистински урбанистички хаос, во контактната зона на заштита. За оваа локација се шпекулираше за археолошки остатоци, од каде и дошло името на хотелот, што упатува на потребата од внимателност во дејствијата и во оваа зона. Она што е на терен е тажна слика со никаква меѓусебна почит и обезбедување на основни урбанистички стандарди.

https://marh.mk/prodolzuva-rushenjeto-na-starata-skopska-carshija/
Carpe diem
Back to Top
Bridgeburner View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jan-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Bridgeburner Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 26-Jan-2023 at 11:45
Кој смее да писне во Чаршија, се знае кој го држи тој дел од градот. Џабе и медиуми и све.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.107 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.