build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Проблем со запрежни коли
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со запрежни коли

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 19-Apr-2011 at 14:19
Овие од второ ниво реално ги има и во поголем дел од главните градови. Но запрежни коли на улиците, особено по булевари и бездомни кучиња немам видено во ниту еден странски град што сум го посетил. Ама и ромите се криви. Прво не е точно дека немаат пари. Поминете под железничка и видете кога бројат пари, иљадарки вртат. Второ, наместо коњ, со тие пари шо ги заработува нека купи точак или мотор, многу подобро изгледа тоа. Трето, па со цел памет ли намерно одат низ центар, па имаат толку приградски населби, маала, каде што има контејнери. Се повеќе ова ми изгледа на некоја граѓанска непослушност од нивна страна. А не знам кај се во вакви ситуации заштитарите на правата на животните, за све се бунат а за експлоатација на коњи не. Јас сум спремен уште од сега да започнам акција за чистење на Скопје, чистење во поглед на диви живеалишта и запрежни коли. Ваква акција треба, само така ќе се разбуди свеста кај народот и градот и со заеднички сили да се ичисти градов од шут и измет а и од грдата слика што ја дава.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-Apr-2011 at 17:28
Abe treba policija da ne im dava da setaat vamu-tamu.Mene ke mi najdat i se da imam nesto sto ne cini ,a ovie ,,siromaskite,, moze i taka. Podrska !!!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Apr-2011 at 17:34
Originally posted by N23

Овие од второ ниво реално ги има и во поголем дел од главните градови. Но запрежни коли на улиците, особено по булевари и бездомни кучиња немам видено во ниту еден странски град што сум го посетил. Ама и ромите се криви. Прво не е точно дека немаат пари. Поминете под железничка и видете кога бројат пари, иљадарки вртат. Второ, наместо коњ, со тие пари шо ги заработува нека купи точак или мотор, многу подобро изгледа тоа. Трето, па со цел памет ли намерно одат низ центар, па имаат толку приградски населби, маала, каде што има контејнери. Се повеќе ова ми изгледа на некоја граѓанска непослушност од нивна страна. А не знам кај се во вакви ситуации заштитарите на правата на животните, за све се бунат а за експлоатација на коњи не. Јас сум спремен уште од сега да започнам акција за чистење на Скопје, чистење во поглед на диви живеалишта и запрежни коли. Ваква акција треба, само така ќе се разбуди свеста кај народот и градот и со заеднички сили да се ичисти градов од шут и измет а и од грдата слика што ја дава.


Абе батка на тој човек нема што да му правиш. Не е само земи им ги коњите не можеш да ги ограничиш да се двишат. Тие ПАК и ПАК ќе дојдат по улиците и ќе просат. Збориш како да се работи за било кого, тие се такви пак ќе доаѓаат уште од мали просат и живеат на улица што се вели во гени се такви. Тука државата треба да започне некоја сложена кампања што би се видел резултат во наредни години. Зборувам конкретно за шутка и секаде каде што живеат. Такада казни и одземање ќе реши привремено ама пак ќе се вратат во тоа ти гарантирам.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Apr-2011 at 17:51
PreviousSo kaznenje nikako ne se soglasum bidejki tie se vekje kazneti, ovie se poslednicite na negrizata od stranata na vladata.
Kako sto rece, tie pak i pak kje dojdat, kampanji se nepotrebi bidejkji so tie pari moze barem malku da gi ubedlivi ovie lugje da prestanat da se vozat so ferari niz centarot.
Siguren si deka ove lugje imaat televizor za da gi vidat grandioznite kampanji na vladata?Ne, i ako imaat, cel den ne se doma, tuku soberat plastiki niz Skopje.Zalno sto voopsto ovie lugje padnuvaat na vakvo nivo.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Apr-2011 at 19:28
Ама луѓе збориме како овие луѓе само кај нас да имаат проблеми. Насекаде низ свет оваа група на луѓе живее во исти услови. Поентата е дека не можат да го ругаат градот на сметка што никој не им помогнал. Умре времето кога државата помагаше. Дали тоа значи дека треба и јас да земам коњ и да се праам фраер на булевар видете ме не ми можете ништо, или да се населуваат во строг центар? Не е оправдување нивната ситуација. Казна треба да им е одземање на "превозното средство". Парична никако. Јас сметам дека градот во вакви случаи треба да обезбеди десетина велосипеди со количка и да им го ограничи просторот. Но и тогаш ќе прљаат. Најдобар е начинот на оградување на нивните живеалишта, еден вид на гето, но подобар е изградба на некакви монтажни живеалишта. Но додека тоа не се изгради, не можеме да дозволиме коњи да шетаат. Секоја работа се почнува од основата. Прво запрежните коли, потоа питачите и на крај нивните диви живеалишта. Верувајте лесно се дислоцираат, ми текнува на поише места каде што беа населени и по некоја година целосно ги дислоцираа. Само желба и иницијатива, ова не е нешто што кошта многу пари. Факт е дека градот не може да е заложник на социјалната положба на некои луѓе. Живеат во мизерни услови, но има и илјадници други кои немаат никакви средства па не го ругаат градот. Треба да се почне со акција во стилот СТОП ЗА ЗАПРЕЖНИТЕ КОЛИ или нешто слично, покреативно.

Edited by N23 - 19-Apr-2011 at 19:28
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Apr-2011 at 19:37
Јас мислам дека градот нема ниту сила ниту законска регулатива да ги урне овие буквално диви превозни средства. На тоа кога ќе ја ставиме и те како социјалната положба одма секој втор ќе ви рече, чекај како на тој човек ќе му го земеш и тоа што го има? Јасно ми е мене дека добар дел од луѓето така размилсуваат и затоа велам колите не се проблем, проблем е нивниот живот и тоа како функционираат како луѓе или нација како сакате. И затоа се потребни сериозни акции од страна на државата а не на градот цели кампањи за подобрување на нивните маала почнувајќи од шутка и топаана.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Apr-2011 at 22:43
Да не видев како живеат во Хрватска, Србија или Унгарија, ќе мислев дека кај нас им е ужасно. Но споредбено Шутка со други нивни населби, тука им е премија. Факт е дека се познати по нехигиената. Зошто е тоа така, не би знаел. Но не може некој да земе запрежна кола и да ја вози низ град. Па каква слика ќе дадеме на и тие малку туристи што доаѓаат. Јас да видам некаде десетици запрежни коли у строг центар, никад не би дошол пак. Лоша слика даваат. Јас не викам да им се уништи се, ама не верувам дека немаат ни 500 ден уместо коњ да стават точак и така да собираат хартии и шишиња. Не за друго барем кај мене у маало многумина со точаче или томос си собираат средства за преживување.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Apr-2011 at 23:30

Се сложувам со Н23, и неретко сум бил во слична ситуација црвенеејќи од срам да им обајснувам на гости од Израел, Америка, Франција, Словенија што бараат коливе и коњскиот измет на булевари како Партизанска, Јане Сандански, Кочо Рацин. Но колку и да звучи чудно, мислам дека нам ни се изместени критериумите. Како прво и основно овие запрежни коли мора да ги снема поради безбедноста во сообраќајот. Овие „рециклатори“ мора да ги снема не поради туристите, туку поради потенцијалните зарази и по нив и по нас кои се предизвикуваат со нивното растурање смет насекаде. Оние деца питачи по семафори мора да ги снема за наша и нивна безбедност во сообраќајот. Колку пати залетан да фатам зелено едвај сум ги избегнал. Одговори од типот градот не е надлежен несакам да слушнам. Не ми е гајле кој е надлежен. Како што и ним не им е гајле дали јас имам сметководител или не, и како тој пресметал дека треба да платам преку 18.000 евра даноци годишно. А додека ние се мислиме кој бил надлежен коњите се множат, шахтите се крајно небезбедни поради украдени капаци, деца од 5-6 години питаат и се фрлаат врз коли, се крадат знаци и информативни табли за кои сите ние плаќаме.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Apr-2011 at 23:34
Се е тоа фино ама да баталевте генерализации малку за да не ги бришам непотребно постовите.

Едно е Шутка каде живеат еден тон луѓе кои нормално работат и живеат, а сосема друго се чергарскиве и просјачки групи кои треба да ги дискутираме тука и кои се дефактно проблем.


Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 20-Apr-2011 at 00:07
Шутка ја земав како пример каде би требало да ги дислоцираат. Мислам дека "Snatch" со Џејсон Статам многу блиску ни го доловува животот на чергарите во Англија и може да се забележи дека нивниот начин на живот е сличен со нашиве, но и сепак толку далечен. Факт е дека градот треба да ги дислоцра, но кога ми вратија за тоа која надлежност чија била сфатив дека на никого за овој град не му е гајле, од административциве наравно. Поради заштита на приватноста на пораката од Град Скопје не би ја постирал тука, но ми се згади тоа што го добив како одговор. Уште пострашно е што денес со колеги од факс се карам и ми викаат дека не им пречи што има запрежни коли сред град и дека гајле им е дали има измет и чергари под Железничка. После такво нешто фино лепо ја баталив темата и нервозата си ја истурив на партија баскет.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 20-Apr-2011 at 08:27
    Originally posted by UrbanFreak:
- Трајно да се тргнат сите просјаци од по семафорите, плоштад, камени мост
- Трајно да се тргнат запрежните коли
- Да се казнува драконски чепркањето и растурањето на конетејнерите
- Да се казнува уште по драконски крадењето капаци од шахти, кабли и сл
- Да се тргнат сите бездомни кучиња кои ги има во глутници низ целиот град
- Да се дислоциртаат сите диви картонско-шаторски населби на Ромите во централното градско подрачје
- Да се чисти многу повеќе ѓубрето кое во голем дел е и создадено од првите 3 точки
 
   Помеѓу горенаведеново и испраќањето човек на Марс до 2030 г., второво ми се чини многу поверојатно.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 20-Apr-2011 at 08:45
Originally posted by phenomenon

    Originally posted by UrbanFreak:
- Трајно да се тргнат сите просјаци од по семафорите, плоштад, камени мост
- Трајно да се тргнат запрежните коли
- Да се казнува драконски чепркањето и растурањето на конетејнерите
- Да се казнува уште по драконски крадењето капаци од шахти, кабли и сл
- Да се тргнат сите бездомни кучиња кои ги има во глутници низ целиот град
- Да се дислоциртаат сите диви картонско-шаторски населби на Ромите во централното градско подрачје
- Да се чисти многу повеќе ѓубрето кое во голем дел е и создадено од првите 3 точки
 
   Помеѓу горенаведеново и испраќањето човек на Марс до 2030 г., второво ми се чини многу поверојатно.
Горенаведеното е далеку од невозможно и тешко остварливо. Доколку недостигаат законски регулативи, нека се донесат. Доколку недостига надлежна институција, нека се создаде.  По тоа се цени колку е една држава/град способна не по тоа дали има повеќе барокни или бруталистички градби. Самиот факт што го спомна и Н23, дека сме незаинтересирани за овој проблем, дека шминката и фејслифтингот на градот ни е поважен од суштината не враќа во реалноста. Па во другите нишки некои од нас стигнаа до правење сопствена нуклеарка, сами ќе сме збогатувале ураниум, сами ќе сме направеле и нуклеарен реактор. Гладна кокошка просо сонува.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Apr-2011 at 09:59

    Како ќе се изведе сето тоа, кога за тргнување на просјаците од улиците и семафорите, не само што не се работи воопшто, туку и:

     Дозволуваме како општество, ДА ГЛЕДАМЕ како малечки деца лежат гладни, парталави и боси на картон врз бетон во среде зима. Само ГЛЕДАМЕ и ништо не преземаме. Кај се борците за човекови права, кај е Уницеф, кај е Меѓаши? Кој е казнет за експлоатирањето и изживувањето на децата? Кој? За ова во САД, веднаш ќе ти го земат детето од Социјалните служби, а ти ќе окапеш во затвор. Во Нов Зеланд не смееш да оставиш дете помало од 14 години без надзор, итн.
    Толку ли не можат да ги фатат оние родители, што ги малтретираат вака децата, и да им удрат таков ќотек, што ќе побараат уште.
    И после ова, како да не изгледа невозможно горенаведеното.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-Apr-2011 at 13:10

Toчно, треба проблемот во корен да се реши и да се овозможи нормална иднина на тие деца. Повеќе служби во координација може со релативно малку средства многу да постигнат. Без ова можно е само шминкање на проблемот со мерки како конфискација на колите и дислокација на живеалиштата.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 20-Apr-2011 at 13:18
Тоа е тоа што го зборувам цело време. Не е само "ајде ќе ги тргнеме од улиците" како и сите горенаведени ситуации. Проблемот е многу покомплексен и потребна е помош од државата за една сеопфатна акција.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 20-Apr-2011 at 15:29
Не знам за вас, ама сабајле индијанци со две запрежни коли, меѓу кои на едната деца до 10 години, во 8 сабајле си искочија на сред булевар а после тоа и на новиот мост према Саем. Епа не знам дали после тоа не треба брутално да постапиме со колите, нормално човечки со животните кои се најмалку виновни за сево ова.
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 20-Apr-2011 at 20:57
Originally posted by N23

Не знам за вас, ама сабајле индијанци со две запрежни коли, меѓу кои на едната деца до 10 години, во 8 сабајле си искочија на сред булевар а после тоа и на новиот мост према Саем. Епа не знам дали после тоа не треба брутално да постапиме со колите, нормално човечки со животните кои се најмалку виновни за сево ова.


И јас денес налетав на коњска кола, ама пази, ја возеа деца и тоа едвај да имаа по 7-8 години Bash   и за малку ќе направев  беља, коњот подиве и за малце ќе удрев у чезата..мизерија, па после ќе требаше да одговарам ни крив ни должен


Edited by Cloverstack - 20-Apr-2011 at 20:58
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Apr-2011 at 00:27
запрежните коли не само што даваат грда слика, туку закрчуваат сообраќај, узурпираат простори, нехигиенски се и често опасни
мене, од сета оваа ситуација, не ми е јасно зошто Ромите инсистираат сеуште на користење на запрежна кола, како и да гледаш, товарен трицикл на пример е многу покорисна и полесна работа... единствено не може да излезе на брзи булевари, но и вака и така, никогаш не разбрав што мајка бараат на булевар Bash

како што кажа некој погоре, проблем е менталитетот и начинот на кој функционираат, од тука произлегува просјаштвото, дивите живеалишта, коњите и кучињата, запрежните коли и т.н.


Edited by zabegan - 21-Apr-2011 at 00:28
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 21-Apr-2011 at 00:42

Каква товарна кола бе? Тие се возат најмногу бидејќи се големи за целиот шут и бидејќи животното ја влече колата а не "возачот" во случајот на точаков.
Пак ќе кажам проблемот лежи на државно ниво не на Град Скопје. Работите се покомплицирани од тоа "казни ги" или "одземи им ја запрегата".
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 21-Apr-2011 at 15:23
Прееска ги посматрам на тоа запрежната кола ми се смејат и се силат. Мора овој гамад од улиците да се тргне, а што е најтрагично оние од дивине живеалишта у Маџир Маало си го ставиле коњот на 5 метри од НБРМ да пасе. Ми идеше да му го исечам јажето и коњчево фино лепо да избега, да направи мал хаос, па после тоа нека градскиве татковци му ја мислат. Одземи им ја колата е прв начин со кој сигурно полека ќе мораат да бараат друго решение. Ако им го земеш коњот, а притоа контролираш на друго место коњ да не се продава, сакале нејќеле ќе мораат друго превозно средство да земат. После тоа депортирај ги у Шутка, со што автоматски ќе им го лимитираш местото на движење, сигурно нема со точак од Шутка до Центар или Аеродром да иде. Се се може лесно ако се сака. Ако можеа да ги дислоцираат во другите земји, се може и кај нас.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.