build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбани животни

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-May-2009 at 00:29
човекот требало да научи да живее со природата.................многу јаки експерти имаме
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-May-2009 at 11:32
Агресивни врани напаѓаат скопјани

Сиви врани ги напаѓаат скопјани среде бел ден, во близина на зградата на Владата. Повеќе граѓани раскажуваат дека последниве два дена птици ги напаѓале минувачите на кејот и на улицата пред Владата. - Одејќи накај работа по булеварот Илинден, канџи од птица одеднаш ми се забија во главата. Се се случи набрзина, птицата доста силно ги вкопа канџите и потоа одлета. Немаше други минувачи во околината, а немаше ниту дрвја, затоа не знам од каде долета враната “ вели една скопјанка, која била нападната вчераутро. Слично доживување имала и друга жителка на градот, која минувала на истата локација. - На кејот на Вардар, зад Владата, минувачот пред мене го колвна врана. Изгледа ударот не беше многу силен, па човекот не се вознемири многу и си продолжи. Малку подоцна, на скалите кои водат кон мостот Гоце Делчев, и мене ми се случи истото. Се обидов да ја избркам птицата со чантата, но таа одлета, па се врати и повторно ме колвна. Навистина се исплашив “ вели скопјанката. Птици ги напаѓале скопјани и во попладневните часови. - Ја забележав птицата како ме мерка и тргна накај мене, но јас ја наведнав главата и таа ме утна. Вториот пат, кога веќе бев качена на скалите, повторно ме зафати со канџите, но не ме повреди “ раскажува друга минувачка на истото место, која била нападната од врана вчера попладнето кога се враќала од работа. Оринтологот Методија Велевски од Македонското еколошко друштво вели дека секоја пролет, особено во мај, овие случаи се чести затоа што враните во тој период имаат млади во гнездата. Тој објасни дека наспроти уверувањето на скопјани дека ги напаѓаат гаврани, всушност станува збор за сиви врани, кои имаат малку црна боја и се помали од гавраните. - Гаврани не живеат во Скопје, туку ги има надвор од населените места. Може да дојдат во периферијата и во руралните делови по храна, но се гнездат надвор од градот. Тие што напаѓаат се сиви врани поради тоа што сметаат дека младите им се во опасност. Ако видат црна чанта или склопен црн чадор, тоа веројатно им личи на птица, па затоа реагираат “ вели тој. Велевски објаснува дека птиците напаѓаат за да заплашат и да ги избркаат минувачите од местото, а не за да ги повредат. - Некои птици можеби се понасилни, па врз човекот ќе слетаат и по неколку пати, но луѓето треба да се тргнат и да го сменат патот. Ги има по парковите и насекаде низ градот поради што минувачите треба да ги избегнуваат местата каде што ќе ги забележат агресивните птици “ вели Велевски.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1697&ArticleID=113322
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 20-Jul-2009 at 15:18

Шарка во зграда кај Расадник

Жителите на Кисела Вода изминативе дваесетина дена во повеќе наврати виделе змии во зеленилото, покрај контејнерите, по улиците, а минатата недела нашле шарка во подрумот на зградата број 23 на улица Народни херои

Скопјани што живеат околу спортската сала "Расадник" се жалат дека последниве дваесетина дена буквално има инвазија на змии, и дека повеќето од нив се отровници. Тие велат дека змиите ги наоѓале во зеленилото, покрај контејнерите, па дури и во подрумите на нивните згради.
Игор Цвеиќ, кој живее во зградата број 23 на улица Народни херои во Кисела Вода, вели дека минатата недела во подрумот на неговата зграда нашол шарка, која спаѓа во змиите отровници.
"Змијата имаше зеленикава боја, но луѓето што ја видоа и што се разбираат од змии тврдат дека е шарка. Ја однесов кај Вардар во Ново Лисиче и ја пуштив, оти не знаев што да н правам. И соседите велат дека пред неколку дена виделе иста таква згазена на улицата, ама не им верував оти овде никогаш немало змии. Не ми е јасно од каде се појавија, освен можеби од тоа што се копа за новите згради што се градат кај Расадник", вели Цвеиќ.
Од ЈП"Паркови и зеленило" велат дека нивните вработени не забележале змии во последниов период, оти секаде тревниците и зеленилото се искосени.
"Змиите ги поврзуваат со висока трева, но такво нешто нема, оти сето зеленило е искосено, а уреден е и кејот околу Вардар. Луѓето не треба да креваат паника, бидејќи во летниот период е нормално да има змии. Ние тука ништо не можеме да направиме, оти змиите не се во наша надлежност", велат од ЈП"Паркови и зеленило".

http://www.vest.com.mk/?ItemID=CE08ED7338DFB1449653ADADDA732B0E
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Aug-2009 at 23:15

Змии ја сардисаа велосипедската патека покрај Вардар

Експертите велат дека змиите може да се од видот рибарка или белоушка, кои не се отровни

Снежана Калабакова

Темнокафени и тенки змии со должина околу метар деновиве се честа појава на велосипедската патека на кејот на Вардар во вечерните часови. Најверојатно змиите се хранат со жабите во реката, па затоа се во нејзина близина, раскажуваат рекреативци со ролерки кои имале тет-а-тет средба со влекачите. Змии има и во стар Аеродром, велат жители на населбата и додаваат дека ги гледаат и на паркинзите.

Експертите смируваат и тврдат дека не станува збор за змии-отровници, бидејќи тие живеат на поголема надморска височина. Нивна појава не би требало да се очекува, бидејќи отровниците се хранат со глувци и со гуштери. Змиите покрај Вардар може да се од видот „рибарка“ или „белоушка“. Но, вработените од ЈП „Комунална хигиена“ велат дека не сретнале змии од ниеден вид, иако подолг период се на кејот на Вардар и ја реализираат акцијата за негово чистење од трева и друга дива вегетација.

„Првиот пат многу се исплашив, но се исплаши и змијата подготвена да ме нападне, бидејќи за малку ќе ја прегазев со ролерките. Вториот пат лежеше спокојна на патеката неколку метри од мене, претпоставувам веќе проголтала храна. Од пријателите што возат ролерки покрај Вардар дознав дека неколку пати и тие виделе змии“, се пожали скопјанец, кој за доказ ни испрати фотографија од змијата, снимена со мобилен телефон.

Тој исплашен од она што го видел се обратил до Службата за дезинфекција, дератизација и дезинсекција, а оттаму му рекле дека тие не се надлежни за змиите. Ист одговор добил и од ЈП „Комунална хигиена“. Ако змиите се отровни може да настрада некој од луѓето што таму рекреативно трчаат, посочува овој скопјанец и додава дека дури и да не се отровни, сепак, треба да постои предупредување за сите рекреативци.

Елица Танасова, биолог во Градскиот завод за здравствена заштита, потврди дека еден граѓанин пријавил појава на змии на велосипедската патека покрај Вардар. Сепак, според Танасова, ГЗЗЗ не е надлежен за оваа работа. Нивните искуства при извршувањето ларвицидна дезинсекција во Градскиот парк покажуваат дека змиите-белоушки, што живеат во езерцата и во каналите, ги имало во тој дел од градот.

„Во Македонија има два вида змии-отровници, поскок и шарка. Поскокот живее во низините до 1.400 метри надморска височина, а шарката ја има до 2.700 метри надморска височина. За нив е карактеристично што не се тенки, исклучок се само опашките, и се долги од 60 до 70 сантиметри. Кај змиите надворешното уво е закржлавено, а очните капаци се неподвижни. Но, затоа, пак, е развиено внатрешното уво и тие слушаат преку вибрации. Човек од 50 до 70 килограми тежина може да го насетат на оддалеченост од 18 до 20 метри. Првата реакција на змиите е да се повлечат, а понекогаш и остануваат. Отровниците во принцип не се агресивни, дури и на оддалеченост од 10 сантиметри нема да нападнат, освен ако не се згази на неа. Отровот љубоморно го чуваат за пленот што им претставува храна“, објасни д-р Светозар Петковски, кустос-советник во Природнонаучниот музеј во Скопје.

Ако некој го касне змија-отровница и на белегот од двата заба не се појави крв и модринка, тогаш таа не пуштила отров. Доколку се случи тоа, кај нас има серум „антиватеринум“ и лицето каснато од змија-отровница може да се спаси.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=DD603C469BD302489743D349CB88E53D
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Aug-2009 at 12:44
не ми е јасно зошто толкава ноншалантност на сите кои знаат за проблемите со змии во градов, на секој нормален човек не му е пријатно да се рекреира или да живее на места каде знае дека има змии, без разлика дали се отровни или не, и не треба да не убедуваат дека треба да живееме со нив, туку да се справат со нив било како
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Aug-2009 at 12:50
mene ne me cudi toa deka ima zmii, zmii ima vo site nenaseleni mesta, a ponekogas se srekavaat i vo naselenite mesta no poretko, najgolemiot problem sto izlegle zmiive e radi toplinite lani duri i skorpii se pojavija ,ne vikam deka treba da ziveeme so niv, sakam da kazam deka toa e normalno i deka sekoja godina gi imalo vo ist period,a sto moze drzavata da pravi protiv prirodata ?Ke fatis 5, 10 , 20, 100 ama pak gi ima
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Sep-2009 at 19:47

Previous

но симптоматично е кога ги има и во есен

ЈОНЧЕ ДИГИТРОНЧЕ ОТЕПА ШАРКА ВО СВОЈОТ ДОМ - Сител - 13.09.2009

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Sep-2009 at 21:36
За змиите имам слушано неколку приканзни дека всушност при ископи со багери се рушат доста змијарници и тогаш смиите се разбегуваат по околните маала. Имаше скоро некоја прича дека во расадник билк погоден некој поголем змијарник, а овие во црниче е можно да се од некои околни новоизградени објекти чим вака несвоејсвенои овој период се излезени надвор.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Sep-2009 at 16:35
Stern%20Smile

Слон се шеташе во скопската населба Маџир Маало

Сеад Ризвановиќ Коментари (0)   
22.09.2009 16:13
Животното му припаѓа на циркусот

 

Слон избега од циркус и без ничија контрола половина час се шеташе во скопската населба Маѓар Маало. Животното му припаѓа на циркусот кој ги поставува шаторите на просторот пред Народна банка.

Жителите од околните куќи велат дека се револтирани, но и исплашени за својата безбедност.

„Кога свикаа, дојдоа од таму луѓето, притрчаа, да го бркаат животното, не се виновни нормално, меѓутоа немало кој да го раководи него. Небезбедно и за нашите деца и за луѓето што треба тоа да го работат“, вели Марјан Спасовски, жител на Маџир маало.

Кога слонот се шетал, на улицата имало деца кои љубопитно го гледале несвесни за опасноста.

Од градот Скопје велат дека тие ја издале дозволата на циркусот, но не се надлежни за контролата на неговата работа ниту за животните.

Нејасно е кој треба да се грижи за работата на циркус преполн со опасни диви животни. Од Министерството за култура велат дека тие издаваат дозволи за странски уметнички групи, но циркусот не спаѓал таму, бидејќи само циркусот е исклучок од законот за вработување и работа со странци.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=114030

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Sep-2009 at 16:39
Suicide не е можно ова!
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 22-Sep-2009 at 17:09
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 22-Sep-2009 at 20:53
Колку сакам да сум бил јас тој слон во тој момент!
 
Можете да погодите што би направил низ маџир маало!!! Yes
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 23-Sep-2009 at 15:16
Како не избегале сите слонови па да ги срамнат со земја тоа шупите во маалото...не за друго, ќе одговара со Дуп-от Big%20smile
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Oct-2009 at 08:10
EeekBravoApplause
Топол дом за 110 бездомни животни


Скопјани се вистински љубители на животни. Оваа констатација се потврди и вчера кога во акцијата за посвојување на бездомни животни што ја организираа ЈП "Комунална Хигиена" и НВО "Срце за животните", околу 90 кучиња и дваесетина маченца за многу кусо време си најдоа нов топол дом. Сите тие беа дотерани со црвена панделка околу вратот, а секое животно имаше и здравствена книшка.
На акцијата се јавија поголем број граѓани отколку што имаше на располагање животни за посвојување, па организаторите најавија дека набрзо ќе организираат уште една.

 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Oct-2009 at 01:14
Коњ на испаша... Редовна појава во Аеродром, „најурбаната населба“ во државава Roll%20eyes


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-Nov-2009 at 16:01

Глувците и комарците спастрени, од црвите сите бегаат

 

Во повеќе населби, пред сé во Аеродром и во Ново Лисиче, секоја есен редовно се појавуваат црни црви, но годинава, иако проблемот не е толку голем како порано, локалните власти не знаат кој треба да го реши

 
 
%20  
Есента е време кога црни црви доползуваат до становите во повеќе населби во близината на реката Вардар. Во изминативе години имаше ситуации кога цели пешачки патеки во Аеродром и во Ново Лисиче беа преплавени со овие животни, што граѓаните немаа каде да стапнат и беа принудени да газат врз нив и да го слушаат нивното крцкање под своите чевли за да излезат од дома. Скопјани велат дека ова е шеста година по ред како се соочуваат со овој проблем, а локалните институции не знаат која од нив треба да го реши.

Најмногу црви годинава забележале жителите на Ново Лисиче што живеат во близината на старото и напуштено игралиште, што се планираше да биде и спортска сала. Тие раскажуваат дека црни купчиња забележувале на ѕидовите од зградите, под терасите и пред влезовите, најмногу во раните утрински часови, а подоцна црвите се разотидувале. Сепак, тие се чувствуваат загрозено и бараат некој да интервенира за да се исчисти населбата од животните.

- Неколку години ова ни е редовна есенска активност. Излегуваме со метли за да си го расчистиме патот пред влезовите. Тие што живеат во пониските катови се плашат дека црвите може да им влезат дома. Но ништо не се презема за да се реши проблемот, и покрај тоа што сме се обраќале и во општината и во градот - велат жителите на овој дел од населбата.

Од градот и од општината Аеродром, пак, уште еднаш потсетија на поделбата на надлежностите според која за уништување на глодачите се одговорни општинските власти, кои треба да дератизираат двапати годишно, а градските треба да ја спроведуваат дезинсекцијата, односно редовните запрашувања против комарците. Но никој не сака да ја преземе обврската да се справи со редовните годишни наезди на црви во одредени населби.

- Проблемот со инсектите треба да го реши градот. Сите поплаки од граѓаните што ги добиваме за наездата на црви во некои делови ги препраќаме до градската управа и очекуваме оттаму да преземат мерки - велат општинарите од Аеродром.

Градската управа, пак, не се согласува со ова тврдење, сметајќи дека проблемот е локален и дека општината може да го реши.

- Запознаени сме со овој комунален проблем што го имаат жителите на Ново Лисиче. Веќе испративме допис до општината Аеродром и посочивме дека според Законот за заштита на населението од заразни болести таа треба да реагира. Бидејќи станува збор за локален проблем им посочивме на општинарите да побараат соработка со стручна институција - велат од градот.
 
   
Автор: Б.С.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11391012226&id=14&prilog=0&setIzdanie=21827
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 14-Nov-2009 at 14:06

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 14-Nov-2009 at 14:07
Пред ова беше на сред раскрсница
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Nov-2009 at 00:59
и јас го приметив истиов коњ вчера
најголем проиблем со животниве е што се навикнати на многу луѓе и возила и бучава, па ништо не ги засега и создаваат гужви, доколку беше некој нормален коњ ќе му беше страв да припари кон улица
треба дефинитивно да се отстранат коњиве од урбаните средини, па ако на некој тоа му е основно средство за живот не значи дека треба некој да настрада во сообраќајот
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Nov-2009 at 16:25


Паркиран коњ

Паркинг-просторот кај "Т-Мобиле" во центарот на Скопје вчера го користеше и еден коњ. И покрај спуштената рампа, залутаниот коњ вчера попладнето успеал да најде слободно место на пренатрупаниот паркинг и застанал да одмори....http://www.vest.com.mk/?ItemID=BBAF411EF01D474C8AEFF4039BF59BDD

...со голема надеж дека оваа тема еден ден ќе се затвори, заради недостаток на информации...

Edited by Dave Gahan - 25-Nov-2009 at 16:26
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.