build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбани животни

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 31-Jul-2014 at 23:23
Коњи шетат по градот и еден куп кучиња и мачиња скитници а они се фаќаат за корпите. Се согласувам со иницијативата но ако се види ситуацијата на терен мислам дека имаме други приоритети кога се во прашање урбаните животни
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 01-Aug-2014 at 11:19
Биди свесен и совесен!Тука фрли го сопствениот измет.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 01-Aug-2014 at 13:28
Не сум изненаден од ова. Да бидам искрен, и очекував вакво нешто од нашите „граѓани“.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 02-Aug-2014 at 17:35


Преку улицата целата парцела беше оградена.Стевче ги тргна тарабите сега има дива населба направена воглавно од ромски фамилии.

Edited by jyvation - 02-Aug-2014 at 17:35
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 16-Aug-2014 at 11:24


Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 16-Aug-2014 at 21:33
Лисиците во Варош атракција за туриститеФото: Млада лисица се шета во кругот на охридската болница

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 29-Aug-2014 at 19:16
Дефинитивно корпиве служат за сосема нешто друго.Подобро нека ги тргнат далеку сме ние од вакви цивилизирани работи.Edited by jyvation - 29-Aug-2014 at 19:17
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 29-Aug-2014 at 19:48
Навистина не ми е јасно со која памет се градските власти кога споревдуват вакви проекти кои се седум нивоа повисоко од актуелното ниво на цивилизираност во главниот град. Јас искрено не сум сигурен дека и луѓето кои имат кучиња воопшто ги користат овие канти. Од друга страна некогаш треба да се почне и за очекување е народот со времето да се цивилизира. Проблем е што менталниот склоп на просечниот Македонец е таков што многу полесно се развиваме во негативна насока отколку во позитива. Излез е само работа со дечињата уште во градинка па се до средно школо. Но и за тоа треба да имаш наставници , кои ние ги немаме. Така да што се однесува до урбаната култура мислам дека главниот град има многу лоши карти. Ако на тоа се додадат Ромите и Албанците кои се бетер од нас мислам дека ни нема спас. Совен на секој чекор редари и полицајци кои немилосрдно ќе казнуваат.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 04-Oct-2014 at 14:27
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 04-Oct-2014 at 16:05
Се обидувам да си замислам вакво нешто во некој друг европски град (со исклучок на балканскиве мегалополиси), и некако не ми успева.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 04-Oct-2014 at 19:46
Ова е веќе претеризам.Вчера после пластичарската веќе кај надвозникот имаше згазено јагне.Сигурно им избегало и налетало на опел тигра.Типот за среќа го избегнал во голема мера само фарот напред му беше малце скршен.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 19-Nov-2014 at 13:41
Карпош постави 15 корпи за изметот од милениците

Општина Карпош во соработка со невладината организација „Анима Мунди" веќе има поставено 15 корпи за отпадоци исклучиво наменети за домашни миленици, со графички приказ – пиктограм, за која точно намена се.Корпите за отпадоци се поставени на најфреквентните локации каде се шетаат милениците и тоа:

-Од Сити Мол до мостот "Обединети нации", долж "Партизанска",
- Наспроти Веро Тафталиџе кај зеленилото до улица "Јуриј Гагарин",
- Кај студентскиот дом "Гоце Делчев"
- Во Влае кај шетачката патека кон Кејот
- и во Карпош 2 во близината на Тинекс- маркетот.

Во нaредниот период имаме намера ние како општина сами да поставиме дополнителна урбана опрема – вакви наменски корпи за отпадоци и фекалии од домашните миленичиња, посочуваат од Општина Карпош.

http://vecer.mk/skopska/karposh-postavi-15-korpi-za-izmetot-od-milenicite
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 19-Nov-2014 at 18:16
Ироничното е дека на најголемиот дел од тие локации поставени се само вакви корпи, а нема никакви други, па после ќе се коментира и дека културата на луѓето била ниска, со што се фрлало се и сешто. Ова особено важи за делот од Сити Мол до Обединети нации, каде нема ниедна корпа за останатото ѓубре, ама битно има дури четири вакви.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 19-Nov-2014 at 22:19
Имаше ама ги искршија.Од другата страна стојат.Сепак позитивно е што скоро секој ден ги чистат и двете страни чистачите ангражирани од Општина Карпош, па не се познава толку дека е нечисто.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 28-Nov-2014 at 00:16
само животни својот смет го фрлаат на улица

За да не мора да се мачите, облечен во „рамбовка" излегувате на тераса и кесата со ѓубре ја фрлате пред зграда. Директно од 10 спрат. За некое време има уште една кеса и нормално, ја фрлате и таа. Некои луѓе најдобро е да живеат во планина. Сами
видео:

http://vecer.mk/skopska/klasichen-skopski-seljak

Edited by gjoko - 28-Nov-2014 at 00:16
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 11-May-2015 at 10:23залутан коњ на автопатот тетово-гостивар [1]

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 15-Jul-2016 at 00:16

Прлево идеално за крушевска маскота01.10.2003 - Немирни ноќи за крушевските овчари
Волци изеле магаре среде Крушево

Крушевo - Во близина на крушевската гимназија, под закрила на ноќта, деновиве волци нападнале и изеле едно магаре, чии остатоци биле пронајдени следниот ден. Истовремено, 11 волци го нападнале стадото од 170 овци на крушевчанецот Михајло Лазарески во крушевската корија, на само еден километар од градот. Благодарение на неговата брза реакција и испуканите неколку куршуми од ловечка пушка, волците се разбегале, а од нивниот напад настрадало само магарето на Лазарески. Блиска средба со гладните волци имало и стадото на Кире Здравевски, кое било нападнато од шест волци, кои успеале да заколат неколку овци.

Крушевските овчари, но и неговите жители се сериозно загрижени по последните напади на глутници волци на нивните стада во бачилата во непосредна близина на градот. Овчарите очекуваат помош од крушевските и прилепските ловџии, со организирани хајки за уништување на волците да им помогнат побезбедно да ги чуваат своите стада, бидејќи како што велат, волците толку се осилиле, што почнале да влегуваат и во градот.

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1284&stID=6457&pR=15
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 25-Jul-2016 at 03:24

Кичево Коњи на ПоилоBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 21-Aug-2016 at 12:14

еве супер инспирација до сите скопски пријатели гулабари, болните голуби не ги тепајте дајте им нова можност настрана од голубарникот, земете бои за храна и однесете ги до некоја детска градина, училиште или парк нека развеселуваат деца, тачки еј

http://tocka.com.mk/8/72610/misteriozniot-rozov-gulab

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 21-Aug-2016 at 14:12


Mystery of the pink pigeons is SOLVED: Fancier dyed his birds's feathers to confuse falcons - but says he won't do it again now he knows it could harm them
...

However, a bird expert from the RSPB said people often paint pigeons at certain events, such as weddings.
...
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3184984/Mystery-pink-pigeons-SOLVED-Fancier-dyed-birds-s-feathers-confuse-falcons-says-won-t-knows-harm-them.html
~

ајде добра фора, но претерале со то бојата, бар да е органска или евентуално боја за храна која ете докажано ет наводно не е штетна по луѓе па тој аршин за птици, што немора да значи, сепак хумано би било штом гулабите се разболат а што неретко се случува наместо да ги сотруваат ето добра идеја нека ги бојат и нека ги поклонуваат, таман при сламонела или парамиксо-вртоглавица [1] обоени нека ги поклонуваат наместо да ги отепаат или во најдобар случај изолираат

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.