build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сквер „Порта Буњаковец“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Oct-2013 at 15:41
денес


За сè има вторпат
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 24-Oct-2013 at 22:00
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 24-Oct-2013 at 22:06
Luge, znae li nekoj da mi odgovori, do koga vo Makedonija ke se parkira na trotoar?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Oct-2013 at 09:46
Ми се чини дека вчера го пуштија плоштадов во употреба. Подобро е отколку што беше, но мислам дека целиот тој простор ќе мора да се уреди првенствено од аспект на паркирање, а потоа да се размислува партерно и хортикултурно уредување.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Oct-2013 at 11:50
Originally posted by Denko

Luge, znae li nekoj da mi odgovori, do koga vo Makedonija ke se parkira na trotoar?


Еве ја . . . Секогаш

Edited by Teglarot - 25-Oct-2013 at 11:51
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 25-Oct-2013 at 12:41
Денес поминав, и видов дека плоштадот беше расчистен и пуштен во употреба.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 25-Oct-2013 at 13:05
од официјалната страница на Општина Центар

За сè има вторпат
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 25-Oct-2013 at 13:37
Веднаш кажувам дека воопшто не ми се допаѓа! Прво мислам дека самите урбани елементи ниту се убави на око, ниту се практични. Кому и за што значат овие масичкиве со три ноџенца, на кои ниту може да се седи? Второ саднициве не ми се допаѓаат воопшто прво бидејќи не нудат никакво зеленило ниту сенка, ставени се про форма и второ затоа што се доста деликатни и ако не се одржуваат стануваат непријатни за окото.

Значи според мене требаше да се оди на разчистување и хомогеност на целиот дел од бул. Климент Охридски, се до Зегин кај Порта Буњаковец. Иако минорни од значење улици, ова е многу важен пешачки коридор од Центар кон Дебар маало и Карпош. Јас целиот тој потег би го направил пешачки, со многу малку патеки и се друго би ставил зеленило: трева, цветни аранжмани и добри дрва кои би пораснале во прекриен со сенка пешачки коридор. Премногу бетон има во Скопје и жалам што нема никакво зеленило. Плоштад или било каков јавен простор кај нас се разбира како плочки, наместо да бидат убаво уредени мали паркови! Секое дрво и ососбено сенка во Скопје е чекор кон поубав, покомотен и почист град.

Edited by Andrej_LJ - 25-Oct-2013 at 13:41
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 25-Oct-2013 at 16:52


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:51
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 25-Oct-2013 at 18:27
Previous
 
Во кој век живееш ти ?
 
Уште не ти станало јасно дека казните не помагаат на ама баш никаков начин ?
 
Луѓето попрво ќе дозволат пајакот да им ги крене возилата отколку да ги платат казните и попрво ќе дозволат нивните возила да бидат продадени или да завршат како службени возила за некои од институциите од државната или од јавната администрација, отколку да дозволат да бидат рекетирани со тие казни во замена за 0 (НУЛА) сообраќајна инфраструктура.
 
Приказните дека казните ќе помогнат за воведување на сообраќајна култура не држеле вода со децении, а не држат вода ни денес, во втората деценија на 21-от век, бидејќи едноставно нема асална инфраструктура.
 
Тоа што луѓето слабо стојат финансиски не значи дека треба да се откажат од правото да поседуваат сопствено превозно средство и да дозволат да бидат понижувани и исмевани од контролорите во возилата на ЈСП Скопје, а неретко и од страна на полицијата кога врши претреси во возилата на јавниот превоз, само затоа што нема да имаат каде да ги паркираат сопствените возила, иако редовно ги плаќаат даноците и тие казни кои не се од ама баш никаква корист.


Edited by Dexter26 - 25-Oct-2013 at 18:28
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 25-Oct-2013 at 23:08


Ednostavno ne e taka. Nekoj pogresno gi naucil graganite deka trotoarot e parking i toa taka se vlece so decenii. Ne e tocno deka nema dovolno asalna infrastruktura. Problemot e deka nie sme nauceni ako moze voziloto direktno vo kancelarija da si go parkirame. Eve jas sekojdnevno pesacam po ca. 400 metri od parkingot do rabotnoto mesto, a moj rodnina tolku ima od Doma do rabotnoto mesti i se razbira do tamu odi so kola, i normalno parkira na 5 metri od vleznata vrata!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 26-Oct-2013 at 02:53
Previous
 
Еве на булевар Партизански Одреди конкретно, единствен начин да се избегне паркирање на тротоарот, е паркирање во споредните улички, кои за помалку од 5 минути ќе се наполнат.
 
И не секој трговски и/или деловен центар располага со сопствен паркинг простор, а трговскиот центар Буњаковец е одличен пример за тоа. Позади трговски центар Буњаковец има паркинг кој брзо се полни со возила, по што луѓето почнуваат да паркираат во улицата која се наоѓа позади трговскиот центар и како резултат на ова, улицата во текот на денот е претежно еднонасочна, бидејќи сообраќајот во двата правци е буквално оневозможен.
 
Пајакот си тера и крева возила, полицајците пишуваат казни, но праксата не се менува.
 
Можеби некој ги научил граѓаните дека тротоарот е паркинг, но истовремено некој ги градел трговските и деловните центри, а и добар дел од станбените објекти, без да обезбеди соодветен паркинг простор и истовремено некој дозволил Скопје да стане град од над 300.000 жители за колку што и бил проектиран после земјотресот од 1963 година и еве ова се последиците.
 
И ќе повторам:
 
Казните докажано не помагаат !!!
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 26-Oct-2013 at 10:36


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:52
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 26-Oct-2013 at 11:55
parkiranjeto na trotoar e edna od najgolemite tragedii kaj nas, a gi ima mnogu. prosto e neverojatno i nesfatlivo koja e taa drskost i kakov e toj ignorantski stav od nadleznite. imam drugar invalid koj poradi takvite sebicni luge ne moze da izleze od doma ili da nedaj boze nesto poveke. imam baba vo kolicka koja ne moze da otide do prodavnica bez moja pomosh. imam sestra so bebe vo kolicka koja treba da ja stavi kolickata vo kola za da moze da odvozi 200 metra do gratskiot park. ova se samo sekojdnevni primeri koi pokazuvaat na kakvo nivo ni e opstestvoto. i najpametnoto nesto sto se setija vlastite e kako da izvlecat nekoj dinar od vozilata koi se parkiraat na trotoar
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 26-Oct-2013 at 14:21
Previous
 
Чиста вистина !!!
 
Вистинска трагедија е тоа што се случува со паркирањето по тротоарите во Скопје, а властите единствено гледаат профит во сообраќајните прекршоци, наместо да бараат долготрајно решение на проблемот.
 
Првото нешто што можат да го направат за да ги спречат ваквите сообраќајни прекршоци, е да постават столбови по тротоарите, а истовремено да бараат и решение со кое на долг рок ќе се реши проблемот со паркирањето во централното градско подрачје, а решението да не подразбира катна гаража која ќе се гради со години, ниту отворање на нови паркиралишта кои ќе се наполнат за помалку од 1 час.
 
Според моето лично мислење, подземните паркиралишта се прифатливо решение, по можност на 2 подземни нивоа, но тоа е само моето лично мислење, додека градските власти очигледно повеќе се занимаваат со собирање пари од казни отколку со барање на решенија за проблемите во сообраќајот.
 
Originally posted by marko.kostoff

Ќе бидам краток и нема да навлагам во непотребна лабава дискусија - само нека почнат да казнуваат ревносно, па ќе видиме дали казните помагаат или не.

А за вековите - мислам дека се гледа од ставовите кој во кој век живее...

 
Еве и јас ќе бидам краток и нема да навлегувам во непотребна лабава дискусија.
 
Казните веќе фрчат ревносно, а ефектот е негативен, како по џебовите на граѓаните, така и по сообраќајот.
 
Јас живеам во втората деценија на 21-от век, а моето лично мислење за тебе, судејќи според твоите ставови, е дека живееш во втората деценија на 20-от век, пред првата балканска војна.


Edited by Dexter26 - 26-Oct-2013 at 14:26
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 26-Oct-2013 at 16:14
Kaznite i te kako pomagaat. Vrskite ne funkcioniraat kako porano (iako ima luge koi ednostavno se nedopirlivi). Problem e samo toa sto ovaa rabota ne e za policijata (policijata e zafatena so drugi zadaci), tuku za nekoja posebna sluzba koga generalno ke se grizi za parkiranje, a ke bide pod komanda na gradot/opstinata...
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 26-Oct-2013 at 17:41
Previous
 
Секако дека помагаат... за плаќање долгови за споменици и за административни згради.
 
Во сообраќајот практично не помагаат... се додека не почне да се наплаќа зонско паркирање и на булевар Партизански Одреди за паркирање на тротоарот, а знаеме како тоа резултира во останатите делови на Скопје каде што веќе е воведено зонското паркирање - возачите попрво ќе паркираат на тротоар и ќе плаќаат зонско паркирање, отколку да кружат во потрага по одбележано место за паркирање на кое нема да мора да плаќаат за паркирање.
 
Не знам како е таму кај вас во Германија, но знам како е тука во Македонија, поконкретно во Скопје, а за Буњаковец веќе кажав каков е сообраќајот таму.


Edited by Dexter26 - 26-Oct-2013 at 17:43
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Oct-2013 at 22:24
Jas zboruvam kako treba da bide, a ne kako nekoja nepismena glavi vo nekoja kancelarija si zamislil. Ako se saka se se moze. Problemot kaj nas e toa sto rabotite se dvizat prebavno. Inaku ke dojde i toa koga ke se sredi parkingot i ke se izmenat losite naviki na parkiranje pred vrata.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-Oct-2013 at 16:49


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 31-Oct-2013 at 17:05
Можеби најдобро нешто (освен плоштадчево) е и тоа што ги отстранија контејнерите што стоеја баш на ќошот, меѓу автобуската станица и пешачкиот премин. Секогаш беа преполни и одвратни за гледање. Мислам дека тука совршено би одговарале подземни контејнери, иако во близина, на едно десетина метри (кај канцелариите на ЕСМ) веќе има едни.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.