build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Паркови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Паркови (општо)
    Posted: 10-Aug-2013 at 12:45
Отворам нова, општа нишка за парковите во Македонија. Тука може да објавуваме информации и слики за реконструкција и изградба на нови паркови и зелени површини, како и слични проекти.

За почеток, неколку фотографии од реконструкцијата на парк во Велес (во близина на ликовниот салон). Сликите се преземени од Фејсбук страницата на Општина Велес.За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Aug-2013 at 12:47


Ме чуди зошто плановите се на турски јазик. Веројатно фирмата што го проектирала паркот е турска.За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Sep-2013 at 11:49
ПАРК НА 100 ДРВЈА НА БУЛЕВАРОТ МИТРОПОЛИТ ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВ

Градоначлникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, денеска /05.09.2013 година (четврток)/ го најавија почетокот на уредувањето на новиот Парк на 100 дрвја, што ќе никне на локацијата помеѓу булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов и улицата Народен фронт.- Градот продолжува да го зазеленува Скопје, и на овој простор што е со површина од 3 900 квадратни метри, ќе изврши реконструкција на зелената површина, ќе подигне нов тревник во кој ќе се постави систем за полевање со 60 прскалки, ќе се отворат 8 нови шахти, како и систем капка по капка до сите новозасадени садници. Во паркот ќе се засадат нови листопадни садници од видовите платани (platanus orientalis), јапонска цреша (prunus serulata), црница (morus alba), јавор (acer negundo), планинска пепел (sorbus aucuparia), како и зимзелени садници од видовите туја (tuja), чемпреси (cupresociparis) и смреки (picea). Во изминатиот период нашите екипи засадија околу 50 000 садници и подигнаа тревници на 25 000 квадратни метри на различни локации, што ја измени сликата на градот и придонесува за подобрување на животната средина на скопјани, а се надевам дека и овој нов парк, за кој од Буџетот издвоивме околу 3,7 милиони денари, ќе ги мами жителите од околината да излезат и да се рекреираат - истакна градоначалникот Трајановски.Во новиот парк ќе има и алпинетум (каменестa градинa) со засадени садници, перени и сезонско цвеќе, а се планира да биде поставен и еден летниковец.На уредувањето на паркот на терен ќе работат екипите на ЈП „Паркови и зеленило“.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=6018&mid=482&tabId=1&tabindex=0
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Sep-2013 at 12:04
Mozed da mi dade nekoj koordinati kade se naogja ova lokacija? Inace se nadevam deka kje bide nesto atraktivno ne samo drvca..
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Sep-2013 at 13:21
Паркот не се наоѓа меѓу булеварот "Теодосиј Гологанов" и "Народен Фронт", туку помеѓу булеварот и улицата "Јуриј Гагарин" веднаш пред министерството за економија. Многу е симптоматично што спаѓа на територија на Општина Карпош. После избори, партиски се на иста должина градоначалнициве и веднаш се гледа соработката

Кога веќе ми ја спомнаа мојата улица Народен Фронт, помеѓу булеварот и истата таа моја улица, нема ништо друго освен паркинзи, биртии ("елитни" ресторани) и паркче од цели 3м2 со две клупи.   

Edited by Teglarot - 05-Sep-2013 at 13:24
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Sep-2013 at 13:26
Originally posted by my Macedonia

Mozed da mi dade nekoj koordinati kade se naogja ova lokacija? Inace se nadevam deka kje bide nesto atraktivno ne samo drvca..Повели.

41.995196, 21.410876
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Sep-2013 at 11:47
Најпрвин треба да се ОТСТРАНАТ автопералната и ресторанот,па да се среди и заживее просторот како целина ,но некому не му е во интерес да ги измести привремените објекти(ако во меѓувреме не добиле имотен лист) како и објектите на потегот од треска до споменикот на Чакаларов,кои се наоѓаат на трасата на јужен булевар, а некој од нив имаат добиено имотни листови, што претставува криминал!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Sep-2013 at 17:36
ФОТО: Модерниот зелен парк во Горно Лисиче од утре во употреба
Среда, 11 Септември 2013 14:14

Еден од најмодерните паркови во општина Аеродром, утре ќе биде пуштен во употреба.Новиот парк во Горно Лисиче свечено ќе го пушти градоначалникот на општината Ивица Коневски. Се очекува да присуствува и претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, кој претходно ќе престојува во посета на општина Аеродром.Станува збор за хортикултурно и партерно уредување на дел од местото познато како Бановина, каде е изграден нов зелен парк со вкупна површина од околу 6.500 метри квадратни.Истиот содржи зелена површина од околу 2.300 квадратни метри, која е уредена со висока и ниска вегетација и езеро на две нивоа со пешачки мост.Детско игралиште, лулашки, езеро, видиковец, лизгалки и вртелешка се составен дел од модерниот зелен парк во Горно Лисиче.-Со изградбата на овој парк граѓаните од Горно Лисиче ќе добијат зелено катче за одмор и рекреација, а Аеродром уште еднаш ќе го потврди атрибутот на најзелена општина. Особено сме горди што општина Аеродром стана препознатлива по нејзините прекрасни паркови, истакна Коневски на стартот на изградбата на овој парк кој беше означен во март месец.


http://kurir.mk/republika/skopje/129716-FOTO-Moderniot-zelen-park-vo-Gorno-Lisice-od-utre-vo-upotreba

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Sep-2013 at 19:00
Се надевам дека некој што живее во близина ќе појде да сними неколку фотки од паркот. Баш ме интересира како ќе излезе.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Online
Posts: 1890
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Sep-2013 at 21:16
Исекоа може 50 огромни дрва со оправдување дека ќе засадат 100 нови.
Тие 100 не се ни 10% од она што значеа оние 40-50 децениски дрва високи колку петкатница.
Живеам близу просторов, местото го поминувам секојдневно.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Sep-2013 at 11:47
Се комплетира паркот во Капиштец


     
Екипи на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ деновиве интензивно работат на комплетирање на паркот помеѓу улиците Јуриј Гагарин и Теодосиј Гологанов.
     
Конкретно се работи на делот спроти Министерството за економија, каде што претходно запре изградбата на новите содржини предвидени за целиот овој комплекс од зеленило.

Од ЈП „Паркови и зеленило“ велат дека овој дел, од Министерството до автобуската станица, претходно беше грда глетка за граѓаните поради запуштеноста на тревниците и на лулашките.

- Старата земја сега е ископана и ќе биде заменета со нова квалитетна и плодна почва, која ќе биде посеана со висококвалитетно семе за трева. Понатаму предвидуваме да засадиме дрвја и цвеќиња, кои ќе бидат полевани со најнов софистициран систем за наводнување - информираат од „Паркови и зеленило“.

Паркот ќе се простира на површина од 4 илјади квадратни метри, а предвидено е да биде готов и пуштен во употреба на 11 октомври годинава. Уредувањето чини 3,7 милиони денари, а проектот е под водство на градот Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=92613940358&id=14&prilog=0&setIzdanie=22987
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Oct-2013 at 11:58
Во Велес

Градоначалникот направи увид во „Паркот на пријателството"Денес (19.10.2013), градоначалникот на Општина Велес, Славчо Чадиев направи увид на активностите во „Паркот на пријателството" чиј интензитет од ден на ден се зголемуваат. Реализацијата на овој проект е во знак на пријателството помеѓу збратимените градови од Турција, Каршијака и Адалар. И во едната и во другата општина живеат македонски иселеници. Голем дел од овие граѓани кои го креираат економскиот и политичкиот живот на Турција по потекло се од овие краишта. Ова е основниот мотив што тие во своето родно место инвестираат во изградба на парк, за да не се заборави, да се даде благодарност кон родната земја, но и да се нагласи пријателската димензија на Турција и Македонија.

повеќе фотографии на https://www.facebook.com/media/set/?set=a.455581304559502.1073742078.371536522963981&type=3
За сè има вторпат
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Oct-2013 at 12:56
Eeeh prosta maso makedonska, do koga vaka...vo sopstvenata drzava Makedonskiot jazik da bide vtor! Razbiram deka se raboti za park, donacija od Turcija, no ne moze vo Makedonija, vo Veles, natpisot i tablata prvin da bidat na Turski a duri potoa na Makedonski jazik! Sami sme si krivi za se!
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Oct-2013 at 14:44
Originally posted by antigona

Eeeh prosta maso makedonska, do koga vaka...vo sopstvenata drzava Makedonskiot jazik da bide vtor! Razbiram deka se raboti za park, donacija od Turcija, no ne moze vo Makedonija, vo Veles, natpisot i tablata prvin da bidat na Turski a duri potoa na Makedonski jazik! Sami sme si krivi za se!


И пак ќе се фатиме за турскиот јазик, турското знаме на Џеваир. . . Абре пола држава ни е отидена у мајчина, ко да си во соседната земја, ние за таблата на турски јазик ќе скокаме и ќе викаме . . .
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Oct-2013 at 16:17
Originally posted by Teglarot

Originally posted by antigona

Eeeh prosta maso makedonska, do koga vaka...vo sopstvenata drzava Makedonskiot jazik da bide vtor! Razbiram deka se raboti za park, donacija od Turcija, no ne moze vo Makedonija, vo Veles, natpisot i tablata prvin da bidat na Turski a duri potoa na Makedonski jazik! Sami sme si krivi za se!


И пак ќе се фатиме за турскиот јазик, турското знаме на Џеваир. . . Абре пола држава ни е отидена у мајчина, ко да си во соседната земја, ние за таблата на турски јазик ќе скокаме и ќе викаме . . .


Nema vrska, pak vo makedonija e I vo svajcarija vo primer Tesin /Ticino da si odis kje pomislis deka si vo Italia
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Oct-2013 at 19:11
Originally posted by my Macedonia


Originally posted by Teglarot

Originally posted by antigona

Eeeh prosta maso makedonska, do koga vaka...vo sopstvenata drzava Makedonskiot jazik da bide vtor! Razbiram deka se raboti za park, donacija od Turcija, no ne moze vo Makedonija, vo Veles, natpisot i tablata prvin da bidat na Turski a duri potoa na Makedonski jazik! Sami sme si krivi za se!


И пак ќе се фатиме за турскиот јазик, турското знаме на Џеваир. . . Абре пола држава ни е отидена у мајчина, ко да си во соседната земја, ние за таблата на турски јазик ќе скокаме и ќе викаме . . .
Nema vrska, pak vo makedonija e I vo svajcarija vo primer Tesin /Ticino da si odis kje pomislis deka si vo Italia


Shvajcarija e zemja na kantoni i so odredeni "oficijalni jazici".

Vo Makedonija, po 2001, makedonski jazik e oficijalen (znachi primaren), a po nego sledat jazicite na dominantnite narodnosti...

HOW SIMPLE CAN IT BE ?!
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Oct-2013 at 20:18
@Teglarot: Turskiot jazik i Turcija voopsto ne se problem, problem e naseto nepocituvanje na sopstvenata drzava i makedonskiot jazik kako PRV jazik na drzavata. Vo bilo koja prigoda, nezavisno dali se raboti za koristenje na jazik na zaednica koja e mnozinstvo vo nekoja opstina ili na malcinstvo na drzavno nivo, ili pak koga se koristi angliskiot ili bilo koj drug svetski jazik, toj jazik moze da se koristi SAMO otkako tekstot prvin kje bide napisan na makedonski jazik! Makedonskiot jazik ne smee da bide vtor jazik bilo kade vo Makedonija i nezavisno od kombinacijata so koj drug jazik. Ama da ne zabeguvame pak na ovaa tema...

Edited by antigona - 21-Oct-2013 at 20:27
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Oct-2013 at 20:35
Originally posted by gorco

Originally posted by my Macedonia


Originally posted by Teglarot

Originally posted by antigona

Eeeh prosta maso makedonska, do koga vaka...vo sopstvenata drzava Makedonskiot jazik da bide vtor! Razbiram deka se raboti za park, donacija od Turcija, no ne moze vo Makedonija, vo Veles, natpisot i tablata prvin da bidat na Turski a duri potoa na Makedonski jazik! Sami sme si krivi za se!


И пак ќе се фатиме за турскиот јазик, турското знаме на Џеваир. . . Абре пола држава ни е отидена у мајчина, ко да си во соседната земја, ние за таблата на турски јазик ќе скокаме и ќе викаме . . .
Nema vrska, pak vo makedonija e I vo svajcarija vo primer Tesin /Ticino da si odis kje pomislis deka si vo Italia


Shvajcarija e zemja na kantoni i so odredeni "oficijalni jazici".

Vo Makedonija, po 2001, makedonski jazik e oficijalen (znachi primaren), a po nego sledat jazicite na dominantnite narodnosti...

HOW SIMPLE CAN IT BE ?!

Ne ne gorco ne ja vrti rabotata. Zboruvase za toa sto polata zemja valja otidelo. Stom ne e se makedonski ne znaci deka e od sosedstvoto. Sepak ista drzava e iako mozebi e se prvo na drug jazik (ti mislese na albanskiot). Vo svajcarija istotaka kje pomislis deka si vo italija no toa ne znaci deka toj del ,,otide,, vo italija. Kolku za jazicite dobro, ovde sega vo veles smesno e turskiot da bide prv, ama tamu kade e zakonsko opraveden zosto da ne, toa ne znaci deka e izguben delBig%20smileOhno.


Edited by my Macedonia - 21-Oct-2013 at 20:41
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Oct-2013 at 21:38
@ММ: Јас тебе те жалам што не можеш грам да разбереш што е закон, а што анархија.
Нас другите не жалам што сепак ти си еден ор редките горе-голу либерални припадници на твојата заедница. Сметај со кого си имаме работа!

Трето не е воопшто важно дали е турски, албански или индијски, се работи за принцип и тој не смее да се погази ниту во еден момент. Македонскиот јазик е официјален на ниво на државата и сите други (вкл. и албанскиот во општините со 20% малцинско население) му се подредени, односно второстепени. Смешно е нешто да наречеш Парк на пријателството и потоа вака насилнички да го крстиш Каршијака парк (што по ѓаволите значи тоа)? И тоа во општина без турско малцинство како Велес! Затоа на пример мене ми е пологично и поприфатливо парков да се вика да речеме Илирија во Тетово отколку Каршијака во Велес! Што значи тоа тие финансирале? Ако финансираат нешто, тоа им дава за право буквално да извршат голема нужда врз нашите глави? Па не им го сакам паркот финансиран од нив, кој вака одвратно нарушува достоинство и принципи. Да потсетам дека во Турција има околу 20 милиона Курди, на кои дури сега Ердоган им дозволи употреба на својот јазик и тоа забележете само во приватни училишта! До сега и во приватни установи беше забрането да се писне на курдски! Одвратно насилничка е таа Нео Османска политика на Ердоган и Турција (која патем засилено оди наназад и се соочува со исламизација, диктатура, бег на интелигенција и левица), која за жал многу луѓе во Скопје не ја забележуваат или се прават дека не постои. Турција на Македонија не и е пријател, ниту пак имаме или треба да имаме нешто заедничко со турскиот народ. Ова се разбира е лично мое мислење.

За крај би ја потсетил Антигона дека официјалното писмо на Македонскиот јазик е само кирилицата и е контрадикторно да го заштитуваш својот јазик на латиница. Инаку се согласуваме!

Edited by Andrej_LJ - 21-Oct-2013 at 21:40
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Oct-2013 at 21:45
Originally posted by Andrej_LJ

@ММ: Јас тебе те жалам што не можеш грам да разбереш што е закон, а што анархија.
Нас другите не жалам што сепак ти си еден ор редките горе-голу либерални припадници на твојата заедница. Сметај со кого си имаме работа!

Трето не е воопшто важно дали е турски, албански или индијски, се работи за принцип и тој не смее да се погази ниту во еден момент. Македонскиот јазик е официјален на ниво на државата и сите други (вкл. и албанскиот во општините со 20% малцинско население) му се подредени, односно второстепени. Смешно е нешто да наречеш Парк на пријателството и потоа вака насилнички да го крстиш Каршијака парк (што по ѓаволите значи тоа)? И тоа во општина без турско малцинство како Велес! Затоа на пример мене ми е пологично и поприфатливо парков да се вика да речеме Илирија во Тетово отколку Каршијака во Велес! Што значи тоа тие финансирале? Ако финансираат нешто, тоа им дава за право буквално да извршат голема нужда врз нашите глави? Па не им го сакам паркот финансиран од нив, кој вака одвратно нарушува достоинство и принципи. Да потсетам дека во Турција има околу 20 милиона Курди, на кои дури сега Ердоган им дозволи употреба на својот јазик и тоа забележете само во приватни училишта! До сега и во приватни установи беше забрането да се писне на курдски! Одвратно насилничка е таа Нео Османска политика на Ердоган и Турција (која патем засилено оди наназад и се соочува со исламизација, диктатура, бег на интелигенција и левица), која за жал многу луѓе во Скопје не ја забележуваат или се прават дека не постои. Турција на Македонија не и е пријател, ниту пак имаме или треба да имаме нешто заедничко со турскиот народ. Ова се разбира е лично мое мислење.

За крај би ја потсетил Антигона дека официјалното писмо на Македонскиот јазик е само кирилицата и е контрадикторно да го заштитуваш својот јазик на латиница. Инаку се согласуваме!

Ne gledam nekoja pricina zosto bi se spustil na tvojot nivo Poz
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.191 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.