build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Паркови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Паркови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 29-Jul-2019 at 10:37
Pumptrack-пред Олимписки базен(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 31-Jul-2019 at 10:50
Првата урбана градина во Скопје ќе биде во Аеродром

раѓанската организација „Зелената арка“ во август ќе почне со изведба на општествена (заедничка) градина на површина од околу 3.000 квадратни метри во паркот Лисиче, крај брегот на реката Вардар во Општина Аеродром.

Станува збор за прва градина од ваков тип во Скопје. Големината на парцелите ќе биде околу 50 квадратни метри и за нивното користење нема да се плаќа надоместок.

Сите заинтересирани граѓани од главниот град што имаат желба за здружено градинарство, може да ја пополнат пријавата за учество во општествената градина преку овој линк: http://tiny.cc/prijava_gradina.

Заедничката градина се изведува во рамките на проектот „Развивање на прва урбана градина во Град Скопје“ со средства обезбедени од Град Скопје и со локална логистичка поддршка од Општина Аеродром.

https://skopjeinfo.mk/prvata-urbana-gradina-vo-skopje-kje-bide-vo-aerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 16-Aug-2019 at 12:13
Pumptrack-от кај Олимписки базен.Денешни фотки

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 17-Aug-2019 at 01:42
Со тек на време зеленото ќе стане жолто и кал, никој нема да седи на клупите пошто пука сонце и така ќесе заврши приказната за тоа како се упропасти уште едно пространство со потенцијал.

Добро бе на кого му текнуваат вакви работи??

Edited by kiriOK - 17-Aug-2019 at 01:43
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 17-Aug-2019 at 04:18
Зошто да се упропасти?
Проблемот е што тие што се надлежни најверојатно ќе го упропастат. Еве на пример, во Аеродром првпат после 6-7 години да има исушена трева...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 18-Aug-2019 at 05:38
Овде дури нема сврха да се одржува, во Скопје тие што практикуваат екстремни спортови се бројат на прсти од една рака...затоа и ме интересира чија идеа е ова,градов има дефицит на паркови они стази за BMX прават
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 29-Aug-2019 at 12:02
Отворањето на pumptrack-от е денес во 18h(од фб)Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 649
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 29-Aug-2019 at 15:49
Каква колосална глупост. Ова треба некоја следна администрација како прв зафат да го отстрани. Во меѓувреме, патеката покрај Олимписки е во црна темница навечер...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 29-Aug-2019 at 16:15
Градот има многу поприоритетни проблеми за кои воопшто не се ни труди да ги реши,овој парк можеше да никне на било која друга локација на местото на некоја дива депонија или див паркинг а такви неуредени места ги има еден куп низ градот.А друга работа е колку ќе биде користен и колку оваа трева ќе се одржува...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 29-Aug-2019 at 17:00
Ако ја видат аусландерите што работат во бауштелл ауу скандалл. Без никаков заштитен слој/ линија меѓу тревата и асвалтот. После 1 месец се калл а асфалтот ќе пропадне. Шиле, понекогаш имаш добри идееи ама ова е скандал

Edited by my Macedonia - 29-Aug-2019 at 17:02
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 30-Aug-2019 at 07:08
Кога на градот очајно му треба зеленило, ние по секоја цена лупаме асфалт и каде што не треба. За се ке ни биде вратено.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4696
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 30-Aug-2019 at 07:15
За 20 години ако има пари, пола од овие паркинзи може да станат подземни, а над земја да има мал и фино уреден парк.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 06-Sep-2019 at 12:27
Еве го Pumptrack-от ни две недели не поминаа а веќе може да се забележи оштетување на зеленилото посеано на косините,а честопати и кантите за отпадоци се преполниBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 10-Oct-2019 at 12:54
ПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ ПРВИОТ ДИНО ПАРК ВО СКОПЈЕ

Во скопската Зоолошка градина денеска почна да се гради првиот Дино парк - тематски парк со забавно-едукативен карактер кој ќе овозможи забава и едукација за посетителите од сите возрасти кои сакаат да дознаат нешто повеќе за праисториските животни. Дино паркот ќе се простира на површина од околу 2.000 квадратни метри, а во него ќе се постават 41 фигура од различните видови праисториски животни кои ќе бидат во природна големина и со синхронизирани движења, проследени со звуци. 🦖

- Ова ќе биде првиот Дино парк на Балканот во кој ќе има толкав број фигури од праисториски животни, како и едукативни содржини за секој од различните видови животни. Токму поради тоа, очекуваме овој парк да прерасне во туристичка атракција која ќе ја збогати туристичката понуда во Скопје. За изградбата на овој парк предвидени се околу 20 милиони денари распоредени во 2 буџетски години. Веќе во првата половина од следната година планираме паркот да биде завршен и отворен за посетителите. Како што ветивме, Скопје чекор по чекор го менува својот лик во секоја смисла на зборот. Ќе продолжиме и понатаму да го збогатуваме градот со секаков вид содржини кои во минатото му недостигаа, пред се со содржини за најмладите, но и со содржини кои ќе го подигнат квалитетот на туристичката понуда што секако ќе даде позитивни ефекти и во економијата – рече денеска градоначалникот Шилегов, на презентацијата на проектот за новиот Дино парк.

Според проектот, предвидено е Дино паркот да има два влеза, еден влез од внатрешноста на Зоолошката градина и уште еден од страната на Градскиот парк. Во паркот ќе бидат распоредени сите придружни елементи - патеки, зеленило, билетарница, тераса и дел за одмор. Патеките ќе бидат изградени од обработен камен, а постојното зеленило ќе се надополни со ново

https://www.facebook.com/CityofSkopje/?ref=br_rs
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 10-Oct-2019 at 16:36
Изведба на адреналински парк во Карпош...
---------------------------------------------------------------------------
Започна изведбата
на спортско – адреналинскиот парк
во Карпош

Денеска започнаа активностите за изведба на спортско – адреналинскиот парк долж Кејот на реката Вардар, со почетна точка кај алпинистичката карпа, во Општина Карпош. Станува збор за нова, уредена зелена површина, спортско – рекреативна зона која ќе се простира на површина од 10.000 м2.
Општина Карпош за овој парк, преку Секторот за развој, аплицираше со проект во рамки на Проектот за локална и регионална конкурентност (ПЛРК), при што добиен е грант во висина од 38.100.000 денари. Оваа финансиска поддршка ја обезбеди Европската Унија и Владата на Република Северна Македонија преку Кабинетот на заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев. Учеството на локалната самоуправа изнесува околу 5 милиони денари.
Во денешната изјава за медиуми, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се осврна на содржините кои ќе ги содржи паркот, како и за трајната придобивка што ќе се добие со неговата реализација.
- Во рамки на паркот ќе има ново, уредено зеленило на површина од 4.000 м2, 120 нови дрвја, како и: детско игралиште, фудбалско игралиште на песок со трибини, одбојкарско игралиште на песок со трибини, скејт парк, адреналински содржини, а оваа целина ќе биде заокружена со сквер што ќе се простира на површина од 140 м2.
Оваа зелена, спортско – рекреативна зона ќе се надоврзува на големиот парк, до бунарите на реката Лепенец.

Имено, по завршувањето на спортско –адреналинскиот парк, се фокусираме на уредување на јавниот простор до бунарите на р. Лепенец. Како трајна придобивка е целосното разубавување на овој потег, конечното решавање на деценискиот проблем со создавање на диви депонии и палење огнови на отворено, рече Богоев.
Тој напомена дека овој парк е едно од главните ветувања во неговата изборна програма, и истиот се очекува да биде завршен до крајот на месец јуни, 2020 година.
После долги години се создаваат нови „бели дробови“ на Карпош и на нашето Скопје. Во изминатите години, Карпош се соочи со сериозно узурпирање на јавните површини, но локалната самоуправа спроведува континуирани мерки за надоместување на изгубеното зеленило и хуманизација на јавниот простор.
Во оваа пригода, градоначалникот Богоев изрази благодарност до партнерите, Европската Унија, кабинетот на Вицепремиер Анѓушев, Единицата за спроведување на Проектот за локална и регионална конкурентност и Светска Банка, за придонесот и ангажманот во целиот процес и за фактот што финансираат потпроект од областа на заштита на животната средина.

https://www.facebook.com/OpstinaKarpos/?eid=ARBkcb2Zznrb55OipFJBVOXlv-_doRl-HvUCNN_fy-Jg5EPjyAotYp9QPAqoEkK1Dpwc0kU4YI5gMaI1
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 224
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 18-Dec-2019 at 13:48
Кај паркот во Ѓорче Петров се започнати накои градежни активности. Станува збор за овој дел 42°00'26.9"N 21°21'44.1"E пред полициската станица. Колку што сфатив ова е втората фаза од продолжување на булеварот „Македонска Војска“.

Видео од твитер -->
https://twitter.com/powerbarmk/status/1207210612666834944
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 29-Jan-2020 at 13:55
Нов парк на „Трета македонска бригада“
Аеродромци наскоро ќе добијат нов парк што ќе се протега меѓу булеварот „Трета македонска бригада“ и касарната „Гоце Делчев“. Урбаниот парк ќе биде со површина од 2 500 квадратни метри и ќе содржи зелени површини, пешачки патеки со клупи, спортско игралиште за рекреација на младите и детско игралиште.
Ги претвораме неуредените простори во убави места каде што граѓаните ќе поминуваат пријатни моменти.

https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5463
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 31-Jan-2020 at 14:46
ГРАД СКОПЈЕ И ОПШТИНА КАРПОШ УРЕДУВААТ НОВ ПАРК НА КЕЈОТ НА ВАРДАР
Градот Скопје во понеделник ќе распише конкурс за избор на идејно решение за уредување нов парк меѓу кејот на Вардар и булеварот Илинден, во Карпош 4. Станува збор за површина од 60.000 квадратни метри, односно простор 6 пати поголем од паркот „Ибни Пајко“. Овој простор сега е непристапен и небезбеден и на него има дива депонија која претставува жариште на диви огнови на отворено. Конкурсот ќе трае 2 месеца, а најдобрите идејни решенија ќе бидат наградени со награден фонд до 10.000 евра.

- Јавните градски претпријатија веќе почнаа да го отстрануваат шутот и отпадот од оваа депонија и да ја расчистуваат површината. На овој простор ќе бидат поставени содржини за спорт и рекреација, а ќе биде предвиден и простор за ботаничка градина, за што разговаравме со граѓаните во нашата предизборна кампања. Дополнително, планирана е изведба на сервисна улица и два моста. Една по една, неуредените јавни површини ги претвораме во паркови. Непристапните и небезбедните површини, кои се диви депонии и диви паркиралишта ги уредуваме и ги отвораме за сите граѓани. Подигнуваме нови зелени површини. На овој начин вложуваме во подобра животна околина, но и во подобрување на квалитетот на амбиентниот воздух – рече градоначалникот Петре Шилегов, на денешната прес-конференција.

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, пак, нагласи дека со уредувањето на оваа површина Скопје добива нови „бели дробови“.

- На местото на децениските депонии, каде што се одлагале и остатоци од разурнатите објекти од скопскиот земјотрес во 1963 година, започнуваме со изведба на нов парк. На површина од 60.000 м2 ќе се добие ново, уредено зеленило со многу содржини за граѓаните. Сакам да истакнам дека во должина на овој потег, веќе интензивно се работи на Спортско – адреналинскиот парк, кај вештачката карпа, па со уредувањето и на овој дел градот ќе добие нов зелен појас и филтер на воздухот. Сигурен сум дека оваа локација ќе прерасне во една од поатрактивните спортско – рекреативни зони во нашиот град – нагласи Богоев.

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 169
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 31-Jan-2020 at 15:22
А ние си мислевме целиот тој простор ќе биде парк... Roll%20eyes
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 31-Jan-2020 at 17:58
Не разбирам (два моста). Дали под два моста се подразбира и мостот со кој Илинденска би се продолжила преку Вардар?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.