build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Енергии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Jun-2018 at 11:50
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Jun-2018 at 23:50

до тука

06.06.2018 ~ Russian News Report: “Scientific Breakthrough: Cold Fusion at room temperature became controllable ~ Cold Nuclear Synthesis Became Managed” ~ https://e-catworld.com/2018/06/06/russian-news-report-scientific-breakthrough-cold-nuclear-synthesis-became-managed/ [1]

Alla Kornilova says she thinks that we can expect a real commercial result, use of both large and small cold fusion reactors at the latest in 3 years. Because the vast amount of experience in the field of nuclear energy can be used, all technical problems have already been dealt with.


~

и потака, тро угоре, ако го заробат неутриното [1] за што има нов интересен изум

30.05.2018 ~ СВЕТЛИНА ЗАРОБЕНА ВО КУТИЈА: Руски научници развија уникатна “стапица за светлоста” ~ http://infomax.mk/wp/светлина-заробена-во-кутија-руски-нау/

https://sputniknews.com/science/201805301064941712-scientists-light-trap/

...

As a light quantum falls into the trap or is emitted by a light source inside the resonator, it starts darting and is repeatedly reflected by the mirrors, which links photons with the microresonator's own energy states.

We can control the properties of light and effectiveness of the trap by modifying the form and size of the resonator, he said.

...
Edited by Zelenikovo - 11-Jun-2018 at 23:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Jun-2018 at 20:10

ова горе не ми е јасно дали ет само руска верзија за Ласерска Светлосна Стапица или некој новитет

https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_cavity

инаку истиот овој резонатор се користи и при детекција на неутрино честичките, a следно што треба е да пробаат да го изнајдат т.н. стерилно неутрино, кое иако е претпоставено сеуште не е забележано, но кога би нашле заеднички јазик може полесно ќе ги стабилизираат и детектираните посреди то светските лабоси [1]

https://sureshemre.wordpress.com/2016/10/16/fourth-type-of-neutrino-has-never-been-observed/

The search for sterile neutrinos is an active area of particle physics. If they exist and their mass is smaller than the energies of particles in the experiment, they can be produced in the laboratory, either by mixing between active and sterile neutrinos or in high energy particle collisions. If they are heavier, the only directly observable consequence of their existence would be the observed active neutrino masses.

...

https://en.wikipedia.org/wiki/Sterile_neutrino


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Jun-2018 at 08:16

секоја чест на Математичарите Физичарите и Астрофизичарите за своите домени на дидактична научност, во кои лично многу многу за среќа се немам натопено, ксмет да затерам уметнички во животот, веројатно несвесно водејќи се од оние претпоставки дека само преку поетско егзактично соѕерцание се стигнува до Изворот што би рекол Јарич [1] иако тоа не е резултат на нечија нематематичка предетерминираност туку случајна моја околност да пораснам в Македонија сред ваква традиција иземен од технолошкиот импулс на западот, бар практично ... она ко дете освен џамлии и 1+2 канала на тв ем статичен телефон по дома, не сум имал никаква друга направија или занимација освен да нурнувам во книгите од Мајка ми кои нормално ко оетски и белетристички ги заземаа главните полици во дневната та и ми беа поинтересни, иако сите пак во Детската соба ми беа научни Енциклопедии или толку неомилените Лектири, та дете ко дете ем кога постариот Брат стаил потпис на научните, што ми остануваше друго туку кога не сум надвор да се натопувам во Зборои Полни Светлина ...

да резимирам, она подоцна низ животот што го имам искусено во однос научноста на детерминистите кои јако имаат заседнато и во светската Наука општо, ме доведе до збунка озбилно, кога парадоксите дечките гледаа да ги протнат како нормална работа, а тоа пак индиректно и рефлексно ме турна да барам оправдувања за истите кај порано субкултурни научници, кои денес пополека стануваат меинстрим, иако на ниво на Наука сеуште се препознаваат како недоносени бидејќи им се контрадикторни во нивните "стандардни" модели т.е. им ги релативизираат како супер објективни, што пак за последица има ефект на резигнантност меѓусебно, имајќи предвид колку време претходно стандардните модели во многу научни области се надополнувале, та и преку ноќ дидактичкиот ум не дозволует никој да му речит стој тоа така не ет, слично ко на Христијанин кога би му рекле ене постојат ејлиени, на што лично јас ко таков ќе одговорам точно Слава Богу за се' бидејќи Висините на Неговата Премудрост ги надминуваат сите разбирања и релации кои можат да се достигнат на оваа рамнина, димензија, Свет, Небо, кој како милува на ова постоење да гледа, та зар не ние посведочено ко Христијани дека постојат Повеќе Неба ...

... но да се вратиме на ова, во кое енергиите иако ги потфаќаме доафаќаме и користиме сепак сеуште земно добро не ги разбираме, та пример ми се чини дека научно сме на ниво на македонски набљудувач на индиско видео за Квантна Гравитација евала ќе стигнеме може до брз научен напредок ако/кога македонецот стане индиец или !?

Correlation Found Between Solar Neutrinos and Solar Gravity ~http://vixra.org/abs/1711.0295

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_gravity#String_theory


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Jun-2018 at 22:24

муабетов веќе затера кон нишката Космологија, но добро е во овој миг да потенцирам една недоумица и тука, односно ако исклучивоста на земните детерминисти и нивниот релативен модел е конечна, тогаш и навистина се' ет ништовно, на што пак за среќа им попречија пат ослободените физичари од нивните стеги и ги соочија дека не само што е недоносен таквиот модел туку и дека можат да одат потака, но бидејќи тоа потака е недофатливо за постојниов разум та тешко можат да го докажат по акалот на постојната физика иако го постовуваат јасно како одржлива теорија ... сепак доколку знаеме дека живееме на Небо кое е ниваму нитаму помеѓу Висините и понорите, што е јасно посведочено како од Христијанството така и од други мистицизми претходно, јасно е дека нема далеку да стигнеме научно преку ничија исклучивост, бидејќи не е случајно како и зошто Светиот Дух ги озарил со знаење и потреба од растење сите видови на Живот на овој Свет па така и Луѓето како Божјо Создание кое најмногу сличи на Бога а особено заради постулатот на Слободната Волја за да утре доколку одлучиме да раснеме и Духовно освен материјално да можеме тоа да го сториме без страв што пак е резултат само доколку сме свесни за одредени Вистини иако оние кои ни биле неопходни и ни биле дадени, но нам заради ненаситност ни се посакало тро по тро од љубопитство и отповеќе та сега ето сме се загрцнале научно вртејќи се во круг од сопствената недоносенност за повисоки Уки кои бараат одврзување од стегите на овој свет за и да стигнеме до нив, за што и индивидуално треба освен Волја и Акција, а не пак колективно, но ние денес дефокусирани од изворните вистини свртени сме кон новокомпонираните обиди за нивно достигнување, иако веќе се' што ни треба и го знаеме но ретко и да го користиме како духоносен живот заради Спасение т.е. Раст во Посветли Духовни Битија кои ко такви и ќе можат повторно да се соединат со Изворот со Господ Бог ...

но, кој што затерал, та еве бидејќи форумов земно-научен, та и да апострофирам дека од моето животно искуство знам дека исклучивоста е проблем, та во контекст недоносените теории на релативичарите или пак недокажаните на квантичарите, би рекол на овој свет достижното решение на математичките релации како константа е некаде посреди, а какво фајде пак ќе имаат од сето тоа чинам тоа е друга работа, конечно ќе познаат дека треба пак да се вратат на Пророштвата од Библијата бидејќи истите се предадени за наша опомена за што повеќе луѓе да го избегнат ќорсокакот на земната мудрост и тилтајќи во место си го изгубат времето за Душевно Спасение или Раст, кој како милува ...

нејсе, обиди за сеопшто земно физичко нзс има, а дали и кога до тоа човештвото ќе дојде незам, конечно зошто сакаат толку луѓето да се натпреваруваат не ми е јасно, но еве за среќа има и нзс призвуци, кои може доколку не бидат пресретнати од сета научна фела дрско и ќе видат бел ден!?

2001 ~ Quantum Gravity In De Sitter Space ~ https://arxiv.org/abs/hep-th/0106109

2007 ~ Can We Understand de Sitter Spacetime with String Theory? ~ http://www.jkps.or.kr/journal/download_pdf.php?spage=60&volume=50&number=1(1)[1]

2017 ~ de Sitter meets Planck ~ https://cqgplus.com/2017/09/21/de-sitter-meets-planck/

е сега каде е тука Тесла, да им ги извади шајките кога ќе зацапаат по грешка или пак љубитност, најчесто закаснета, во случајов заради детерминизмот на сите елити од последните два века кои синкретизирајќи во исто време паганизам озбилно се сплеткале во однос Благодатта како Чиста енергија која ќе ги однесе со лесно до она што го бараат!

навистина е мачно да живееш сред научност која е сопната од егзалтација на телото, отколку на Духот, а патем и да си математичар, бидејќи без конечните одговори сите останати попатни се недоволни за да Човек се осети и комплетен освен исполнет од работата, налик Мајстор кој има и акал и искуство а немоит да ја заврши работата, што сигурно е хендикеп, а заради кој пак трпиме сите бидејќи пречесто се користат ваквите модели како повод за лечење комплекси и меѓу научниците но и тие преку технократите со Народот, сите чекајќи еден од друг решение за парадоксите и проблемите, а наоѓајќи и вадејќи недоносеност ... но се во свое време, а доколку ни е потребно или е од наша корист и без да сакаме Господ знаењето ќе ни го подари, само ако си тераме и во такви околности пак ситнопаланечки тоа нема да ни биде од корист визави Слободната Волја и нејзината пречеста злоупотреба од земните елити! чунки ќе се освестат и тие од опиеноста од власта и моќта до која стигнале вака или онака!Edited by Zelenikovo - 28-Jun-2018 at 08:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.