build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тремови и тераси

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Mar-2015 at 19:34
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Mar-2015 at 11:43
Terasa so ALU stolarija


Simnato od komercijalen sajt na proizvoditel


Edited by nenad - 30-Mar-2015 at 11:45
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-May-2015 at 10:13


кај новиве балкони мислам дека амбиентот особено се менува со видот на гелендер, фактички кога металот во поголемиот дел би се заменил со дрво, ваквите оградувања ќе делуваат повеќе од питомо, додека вака се инспиративни но без живот, можеби растенија понив или одоколу ова лесно го оплеменуваат, но главниот проблем во тој случај е континуитетот заради што неретко редат дрвенести и грмушести растенија

во секој случај главен урбан бенефит од ваквите балкони, а кој би требало можеби да го пстават и како урбанистичка норма, е прозрачноста а со тоа и раиграноста на објектот, приватноста во овој случај лесно би се добила со некоја завеса или рогозина по гелендерите а можеби и е-стакло [1][2]


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 14-May-2015 at 10:30
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-May-2015 at 13:04


сигурно дека калкада е прикладна за поголеми пешачки коридори [1][2][3] но јас би ја наредил и сред трем, како хоризонтално така и вертикално во сред парапетна или ѕидна фонтана

најнапред поедноставна опција него сликовит мозаик, а заради фракталните орнаменти, потем и полесна за изведба заради поголемите парчиња камен него кај мозаиците

јасно сето ова по тремови може да оди со мермер [1] или дрвен-мозаик [2] но што има попрактично ем поавтентично од камена коцка, иако вака може да се тера и со павер елементи, а можеби најефтина опција е штампан бетон [3][4] или пак терацо-чакал во кој случај природно би се покриле големи површини [5]

 


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Jun-2015 at 01:31

.                                             Керамопластика Куршумлиануште и хоризонтално да ја оправиле атмосферата та и со арпаџик калдрма [1]

Edited by Max - 19-Sep-2015 at 19:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 20-Aug-2015 at 20:20

арпаџик табиет и тешка импровизација, но впечатлива визура

уште oлеандри да имаше напред, а фенери внатре, таман за да се потенцира дека посреди е убав а отровен амбиентBack to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 16-Sep-2015 at 13:31

вториот линк од цитатот можеби најсоодветно го доловува македонскиот чардак, но повеќе музејски него секојдневно за што му недостасуваат јамболии в среде а горе низи со везен пипер, лук и кромид, воопшто кои било нанижени сезонски плодови [1]

единствена дилема сеуште ми е дали и кога почнале да отсуствуваат капаци, а сигурно и рогозина била доволна ко замена за арпаџик завеса, можеби капаци имале само планинските куќи заради наносите снег, во главно чардакот еволуирал од трем на братска куќа во тераса кај куќа на спрат - примерот подоле, во исто време дрвената шиндра почнале да ја заменуваат со камена, а потем и со црепови, кој што можел да си дозволи, веројатно многу и до последно терале праисториски [1][2][3] со кров од трска, коноп ил сирак(метла)

Originally posted by +Protagorist

Traditional Macedonian Architecture [1][2][3][4][5][6][7][8]
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=134363#134363Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-Feb-2016 at 14:02


убава прилика да се види трем од камена фасада 

а со екстра широки окна за прозори / стаклени врати

настрана што муабетот е пасив солар 

 

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 15-Feb-2016 at 09:28
sto podrazbirash pod pasiv solar?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 15-Feb-2016 at 21:45


#1 и #25

~

добра фора се и пасив-солар веранди http://www.homeimprovementpages.com.au/photo/528673

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-Feb-2016 at 00:33


порано беа тренд тоа акрилните табли [1] едно артистичка но и далеку побезбедна опција него ова масивново стакло, но со налетот на потрушувачката ера ваквиот елитизам макар потпрен и на вересија стана сеопшто достапен бар по "западниот свет" но чим има понуда нормално дека ќе има и кој да слини по неа  

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-Feb-2016 at 05:00

кога тремовите имаат скулптура врз себе, а скулптурите трем под себе, животот е и' фрактално лесен

[1][2] http://opac.comune.firenze.it/cgi-bin/easyweb/ewgettest?EW_P=LT_EW&EW_HIL=dis/ew_menu.html [3]Edited by +Protagorist - 17-Feb-2016 at 05:05
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 19-Feb-2016 at 10:31


после итаљански логично би било да оди балкански, ил евентуално француски трем, но заради ниваму нитаму  гео-положбата на претходниот, најдобро е да се предочи нешто понезависно,  пример шпански трем, во случајов и отповеќе, а задоволството да биде и дополнително распослано тука е и етимологијата на   Patio - шпански збор  со латински корен  - Catalan pati), from Latin pactum ‎(“pact, agreement, bargain”), or alternatively from Latin patere ‎(“to lie open”) [1]

~

http://patios.cordoba.es/en/patios/index/pag/patios

~

ми фали посредник за фино да се искомбинираат овие два кадра во една мелозвучна панорама, настрана што се контра фатени во еден ист двор, но доволно убава појава се и разделени вака, инаку лично би одел со тоа керамопластиката од аркадите и од другата страна, та да заличат и сите врати и сите прозори тро повизантиски, влијание кое шпанците го накалемиле додека југот им бил некогаш византиска провинција [1]

http://patios.cordoba.es/en/patios/detallar/pag/samuel_de_los_santos_gener_5/id/87
Edited by Max - 19-Feb-2016 at 10:33
Back to Top
brzigonzales View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote brzigonzales Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Feb-2016 at 22:30
Zdravo, dokolku nekoj ima iskustvo so podiganje na natstresnica za kola vo sopstven dvor bi sakala da spodeli iskustvo tuka. Dali treba dozvola za gradba ili kako? Imame izbetonirano mesto vo dvorot kade gi parkirame dvete koli i sakame da digneme natstresnica ama se da si e legalno. Kade da se obratam?
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Feb-2016 at 01:10

муабет повеќе за в нишката настрешници, a ќе барате дозвола за привремен објект кај општинарите [1][2]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 02-Mar-2016 at 03:35
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Apr-2016 at 18:21

кога на овој двор би се додала некоја од следните комбинацииHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Apr-2016 at 08:00

последниов трем е повеќе од раритетен, камено срце а дрвени нозе, посебна појава заради тоа ниската а широка платформа на терасата, на која не и фали нит сукња [1][2][3] нит ограда, единствено некој низок минималистички фенер за навечер да ги одбележи рабовите

впрочем ниските тераси се поавтентични, но поподложни на распаѓање бидејки немаат доволно простор за проветрување заради што и пожелно е да се отворени, освен ако не се целосно исполнети, што пак потем се терсене работа за ремоделирање преместување итн. замислете да неможе со лезет да го промените тремот доколку не ви се допадне резултатот, хм фрустрирачки макар имале и пари и време за поправање

https://www.pinterest.com/explore/low-deck-designs/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1637&OB=DESC

http://www.diynetwork.com/how-to/outdoors/patios-and-decks/floating-deck-design-ideas

но колку и да е добар тремот ако го накинџурите потем здраво бадијала, и обратно грд трем со кинџурење се оправа, дал со цвеќиња, завеси, таписерии, канделабри, лустери, енформел ако не постери, орнаментални тетоважи жигосани ко симболи па макар и во стиропор вдлабнати, макар и на обичен плотер шаблонски извадени а потем отсечени или издлабени, а на ваква тераса чинам најздраво е да се седи баг'даш (крстнозе) иако и столици би легнале добро особено ако се ниски фотељи или пак тематска софра со троножници, можеби ниски каучи но кои ко такви се потенцијален дом за околните пејсажни мештани


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-May-2016 at 03:30


постиндустриски минимализам во конструкцијата, рурален минимализам во партерот, а векторски пластичен во ентериерот, a денес кога пластиката ја заменува карбонот тоа може и елитистичвки да се долови, за да не се чувстуваат мизерно оние кои испуштиле да медираат трендовски

http://www.houzz.com/photos/2032747/Houzz-Tour-A-Labor-of-Modern-Love-in-Costa-Mesa-midcentury-patio-orange-county

http://www.houzz.com/projects/115423/my-houzz-a-labor-of-modern-love-in-costa-mesa
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.