build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Штркова населба во Кривогаштани

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Штркова населба во Кривогаштани
    Posted: 28-Dec-2014 at 16:10

Во Кривогаштани ќе се гради Штркова населба

Недела, 28 Декември 2014 Дарко Штаргоски

Силјан штркот од приказните на Марко Цепенков, од прилепско Мало Коњари, доби виза соседната Општина Кривогаштани. Оваа општина за неколку месеци планира да гради цела Штркова населба која би била хортикултурно уредена. Во општината има над 1.000 легла од овие птици, кои ги градат на бандерите и покривите од куќите. Идејата е сега сите да бидат на една место, и тоа да стане вистинска атракција, единствена можеби во цела Европа.

„Таа штркова населба ќе се наоѓа покрај самиот регионален пат за Крушево, на таков начин ние планираме да ги задржиме туристите кои транзитираат низ нашата општина. На почетокот ќе направиме два прони локалитети и ќе видиме кој од нив ќе го прифатат штрковите“, истакна Тони Заткоски, градоначалник на Кривогаштани.

tz

Тони Заткоски, градоначалник на Кривогаштани

Проектот на старт би чинел околу 30 илјади евра, а ќе се реализира со пари од ИПА програмата за прекугранична соработка.

Првите јата на штрковите во Кривогаштани пристигнуваат кон крајот на февруари и почетокот на месец март. Затоа кон средината на февруари е одлучено да се започне со изградбата на оваа населба. Проектот би отворил и нови работни места во Општината.

nikolce

Николче Дуртаноски, координатор на проектот

„Со реализацијата на проектот ќе се потткнуваат одржливоста на заедницата стимул за младите да останат тука, да се стопира миграцијата. Населбата би влегла и во јавно-приватно партнерство со што би се отвориле и нови работни места“, вели Николче Дуртаноски, координатор на проектот.

„Општината планира покрај изградбата на штрковата населба да има и хотелски комплекс, како и други содржини како што се паркови и сувенирници“, рече Даниела Крстеска, координатор на проектот.

daniela

Даниела Крстеска, координатор на проектот

Во иднина општината планира направи и цела стратегија за развој на туризмот, а покрај оваа Штркова населба веќе има изградено и патека за планински велосипедизам.

http://patokazmagazin.com.mk/vesti/top-5/item/1190


Идеата на мене ми е многу оргинална затоа мислам дека треба да има посебна тема.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Dec-2014 at 18:34


patokazmagazin.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.