build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Христос Спасителот - Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 11-Oct-2020 at 14:15
Скелињата од јужната фасада отстранети,сепак работите се движат со некое можеби побавно темпо(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Oct-2020 at 19:37


Не требаше да има мермерна фасада? Така сфатив од стариот рендер.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-Oct-2020 at 20:47
Originally posted by ЏолеНе требаше да има мермерна фасада? Така сфатив од стариот рендер.


И мене така ми делуваа рендерите но очигледно финансиите го диктираат и темпото но и квалитетот на материјалите во изведбата. Ниту една работа не останува доследна до проектираното па така и овде мермерот е заменет со обична бела фасада.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 24-Oct-2020 at 22:00
Од денека, во живо изгледа поголемо некако

And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 19-Dec-2020 at 18:55


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 03-Jan-2021 at 10:08
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Apr-2021 at 14:24
ДенешниBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-Oct-2021 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Oct-2021 at 23:58
Вкусот за фасада не мрднал од '88ма. Ама ко ќе ти текни дека МПЦ е организација духовно и интелектуално заглавена во 11ти век, и ова е прогрес.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 11-Jan-2022 at 13:25
Почнато е со поставување скелиња во внатрешноста

https://www.facebook.com/ElenaLukaEngineering
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Feb-2022 at 17:43
Изградба на Св. Христос Спасителот.
Внатрешно ѕидање, на бетонирање на либажни слоеви.https://www.facebook.com/ElenaLukaEngineering/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 19-Apr-2022 at 14:28
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 19-Apr-2022 at 21:43
На рендерот прикажана со мермер, во реалноста...

Originally posted by stef4ohttps://www.facebook.com/ElenaLukaEngineering


Originally posted by Џоле

mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 26-May-2022 at 17:23
Внатрешно ѕидање, поставување на анкери.

https://www.facebook.com/ElenaLukaEngineering
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Sep-2022 at 17:13
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 24-Feb-2023 at 18:09
Меѓу недоизградените е и црквата „Христос спасител“ во Карпош, чија изградба е започната во 2016 година и која е во завршна фаза.

– Во моментов, се прави проектот за оградата. Останува да се завршат фреските, кои одземаат повеќе време, како и партерно да се уреди просторот околу црквата. Се очекува до крајот на 2024 година да биде завршена – информираше отец Ванчо.

https://www.vecer.press/осум-цркви-во-скопје-чекаат-да-бидат-до/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 13-Aug-2023 at 19:54
Поставиле кована ограда околу црквава, а се гради и влезна порта:За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Nov-2023 at 16:10
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-Mar-2024 at 07:39


https://www.facebook.com/photo/?fbid=10160161029320814&set=pcb.10160161058060814
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Jun-2024 at 12:52
од фб

април 2024мај 2024


Edited by stef4o - 23-Jun-2024 at 12:54
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.