build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Алтернативни еколошки видови на градба

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3529
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Feb-2009 at 00:55

некако чудно се измести концепцијата за техникиве и постовите, но со оглед дека инцидентно добиваме сите инспирација за нишкава, иако збркана пак е интересна за следење Shifty  малку прерипнуваат напред назад муабетите помеѓу себе но нема врскаи вака е добро. ајде да ја вратам пак назад, односно после номадските живејалишта би требало да се поднапише нешто за дрвените муабети но сепак бидејќи налетав на еден интересн клип ќе ги рипнам нив и директно ќе ви посочам неколку добри линка за антички камени техники. 

Ancient Construction Techniques - www.ancient-wisdom.co.uk/constructiontechniques.htm


The Inca were masters at dry-stone walling with granite blocks, using a technique called ashlar, in which blocks of stone were cut to fit together tightly without mortar. Although they were able to create whole citadels such as Machu Picchu with its intricate block-work, no tools have been found that explain how. It is rumoured the Inca had knowledge of a plant that could 'dissolve' stonehttp://www.ancient-wisdom.co.uk/Images/countries/а еве и нешто добра логика т.е. техника за кревање на големи камени блокови, која досега е најиздржана од предложените и може да е блиску до вистината како во минатото се поставувале масивни камени диреци, најверојатно далеку пред Aрхимед имале констатирано дека лостот му е мајката
Иако Архимед не го откри лостот, тој ги има напишано најраните објаснувања во врска со него. Според Папус од Александрија, неговата работа на лостовите го натерала да забележи: "Дајте ми место на кое можам да застанам и јас ќе ја поместам Земјата". Плутарх опишува како Архимед конструирал системи од трупци и јажиња, овозможувајќи им на морнарите да го искористат принципот со лостот за кревање на објекти кои поинаку не би можеле да се поместат. [1]

Edited by beTon - 09-Jul-2020 at 07:30
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Feb-2009 at 15:12

Да се чудиш дали да постираш у моделарсто или тука!


Edited by lslcrew - 18-Feb-2009 at 15:12
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Feb-2009 at 15:37
Previous
Типот е подобар дури и од јапонците Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3529
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Feb-2009 at 23:02


Originally posted by lslcrew

Да се чудиш дали да постираш у моделарсто или тука!

токму си е Straw Bale and Tiny Homes - http://tinyhouseblog.com/tag/andrew-morrison/ Smile

иако веќе се затера муабетов за ситни префабрикувани монтажни куќи во НЕЕ има место и тука за истиот но во био форма, па за лезет ергономични муабети еве на волеј неколку линка...


LITTLE HOUSE ON THE FREEWAY

www.smallhousestyle.com

Колку ситно може човек да отиде? Tumbleweed houses, the m-house, the wee house, the mobile hermitage and other varieties of tiny houses serve as charming abodes, offices, or retreats. Some are evocative of the gypsy vardo or the caravan. Many aficionados are attracted by the whimsy while others see small space homes as a vital cornerstone for sustainable living.

www.cadence90.com/lookingaround/tiny_houses.html

www.thielges.members.sonic.net/m3bi/mohovels.html [1]Wayback Machine 1937: Affordable Modern Prefab


Edited by beTon - 06-May-2012 at 21:55
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 14-Sep-2009 at 14:57
Originally posted by beTon

Насоката во ниско градбата денес е претежно Арматура-Бетон-Цигла-Стиропор, како во светот така и кај нас, но срамежливо но сигурно се пробиваат некои стари но и некои нови еколошки и еколошко-биолошки техники на изведба како Греди-Земја/Песок-Сено.


Нискоградбата опфаќа изградба на патишта, железници, пропусти, доводи, одводи и слични конструкции!

Новина на нашиот пазар е материјалот ISOSPAN (www.isospan.eu) од кој знам дека веќе се гради помал објект во Охрид, а следниот ќе биде куќа во Скопје. Лично ќе имам шанса да ви го пренесам искуството градејќи со овој материјал. Smile
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-Sep-2009 at 01:40

Затоа зборот e одвоен!?! т.е. игра на зборови високоградба е технички правилно, но семантички високоградбата е попрво зградарство, но "реално" забелешката ти е на место, сепак форумов не остава многу простор за поезија а тој беТон во секоја манџа да фрли ситен магдонос

~

инаку ова со блоковиве од пилевина е навистина интересна работа, знам јапонците уште пред некое време ја скротија техникава, од она што го имав фатено како новитет тогаш велеа дека на овј начин со пилевина може да се произведуваат цврсти и огромни греди или блокови... но  таму стануваше збор само за пилевина и дрво за рециклажа кои одат на лепење во процес на пареа или печење, неможам точно да се сетам! додека тука станува збор за сосем друг процес во кој тера и цемент заради што тешко и дека може материјалов да се нарече целосно еколошки иако во себе има во основа и таков процес преку теоретското скротување на CO2 од атмосферата, но половично зло сепак си е зло! Big%20smile

~

туку Медо што направи со крвавите тули, испече нешто или заглави по комбинациите во Вранештица!?   Edited by Max - 15-Sep-2009 at 01:42
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-Sep-2009 at 02:09
Ова му доаѓа нешто како куќа од иверица!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 15-Sep-2009 at 03:20
така нешто, само со екстра цемент во него!
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 15-Sep-2009 at 07:48
Originally posted by lslcrew

Ова му доаѓа нешто како куќа од иверица!


Воопшто не е иверица. Ги имав пред мене блоковите, ги држев во раце. Значи смесата е составена од ситни дрвени струготини и парчиња, цемент, минерали и вода. Сето тоа се меша и става во калапи за лиење. При тој процес се додава и стиропорот, при што тој се лепи со цементот во самиот процес на лиење, односно нема дополнителни лепаци.
Сепак, до одреден поголем степен ова е еколошки материјал затоа што се добива врз база на природни материјали. Австријците повеле судски спор со уште една австриска фирма која што произведува керамички блокови, затоа што и тие се повикувале на тоа дека имаат природен материјал во својата програма. Тогаш судот одлучил, односно дефинирал што е природен материјал, а тоа е материјал што некогаш бил жива материја (дрво). Сепак цементот не се добива од жива материја, па би заклучил дека е половина природен и еколошки

Originally posted by max

туку Медо што направи со крвавите тули, испече нешто или заглави по комбинациите во Вранештица!?

Искрено, не стигнав да отидам поради задоцнет одмор, но се надевам викендов ќе појдам, бидејќи ќе одам за Маврово. Секако ќе има инфо.

Во врска материјалов и изградба со него се мислам дали да отворам блог каде ќе објавувам информации и детали во текот на градбата или да направиме нешто на форумов? Идеја?? Администратори што мислите?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 15-Sep-2009 at 20:42
Originally posted by medo

Во врска материјалов и изградба со него се мислам дали да отворам блог каде ќе објавувам информации и детали во текот на градбата или да направиме нешто на форумов? Идеја?? Администратори што мислите?

Медо, наскоро на build.mk ќе отвориме можност за класични блогови (нормално во опсег на тематиката што ја опфаќа и форумов).

Cheers
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Sep-2009 at 10:12
isospan i ytong gi gleav odamna vo hrvatska i slovenija po saemi mozebi pred 10tina godini znam hrvatite uste odanamna gi koristat vo kombinacija so tvrdo presovan stiropor osobeno vo primroskite gradovi...kaj nas zanm deka stigna ytongot mislam deka preku bugarija go uvezuvame misalm deka bese veleska nekoja firma sto go nosi...za isospanot ne znam dali e stignat kaj nas.ovie materijali mnogu ke se koristat vo skoro vreme najveke zaradi lesnotijata vo gradenjeto i tehnickite prednosti vo odnost na izolaciite i rezistentnosta sto ja imaat od nadvoresnite uslovi.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Sep-2009 at 11:46
Isospan-от го има и кај нас, но не се наоѓа во стоваришта. Доколку некој е заинтересиран, нека ме контактира.

Што се однесува до употребата, Isospan се користи во Словенија и Хрватска повеќе од 10 години, па еве дојде и кај нас. Дека лесно и брзо се гради, тоа ќе го провериме на http://sskuka.blog.com.mk. Таму ќе има информации за деталите.
Што се однесува до тоа како се однесува објектот на предвидените товари, од лично искуство можам да кажам и повеќе од одлично. Практично системот е безгреден (се формираат скриени греди на контактот плоча-ѕид и скриени столбови на аглите ѕид-ѕид). Значи, се формира конструктивен систем од носечки ѕидови и АБ плочи.
Архитектите при проектирањето со овој системот имаат голема предност, односно можат да го организираат просторот како што сакаат (нема греди) и без да водат сметка за топлински мостови.
При градењето се избегнува оплата, самиот блок е оплата, нема столбови, греди на класичен начин. Само меѓукатната плоча се изведува вообичаено.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 08-Jun-2010 at 15:32

Тајната на Кинескиот ѕид е во лепливиот ориз

Тајната на издржливоста на Кинескиот ѕид лежи во  оризот кој работниците за време на  владеењето на династијата Минг  го употребувале како изразито цврст малтер, откриле кинските научници.Голeмиот Кинески ѕид е изграден пред 600 години, а  за тоа се
користела мешавина  од леплив ориз и вар, објасни  Џанг Бингџијан,
професор по хемија.Градежните работници  о древната Кина ја
користеле оваа смеса уште пред  1 500 години. Лепливиот малтер од ориз 
ги заврстувал циглите и камените блокови толку силно што на некои места
не никнува ниту пиреј.Овој малтер веројатно е првиот композитен
врзивен материјал во светот, произведен од мешавина  наоргански и
неоргански компоненти - амилопектин и калциум- карбонат,
кажал
Бингџијан, додавајќи дек аамилопектинот помага во создавањето  на
компактни микроструктури  кои му овозможиле на Кинескиот ѕид да биде
постабилен и да има механичка цврстина.Џанг напоменал дека употребата на леплив ориз претставува  најголемо техничко достигнување во тоа време.Градежниците користеле леплив ориз и при изградба на гробници, погоди и градски ѕидини, пренесува „Дејли Телеграф“.За
време на изградбата на Кинескиот ѕид, жителите од јужна Кина се
побуниле бидејќи  власта го запленувала сиот ориз  за да ги нахрани
работниците и да соѕида ѕид.Кинескиот ѕид е најголема градба на
светот. Се протега од степите од средна Азија до Жолтото море, во
должина од 2, 450 километри.http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=B133A5CDCDE7B142A45F2CD0CB114F8A
Does the Black Rice contain gluten?
Black Rice does not contain gluten (glutenin / gliadin) and is safe for gluten-free diets. Sticky Black Rice, Sweet Black Rice, Glutinous Black Rice is a type of short-grained Black Rice that is especially sticky when cooked. It is called glutinous in the sense of being glue-like (hence the name glutinous) or sticky, and not in the sense of containing gluten. Sticky Black Rice is a type of rice grown in many Asian countries: Laos, Vietnam, China, Indonesia, Malaysia, Japan, Korea, Philippines, Bangladesh, Thailand and Cambodia. According China legend, glutinous rice was used as a mortar compound in the construction of the Great Wall of China.

According to Chinese legend, the mortar used as a binding agent in the best stone and brick structures was a thick glue made from cooked glutinous rice. Professor Chou Nei~hsien (Highways and Highway Engineering, Tung Chi University, Shanghai) stated that glutinous rice soup was the chief ingredient of the mortar although lime and other minerals were possibly employed also. http://www.livescience.com/9930-secret-ingredient-ancient-mortar-sticky-rice.html [1


http://www.allfreedownloadebooks.com/architecture/the-natural-plaster-book-free-ebook/ [1]

    
Edited by Max - 25-Apr-2012 at 01:05
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 30-Jan-2011 at 23:49
Back to Top
Serdar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2011
Location: Sred Nemci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Serdar Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Feb-2011 at 03:27
Prvo da ja "krenam" i opfalam temava, odlichna e

Jas so soprugata odamna planirame nekakva gradba vo planina, a Zdravje Boze, godinava sme so namera da ja ostvarime, kolku sho vremeto i uslovite ke ni dozvolat.

Moj favorit zasega e "hibrid", neshto pomegju straw-bale i "zemjenka", odnosno del da bidi "vkopan" a del da bidi nad povrshinata.

ke pisham povekje za moite idei naskoro, i sekako ke go razgledam forumov ubavo denovive, zato sho smeshno ama vistinito, duri denes razbrav za nego

PoZdrav
Serdar von Makedon
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 19-Feb-2011 at 23:32

...odlicno e cuvstvoto da doznaes deka i nekomu drug naturalizmot mu e pri srce, unikaten moment so ogled deka 99% od lugeto razmisluvaat kako da zaglavat v grad ili kako ko zaglaveni da opstanat vo istiot, zalno no realno, no aj sto se zaglaeni v grad, no nejkat bre ni da mrdnat na piknik bar, primer skopje ko retko koj grad vo eu ima eden kup planini okolu sebe, a narod idioti osven vo toa kumezite od kafiki nigde ne mrda, pa toa kozjak i matka da gi imaat drugi dosega seto toa ke bese glavna destinacija za zabava i opustanje... tuku ke bese ubavo kozjak da imase edno triesetina vakvi restorani okolu pristapot do ezeroto, ne branata, nesto nalik privremeni ekoloski gradbi so restoranska namena... ajde otkako ke go otvorat patot za M.Brod najverojatno i toa ke se sluci samo sto se si mislam deka Zdunje site ke ja zaglavat i toa so cvrsti gradbi, ajde hoteli, moteli itn. 

~

inaku opsto najidealno mesto za vakva gradba e selo, trgnuvajki od pomosni objekti, preku plevni, ambari, rabotilnici, gostinski prostorii, kuka za domuvanje, vikendica itn. no kako velat naviki li se vo prasanje ili manjak svest, kako i da e onie koi ke istukaat nesto ekolosko a kamo i biolosko vo odnos na sopstvenoto domuvanje, definitivno ke se prosvetlat od ambientot, bas idila vo polna smisla na zborot ona stanuvas edno so prirodata, so ogled deka zivees vo sinergija so nea preku prirodnite materijali so koi si opkruen... 

~

edinstveno prasanje na vreme e koga vakvite gradbi bi se regulirale kaj nas, germanija Serdar mozes bez problem da krenes i v grad straw-bale kuka

Back to Top
Serdar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2011
Location: Sred Nemci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Serdar Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Feb-2011 at 02:40
Zdravo Max

Nas ne ni e tolku vazhno dali ke ja smetaat gradbata za legalna ili ne, ke ja gradime na zemja od nekoj dedo, ili vo Ohridskite planini (na Galichica), ili vo Mariovo (pretpostavuvam vtorovo ke bidi prvo izvedeno, pa nekogash mozhi ushte edna...)

sega zasega se vrtat nekolku idei, nishto chudno i da se odluchime osven privatna kukjarka za zhiveenje i prezhivuvanje vo nekakvi chudni uslovi, da izgradime ushte nekolku "alternativni" kukjarki, koi bi gi koristele za "selsko-planinski turizam"

gradbata za zhiveenje e vaka planirana, zasega:

- kopanje vo mekite "kamenja" , poradi podzemna vizba, i poradi stavanje temel na epten salam osnova, da recham - temelot da bidi izrezhan vo kamen, da ne mozhi da "mrdni" ni od salam zemjotres.
- beton samo kako osnova, temel, najmnogu 50 cm vo visina, a posle toa, i podzemniot del da bide "izzidan" so kamen. potrebnite merki / drenazhi i finti kako da se zashtitam od vlaga treba doprva da gi naucham, ama imam dosta gradezhnici vo familijata, + forumov, + 21 vek sme, ke naucham nekako nekade
- namesto betonski stubovi / nosachi / cerklazhi, ke koristime drvena konstrukcija, megjutoa samo na najpotrebnite mesta, bez fiksirana visina za "tavan". koga se se sozidaat zidovite so bali, ke ostavam nekolku dena da "legnat" balite ubavo, pa duri posle toa ke se definira na koja visina ke bidi "plochata", odnosno "tavanot". takov princip mnogu povekje mi se svigja od pravenje kompletna "ramka" od drvo so predefinirana visina na pregradata megju prizemjeto i mozhnoto podkrovje (ushte nemame odlucheno dali ke odime podrum - prizemje - podkrovje, ili bez podkrovje)
- naogjanje na salam majstor za chatija, koj raboti "po staro", da mi pomozhi vo konstruiranjeto na pokrivnata konstrukcija, koja za pochetok ke bidi finishirana so "obichni geramidi", megjutoa sum vo plan nekogash, Zdravje Bozhe, da ja pokrijam so tradicionalniot Mariovski pokriven Kamen (bez razlika dali ke gradime prvo vo Mariovo ili vo Ohrid)  Ona "po staro", e pokrivna konstrukcija kade se koristi daleku pomalku drvo, od gredi, chatmi , pa do letvi, sporedeno so ponovive, kompletnata konstrukcija e poinakva... sho e i razbirlivo, koristele ili kamen ili drugi materijali za pokrivanje, a ne geramidi.
- sonchevi kolektori na del od pokrivot, da zadovoluvaat potrebite na zamrznuvach na hrana i topla voda za osnovni sanitarni potrebi
- dokolku nekade se koristi neshto drugo osven drvo ili kamen za pregraduvanje,  toa ke bidat samonapraeni tuli, imam lugje vo familijata koi znaat da zidaat "kuli" od tuli
- septichka jama so "delta", odnosno so kanali koi ke pomozhat vo prerabotkata na otpadot. znaci, ne ednostavno golema dupka, pa da se nadevame deka nema da smrdi i deka nema da pretechi ili nekakvi drugi cirkusi da napraj, tuku dupka so nekolku kraci, koi ke go raznesuvaat smetot na dovolno golema povrshina za barem nekolku sledni generacii da ne mora da mislat kolku serat

ima ushte nekolku sitnici povrzani so septichkata, ama ako vi kazham deka planiram del od kanalite da se pod bavchite, nema da sakate da kasnite salata, ko ke mi dojte na gosti

inache, edna od ideite ni e da izgradime na primer 1-2 drveni bungalovi, 1-2 kameni kukjarki, 1-2 od bali, i da se zanimavame so selsko-planinski turizam, ama za toa ke mora da se smeni zakonodavieto, znachi - o tom potom

Edna rabota me interesira: kade mozhat da se najdat bali vo Republika Makedonija?

sekako ke sakam da gi dobijam / kupam od edna niva, pakuvani od edna mashina, poradi povekje prichini, a nemam pojma kako e toa izvedlivo kaj nas...Serdar von Makedon
Back to Top
Serdar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2011
Location: Sred Nemci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Serdar Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 22-Feb-2011 at 02:47
a okolu mislenja i karakteri, odnosno betonskoto ludilo...

si prajme vicovi so zhena mi, kako ke ni se smejat ko ke gledat deka sakame kukja od "seno" da prajme

ama ke im gi vidam facite ko ke go vidat gotoviot produkt

celata procedura ke bidi video dokumentirana... pa ke mozhat dosta lugje da gledat i da "kopiraat" :P
Serdar von Makedon
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 22-Feb-2011 at 20:35
Serdar, Bravo, ne si normalen se ostanato nek gine od normala, i taka instant zivot barat i saka, abe greota za seta taa baina vo zemjava da nema koj da ja uziva, osobeno greota sto nikoj i ne ja polzuva primer vo slucajov ko tebe, ako nisto drugo bar ko idila za vreminata sto mu idat ili zivoto sto v grad mu krcka i tone... tuku izborot na kombinacii ti e isto unikaten, i daj ajde vikaj koga ke ti treba plus raka, ne e loso toa da go spukas ko na zapad sto pravat ona so volonteri da ja ostvaris naturalistickata zamisla, vervaj ke te iznenadi koj se e spremen da ti dojde zaradi avanturizam... ako ova vaka go spicis em so nekoja interaktivna organizacija vrzano primer forumov itn. e togas moze da se ponadevas i na selo ili komuna... OSZ

Arhitektura "pametnih kuća" - http://www.youtube.com/watch?v=hCLOC-aW5YI&t=20m48s    

    


рециклирано е корисно, природно уште покорисно, инфо има во изобилство [1][2][3][4][5][6][7] [8][[9][10]

   

Edited by Max - 25-Apr-2012 at 01:05
Back to Top
Serdar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2011
Location: Sred Nemci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Serdar Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 23-Feb-2011 at 08:43
Originally posted by Max

Serdar, Bravo, ne si normalen se ostanato nek gine od normala, i taka instant zivot barat i saka, abe greota za seta taa baina vo zemjava da nema koj da ja uziva, osobeno greota sto nikoj i ne ja polzuva primer vo slucajov ko tebe, ako nisto drugo bar ko idila za vreminata sto mu idat ili zivoto sto v grad mu krcka i tone... tuku izborot na kombinacii ti e isto unikaten, i daj ajde vikaj koga ke ti treba plus raka, ne e loso toa da go spukas ko na zapad sto pravat ona so volonteri da ja ostvaris naturalistickata zamisla, vervaj ke te iznenadi koj se e spremen da ti dojde zaradi avanturizam... ako ova vaka go spicis em so nekoja interaktivna organizacija vrzano primer forumov itn. e togas moze da se ponadevas i na selo ili komuna... OSZ


Ideite ti se odlichni, i golemo BlagoDaram

Neshto "slichno" razmisluvav, da pokanam / povikam na pomosh mnogu od lugjeto na koi jas sum im pomognal vo zhivotov, od rodnini i svatovi do prijateli i "sluchajni poznanici", pa koj dojdi - dojdi, ama tvoevo e bagji unapredeno, i mozhi da bidi edna "akcija" koja sho mozhi nema da rodi "komuna", ama mnogu verojatno ke donesi druzhenje, razmena na iskustva i uchenje preku praksa.

Ima niz Makedonija dosta lugje koi se ili ke bidat zainteresirani za gradenje so "alternativni" materijali i nachini / formi na izgradba, i ubeden sum deka doprva ke zema zamav.

Mnogu od nashite sela mozhat da bidat samo inspiracija i motivacija, zato sho nashite predci zhiveele prilichno vo harmonija so prirodata, Blago-Sloveni so mUdri dUmi i znaenje.

Zato i pokraj site vojni, gladovi i razni drugi nesrekji, zhiveele po 90, 100 godini, NA NOGA, vitalni, a ne se vlechele po bolnici od mladost...

Se chitame na temava naskoro, a vo megjuvreme i tebe Max, i na drugite, vi posakuvam Sekoe Dobro

PoZdrav!
Serdar von Makedon
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.