build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбани средини и Комиблокови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбани средини и Комиблокови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбани средини и Комиблокови
    Posted: 29-Nov-2017 at 02:20

ако 50% од светската популација живее на 200км од обала [4.1] a 50% од нив живее во град [2] прашање е како истата ќе преживее при евентуален еколошки, биолошки, природен, економски или политички крах и дали и понатака градовите ќе тераат хајраиз, можеби ако со лесно се ориентираат кон самоодржлив пејсажен урбанизам уште сега [3] во спротивно кашатализмов ќе прејде инстант во анархизам, но не идеалистички него апокалиптички, за што сведоштво се и мадбрик облакодерите во Јемен [4] кои и покрај сета уникатност и убавина како архаични не се поштедени ни од човекот нит од природата ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Shibam#Overviewна ова поле сите континенти се во трка, но изгледа Африка предничи за сега

[1] http://www.urban-hub.com/cities/urban-africa-stands-tall/

http://www.upworthy.com/11-awe-inspiring-african-cities-that-are-changing-the-face-of-urban-living-in-the-future

[1] https://news.ayekoo.com/1.8589516

http://www.mei.edu/content/article/egypt%E2%80%99s-need-low-income-housing


Edited by Zelenikovo - 29-Nov-2017 at 02:40
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Nov-2017 at 20:30

гетоизирањето во урбани џунгли има логична основа [1] иако дискутабилни се неколку ставки како синдромот на болни згради [2] гето бојс тајфи [3 ] а после т.е. заради нив и кодекс алиментариус агенди [4][5] кои само вака низ масовно гетоизирање ќе им појдат од рака на глобалистите, што пак потенцијално многу полесно би довело до некоja идна утописко-еугеничарска цивилизација ..

колку и ова да звучи субјективно како параноично сценарио, факт е дека во костец планетарните ресурси, нивната распределба и обновливост, на сето ова уште сега може да се гледа вака, а според рецептот на советските боксови [1] ако е утеха, сеуште нема по сите страни само комиблокови, но оној момент кога светската економија ќе почне да закржлавува, многумина ќе бидат приморани заради миграциони бранови доброволно да се гетоизираат, сигурно дури и во бивши деловни згради ил центри, кој и да е слободен простор [1][2] иако многумина сега што се гетоизирани спас ќе почнат да бараат надвор од бетонската џунгла сред некоја самоодржлива опција ...

во секој случај за сега се' си функционира фантастично ем привлечно, на страна денешните гетоа, и на исток и на запад .. посекако има и екстремно убави комиа, налик кондоа, но камо секаде ваквите блокои да функционираа како кондоминуими ...

http://www.worldatlas.com/articles/the-largest-residential-buildings-in-the-world.html

и сите си се ОК, но кинезите се без конкуренција

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1158365
Edited by Zelenikovo - 29-Nov-2017 at 20:50
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Jun-2020 at 05:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Jun-2020 at 02:30русите до максимум ги искористиле хрушчовките како комиблокои, а многу уште ќе ги користат, но ме чуди како америте потфрлиле, реално ризик имало и требало да се внимава на гетоизирањето и неодржувањето (еве) на сличен социјален моментум, иако истиот е функционален сеуште ширум сАд, та навистна збунува која е поентата од сета вака тргни застани интервенција, чиниш посреди не се само меинтененс стравои или антисоцијални нусефекти од изнедреното гето, и не се, летс сеј радиоактивни бубашваби успат се појавиле па морале да интервенираат ~ Pruitt-Igoe was targeted because it resembled Moscow’s housing [1][1][1][1][1] бреј кога на свој Народ експериментирале вака колки со лесно на други, зар некој си мисли дека тоа не вило случај минатава деценија од Балкан па се до Централна Азија, но најинтересно е кога си им на дипстејтовци во шака ондак за вакви гачки ќе мораш да им речеш и фала, да се надеваме патриотите денеска нема да си дозволат да тераат по нивнио памет ко некогаш!? но да не излезам пристрасен сигурно слично експериментирале и болшевиците, разликата е што тие тоа и не го ни криеле, дипстејтовци пак за разлика од нив сеуште се во форма и сеуште никој за ова не им забележал, нормал сигурно уцените одат неразбирливо озбилно под маса за да сеуште никој не одговара, за што (зад завеса) велел ЏонК синистер гловалист плот бигер дан д совиет фирс [2]

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Pruitt-Igoe_Myth

https://en.wikipedia.org/wiki/Pruitt–Igoe#Demolition

https://www.economist.com/prospero/2011/10/15/why-the-pruitt-igoe-housing-project-failed

Originally posted by +ProtagoristThe Pruitt-Igoe myth therefore not only inflates
the power of the architecto effect social change, but it masks the ex-
tent to which the profession is implicated, inextricably, in structures
and practices that it is powerless to chang
http://www.pruitt-igoe.com/temp/1991-bristol-pruitt-igoemyth.pdf


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Jun-2020 at 11:33

The Venus Myth [1]

Pretty pictures....and it would suck in real life [1]

[1] http://web.archive.org/web/20191231025145/https:/twitter.com/YourMarkLubbers/status/1210972976495108097/ [1]

во принцип Уба Архи Визија речиси кон Метропол Zoo Купче[/url]
само ако немет касти, немет роботи, немет корупција
и нормал немет уберменшен атлантско-ариевски похоти на западо

ULAW
utopia levels all wallsбреј не разбираат дека се во фрактален свет
не контаат дека разновидноста е баланс
биодиверзитет за во музејска витрина
а тоа е нели цивилајз-ејџ од бројлери
ним ни убавото им е убаво а тек пак зортот


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jun-2020 at 05:14
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Jun-2020 at 16:43
последново видео интересно ушатува на фактот дека некој и навистина ќе остане свој на своето по англиските комиблокои, нели доколку е чиновник во администрација и нема многу луфта за да го излуфтираат пред санацијата на облакодерите, мислам кој не би сакал да живее во Зграда со Убав масивен поглед предсебе а цел таков вајб да е среден топтан, дозволиво ето за новопечени богаташи кои можат да си дозволат кондо-лајфстаил слично ко во Џеаваирки денес кај нас каде имаш се’ на едно купче, најонака модерно чисто функционално, сепак дека тоа е чаре за сите слоеви Граѓани во општеството ето се покажует дека не е случај дури ни во богатата Англија, а не пак другде, нормално дека гетоизацијата е загарантирана доколку Социјални Случаи на ангро се натиснати на купче, а сега д’феилед’експеримент го ресетираат на два начини или 1. сиромашните Граѓани ги исфрлуваат со заменски домои во помалку густо населени реони или 2. доколку си откупиле станоите навреме им ги откупуваат за екстра камен (примерот кај нас со Ново Лисиче) илити 3. те принудуваат со скапи кирии на фора сам да се иселиш, во последниов случај можеби најправедно бидејќи и така со новите комшии никогаш нема да се здушиш онака ко со оние со кои од сам почеток си заживеал таму некаде по комиблокоите! ова со кириите ет евидентно како шема која може локалната власт во костец централната да ја пегла како би сториле брзи ротации за со време во ваквите обновени комплекси би донеле Луѓе со подобар стандард кои можат да си дозволат сервисирање на едни вакви масивни блокои, но смешно е што пред да се обновуваат истите од вакви ризици не го предупредуваат поранешните станари (најчесто социјални случаи) да се реосигураат некако! еве на следниот фус англиски документарец во кој е наведен германски пример каде тоа дури и кога не смее да биде случај се случува [1]

https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_blocks_in_Great_Britain#Social_issues


риџенерејт има логика во вакви случаи, но кога тоа е прескапо во денешните кашаталистички околности тоа е вишок и може да предизвика повеќе зијан него правилно амортизирање на стари комиблокои, случајот со пожарот во стамбената кула во Лондон, бреј какви трезни поуки фрлат дечкото после тетката во следниов фус [1] просто е, си ги пуштиле своевремено нозете подолго од што им е чергата англиските власти во однос урбанизацијата, што кај нас до толку капацитет сме немале та сам тук таму сме имале стамбени кули, додека пониските комиблокои иако тешки за одржување, сепак врзани во целина некако издржуваат да не рокнат, сепак Квалитетот на Живеење е сиктер насекаде, ете од проста причина неможеш да си дозволиш да седнеш ни Кафе да испеш предзграда а тоа да е во некој локален бар, може кај нас за вакво нешто би било Чаре да е дозволиво само локалец да може да отвори кафана во некоја комиблок населба, но така да биде ослободен од ддв за кафињата чаевите и сокчината што на комшиите ќе им ги угодува, веројатно за да има рамноправен спунт тоа да се некакви Општински Естетски Убаи а Блиндирани Шмалпо кои онака на тракала би можело да се релоцираат по потреба во однос некој локален настан можеби Дебата Изложба Натпревар та за сите да има задолжително цени според народен просек за што полесно дружење со освежување макар и на Клупа пред Маало, бреј сами ќе си го средуваат место Луѓе ако вака се сплотени, а бидејќи во прашање би бил Шанк а не некој ќумез та и ко на Ачик ќе продуцира помалку гетоизација или истата ќе бидне полесно контролирана ...   

бреј ние немаме ни вакви Студентски Градои а не пак Стамбени Експонати ко барбиканскиов, чиниш пејсажно во недоглед може да се игра сонего макар бруталистички скрцан, но самата фора со атриумот го прави некако посплотен него вообичаено, ех Живот, кој кога да премери ваков проект за кај нас, има ето по Манастири каде конаците се Христоцентрично развеани околу Црквата, но народно профано единствено анови минијатурно што сме имале некогаш ко блиску до вакво домување каде бар за време на склет времиња имале можност некои Луѓе да се одамакинат, пр. артистички Солунски Патрдии, хм хм хм, веројатно со еколошки материјали ваков проект би бил идеален за Рурална Комуна или Кондоминиум ...

https://architizer.com/blog/inspiration/stories/barbican-estate/веројатно екс-ју да почнала да размислува со време како пропаднатите комиблок експерименти да ги надградува и проширува оштроумно, особено онаму каде гетоизацијата почнала да дрма по сите страни, та и Народ да се пишманел поозбилно за раскинување дружба, хм само и пластиката правилно да ја сервисирале та многу што ќе промениле во свеста на луѓето, но ко и со се’ штом здрма некаква економска криза што помасивен комиблок експеримент толку потешко и да се одржи во кондиција а не пак да се подобрува или пак надградува, онака сред Ново Лисиче пример да раскрилуваат Библиотеки ко НУБ а нанив Ботанички Градини биле куполи или пирамиди, иако се што е оштро не занчи дека ет и умно, веројатно муабет на тема како Живот во Комиблок Населби може да се подобри (и само низ сплотување на комшии) има потреба да се тера и на долго и широко, но тука би подзапрел бидејќи за вакво нешто треба еФоруми по Општини НВО-а та и Месни Заедници, просто невозможно е да се најде универзално решение за масивни урбани целини а некој да не земе некоја варијабила во предвид ... ето на првото видео од минатиот пост има интересна поука за Локални Волонтерски Спреги во самиот блок кои сигурно тамошната Општина ги потикнува за полесно да се одржува Зеленило, нешто што порано Самоиницијативно го чинивме во Ново Лисиче пример, од она искуство што го имам сам како населбата Сами комшиите си ја озеленија без да чекаат за тоа на општината, а таквата фрактална разиграност денес изгледа и уникатно органски како постаро Зеленило, иако во сето тоа уживаат денес некои нови дечки, иако сигурно мнозина и не си заминале одтаму, но ниту новите ниту староседелците некој ги прашува што мислат што може да им се подобри или прошири како услуга ако не друго, битно гласајте на избори и други ќе ви скројат капа која ќе си ја носите дури и да ви е тесна! во секој случај Сите имаат најдобри намери, особено Архитектите Урбанистите Планерите конечно, но кога Народ е исклучен од ваквиот процес евентуално ангажиран во однос некаква ангарија но не и креативност бар во однос Пол ако не Избор кој проект да се промовира или добие приоритет, просто тоа на крај предизвикува рамнодушност, сетне кој да се грижи за ваквите масивни стамбени проекти ... бреј дури и во екс-ју имало потреба некаде оф лот оф конвинсинг, а денес каде тоа на јутјуб по документарци!?


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Jun-2020 at 00:04

првиот пасус горе треба да стои Убав Масивен Бруталистички Поглед Пред Себе, оние останати блокои наоколу, додека онака без бриталистичкио акцент делува дека зборувам за панорамски визури, да речеме бетонската џунгла некому му ет повеќе од брутал, што е тотално погрешно да се верува дека е’ или било така бидејќи како Луѓе живееме од и за природата! чудно но во Кина денеска има некаков токму поарен пристап бидејќи ваквите масивни кондоа денеска се озбилно пејсажно уредени, впрочем кога горе го посочувам barbican estate го посочувам Спид Паркот кај brendon mews како идеален урбан амалгам од бетон и пејсажна архитектура, речиси ретко уникатен пример кој ми е познат, мислам имам нешто слично видено во Париз, но дефакто такво нешто немаат во ниту еден друг стамбен бруталистички комплекс ни британците, па ни англичаните в Лондон, доколку мерка е фактот придавката (во случајов на едикојси Брендон) Mews која е синоним за аристократска коњска штала [1] значи таквиот пејсажно скрцан комиблок комплекс логично бил наменет за лондонските банкари, што е уште пологично доколку се има во предвид локацијата на кавртот Барбикан кој е дел од СитиОфЛ [1][1]~[1][1] иако и не баш директорски комплекс колку за својте вработени за на едно место да ги држи, што вели во следното тагирано видео како растеле хиерархиески така се вселувале се’ повисоко, паметен или не ваквиов заклучок Луѓето што живееле таму и баш не се некоја елита [2]

https://www.barbicanliving.co.uk/blocks/brandon-mews/

https://en.wikipedia.org/wiki/Barbican_Estate#The_terrace_blocks

https://en.wikipedia.org/wiki/Barbicanза некој муабетов е уникат [1] за некои тежок шкрат [2] јас бирекол помалку и од двете, особено што фрлено грдни пари а не зеле во предвид дека метрото веднаш под атриумот ќе ги ремети озбилно блокоите, битно добиле хотелски бруталистички луксуз за стамбено домување сред Град што го имаме и ние во некоја чудна елитистичка форма и кај нас како Градски Ѕид на Скопскио Голем Ринг, но ко државна отколку корпоративна елитна спона за домување!

https://hydeparknow.uk/2020/02/02/those-noisy-barbican-tube-trains/


хп-линков касапана, бре ние ниту за нализи од ревизии на државни проекти ќе добиеме ваков абер ко во него каде е прочешлан метро-гајретот кој си го имаат светските банкорп елити вгнездени во срцето на Лондон, а не пак новинарски некој да покрива наши урбани гајрети, практично анализата не зависи од новинарот туку кој стои зад него, во случајов сигурно некој банкар кому му било битно што побрзо и што поперфектно да се реши некој проблем кој го мачи додека спие, мислам паметно нели!? мајтапо на страна, убо би било кога би се угледале медиумски вака на хајдпарковци та утре и по еФоруми Народ не си губи време во пеглање блогерски испади туку само да ги дочешлува научно или културно ваквите абери како претежно би се фокусирал не на проблемите туку решенијата! ето пол метро базен не бил доволен за дампинг на метролинијата одоздола, констатација која најподобно би се решила можеби доколку има погуста течност во езерцето, конечно маглев можат таму да си дозволат та на мала врата да се заобиколи проблемот, бар тие имаат пари, иако Брекзит отвора простор и Сити-Мајоро со се’ својте банкорп пајташи да мигрира континентално та и ова што го имаат да мора Лондонскио да го сервисира, а во кој случај посекако ќе ги пренаменат блокоиве во комерцијални!

https://www.barbicanliving.co.uk/barbican-now/lakes/

1972~1980

локациски, кај нас ваква пејсажно стамбеноцентарска интервенција би била подобна за то Плочниците кај Градски Ѕид (карши Влада Собрание Беко), додека фромално сличен стамбен концепт тука (но од разбиен тип) би биле Аеродром и Ново Лисиче, кои Населби блоковски се ориентирани така да седумспратните Згради пред себе имаат троспратни, а в среде квартот е Зеленило со фамозното СредСело ... ех уште езерца фонатани и водопади фалат [1] што доколку е решено така да истите се подвижни мозаично, и’ ето прилика како сите квартови да ротираат пејсажни архи експонати, што од пејсажниот моментум би сторил Инсталација неместо трајна поставка, ништо страшно ако тоа е изведено фероцементно како жардињери и фонтани [2] а уште повесело ако во прашање се природни материјали наоколу [3]
Perhaps because of the lack of interest from oligarchs, few homes on the estate have been refurbished by property developers with acres of marble and silk wallpaper.

What sets the Barbican apart is the intelligence of its design, the quality of its build, and the way it has managed to encourage rather than alienate its community. Henley points to the well-proportioned rooms, the balconies, and the wonderful views as reasons to love the Barbican.

For architect Chris Romer-Lee, a director of Studio Octopi, the appeal of the Barbican is even more micro. ‘The consistency of design across the estate is what gets me every time,’ he says. ‘Recessed fire hoses, bespoke handles, kitchens, and all the rest. The architects were given the opportunity to work at so many different scales, from master planning the plot to designing a handle.’

Perhaps the most important element of the Barbican’s success is that this is a mixed use scheme, its arts centre and school enlivening the area throughout the day and evening and its range of different homes creating a community that is truly mixed.

Carl Inder, an architectural assistant at Burwell Deakins Architects, has lived on the estate for almost ten years. ‘Of the 2,000-odd homes within the Barbican, there are well over 100 different types, ranging from studios to four bedroom family homes,’ he explains.

This means the Barbican is a mixed community encompassing young singles, empty nesters and families, and they have plenty of space to hang out in.

https://thespaces.com/brutalist-beauty-the-barbican-estates-value-soars/

https://www.barbicanliving.co.uk/blocks/breton-house/

https://www.wowhaus.co.uk/?s=barbican+living [1]https://sosbarbican.com [1]https://www.barbican.org.uk/our-story/our-archive/constructionhttps://thespaces.com/2015/05/19/brutalism-6-music-videos-that-celebrate-the-concrete-age/

Edited by Zelenikovo - 12-Jun-2020 at 01:40
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Jun-2020 at 21:05
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Jun-2020 at 11:33

проблемот е покомплексен него гетоизација по еконосмки аршин, туку можеби сеошта инерција кон Скоцкан Живот на сите нивоа, дури и за оние кои живејат по предградијата в Куќи каде литл боксес се ако не типично исти тогај типично отуѓени едни од други, освен онаму каде општините се трудат да ги анимираат своите Граѓани на Соживот ... сепак кога истиот е истурен од горе удоле по дифолт, а ко за беља Уствано Суверен Е Народо а не удбалитичарите, тоа генерира неретко отпор! наместо идеите да фрчат од доле угоре, а оние горе само најтехнократски да ги спроведуваат, почнувајќи од локалната па се до централната власт! може и навистина на сите ним ко долгорочно скоцкани, треба да се дума како да им се помогне пр. тро од тро овално заоблено аморфно-опуштено, веројатно најидеално во однос нивните ингеренции кога низ Исклучивост му наметнуваат на Народ својте елитистичко-клановски политики! дефакто разбивање на таквите оштри симетрии ќе помогне сите пополека да се олабават, иако ќе треба и оштроумни дефенсивни (одбрамбени) бариери (и буквално и фигуративно) за некој во континуитет да немоит да ја злоупотребува својата положба, така речи да мора низ Народ да бара Амин Референдумски за соптвените мегаломански или егзибиционистички потфати! бреј навистина ако јајцето има Печат повеќе освестува отколку што боли!

Originally posted by Zelenikovo

https://pgpneuromarketing.wordpress.com/sabia-que/smart-buildings-architects-using-brain-science-for-design-guidance/

но и да е олабавен Чоек здраво ако Овците не му се на број, каде таков!?
за што не му ни треба Гето за да бидне дрзок или терсене некако!
иако дефакто колку поголем склет распон, толку Чоек е подрзок!иако кубизам оние Робин Худ бруталистички блокои посто претходно, донекаде бидејќи не се облакодери та успеваат некако да одржат баланс помеѓу ризикот од гетоизирање на посиромашните Граѓани во Лондон и нивната отуѓеност од секојдневниот спокоен Живот на оние кои се побогати, а просто бидејќи не се на маргините од градот, логично ова е таа инклузивност за која верглаат во последно време мнозина, сепак сакале тие или не заедницата штом се појават девијации посреди неа самата бара начин како оние кои се неподобни да ги дислоцира, што е донекаде логично бидејќи јазот некомпатибилноста нееднаквоста на економско ниво продуцира страв од другиот обострано и кај богатите и кај сиромашните Сограѓани, а што е особено воочливо во кашатализам, иако и во Социјализмо кајнаснемоит да се кажит дека беше возможна шопска урбана салата по сите страни туку единсвено в Центар, што пак можело да се амортизира општествено доколку беа сплотувани анимирани и ангажирани Сите Граѓани низ Култура Спорт и Забава, што заради супер-сиромаштвото кај нас донекаде беше успешен моментум, но веќе транзицијата истиот почна на ангро да го релативизира оној момент кога цените почнаа да растат а платите да паѓаат, кога и реално живна кај нас поозбилно гето-бојс спунтот за преживување, сепак ние сме далеку помала центрифуга него Лондон, но виа европскиот табиет да Полиција Чешла а Народ е толериран за својот башибозук пополека утврдува озбилни ризици од хаотична безидејност посреди налетот на тривијализација на Соживотот виа интерактивна дружба но и брановите економски кризи кои од 2008-ма навака надоаѓаат, иако ние и баш таа не ја сетивме поозбилно, но следната очигледно е дека може да не здрма поприлично, во кој случај гетоизирањето на оние на маргините ќе биде се’ поголемо, а сепарацијата се’ поочигледна, макар сите останале да живејат вака урбано постојно, Надеж има во фактот дека при кризи несреќи или проблеми Народ доколку смогне сили да си прости може и’ да се Сплоти, прашање е дали тоа е возможно кога веќе на ангро е индивидуализиран ем агитпроповски закопан во разни идеолошки ако не партиско-полтронски ровови, згора на тоа чека некој Чоек да ги обогати здружи весели, во спротивно би се Здружувал уште сега при нво-а, но во кои и да сака да се вклучи бидејќи истите се Народна Алга помеѓу системот и него како Народ, знаејќи и гледајќи дека истите се безгласни неретко и корумпирани ко удбалитичарски пуш-д-батн пропагатори на партиски агенди кампањи или спинови, просто кренал раце од се’ а единствена утеха си нашол на фејкбук и сличните нанего социјалки каде онака најмалџиски бар фрустрации ќе си треси или сеир си пука за да не истилта од депресијата апатијата безидејноста кои го обележуваат ова време на славење на иднивидуализмот! во такви околности оние кои се најздружени се алчните посесивните ненаситните рамнодушните криминалните банкорпците удбалитичарите, чија единствена радост не е доброто на Заедницата туку на својот џеб, некои на тоа некако се и пронудени од безизлез, но некои го злоупотребуваат токму системот та ако не се живи фатени во недоглед ќе рекетираат, иако за беља на вистината оние кои с пуштени низвода се пиони, бреј по што ќе познаеш дека кај нас мафијашките кланои се всушност во власта а не на улица, демек другде не е така, но смешното е што тука тоа е супер воочливо, а сепак сите се прават на мутави ко и да небило ништо, само чекаат едни кланои да изротираат други и така во недоглед, Освен ако некако не бидат притиснати до ѕид истите да мора да играат со отворени карти и подобно се реформираат за да функционираат сре Отворен Систем каде Народ нив ќе ги пази а не тие ко сега на суво да си го превеслуваат ко Жеден по вода, а што ако бидне случај и Капиите Се Отворат ем Сите си подадат рака дури и во Комиблокои живеала цела Македонија ќе се стапне лесно и брзо на опаш на секоја и потенцијална а не пак закоравена аждаја во некоја институција област ресор претпријатие Здружение Луѓе та и Чоек, додека без таков пристап ко на сите да им се врзани рацете ако не коруптивно тогај непотистички бидејќи кога никој нема да ѕирне што се случува во нивата нормал дивите свињи се ќе си изобаат, а оди сетне расправај се кој требало да ги брка лови или дере! може технологијата ветува посветли времиња, но дури тогаш ќе биде смешно бидејќ да станеш Хакер не треба голема храброст, а и да е осигурано се’ повторно самото учипување ќе му ја огранични Слобода на Народ озбилно и без да дојде некој диктатор утре на власт, а не пак ако некој таков ми-мајселф-енд-ај ви стане авторитет без конкуренција уште сред затворен систем тоа да е случај, што може некаде околностите налагале тоа да бидне случај, но мислам тука самобендисани лидери кои знаеле да водат раја у светла иднина не се потребни на волку мала маса Народ ем речиси сиот супер-писмен иако лоботомиран на ангро пропагандно убдалитичарски, што како надоаѓаат брано кризи се повеќе ќе се намалува како извозена доверба, но тоа ет и најлошо Чоек да клони со духот кон Рамнодушност, наместо да бара и турка Отворање На Систем како сите би се Помагале ...Edited by Zelenikovo - 18-Jun-2020 at 11:45
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Jun-2020 at 08:24

чудно-интересни то комиблок експериментите во сАд минатио век, но кои упатуваат на два битни факта, првиот измешани се лончињата, а вториот прeкипува она што било/ет вонив т.е. 1. Ако се има во предвид варијабилата дека Народ функционира најубо во Заедница од 160 Чоеци (значи мали убаи Села Квартои Населби јасно истите фино одвоени со дефенсивни бариери), та какво и да е негово гетоизирање (заради индивидуално а колективно домување) во масивни комиблок населби е контрапродуктивно, инаку ја земам за мерка 160 чисто експоненцијалнO Битовски, наместо онаа на Дунбар 150-ката, иако истата (како пивот абер за поентава) треба да посочам дека и не е најконцизно премерена во однос денешните Продуктивни интеракции Транспортна брзина и Социјални околности, туку само некако "когнитивно" "нутритивно" животински [1][2][3][4] <> Миксај ги Мешај ги Мели ги, И сетне што останоло однив ко посебност, која пр. треба да ги одржи во Живот како последна сламка од културна достоинственост во случај кризни времиња, бреј останл конзумеризмот бројлерлукот презирот полн сеир да е уште потрагично само-себе-сеир кои дури и сега кога имаме каква таква економија се неподносливи како атмосфера, а не пак ако рокне поозбилно истата, подавање рака така значи давенико кој нема намера да се спасува ќе те повлечи макар ти/некој имал најдобри намери, Но има и такви кои би те извлекле за посетне со тебе да си експериментираат, она нели те спасиле па сега можат да си играат како сакаат со твојто општество бидејќи си им должен, а ако не ги слушаш има да те нема нели, хм, незнаеш што е потрагично да остаиш некого да го снема или да го спасиш а потем да се изживуваш врзнего!? нешто што се случило пр. со екс-ју, нели западо пред децении ги исфинансирал од спунт воено (3-та армиска област) а посетне си нашол начин како таквата воена сила да ја ресетира [5] кусур било што уште веднаш си експериментирале со Македонци [6] но гледаме по распадот си доекспериментираат на ангро со сите екс-ју Народи, контролиран експеримент кој сега треба да им послужи како проекција за федерилизирањето на европските Народи ... Но 2. прекипува многу што од ваквите експериментални лончина за егзистнеција на заедниците кои едикојси еугеничари го терале и тераат, нив посекако нема да ги видите во јавност ниту пак чуете гласно, обично занив идеолошките агенди ги тераат сите по хиерархија во научно-политичкио систем на светов, а и да не ги контролираат истите низ шок&ејв сценарија си ги приподобуваат додека неуморно работат на своите утописки агенди за нсп [6][6][6] зар болшевиците не ги ресетираа, зар однив учипените на лискиот исток исто не ги снајде сличната судбина, иако во првиот случај виа индиректни интервенции а во вториот виа директни, битно своите елитистички дипстејтовски похоти не ги напуштаат, дури и кога Народ по Божја Промисла зел здив од нивните ријалити филмои со доаѓањето на Трамп на власт во сАд [7] ... среќа досега нашите удбалитичари не наседнаа на патката за флуктуирачки курс, но којзнае може ќе се досетат сега некои доколку почнат доспеаните камати да растат, но тоа ќе не ничкоса озбилно социјално сред евентуален налет на мега светска рецесија натака [8] заради што неопходна е и Народна контрола преку Граѓанскиот Сектор на сите политики на властите натака а за да не се случат зицери кои ќе не чинат многу, особено знаејќи дека сме ризична група во однос многу фактори!

light temperature + object colour = mood

И’ каде се вклопува цел овој прв пасус од постов во однос комиблокоите т.е. акцентот на архитектурата во нишкава, ќе речам во Симетриите, ето во претходниот пост има центриран линк кој упатува дека Овалноста Опушта Озбилно, но ООО Тертип треба за Домување, кај нас пак, но и секаде онаму каде циам-ци станале пивот за урбан развој, истата ќе ја најдете попрво институционално (во најмала рака виа нивните фоајерски скулптури и слики) додека Народ е скрцан скоцкано во комиблокои посреди урбаните јадра, ќе речеш ајт на ефтино поклонет коњ не му се гледа во забалото, но дефакто станоите по комиблок-населбите и баш не се ефтини, Арно ама тука може да се премери и една друга варијабила од центрираното видео во минатио пост, каде Катноста е вишок по домувањето особено онаа бруталистичката (а во костец безведноста сивилото каша-табиетите), но истата во однос Администрација би била поподобна, а сепак нашите институции се расфрлани во пониски архи-ерекции, наместо тоа да е обратно, ето ред примери ко НБРМ или ЗОИЛ кои ко комиблок мастадонти генерираат стабилен курс на Денаро и Осигурувањето, а сето тоа во костец фин надзор изнедруе продуктивност, сепак и за нив не би било хумано да се држат во такви згради долгорочно но бидејќи се во Центар та визурите веројатно ги олабавуваат виа стаклените прозрачните макси канцеларии, им фали уште мини зеленило на кров ко приватен парк, тук таму атриум и ето га, продуктивност би врвела та макар и скоцкани се објектите озбилно, во однос нивните дејности можеби и неопходно за да некако не се опуштат, Но ваквиот моментум не е пожелен во однос Болници, каде треба што повеќе растеретување од стресот, особено бидејќи сме во дефицит со Кадар, та за таквите објекти би биле неопходни (колку дозволуваат условите) да има што повеќе оштроумни заоблувања бар како фасадна маска [1] иако треба и оштроумно осветлување [2] се’ на се’ за Болници Училишта и Културни Објекти треба Пејсажен Органски Убранизам [3] што може да се постигне и со мали уметнички интервенции т.е. Пејсажни Инсталации извезени по сајли односно тензилни расветани озеленети скулптури кои би скиткале околу и по објектите така разбивајќи ги склет симетриите, зависно каде, некаде и треба оштри моменти, во најмала рака за да не се претера со заоблувањата макар истите биле пејсажни, та баланс би бил полн погодок, ем така би се изескивирал каков и да е ризик од наезда на инсекти паразити или патогени [4] може така УКИМ МАНУ НУБ ќе бидат попродуктивни т.е. на научниците би им биле поубаи за престој работните места него домоите, сега вака самите паркои наокулу чинам не се доволна спона за пријатен престој негде, додека Фрактално Раздвижениот Парк споен со објектот ветува не само разбивање на оштрите симетрии туку и фин извичник дека својата наука присутните во тие објекти ја тераат за и заради Својта Околина преносно својта земја, што може да се тера и контра формално фрактално, да свртат колетивистичко-системски наместо индивидуалистичко-административно ... да го слават индивидуализмот како придобивка на различното мислење, а не на елитистички чалам, успехот да е заеднички, а не бројлерскио табиет успех, од кој најчесто излез ќе биде штекањето азно во недоглед дејгиди така би се опраиле мнозина во однос сопствената летаргија или пак терсене коруптивен табиет да онака на заедницата и помагаат само кога се платени за тоа, што вели Татко Ми за Таки Фити порано без да му платиле 100 евра не излегуел на трибина организирана од некое нво, што би било разбирливо ако секој ден одел да советуе некого та да мора да стори некаков ред, но колку се сеќавам освен тук таму по телевизии што излегваше другде и баш регулар го немаше, ајт може сега се смениле работите откако стана велеакадемик, сепак тој е најалку крив што кај нас индивидуализмот се слави до плафон иако сме мало Општество во однос останатите европски ем кашатализмот удрил во плафон да просто се јавува анимозитет и кај оние кои логично ко Професори треба да се и најетични, а бидејќи нив удбалитичарите си ги имаат сторено рововски-ботои, сетне и тие станале коруптивни та како и кој да ја оправа работата ако специјалците се терсене-наопаку, Но како поубо да се ресетира таквата атмосфера освен на ангро да се стават Камери по сите Институции, разбира се Самоцензура Рулз, а бар Народ би можел во секое време да види како им е на административците научниците удбалитичарите, мислам од што да се кријат или плашат кога со/од народното азно за Народ работат, хм постојат ризици, но ако орвеловски се котролирани елитите наместо исклучиво улично Народо, чунки помалку би се дрзнувал некој да си тера терсене наопаку, иако оној кој е намерачен да праи зулум него ни тоа нема да го пишмани, но бар атмосферата општо ќе олабаи, проблем е само кој ќе ги контролира тие снимки и како да се ресетираат евентуални ризици доколку некој до тие снимки стигне ретроактивно та си истера своја шема како да корумпира некоја институција, но ова е муабет за другде, поентата ми е дека треба да се бара Чаре како од секој аспект да се подобруваат околностите преку она што ни е на дофат како опции можности средства, ете за поуба иднина ако не сегашност ... Само Кој Да Го Мозга Премери и Зацрта ваквото Социјално Идеализирање Сред Урбанизмот, каде кога немаат ниту студентите при Градежен свој еФорум на кој би биле форсирани да думаат додека тоа не им прејде во навика, а не пак сите универзитети да имаат Интердисциплинарен еФорум еве во однос Урбанизам, сетне чудете се како тоа некој професор виа копи-пасте западни модели им испорачувал на удбалитичари недоносени проекти ако не агенди, иако и стратегиите доколку не се и од Народ преку Граѓанските Здруженија рецнати истите ќе си тераат отпојќе елитистички есап него Народен, ќе ја земам за пример овалноста на Ск’14 истата е присутно и добредојдена, но ама ептен претераа со балустрите, значи ко таква стануе и напорна, а оди сега некој нека ги смени, веројатно возможно доколку има сеопфатна евалуација од сите архи сродни факултети, а сето тоа потем и еРеферендумски брзо Народ да го парафира ... туку
центрираното видео пост погоре е документарец на bbc а еве негова интересна деконструкција ...


Human Territoriality and the Downfall of Public Housing ~ Kenny Cupers


документарец во кој Оскар Ноиман (бау-хау’шанец нали па да му спинуваме презимето) ко ретко другде успева да посочи како технократите тераат социјален инжињеринг виа Урбанизам само што експериментални глувци се Живи Луѓе, се освестил совреме антицимски, Но ко што му одговараат дечките посреди неговио експериментален дефенсив-спејс експеримент, Бркај - Волко Ќе Си Ја Промени Кожата Но Не И Наравта, а лично сметам за да гето-бојс стануваат флафи-тојс единствено чаре е оштроумна ревизија на пенолошкиот систем, некој сигурно ќе приговори ама тоа е голи-оток стаил, сепак јас би рекол одмор на Планина никому не наштетил особено не доколку таму не е измачуван, туку како му склетисуе или олабавуе склет табието заслужува потерсене планина, ова се однесува на сите оние ситни криминалци кои е греота ко сега да се приморани или да отплаќаат државни долгои по затвори или пак да чиста под казна улици, значи логично во Планина никој не го гледа па и нема повредени суети з’ш систем го сомлел мандатно, но ваков аршин може да се има и за ред други кривични дела зависно според процена на Судија дали на прва треба за некого да следи зандана, бидејќи сега како што стојат работи и Полиција е демотивирана да работи но и криминалот дорасцветуе бидејќи правовремено не е ресетиран, хм, додека чекаат пресуда или робија мнозина пак свртуваат на бељата, други пак ако имаат многу за легање фаќаат штрафта, а некои за греота лежат притвори со години, каде со ваков памет терате и че терате незнам, но дефакто криминало воопшто не е релативизиран, особено не на елитно ниво, иако тук таму некој ќе летне во ендек, но повторно не е решена во корен коруптивната атмосфера! не дека јас знам како најубо да се реши, но да се чека на копи-пасте рефроми тоа е смешно! а шчо праиме ако збрчи мега светска рецесија, хм, фема кампои за кого, за криминалци или Народ, онака ко во резидент ивил да имаш кај да се скриеш за жив да не те изедат, зар неоит натака работата, мислам ко израснат во гетото мене ова ми е и повеќе од јасно, особено што во тоа гето сум се борел за каков таков статус на почит и соживот помеѓу аждаи, арно ама сум имал и среќа да имам грб инаку ќе сум завршел на буништето на забораво брзо и со првиот стегнат чалам дали на некој Ага или Полиција, бреј и ден денес им се шетам ко да сум го ослободил Скопје од шваби, иако реалноста е таква не бидејќи имам сега млаџиски грб, туку бидејќи сум се Воцрковил та цела Надеж На Бога Сум Ја Потпрел, иако свесен сум дека сред клановски оган може и од кијавица да скрцаш конци, денес најонака случајно си имаат оправдување зошто да ме ронат а да се извадат дека е корона! Но ја и така сум среќен што од гетото сум излегол здрав и жив та и немам што да изгубам, веќе повеќепати вратен од мртвите така речи, та сега можат само да сведочам > дека не треба Чоек во очај да паѓа > дека не е Сам и Отфрлен на Овој Свет бар не Црковно > дека секогаш излез има, дури и кога се безизлезни околности, хм, Оди Излезе Од Свое Тело, така и вие не можете од својто его, клан, гето, населба, град, држава, речиси мнозина дремат во место токму от страв од несигурност како би излегла некоја промена, и точно ја утнавте ли, оди сетне врати се на старо, а новото од терсене потерсене излегло, иако сте имале најдобри намери апропо промената, Затоа И Треба Се’ Да Е Системски На Ачик, но освен Транспаретност треба и Отворен Деелитизиран Систем каде Народ ќе има начин како лесно да осуетува нечија исклучивост ако не забеганост, освен што би им мерел на акало научен на системските Советници Научници Експерти!

    
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Jun-2020 at 04:58

Па Па Па Поучно
дали и кај нас сендвичите вака излгеле
по дифолт како конструкции треба да се ок [1][2]
но ако беа токму зошто ја напуштија таа квака
о.Аеродром тук таму има вакви експонати
ливинг ин а таур вејтинг фор јор траил [1][2]
Направил Ли Кај Нас Некој Некогаш Скринингси вели Чоек за кого треба Иnformal Сocial Цontrol
за Народо или пак за елитите и нивните технократски ботои
камери, хм, секој План Предмет Проект 24/7 да им се на Ачик
Надзор и Инспекција = Непотизам и Корупција
берете памет со време како до Отворен Систем
но глејте и него да не го стегнете та да рокне


криминалот земено урбано лесно би се средил доколку не е на ангро стимулиран системски од страна на удбалитичарските кланои, нивната учипена администрација, грото од неа заложник, та кога имаш сваровски судство и шанел правобранителство што понатака, не е ни битно каква е извршната а не пак законодавната власт кога оние кои треба да им се Надзор се параспур! зато и смешно ми е кога на гето-бојс тајфи или пак хоумбојс деликвенти ил аздисани Сограѓани некој им мери, тие бар се Искрени и така нема што да изгубат, додека воа машносаните и покондурени елити до вчера дустабанлии се навистина случаи за посматрање, не дека се уникатни светски егземплари на фантазмагорични лажови и мутавлук експерти, но сред мал систем тоа е толку смешно колку глумат уникатност да просто ти доаѓа да ги стаиш во музејска витрина ко балкански експонати кој на македонската транзиција кој на постранзициониов предевропјанлук кога всушност Народ дочека и најголем јавашлук, а нусефектите допрва ќе си ги носи нормал и товарат негоите избраници без конкуренција!

ако ова видео горе е за поука дека и кај Нас може во титоизмот некој потфрлил околу монтажата на префабрикуваните комиблокои, најчесто оние постземјотресните во нас.Карпош и нас.Кисела Вода, тогаш колку повеќе потфрлувале трназиционо а и сеуште потфрлуваат и Надзор и Инспекции во однос новите комиблокои, дури оние Кибрит Конструкции во Мичурин сега ми изгледаат побезбедни од сличните нанив во Карпош надградено=проширени бидејќи внатрешните старите мичурински зградички се од Тули ѕидани, но да е посмешно една од новите исцело наново градена во нас.Мичурин бреј ја искривија, изгледа киднала оплатата, беа од фирмата нешто фоткаа не ни заприметив но им пријдов да им порачам дека работниците не треба од окната на терасите да истураат шутот кој нормал се разлетуе така бар ко прашина по цела улица иако сигурно летаат и камчиња пострана, батето некоко зачудено ме изигнорира налик ок и ништо небидна нормал ко промена натака, но сетне ми светна дека имал поголема мака него таа откако и сам заприметив дека цела страна им забегала ко мев нанадвор од трио спрат нагоре, сега гледам нешто опраиле визуелно маскирајќи го зијанот со разни испусти околу прозорите и вратите, ем стаиле два силоса за да немоит да се запримети аголо од каде штрчеше кривата визура на зградата, и ајт тие си поскриле ѓубрето, сигурно и со стиропоро некако ќе нивелираат, НО ЗАР ИМА ИНСПЕКЦИИ ВО ДРЖАВАВА!? informal social control би било Јас да ги пријавам, но сега ретроактивно замаскирано прашање е дали тоа ќе биде ефективно, на страна ризико да треба да потепам некои рекетари што би ми ги пратила најчесто урбаната мафија, зато треба да постои Некое Урбано НВО каде Народ би пријавувал нерегуларности без страв по својта безбедност, а некој би се осигурал и со дупла пријава ако нема што да изгуби! Блазе Си Им На Оние Кои Купуваат Денес Станои Со Слепа Доверба Во Изведувачот без да имаат увид по фази виа Компанијата За Надзор, што може и законски да се реши за да нема мољакање како тоа би одело, чим некој гради Зграда За Колективно Домување просто Секој Еден Граѓанин треба да има увид во цел проект и сите фази, ајт ризик било тоа од тероризам или криминалци, епа ова сега што се случува си ет конструктивен или еколошки освен потрошувачки ризик онака од чиста мира, веројатно комбинација од ротирачки надзор совети еден при ГФ други при Урбани НВО-а би биле добар спунт за осигуравување од урбана мафија!? КАКО И ДА СЕ ВРТИ НАРОД МОРА ДА ИМ СТАПНЕ НА ОПАШ НА ЕЛИТИ, кои и дури и не биле корумпирани се самобендисани, која е логиката да носат планои пр. ко ДУП-ови а за нив онака само на локалните Жители им остваат ден два за забелешки, најчесто на веќе скроен ДУП за кој веќе платиле некоја чита пантер или пума набрзина да им исцртаат коти на хартија, наместо на сето тоа да има Надозр од страна и на НВО-а Научници или локални Бизниси а на крај главнио Збор да мора да е во согласност со мнозинство на Локалното Население, тие и да гласале пр. свои Општински Претставници дефакто не им гласале дупоите туку ко личност на бафтанана советнички ги подржале, но незнам на кого чека Народ за вакви промени ако пак и пак гласа на секои избори затворени експертутски програми на затворени султан партии!?   

Донт Сурендер Јоур Начурал Паверпатем еве и тро абери во однос оскаровските од пост #10 погоре
истово пред се важи во однос зачауренио затворен систем
Народ наместо само себе пред се’ треба елитите да ги пази

Formalising the informal?: Dynamic social order =
Bottom-up social control and Spontaneous normative relations

Cristiano Castelfranchi

The influence that any community has on individuals belonging to that community--community as a perception of connectedness to an individual or a group--is a source of informal social control. It is a powerful motivator in maintaining group norms, whether these norms are positive or negative. [1][2]

...Edited by Zelenikovo - 20-Jun-2020 at 05:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Jun-2020 at 18:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Jun-2020 at 00:50
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Jun-2020 at 23:19
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Jun-2020 at 13:19

When authorities maintain housing (Прва Маслова Скала)

https://sites.google.com/site/hongkongsingaporehousings3wl/comparison-between-hk-and-singapore-housing-environment

https://www.scmp.com/week-asia/society/article/3008807/why-hong-kong-cannot-copy-singapores-approach-public-housing

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Housing_and_Development_Board#Upgrading_programmes [1]

https://www.sla.gov.sg/state-land-n-property/acquisition-of-land

https://learn.asialawnetwork.com/2019/04/08/types-of-property-home-ownership/

https://en.wikipedia.org/wiki/Public_housing_in_Singapore#Resale_flats

https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Condominium

https://cnalifestyle.channelnewsasia.com/trending/guide-executive-condominium-ec-private-condos-11832632~

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3670&KW=singapore&PID=240828#240828

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1966&KW=singapore&PID=229803#229803

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=208&KW=singapore&PID=229301#229301~

Index Dis Us & Dem

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1146&KW=singapore&PID=83887#83887

CPGI - http://mori-m-foundation.or.jp/english/ius2/gpci2/2015.shtml

https://www.indexmundi.com/g/r.aspx?v=67&t=100[1] https://www.statista.com/topics/5837/container-port-industry-in-singapore/ [1]

https://www.taxjustice.net/2019/05/28/new-ranking-reveals-corporate-tax-havens-behind-breakdown-of-global-corporate-tax-system-toll-of-uks-tax-war-exposed/ [1][1]

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Singapore#Poverty_and_economic_inequality


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Jun-2020 at 19:39


99 преварава им е закон! битно вртат во празно макроекономски виа ново-за-старо, прашање е само колку сето тоа е квалитетно сработено, бидејќи ако ет тоа е скапо изгубено време макар неопходно за да шемата купи-продај си ја одржат во живот а сепак никој ни на купеното ни на продаденото е газда! од друга страна токму бидејќи државата стопан, та никој не ни може да приговори некому нешто околу квалитето на конструкцијата, а да видиш да неверуваш дека нема ниту едно видео по тјубот каде ова е апострофирано како појава, сепак еве по некој линк кој упатува на тоа дека фолти-дизајн-ор-конструкшн и таму е случај!

https://www.researchgate.net/publication/317953067_Effects_Of_Faulty_Construction_On_Building_Maintenance

https://www.scl.org.sg/about-us/formation/161-resources/articles/667

https://www.bca.gov.sg/Professionals/IQUAS/IQUAS/resolving.aspx


ако ова се случува во богати земји колку повеќе кај нас, им фалат уште мигранти за експлоатација, која порано врвеше тука во градежништвото виа наш Народ се до безвизниот режим со еу кога заради се поомалиот број мајсторски кадар, пополека почнаа да растат платите во градежно сектор, но повторно ни од блиску доволно во однос тежината на работата, кој пак вакум си појавует онакви зијани ко што предочив погоре ко во нас.Мичурин, кој многу веројатно е зијан заради алчност на инвеститорите односно градежната компанија - сличен гајрет ко забелешката од првиот линк во постов 3) The use of damaged formwork, незнам, но изгледа користеле екстра-амортизирани шалонзи та се појавил мев!? почекајте да се отворат врати за странски работници, што мислите поарно ли ќе бидит!?

Но Чек Дис Аут в комшии Австралија
каде бидејќи стопани се приватници та аларми дрмаат
иако колку толку Сингапур бидејќи државна иницијатива
та логично вакви касапана зицери поретко би биле појава!?


https://www.afr.com/property/what-are-australias-other-defective-towers-aside-from-sydneys-opal-tower-20190102-h19n02

стихијно инвестирање во градежниот сектор (за макроекономски да се одржува во кондиција системо т.е. и на државнио буџет и на градежнио сектор) долгорочно тоа е глупост која од/кај нас веќе прави дебилана-урбанизам, проштевајте за неумеснава аналогија но поуба етикета неизлегвит, што во однос скапо платени дали Индивидуални Станои или Административни Згради не смее да е случај, НО ако е утеха таквата реалност дрма ко што веќе напоменав и по богати земји, разликата е што тие тоа и можат да си го дозволат, додека кај нас тоа е екстра-ризик кој ќе остане да си виси додека сам од себе не попушти пр. стирпор фасадите за сега по Ск’14 ерекциите за сега, да се надеваме дека други недоследности со време ќе се воочат пред да биде прекасно за да се интервенира или релативизираат ризици по Човечки Животи, конечно има ли кај нас бар една зграда на која инспекторите не и издиле употребна дозвола заради воочен зијан навремено, или може некој знае некого што добил на Суд случај заради купен стан со шкарт изолација а си повратил камено!?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Jul-2020 at 05:03

Склет Резидeнцијални СФ Муабети
барале од 200 до 500м за репарации а добиле 100м $

https://www.enr.com/articles/47480-reviewers-ok-fix-for-san-franciscos-leaning-millennium-tower [1]и сето ова на трусно подрачје
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=914&PID=237403#237403

aluminium instead steel exoskeleton
[https://www.structuremag.org/wp-content/uploads/2014/08/D-InSights-Baumann-Feb091.pdf

30 vs 90m темели
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=89&PID=140611#140611https://en.wikipedia.org/wiki/Millennium_Tower_(San_Francisco)#Awards


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 01-Aug-2020 at 17:08

за вакво нешто вреди да се врати топка назад
вели само 8% го јале годишно дивограби во Хонг Конг
бреј јас се понадевав кај нас ќе се стаело ред

https://www.scmp.com/news/hong-kong/law-crime/article/2129906/one-four-hong-kong-properties-has-illegal-structures-most

иако многу што од крупните зицери им е тргнато

https://ajar.arena-architecture.eu/articles/10.5334/ajar.231/https://qz.com/1296736/hong-kongs-youth-revolution-inspired-a-movie-about-a-rebellious-robot-fighting-an-immortal-elite/

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.