build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 18-Jul-2019 at 12:06
Денешни

1.Голден Арт привршуваат со фасадата2.Адора

3.Moding-бетонираа последна плоча

4.Порта Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 06-Aug-2019 at 15:27
Originally posted by stef4o

Од мојата денешна тура

1.Просторот спроти Порта Аеродром само е ограден,бараките се делумно разрушени но нема никаква механизација ни градежна активност.Патем доста дрва ќе има за сечење кога ќе почнуваат...На просторов сеуште нема никаква активност но во план е голема зграда во Г-форма со 11 ката налик на Порта Аеродром отспротива


Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 06-Aug-2019 at 15:59
А која е градежната компанија?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 06-Aug-2019 at 16:05

Немам инфо можно е да се истите од спротива но не сум сигурен цело лето стои оградено можеби наесен ќе почнат.Во секој случај ќе никне уште една масивна зграда и ќе се изгуби доста зеленило.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 06-Aug-2019 at 16:29
Originally posted by stef4o


Немам инфо можно е да се истите од спротива но не сум сигурен цело лето стои оградено можеби наесен ќе почнат.Во секој случај ќе никне уште една масивна зграда и ќе се изгуби доста зеленило.

Сите згради ќе си никнат што веќе се според ДУП, тоа е неминовно. Само се надевам дека општината освен зеленило, во иднина ќе размислува и за паркинг места. Стварно е несериозно во 2019 година да не се размислува за подземни паркинзи под паркови, а баш ова е доста возможно во Стар Аеродром.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 07-Aug-2019 at 10:39
Нов проект на Саник во населбава веројатно тука(означено со дебела црна) а инаку на влезот во населбава спроти Порта вчера не сум приметил добро нема да биде само една зграда од 11 ката во Г-форма туку ќе бидат две споени слично како Порта Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 09-Aug-2019 at 11:30
Од а1он.мк Вакво нешто ќе никне и од десната страна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 15-Aug-2019 at 18:18
Денешни

1.Порта Аеродром

2.Адора привршуваат дел од тарабите се тргнати а фасадата готова3.Голден Арт

4.Модинг5.Офис КомBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 15-Aug-2019 at 19:00
Кутичиња.
За сè има вторпат
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 15-Aug-2019 at 20:13
Така луѓето си сакаат. Навикнати на неокомунизмот во нов ајродром којшто е многу подобар него олдскул руски-комунизам во карпуш. А овие две се пак врвот на урбанизмот во севернамакедонија преплавена со отомански куќичиња.

Edited by Graditelot - 15-Aug-2019 at 20:23
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 16-Aug-2019 at 01:33
Во ред е. Еве овдека нека бидат кутивчиња, но проблемот е што нема никакво помдрднување во стилот... Барем нека мрднат малце од место. Да има напредок.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 169
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 16-Aug-2019 at 11:00
Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 16-Aug-2019 at 23:06
Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 17-Aug-2019 at 00:04
Не знам од кај ти е тој став со Тирана-Приштина модел пријателе. После Битола, Скопје ја држи најгрдата современа архитектура на Балканот. Помирете се, на дното сме.


п.с. а најнејасна работа на светот ми е како можи истиот овој народ пред 70-80-100 години да градел толку убави староградски куќи на пример, а денес рамстор да важи за ремек дело... не разбирам никако
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 17-Aug-2019 at 00:27
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...

Ај види низ форумите... далеку помодерни згради градат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 17-Aug-2019 at 01:36
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by kiriOK

Originally posted by Théoden

Ќешки да беа кутичиња, со по 4-5 ката, со квадратна основа, сѐ ќе изгледаше далеку посимпатично. Сега се монструозни кутиишта.
Да беа такви кутивчиња ќе чичеше на Скандинавија, а овде се фура Тирана-Приштина модел...

Ај види низ форумите... далеку помодерни згради градат
Зборев за урбанистичкиот план, т.е згусната висока градба со лоши или непостоечки инфраструктурни решенија...а по архитектура веќе е јасно дека сме испод Приштина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 04-Sep-2019 at 12:20
Денешни

1.Порта Аеродром

2.Офис Ком

3.Модинг

4.Адора

Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 04-Sep-2019 at 13:04
Originally posted by stef4o

Денешни


4.Адора

хехехе елитен,ЕЛИТЕН еј.....како би ги срушил до цигла па да земат стварно да градат нешто елитно,чобани гнасни.

Edited by Enzo - 04-Sep-2019 at 13:04
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 04-Sep-2019 at 18:03
Уште две денешни од подалеку од Порта АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5450
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 05-Sep-2019 at 16:14
Наскоро две нови станбени згради во населбава(Porta Residence 1 i 2)Инвеститори се истите од Порта Аеродром.Локацијата е на ул.Фрањо Клуз,спроти ОУ Блаже Конески(од фб)

Edited by stef4o - 05-Sep-2019 at 16:15
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.