build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Göteborg, Гетеборг, Шведска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Göteborg, Гетеборг, Шведска
    Posted: 23-Jul-2019 at 11:59
Овој патепис е дел од тура што ја направив низ Гетеборг, Малме, Копенхаген, Орхус и Олборг. Ќе гледам да не ги трупам темите со слики за да нема се и сешто.

Гетеборг е втор град по големина во Шведска со своите 570.000 жители. Основан во 17ти век како холандска колонија, моментално претставува дом на многу студенти од Гетеборг универзитет (слика подолу), но и индустриски центар бидејќи тука се наоѓа седиштето на Волво, а и на СКФ (бренд во сферата на лагери). Слетав на Göteborg Landvetter Airport којшто се наоѓа околу 30 км надвор од градот.

Ми се чини во ниеден град од тие што ги посетив не видов толку многу и толку големи паркови како во Гетеборг, а исто така и фантастична ботаничка градина. Сликите ќе зборуваат за архитектурата во градот. Инаку околу 140.000 жители (или 25%) се родени во странство.


Edited by ironm - 24-Jul-2019 at 11:58
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Jul-2019 at 11:59
Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Jul-2019 at 12:00
Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Jul-2019 at 12:00
Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Jul-2019 at 12:00
Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Jul-2019 at 12:09
Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Jul-2019 at 12:15
Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr

Göteborg by ironm, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Jul-2019 at 18:02
Неверојатна архитектура во сите три града, одлични фотки!
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Jul-2019 at 21:44
Мило ми е што ти се допаднаа, утре ќе ги ставам и фотките од Орхус и Олборг Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.