build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aarhus, Орхус, Данска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Aarhus, Орхус, Данска
    Posted: 24-Jul-2019 at 10:18
Овој патепис е дел од тура што ја направив низ Гетеборг, Малме, Копенхаген, Орхус и Олборг. Ќе гледам да не ги трупам темите со слики за да нема се и сешто.

Орхус е втор град по големина во Данска со околу 300.000 жители. Бил оформен во 8ми век од страна на Викинзите кои долго време позицијата на Орхус ја користеле за поморска трговија.

Денес е културен, економски и стопански центар, претставува седиште на некои од најголемите дански компании, но пред се е голем истражувачки и образовен центар за нордиските држави. Тука се наоѓа најголемиот универзитет во Скандинавија со околу 40.000 студенти, а исто така значајни се универзитетската болница и INCUBA научниот парк.

Орхус е исто така познат и по својата музичка историја, има голем број на музички клубови и фестивали, па така ни јас не пропуштив прилика покрај прошетка и плажа, да присуствувам и на некој концерт Big%20smile Подолу фотки од концертот, за оние што се љубители на таква музика ќе ги препознаат, другите веројатно ќе се wtf.


Edited by ironm - 24-Jul-2019 at 11:57
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Jul-2019 at 10:21
Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Jul-2019 at 10:23
Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Jul-2019 at 10:25
Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Jul-2019 at 10:27
Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Jul-2019 at 10:30
Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Jul-2019 at 10:32
Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Jul-2019 at 10:34
Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jul-2019 at 10:38
Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr

Aarhus by ironm, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14205
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Jul-2019 at 18:29
Металец Каква станбена архитектура има градов, неверојатно.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Jul-2019 at 21:09
Хахаха металец LOL тоа ми е меѓу најзастапените, но имам и други жанрови во "репертоарот" како рок и поп, па тешко е да се дефинира Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.