build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aalborg, Олборг, Данска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Aalborg, Олборг, Данска
    Posted: 24-Jul-2019 at 11:56
Овој патепис е дел од тура што ја направив низ Гетеборг, Малме, Копенхаген, Орхус и Олборг. Ќе гледам да не ги трупам темите со слики за да нема се и сешто.

Олборг е четврт град по големина во Данска со околу 140.000 жители. Најголем град на северот од Данска, но не и најсеверен.

Фантастичен град од повеќе причини (да не пишувам премногу), но она што најмногу ме фасцинира беше среденоста на градот. Можам слободно да кажам најсреден град што сум го посетил досега. Сите улици со максимум 8-10 години стар асфалт, ни во Германија сеуште немам видено толку добро нивелирани шахти, тротоарите совршено рамни иако сите поплочени, зеленило насекаде. Сите останати градови се валкани за Олборг бидејќи овде немаше ни прашина на улиците, а не па пластика или хартија. Ќе го процените тоа и самите од сликите, но еден интересен податок вели дека Европската комисија донела заклучок дека граѓаните на Олборг се најзадоволни луѓе во Европа со својот град!

Како и сите поголеми скандинавски градови, така и овој има многу квалитетен и високорангиран универзитет - Олборг универзитет. Еден мал куриозитет што не поврзува со него е дека таму имаме нашинец - проф. д-р. Петар Поповски од Охрид кој работи како истражувач и заедно со 4ца негови колеги е добитник на награда од данската принцеза за најдобри истражувачи поради нивната работа во поставување на темелите за 5G мрежата.

Се надевам ви се допаднаа сите градови и дека ќе ви послужи како мотивација да ги посетите.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Jul-2019 at 11:58
Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Jul-2019 at 12:01
Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Jul-2019 at 12:06
Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Jul-2019 at 12:07
Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Jul-2019 at 12:09
Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Jul-2019 at 12:10
Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Jul-2019 at 12:12
Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jul-2019 at 12:14
Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr

Aalborg by ironm, on Flickr
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.