build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбана мафија - Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана мафија - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8318
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбана мафија - Охрид
    Posted: 03-Mar-2020 at 15:20
Во Охрид на бул.Туристичка по долго натегање,поништување постапки,планови и слично сепак ја истуркаа работата и тука ќе никне зградаhttps://www.facebook.com/Урбанизам-во-Македонија
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Mar-2020 at 20:10
Со овој случај се проби дното на урбаното дивеење во Мк. Да ти е страв да купиш стан денешно време. Вредноста на становите во црвената зграда е комплетно уништена, а да не зборуваме за квалитетот на живеење каде две вертикали прозори ќе бидат затворени од новата зграда. И згора на се, инвеститорот ги тужи сега станарите за некоја вртоглава сума (мислам беше милион евра) поради тоа што го спречуваа изминативе години да гради. Ако го добие и тој случај на суд (како што доби за градежната дозвола), тогаш станарите можат слободно да спакуваат куфери.

Инаку мојот дом во Охрид е 50 метри подолу од локацијава на бул. Туристичка и имаме сличен случај, само не живеам веќе активно таму и не сум во тек до каде е. Ако се дозволи зграда и на тој имот, тогаш мојот стан ќе е безвреден.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12197
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Mar-2020 at 20:48
Ја гледам локацијата на Google Earth и ова е просто неверојатно до која крајност отишле. Во убаво испланиран и урбанистички финално заокружен простор, плус тоа на главен булевар, да измислиш ваков чир, ова е ужасен преседан дури и за македонски услови. Експлодирав од револт само гледајќи ја сателитската снимка на локацијата.


Каква е историјата на сопственоста на земјиштето, и историјата на маркичката за градба? Поконкретно:

1.Дали општината/државата го продала земјиштето или се работи за денационализирано земјиште или е нешто трето?
2. Исто така, во чија сопственост било земјиштето во моментот кога е вцртана маркичката?

Истите прашања до ironman за случајот кај неговата зграда.Криминалот е неспорен и зашеметувачки во било кој случај, само ме интересира начинот на неговото формално спроведување!

Originally posted by ironm

И згора на се, инвеститорот ги тужи сега станарите за некоја вртоглава сума (мислам беше милион евра) поради тоа што го спречуваа изминативе години да гради. Ако го добие и тој случај на суд (како што доби за градежната дозвола), тогаш станарите можат слободно да спакуваат куфери).
Ако го добие и тој случај, станарите не треба да се пакуваат, туку треба да го запалат и инвеститорот и судијата и тие што го нацртале ДУП-от и тие што го изгласале. Буквално да ги запалат, со бензин. Бидејќи ако вака функционираат општините, судовите и останатите посрани институции, тогаш ова и официјално е див запад и нема потреба да глумиме држава, туку да почнеме навистина сите да се однесуваме соодветно. Најагресивните и најалчните битанги ни се посраа на глава на сите останати и очигледно нема да прикочат освен ако не ги натераме со порадикални методи. Оваа болест сама од себе не поминува.


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Mar-2020 at 21:25
Не само испланиран туку и простор со најмногу зеленило (реткост е да најдете зеленило помеѓу згради во кој било дел од Охрид).

За случајот погоре се работи за денационализирано земјиште од пред 10 години (толку долго се тужеа). Должност на општината е да го заштити народот и да не дозволи урбанистички измени во оформена населба на крајот од 80ти - почеток на 90ти години, па макар и на финансиска штета на општината бидејќи тоа се посекако пари на тие граѓани. Сигурен сум дека ако ги прашаме би го откупиле тој имот наместо да прифатат зграда.

Маркичката е вцртана откако е денационализиран имотот, односно по барање на сопствениците на имотот - јавна тајна е како се вцртуваат маркички во Охрид и колку треба да се подмачка и кај кого.

За мојата зграда случајот за првото прашање е различен, за второто е истото. На плацот пред зградата е изградена куќа П+1 со тоа што оградата од дворот навлегува во имотот на зградата уште од стартот. Во куќата живеат луѓе кои го добиле имотот и направиле заедничка куќа со неколку влезови иако не се мирисаат едни со други и тука лежи одговорот зошто сеуште нема зграда. Но, во меѓувреме маркицата е изменета по нивно барање и подмачкување во П+4+Пк.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12197
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Mar-2020 at 02:36

Еве нека има посебна нишка за урбаната мафија во Охрид.

Реално има материјал и за подфорум да отвориме
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Mar-2020 at 09:49
Навистина неверојатно.

Инаку за мене Охрид е можеби врвот на урбаната мафија. Пред се го набљудувам делот од пазарот до макпетрол бензинската и од Туристичка до брегот на езеротот. Што се гради таму и како се гради е ужасно. Маркиците се без врска, како што биле плацевите, зграде се буткаат една во друга, зеленило 0, дизајн (па и квалитет) на згради 0...


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Mar-2020 at 09:55
Originally posted by ironm

Со овој случај се проби дното на урбаното дивеење во Мк. Да ти е страв да купиш стан денешно време. Вредноста на становите во црвената зграда е комплетно уништена, а да не зборуваме за квалитетот на живеење каде две вертикали прозори ќе бидат затворени од новата зграда. И згора на се, инвеститорот ги тужи сега


Интересно но луѓето кај нас воопшто не го гледаат овој параметар. Дури и тие од црвената зграда што се бунат, се бунат можеби за зеленилото, поради лепенката... или можеби и од инает. Но сигурно не се бунат бидејќи ќе им падне вредноста на имотот.

Тоа се истите луѓе кои би затвориле тераса иако тоа ќе им ја намали вредноста на становите а нема да им ја зголеми.

Се додека функционира „скара на кило“ менталитетот, каде количината (бројот на квадрати во случајот)  ќе биде единствен параметар по кој цениме дали влогот се исплати или не, пазарот ќе продолжи вака да функционира.

Малку да созреат купувачите, не само во Охрид секаде, ваквите инвеститори има да банкротираат преку ноќ...


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Mar-2020 at 22:21
Originally posted by pbanks

Инаку за мене Охрид е можеби врвот на урбаната мафија. Пред се го набљудувам делот од пазарот до макпетрол бензинската и од Туристичка до брегот на езеротот. Што се гради таму и како се гради е ужасно. Маркиците се без врска, како што биле плацевите, зграде се буткаат една во друга, зеленило 0, дизајн (па и квалитет) на згради 0...

Логично е да е така бидејќи има само два градови во Мк кои се од интерес на надворешни инвеститори - Охрид и Скопје. Кој купил стан во Радовиш, а да не е од Радовиш? Од тие два едниот (Охрид) е 30 години во големи долгови, а околу 15 години е со блокирана сметка поради презадолженост. Немаш пари, а ти требаат... повеќе од 50% од приходите на општините во Мк се од комуналии... "решение"- нека гради кој кај сака.

Горе-долу со чесни исклучоци целиот град е во таква состојба, просторот што го издвои е највпечатлив, бидејќи е најпосетуван и желбата за имот во тој реон е најголема.

Originally posted by pbanks

Интересно но луѓето кај нас воопшто не го гледаат овој параметар. Дури и тие од црвената зграда што се бунат, се бунат можеби за зеленилото, поради лепенката... или можеби и од инает. Но сигурно не се бунат бидејќи ќе им падне вредноста на имотот.

Не го гледаат бидејќи сме сиромав народ. Сиромав човек не разбира како функционираат парите, затоа и останува сиромав.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Mar-2020 at 17:45
Хотел дивоградба на стариот пат за Струга помеѓу населба Далјан и болницата Св. Еразмо којшто во краткиот налет на општина Охрид на крајот од 2019 беше еден од посетените за рушење. Сопственикот го спречи рушењето со оправдување дека го срушат сами, но како што гледаме не е ништо поместено.Инаку целата драма околу "рушењето" платформи во езеро што вртеше тогаш по вести беше само една драма за публика, бидејќи скоро ниедна платформа не е срушена. Сите рушења беа прекинати во стилот на хотелот со муабет од типот "не ја рушете вие, ќе ја срушиме сами" и потоа ги отстранија даските од платформите, а самите платформи се уште во езеро, спремни за нови даски за летнава сезона.


Edited by ironm - 13-Mar-2020 at 17:47
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Mar-2020 at 17:56
Бетонската база на главниот шериф во Охрид, г. Нефи Усеини, која се наоѓа веднаш после населба Далјан, на 50тина метри од езерото. Базата е на имот од исламската верска заедница, а според сопственикот целата била монтажна (како што може да се види на сликите) и можела да се размонтира во неколку часа. Ова шерифот ќе го направел откако општината ќе му најдела плац на кој ќе можел да ја префрли.

Ако нешто на сликите ви изгледа бетонско, тогаш веројатно ви се причинува.
Edited by ironm - 13-Mar-2020 at 17:58
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Mar-2020 at 22:02
Ќе се искористи кризнава ситуација да се изгласа прекин на постапките за дивоградбите. Не разбирам како ова има каква било врска со ситуацијава во којашто е државава, но се чини во ситуација кога сите се испаничени на никого нема да му е гајле за ова, а потоа ќе се стави под тепих и никому ништо.

Советниците ќе одлучуваат за времен прекин на постапки за утврдување правен статус на бесправно изградени обејкти


Предлог-Одлуката за начинот на спроведување на постојните урбанистички планови и урбанистичко плански документаци и времен прекин на постапки за утврдување правен статус на бесправно изградени обејкти, е единствената точка на дневен ред на седницата на општина Охрид закжана за утре, 18-ти март.

https://www.ohridnews.com/sovetnicite-e-odluchuvaat-za-vremen-prekin-na-postapki-za-utvrduva-e-praven-status-na-bespravno-izgradeni-obe-kti/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13355
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Mar-2020 at 22:23
Да не мудрувам многу, ама има еден израз што совршено го опишува сето тоа – „Лов во матно“.

(на нечесен начин постигната цел)

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8318
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Mar-2020 at 08:27
СОВЕТНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ, СО ПОМОШ НА КОАЛИЦИЈАТА НА СДСМ, ИЗГЛАСАА ДА ПРОДОЛЖИ ЛЕГАЛИЗАЦИЈАТА НА ДИВОГРАДБИТЕ ВО ОХРИД, ПРИВРЕМЕНО СТОПИРАНА ПОРАДИ УНЕСКО

Советот на Општина Охрид на денешната седница не го прифати предлогот за времен прекин на постапки за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, со што делумно ќе продолжеше мораториумот на донесување и спроведување на урбанистички планови, донесен лани во август.

Предлогот на градоначалникот Константин Георгиески за правниот статус на бесправно изградените објекти не помина откако против гласаа опозицијата која ја сочинуваат советници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, како и тројца советници од коалицијата на СДСМ, меѓу нив и од ДУИ. Еден од нив е Нефи Усеини, сопственик на градежна фирма кој има изградено неколку спорни објекти меѓу кои е и дивата тераса на неговата пицерија кај Чинарот.

„Во најголем број точките од дневниот ред се однесуваа на усвојување на извештаи за работата на општинските сектори и одделенија, јавните претпријатија, училиштата и Територијалната противпожарна единица. Сите точки на дневниот ред беа усвоени, освен дополнителните, кои се однесуваа на предлозите за изработка на локална урбанистичка планска документација во КО Долно Лакочереј и одлуката за времен прекин на постапки за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти и начинот на спроведување на постојните урбанистички планови“, соопштија од Општина Охрид.

Мораториумот на донесување и спроведување на урбанистички планови беше донесен по препорака на Владата додека да се донесе Планот за управување со природното и културно наследство. Мораториумот во Охрид беше со важност од шест месеци и истече во февруари, а Владата го донесе Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион (2020-2029) на 21 јануари. Со владиниот план се обезбедува имплементација на сите препораки на УНЕСКО.
Во Планот се прецизираат забранетите активности во соодветните заштитни зони и се утврдија идните специфични планови и истражувања што се неопходни за обезбедување на одржливиот развој на подрачјето на доброто. Со предложените мерки ќе се зајакне институционалниот капацитет за одржливо управување на заштитеното светското природно и културно наследство во Охридскиот регион“, соопшти тогаш Владата.

Со планот за управување со културното и природното наследство во Охридскиот Регион, се дефинира строга заштитна зона во крајбрежјето околу која не смее да се гради, а сè што досега е направено во неа ќе се стави под контрола, рече Ана Петрова, државен секретар во Министерството за животна средина на 2 октомври кога планот беше презентиран и пуштен на двомесечна јавна расправа.

„Планот е многу важен дел од препораките од центарот на УНЕСКО. Кога ќе се донесе може да заврши прогласениот мораториум. Голем е предизвикот со одредбите на планот да воспоставиме контролирана урбанизација. Тоа го правиме со соодветно зонирање и тоа прва строга заштитна зона во крајбрежјето со ширина од 50 метри сметано од границата на катастарска парцела еден на еден, односно Охридско Езеро. Оваа зона овозможува се она што е недопрено да не смее да се гради, и сè што има направено трансформација ќе се стави под контрола“, рече тогаш Петрова.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/sovetnitsite-na-vmro-dpmne-i-dui-so-pomosh-na-sdsm-izglasaa-da-prodolzhi-legalizatsijata-na-divogradbite-vo-ohrid-privremeno-stopirana-poradi-unesko/?fbclid=IwAR22tW38dPK9aNJipPKraFKAPo4-lGo0bIpNgidtcR7ydrnrUUJ-N486-aU#.XmqNmfNXFy4.facebook
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Apr-2020 at 17:47
РЕНОВИРАЊЕ ВО ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

Деновиве, намаленото движење на луѓето некои наши сограѓани го искористија за да извршат одредени градежни работи, без да бидат забележани. Сепак, до нас стигнаа овие две фотографии, каде на брегот од Охридското Езеро, на стотина метри од бетонската база на советникот Усеини, се поставуваат темели на објект. Откако пред неколку години тогашната владејачка партија овозможи овие „хациенди“ на потегот од хотел „Далјан“ до специјалната болница „Свети Еразмо“ да се легализираат, сега сопствениците малку си ги надградуваат и прошируваат парцелите. Неодамна им се реновира и сообраќајницата па сега остана да се средат и дворовите. И така легализацијата на дивоградбите продолжува, тоа им одговара и на СДСМ Охрид и на О.К. ВМРО - ДПМНЕ - ОХРИД (официјална страна). Неспособноста на институциите, почнувајќи од Општина Охрид само се потврдува, а „заложбите“ и „акциите“ се само мртво слово на хартија, вест за еден ден, обид за краткотрајно замајување на јавноста, додека во стварност нити една платформа целосно беше отстранета, нити еден нелегален објект беше урнат, нити една казна беше изречена или концесија одземена. Само се купуваше време.

Фејсбук пост на Охрид СОС
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2445
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Apr-2020 at 18:00
Џабе дополнителното време од УНЕСКО. Кога ќе следи изјава „Имајќи предвид дека властите во Република Северна Македонија не преземаа мерки за отстранување на дивоизградените објекти и заштита на културното и природното наследство во охридскиот регион, а нивни претставници се вклучени во деструктивните активности, на денешната седница УНЕСКО одлучи Охрид и околината повеќе да не бидат заштитено наследство. Се надеваме дека Владата на Република Северна Македонија и засегнатите единици на локална самоуправа ќе ја воочат сериозноста на ситуацијата“?

Edited by Staro Skopje - 17-Apr-2020 at 18:00
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Apr-2020 at 18:18
За жал дури и УНЕСКО е исполитизирано во донесувањето одлуки, па затоа и ги одолговлекува работите околу Охридскиот регион. Ако донесат одлука во таа насока првично ќе биде прогласен за загрозено светско наследство со што ќе следува нивно подлабоко инволвирање со експертиза, не би можело веднаш да го тргнат од листата на заштитено наследство. Но, тоа во друга прилика...

Инаку најдобро ја отслика ситуацијата градоначалникот на Охрид Георгиески во една од последните Саботажи во 360 Степени (првите 45 секунди од видеото). Кажаното го објаснува хаосот во цела држава (Охрид е во центарот на вниманието заради УНЕСКО инаку сите градови се во хаос), зошто се случувал, се случува и ќе се случува. Ова е пораз за Охрид, за државата и за сите граѓани со мозок.


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2445
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Apr-2020 at 18:25
За жал и меѓународните институции, пред сѐ Обединети Нации и нему подредените организации, а особено нивните раководства, се исполитизирано исодкомпететнизирано каќе. СЗО и кинескиот притисок врз Тедрос се најактуелен пример.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2445
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Apr-2020 at 22:46
Охрид е #НаПравПат

(Има можност за ембедирање твитови на форумов?)

Реконструкција во вонредна состојба #Охрид
Наскоро и остaнатите ќе ги сништат. #Дрвја-та кои мачно растеа 20-30 години, ќе бидат „заменети“ со неавтохтон вид.
Џабе УНЕСКО препораки, џабе стратегии за биолошка разновидност, кога неукоста владее, сè е џабе!https://twitter.com/OhridSOS/status/1251037526321762306
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Apr-2020 at 08:56
Не би рекол дека станува збор за урбана мафија со случајов, затоа го постирав пред некој ден во темата за зеленило. Едноставно работат неписмени луѓе во секторот за животна средина.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Apr-2020 at 22:06
Активна градба на ул. АСНОМ, веднаш позади хотел Garden. Излегоа директно на тротоар и се околу 15м понапред од целата линија на улицата. Група граѓани протестираа за случајов пред извесно време тука пред зградата и потпишуваа некакви петиции кои веројатно некој ги искористи за потпалување.
Edited by ironm - 24-Apr-2020 at 22:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.