build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Именување на улици и објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 01-May-2022 at 17:53
Друже ова е уметничко дело. Секако дека Кондовски го нема видено Климета како изгледал во живо па да го прикаже на платно во р реална слика, а за придавските форми во македонскиот јазик, си имаш правопис, граматика, ќе си видиш кои форми ги имаме.

Секоја држава, народ, етникум си има свои приказни со херои и личности кои ги величи и моделира за да влезат во некоја рамка на пропагандата која ја шират. Не мораш да одиш далеку, еви ви го и Скендербег, на некои слики е претставен како венецијански трговец (да ги задоволи католиците) а во некои е ко воин со бела брада на коњ (да го задоволи „воениот“ муслиманскиот дел), исто е и со Гоце, Алекс, Ахмети, Заев, Грујо.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 02-May-2022 at 06:09

Originally posted by user8642


Могуче да бил или грк или бугар, точно не знам. Во тоа време во Охрид сеуште има голема грчка "заедница", што би се рекло во денешни политички термини. "Македонец" е појава од втора половина на 19ти век па навака, добива на популарност, денес сме посебен народ, не е тука ништо спорно. Ниту па е толку страшно што ете не сме посебна биолошка раса Homo Sapiens Macedinucus изолирана од почетокот на светот навака, како што тоа впрочеми сите балкански народи се заглупени да мислат дека се до толку есенцијални/афтентични, до степен да се посебна биолошка гранка.

У суштина тоа е и небитно во муабетов, неговото етничко потекло, битно е дека е направен обид да биде прикажан како цивилен функционер искористувајќи го неговото географско потекло од денешната Република Северна Македонија, тогашна СРМ во состав на СФРЈ. Приказ кој е нетипичен и авангарден по критериумите на таа идеологија, приказ непознат надвор од познатите традиционалните црковни прикази.Македонија има такви појави да се обидува ретроактивно да надополнува тоа што мисли дека и фали, да додава некој виртуелен континутитет....


Тука се слагам потполно, со тоа што не сме единствени (а па најмалку први) конструктори на континуитет. На балканското поднебје, еден пример за основоположник на фантастичната дисциплина на креирарање милениумски котинутиет на народите е Консантитнос Папаригопулос, „таткото“ на „грчката“ историја.

Originally posted by user8642


....Па така оваа политика г-дин Климент Охридски го седнува на биро, Никола Карев на коњ, Тоше Проевски на икона, Груевски/Заев у псевно-народна песна. Све е тоа еден исти циркус!


Хахах, прајслес
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.