build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со диви депонии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7515
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 27-Sep-2020 at 11:19
Ништо од ветената дислокација на дивата депонија кај Стругаhttps://alsat.mk/mk/ништо-од-ветената-дислокација-на-дива/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7515
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Nov-2020 at 17:52
Во Аеродром(од твитер)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7515
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Nov-2020 at 18:03
ЌЕ СЕ ЧИСТИ ДЕПОНИЈАТА ВО СКОПСКО ВИЗБЕГОВО, ОБЕЗБЕДЕНИ СЕ 325.000 ЕВРА СО РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

Со ребалансот на државниот буџет на Министерството за животна средина и просторно планирање му беа доделени 20 милиони денари (325.000 евра) за чистење на депонијата во близина на скопската населба Визбегово. Со тоа конечно ќе почне решавањето на проблемот со депонијата во Општина Шуто Оризари, која покрај тоа што се трупа со секаков вид на отпад и ѓубре, секојдневно се пали и со денови гори. Жителите на околните населби Чаир, Бутел и Визбегово постојано се жалат дека дишат чад и воздух што мириса на изгорена пластика од депонијата.

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини вели дека преку ребалансот успеале да обезбедат средства за решавање на овој проблем, со што ќе се придонесе до намалување на загадувањето во овој дел од градот, нешто на што секоја зима се жалат жителите кои живеат во близина на депонијата.

„Ќе ѝ предложам на Владата да не се ангажира приватна фирма и да се одолговлекува со тендерски постапки туку работите за чистење на депонијата да ги врши ЈП ‘Комунална хигиена“ на Град Скопје, кое располага со соодветна механизација, вели министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој вели дека оваа одлука треба да се донесе утре.

Откако просторот ќе биде исчистен, Град Скопје ќе треба да го загради и обезбеди. Градоначалникот Петре Шилегов вели дека на тој начин ќе се спречи повторно да се создаде депонија во овој дел од градот.

Со ребалансот на буџетот Министерството за животна средина доби вкупно 165 милиони денари за реализација на проекти од областа на заштитата на животната средина. Од нив 49 милиони денари се за завршување на секундарната мрежа за вода за пиење во селата Липково и Оризаре, 39 милиони денари за колекторски систем во Општина Струга, а пари за изградба на водоводна мрежа се предвидени за општините Чаир, Сарај, Крушево, Тетово, Пробиштип, Ресен.

Пари се предвидени и за чистење на дивите депонии во Маврово и Ростуше.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ke-se-chisti-deponijata-vo-skopsko-vizbegovo-obezbedeni-se-325-000-evra-so-rebalansot-na-budhetot-veli-ministerot-nuredini/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7515
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 09-Nov-2020 at 18:29
Од спалувањето отпад на Вардариште изминативе денови

https://www.facebook.com/groups/vozduhsega
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 10-Nov-2020 at 08:52
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ke-se-chisti-deponijata-vo-skopsko-vizbegovo-obezbedeni-se-325-000-evra-so-rebalansot-na-budhetot-veli-ministerot-nuredini/

Ќе го следам ова во чекор
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.