build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софтвер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 25-Oct-2017 at 16:46
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 12-Jul-2018 at 11:11

да имаше засебен подфорум за Софтвер ова ќе одеше во нишка Нацрти и планои ... но овде на Билд ко генерален градежен форум најнапред треба да се појави интерес кај членоите та сетне се зголемуваат подфорумите за да биде што помалку натрупано доколку нема интерес! во спротивно ќе имаше десетина нишки во ваков подфорум во ккој само Омбре ќе си пишует и ќе бидне муабетот егоцентричен наместо друштво центричен ... фала им на админите и за постојното трпение ...

~


https://www.archispace.pl/category/tp/det?_num=16

https://www.the-blueprints.com/vectordrawings/

http://dingler.culture.hu-berlin.de/journal/pj276

http://dviz.co/category/blueprints/

~

димензиите ќе си ги извадите со Adobe DC Pro

https://www.clubic.com/telecharger-fiche431723-acrobat-reader-dc.html


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 13-Jul-2018 at 12:12

https://www.architectureanddesign.com.au/features/comment/running-facial-recognition-on-buildings-to-unlock

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=936

~

би било убо Микросам да можеа во соработка со ЕТФ да извадеа отсек за оптоелектроника, а ако не друго и вака да ја џаојружеа понудата за цнц, бар сеуште пазарот не е заситен на ова поле, а ако не дриго бар европа ќе можеа да бидат со сличен хендхелд скенер суперконкурентни

~

http://www.promech-eg.com/product?pdt=MetraSCAN3DandHandyPROBE

https://www.creaform3d.com/en/metrology-solutions/coordinate-measuring-machines-handyprobe

https://measurement-solutions.co.uk/portable-metrology/https://3d-scanners.www1.ireviews.com/creaform-handyscan-700-review

Creaform is a business unit of Ametek Ultra Precision Technologies, a division of Ametek Inc., a leading global manufacturer of electronic instruments and electromechanical devices with annual sales of $4 billion.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 06-May-2020 at 01:40

на прашањето на dWb на кое SS одговори вечерва [1] би надоврзал фин абер и тука т.е.

A. ако лаички може во Фотошоп речиси се’ да се исцрта врз мапа,

B. интермедиејт може се’ да се скицира како 3д нивелација во СкечАп

C. тогај експертски топтан се’ може да се втера во ArchGIS

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2577&PID=223168#223168

веројатно софтверов не е лесен за изучување, уште помалку за експертско жонглирање, та би рекол Паметно е доколку постои некое Здружение на Граѓани (несуденото Билд можеби утре) да инвестира Време Волја и нормал Средства за да се создадат услови Народ да може да се едуцира во однос оваа суштна Урбанистичка но и Научна Платформа вклучително и сите слични опен сорс gis програми за да утре брзо и лесно би почнале и Студенти по сите факултети да ја вклучуваат во својата работа, одете во линкоите од линков за да ги ѕирнете видеата ... реално ова се скапи играчки за некој кај нас индивидуално и по фирми да ги теќерави а не пак подома, сепак можностите кои ги нудат ваквите GIS платформи се ендлес опортунити за истражувачи на Природните Науки, а би рекол комотно и на Општествените во однос експериментирање со Социолошки Појави како Урбано Живеење интеракција на околината со заедницата и обратно посредни секакви варијабили од постоење и живеење ... не дека вака побрзо би се решавале проблеми, но бар низ поинтерактивна анализа ќе се бараат сеопфатни општествени решенија ...

[1] https://www.esri.com/content/dam/esrisites/sitecore-archive/Files/Pdfs/library/bestpractices/social-sciences.pdf


со аберов тро претерав во низата АБЦ горе правилно би било ГуглРТ место АрчГИС да стои, односно народна алтернатива за АрчГИС си ет ГуглРТ, сепак за професионална визуелизација виртуелно инситу АрчГИС е далеку понастеган со опции за анализа и разработка ВЕЌЕ И на БИМ воркфлоу пример во архитектурата и урбанизмот додека ГуглРТ прилично каска на овој план, хм и зад двете платформи стои стои сАд како супер-стејт кој го финансирал нивното создавање најнапред научно универзитетски а потоа го исфорсирал низ приватно субвенционирање за да платформите преку соработка и со приватниот сектор се развиваат во недоглед, иако деафакто таквиот модел е врзан со еден куп тантиеми па им погодува на корпоратистите попрво него на Народ, што денес од спунт и нам ни е норма бидејќи ваквиот про-софтвер е скапа играчка и за Државните Институции тука (катастар фрлаа радости откако го имплементираа) а не пак за Факултетите а да не говорам за Народ да го впрегне пр. општински, но ето алтернатива бидна ГуглРТ иако и него го затнале озбилно, на страна што е светлосни години сеуште од АрчГИС ...

https://www.spar3d.com/blogs/all-over-the-map/bim-and-gis-together-at-last-next-arcgis-pro-release-to-add-revit-support/

https://www.geofields.com/services/pipeline-data-model-consulting/

https://pro.arcgis.com/en/pro-app/help/data/revit/adding-revit-data-to-arcgis-pro.htm~


И ок Ревит е токму за Архи гурабии по АрчГИС-от, но за Урбани спектакли тоа е СитиЕнџин, едно време го ч’чнав, абер во вторио пост од нишкава, но сепак далеку од тоа дека сум го користел практично, чисто бркав полесен начин како да го инкорпорирам за процедурал 3Д пајплаин со Синема4Д и Худини кога се думав да тркалам анимирани муабети конечно, Но без студиски машини воа ет само супер изгубено време за урбанистичко а не пак уметничко фрлање визуелизации ...

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/CityEngine

https://doc.arcgis.com/en/cityengine/

[1] https://www.esri.com/en-us/arcgis/products/esri-cityengine/overview

Чоеков го постирам за да имате претстава колку заразна работа е алаткава!https://hed.esri.ca/resourcefinder/data/files/CityEngine_CompleteStreets.pdfEdited by Zelenikovo - 06-May-2020 at 03:10
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 06-May-2020 at 22:44

овие одлепиле, да не ти се верува што сториле со програмов после 10 години, тогај точно требаше супер-компјутер за Чоек да си игра со програмов, но сега муабетов не само што е песна, туку песната е во Џубокс па можеш брзо да си ја миксаш со анриал-е. и худини, та потенцијално не само брза алатка за урбанизам туку и анимирање урбани сцени [1] дефакто утре фора би било по месните заедници да имаат вакво нешто та децата да им одлучуваат креативно што и каде би се пеглало урбаниститички во маалото и оштината!

ќе беше фора некој да стореше плагини за посреди Сообраќајниот Лабос на ТФБ да може да се интегрира CityEngine, та сите идни автопатски и регионални делници подобно да се симулираат и низ ArchGIS, не ми е познато дали ваква алатка имаат Esri но логично ако немаат ќе ја сторат натака, практично можностите кои ги нудат CE + A-G се за сега без конкуренција!

Esri Events ~ CityEngine

CityEngineTV

CityEngine for Planners 1: Introduction [1][1] CityEngine 2018.1 [1]

~

https://www.esri.com/en-us/arcgis/products/arcgis-urban/overview

https://learn.arcgis.com/en/paths/try-arcgis-urban/

https://blog.mapillary.com/update/2020/02/21/mapillary-in-arcgis-urban.htmlи VR му акнале, овие спијат ли
да не сакаат да подготват турбо-урбана-мапа
онака за циа фби деа итн.

https://www.spar3d.com/news/vr-ar/cityengine-for-urban-design-and-creating-vr-ar-experiences/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 06-May-2020 at 23:12

хаха месните заедници и ДУП-овите, летс гет креатив, но кога, ако збрчи СЕК

c-through-a-prototype-for-interactive-3d-urban-planning-analysis-on-the-webhttps://github.com/Esri/c-throughBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.