build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 142143144145146 157>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2861 Posted: 14-Sep-2016 at 23:13
нешто во МКЦ што сме го пропуштиле

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14079652_1282829155060495_5761023983603286029_n.jpg?oh=d77fb8c146bc6cf830713a49ffaff0ae&oe=58795F61

Edited by zabegan - 14-Sep-2016 at 23:15
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Timotej View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Timotej Quote  Post ReplyReply #2862 Posted: 18-Sep-2016 at 16:03
Карпош 4Edited by Џоле - 28-Sep-2016 at 06:59
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #2863 Posted: 28-Sep-2016 at 01:23
Незнам дали се работи фасадата на Пелистер, како да стагнира цело време така изгледа, ама знам дека нема шанса да се заврши до ноември како што беше предвидено.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2864 Posted: 28-Sep-2016 at 06:11
Пелистер? Да не мислиш на Пелагонија?
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #2865 Posted: 29-Sep-2016 at 01:41


Да моја грешка, на Пелагонија мислев
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2866 Posted: 02-Oct-2016 at 16:04
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1997
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2867 Posted: 02-Oct-2016 at 16:16
20160913_134241 by Ani.build, on Flickr

20160913_134231 by Ani.build, on Flickr

20160913_134256 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1997
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2868 Posted: 02-Oct-2016 at 16:18
20160913_132711 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2869 Posted: 03-Oct-2016 at 01:46
па да, Скопје и личи малку на Париз... со францускиве поткровја
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2870 Posted: 06-Oct-2016 at 16:49
Дом на градежници „Кочо Рацин“Палома Бјанка

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2871 Posted: 06-Oct-2016 at 20:23
И Дом на градежници ќе биди гујовизиран? Или нормално реновирање е?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2872 Posted: 07-Oct-2016 at 02:52
Originally posted by hcitrS

И Дом на градежници ќе биди гујовизиран? Или нормално реновирање е?
најверојатно само освежување со боја
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2873 Posted: 08-Oct-2016 at 19:15
Кај Сити молЗа сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #2874 Posted: 09-Oct-2016 at 01:52
Има ли некаков напредок на фасадата на ЕВН, се ми се чини како многу слабо да се работи...
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #2875 Posted: 17-Oct-2016 at 14:49
Сликано минатата недела
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2876 Posted: 17-Oct-2016 at 17:36

колку и да не ооправдувам било каква неоснована промена на фасада, еве жив пример дека класична фасада не се става на било каков објект
приметете огромна разлика од оваа куќа до катастрофине што ги закачуваат на модернистички/постмодернистички објекти во центар
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2877 Posted: 19-Oct-2016 at 22:13


фото: @firerot_ (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2878 Posted: 29-Oct-2016 at 04:14
Originally posted by zabegan

нешто во МКЦ што сме го пропуштиле

http://archive.is/oHyCF


нештото е мурал на Зеро [1] арт-тајфата од чаршија [2] движење кое за малку не стигна до Перу па сетне назад за да донесе јужно амерички социјал-шабанизам шала на страна но еден од поизвиканите членои аРембрант убо се досетил да како академик си ја озрачи позитивно академијата од карши, но на МАНУ му треба и зрак-плус одозгора па како една од најекпонираните урбани клетки во скопското ткиво, ако не и најекспонирано позиционирана, Да Добие некоја Кинетичка Скулптура пр. Купола со Цвет од афион на врвот за да академиците и креативно бидат мотивирани на агилност но со троа послободна волја околу трудовите за поленот на пчелите кои сеуште нескромно ги штанцаат како наша интелектуална перјаница, можеби истото индиректно да го направат и врз МКЦ а спуштајќи ја оградата бар кон него и да си ја подмладат креативната енергија ~ каква чудна појава е таа ограда баш супер симболика за НУМ Академија која ете бар уметнички-етерично ќе биде освежена со оваа честитка

но она на што не се досетиле правовремено екс-чаршискиве тајфаџии е мурал и во ~новата игротека до денсинг салата која бидејки е екстра застаклена можат да истераат и акрилен витраж па сите да видат аир во тој објект па и усаид како мецени на истата таа игротека евентуално и некогашен хард рок сега незнам што така би осетил по некој весел вајб отповеќе одозгора па и тој да оживее како скопски ќумез во кој ќе рокаат хардоини повторно скопските до-рокери со амбиција да застанат во редот на алтернативните ѕид два потака, но ваквата зероактивна енергија комотно можат вака да ја продолжат натака и кон МТВ па да стигнат и до 103-јка а преку неа да ја освежат и целата ни татковина антиглобалистичко-уметнички нешто што сега скромно го прави Ацо [3] преку радиото РСМ наместо некогашното најалтернативно радио на екс СРМ но еве убава шанса да стигнеме спонтано и до таква шанса која потенцијално би можело и кај идните генерации бунтовници без причина да вроди индиректно национална самосвест а од 103-јка пополека да направи етно наместо техно радио ко што бидна иако во последно време спејс бунтовнички генгои пробуваат да го вратат бар на домашен рок зарзават и мастраф но сето тоа истерано скромно за денешни времина потреби и навики ~
24.08.2016

УМЕТНИЧКАТА ГРУПА МУРАЛ ВО ХОЛОТ И НА НАДВОРЕШНИОТ ЅИД НА КИНОТО "ФРОСИНА"

Уметниците Александар Станкоски, Беди Ибрахим, Златко Трајковски, Синиша Цветковски, Зоран Јаневски, Роберт Михајловски, Горанчо Ѓорѓиевски, Стефан Шашков и Владо Манчевски - Марсо работат на муралот на надворешниот ѕид на киното "Фросина" со димензии 7,8 на 7,6 метри или вкупно 60м2 површина.
"Несреќен и брутален е суровиот факт дека градот Скопје, историска, географска, инфраструктурна, популациска..., според сите мериторни курентни параметри, во дваесет и вториот век, сè уште е град без ниту еден мурал! Си споменувате, во минатото муралот на 'Зеро' на фасадата кај боемската меана 'Јоле' и муралот на 'Куќата на зелените' во Градскиот парк, беа трајно уништени; истоветно и муралот на Мирослав Масин, Тања Балач, и Предраг - Пепи Урошевиќ на некогашната стара железничка станица; како и муралот на 'Зеро' во штипскиот Дом на млади, иронично пребојадисан со поликолор гнила вишна", велат од МКЦ.

Муралите ќе бидат промовирани на 7 август.

Процесот на работа го снима Стефан Шашков, од кој, наредната година ќе биде промовиран документарен филм во режија на Александар Станковски.

http://www.vest.mk/?ItemID=C0D0D21DB115774BBFE4F160452E6ADA

камо да штанцаа повеќе тајфи слично убаи мурали по скриени фасади или запуштени ѕидои, за промена, можеби и врз Скокалницата на МНТ каде супер би легнал еден феникс со Перо во рака а Слова на крила, можеби и на јужната страна од Градска Болница со некоја комитска фантазмагорија пр. како наивната фреска на Борко Лазевски во битолската пошта бидејќи би била тропобарконо односно романтичарски во контекст околните споменици иако и кубизам во негов стил нема да биде на одмет а што заради локацијата сигурно и повпечатливо мозиачно

Edited by beTon - 29-Oct-2016 at 04:20
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2879 Posted: 02-Nov-2016 at 09:55
Originally posted by Џоле

Надградба на предземјотресна зграда во Центар. Инаку, од зградава е останата само предната фасада, додека одзади е проширена, а сега и надградена.ПАНЧЕВСКИ СЕ ЖАЛИ, ЦЕНТАР СЕ ПОДГОТВУВА ЗА УРИВАЊЕ НА ДИВОГРАДБАТАОпштинарите од Центар интензивно се подготвуваат да почнат да ја уриваат надградбата на зградата на улица „Никола Вапцаров“ број 6, чиј инвеститор се претседателот на скопскиот Кривичен суд Владимир Панчевски и два члена од неговата фамилија. Инвеститорот вчера поднел жалба на решението за уривање и за случајот ќе треба да се изјасни Второстепената комисија за управни постапки. Но, независно од постапката и од одлуката на оваа Комисија, велат од Центар, предметот нема да се стопира или одложи.

„Очекуваме до крај на неделава да избереме фирма што ќе урива и решението да се спроведе на терен, односно да се урне надградбата. Во меѓувреме, Второстепената комисија и да ја прифати жалбата и предметот да се врати назад, ние ќе постапиме идентично. Случајот е кристално јасен и чист. Доградбата е незаконска, градено е без никаква дозвола“, ни изјави Кочо Стојчески, раководител на Секторот за инспекциски надзор во Општина Центар.

Тој повторува дека инвеститорот добил одобрение за реконструкција и санација на фасадата, но не и дозвола за надградба. Иако побарал, барањето му било одбиено и вратено на доработка поради недостатоци во проектната документација. Панчевски не го сторил тоа, туку надградил без никаква дозвола уште два ката и потпокрив.

Да биде, како што велат од Центар, дрскоста поголема, инвеститорот воопшто не се појавил во Општината, ниту, пак, остварил контакт со некој од надлежните, откако добил две покани за случајот, поточно барања на своја сметка да ја отстрани незаконската градба. Затоа, уривањето ќе го изведе Општината.

„Генерално гледано, тие нецели шестотини квадрати, веќе изградени, не можат да се легализираат по ниту еден основ. Сите дозволи и барања треба да минат во нашата Општина, што значи дека исклучени се од игра други институции кои можеби би му помогнале на инвеститорот да ги легализира тие два ката“, додава Стојчески.

За Општината е нелогично што инвеститорот поднел кривична пријава против инспекторката која го потпиша решението за уривање. Панчевски се жалел дека инспекторката не му дала законски рок за усогласување на документацијата за доградбата да биде легална. „Образложението во жалбата е смешно, имајќи предвид дека инвеститорот нема добиено никакво одобрение за градба“, додава Стојчески.

Владимир Панчевски вчера не одговараше на телефонските повици да ја каже неговата верзија на случајот. За дел од медиумите, завчера кажа оти ова било кампања на градоначалникот Андреј Жерновски против него. „Не знам кои се мотивите за тоа, ама со спектакуларните објави по медиумите именувајќи ме мене како претседател на суд, а не физичко лице, очигледни се намерите. Јас и мојата фамилија легално го поседуваме објектот, а случајност е тоа што сум претседател на судот“, изјавил Панчевски за телевизија Телма.

http://utrinski.mk/?ItemID=76D36A75CE6AFC41B631D2438DEA8709
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2880 Posted: 04-Nov-2016 at 20:03
Музичкото училиште во Битола

фото: миа.мк

Дом на градежници, Скопје. Се плашам дури и да помислам како ќе изгледа крајниот исход. А зградата имаше фина архитектура од 1960-те години.Edited by Џоле - 04-Nov-2016 at 20:16
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 142143144145146 157>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.