build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 162>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-Apr-2009 at 15:12
Во текстов некои тези се сосема изместени. Зарем ако градиш во некои рамки и по одредени правила тоа автоматски значи сивило? Или доколку е оставена апсолутна слобода (а особено на нашето општествено ниво на вкус, култура, одговорност...) автоматски резултатот е позитивен??? За побивање на второво доволна е само една кратка прошетка во некои делови од Скопје.

Не сум за строги ограничувања, но дефинитивно треба да се размисли за некаква поширока рамка.
Кога не проработе барем елементарен вкус, мислам дека треба да се наметнат макар елементарни правила во форма на правни обврски.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Apr-2009 at 13:54
eve edna fasada sto mene ic ne mi se sviga
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-May-2009 at 14:21
Originally posted by beTon

а она што велиш лсл машини за кречење, за тоа буквално треба фирма која ќе покрива цела месна заедница или општина, но немора машина доволно е и мобилно скеле! во секој случај поедноставно е соработката да се одвива со еден субјект кој ќе понуди комплетна програма за одржување него за секое штрафче да се бара нова компанија, и со секоја да се градат нови односи на соработка.
скеле тешко, а машини уште потешко! Smile
 
кај нас тренд е урбан алпинизам! шала на страна но единствено знам за алпинистите од екстрим клубот дека чистеа недостапни фасади, претежно ангажирани за стаклените површини. е сега она што ме изненади е дека почнале да ангажираат фирми и не баш алпинисти за вакви работи, јасно сигурно имаат јабанџиите некаков курс, но мислам дека ова мора со закон и со лиценци да се покрие, со јасни стандарди и за опремата и за вработените но и за инспекциите!
 
ме интересира доколку има некој нешто повеќе инфо оклу законската регулатива на ова поле (чисто се сомневам дека таква постои) или пак е запознаен со ово бизнис, нека фрли нешто повеќе светло за акорбатсково одржување фасади...
 
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 20-Jun-2009 at 11:51
СТАРИТЕ ЗГРАДИ ПРЕПУШТЕНИ НА ЗАБОТ НА ВРЕМЕТО
Излупени фасади се ронат врз скопјани

Излупени и сиви, стари фасади на дотраени објекти, малтер кој се рони и плочки што се закануваат да паднат врз нечија глава се уште го нагрдуваат Скопје. На атрактивни локации низ градот и натаму паѓаат во очи згради стари триесетина и повеќе години, кои го загубиле некогашниот сјај и иако делови од нив умешно се прекриваат со огромни рекламни платна, онаму каде што ги нема, ѕирка грдотија во секоја смисла на зборот. Еден од примерите е комплексот Градски ѕид, кој како градба составена од повеќе станбени блокови и кули никогаш не бил реновиран. Засега ниту локалните власти, ниту институциите за заштита на културно наследство или станарите на зградите не ја преземаат грижата за градските фасади, па градбите остануваат препуштени на забот на времето. Поранешниот главен градски архитект, Никола Велковски, а сега советник во градското собрание, кој учествувал во реновирањето на фасадите пред неколку години, смета дека ваквите зафати се потребни за Скопје. - Направивме идејни проекти за најголем дел од дотраените градби, со колоритни решенија. Целта беше да се инвестира заедно со куќните совети во промена на излупените и стари фасади. Тоа е добро и континуирано треба да се работи за одржување и за освежување на ликот на градот “ вели Велковски. Според него, станарите треба еднаш за секогаш да сфатат дека нивна обврска е да си ги одржуваат објектите чиишто сопственици се. Тоа е потребно и поради сигурноста и безбедноста на граѓаните, затоа што под некои згради е опасно да се минува кога фасадата се лупи и паѓа. За него не е праведно жител од Автокоманда преку даноците да плаќа за промена на фасада на некоја зграда во центарот на градот. - Многу од станарите, на пример, го издаваат фасадниот простор за реклами, а потоа парите од нив не ги вложуваат за надворешно одржување. Градот и сите општини, а не само Центар, треба да помогнат во делот на проектирањето, па и со помал процент во финансирањето, но не смеат да ги амнестираат граѓаните од обврската “ нагласува Велковски. Тој вели дека Градскиот ѕид е заштитен со Законот за споменици како авторски објект, односно дело на јапонскиот архитект Кензо Танге. Но Заводот нема ингеренции да ја преземе грижата за нив, туку само да изработи или да одобри проект. Градоначалникот Коце Трајановски во својата програма за работа има вклучено проект за реновирање фасади во централното градско подрачје. - Работата е во иницијална фаза. Сакаме да изработиме идеен проект, да видиме кои се тие објекти, што не значи дека истите ќе влезат во крајниот проект, да направиме финансиска конструкција и да видиме кои се начините на изведба. Нормално дека ќе бидат консултирани и граѓаните, но за нивниот финансиски удел не можеме сега со сигурност да кажеме. Би се почнало од централното подрачје, од оние згради кои се во најлоша состојба, па потоа би преминале, условно кажано, и на периферијата на градот “ вели Неделчо Крстевски, портпарол во Град Скопје. Фасади на триесетина објекти на улиците Димитрија Чуповски, Македонија и во Старата чаршија се реновираа во мандатот на градоначалникот Ристо Пенов, а беа потрошени околу 500.000 евра од градскиот буџет. Со смена на власта и доаѓањето на неговиот наследник Трифун Костовски, оваа акција запре бидејќи властите сметаа дека обврската треба да си ја извршуваат куќните совети.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1736&ArticleID=116124
Back to Top
ел_ченто View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ел_ченто Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 21-Jun-2009 at 00:33
Панорамата на градов полека почнува да станува како циркуски шатор. Нема боја која ја нема. Време е да се донесе некаква регулатива која би го ограничила естетското нагрдување на градот. Ме плаши тоа што се поблиску сме до Тирана одошто до некоја европска метропола, каква упорно се обидуваме да ја направиме нашата престолнина.

Кај и да е ќе ги стигнеме соседиве, барем во нешто.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 21-Jun-2009 at 12:57
Некогаш модерен хотел а сега...


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 21-Jun-2009 at 16:01
@ел_ченто

има една битна разлика. Колку и да тоа ни изгледа кичесто во Тирана (барем мене ми е кичесто) сепак се работи за еден поголем планиран проект по иницијатива на градоначалникот Еди Рама за разбивање на сивилото во градото. Кај нас пак не се работи за ништо друго туку за лош вкус на инвеститорите и човек фирмите кои ни го унаказија градот без никој да ги контролира или барем да постави рамка во која ќе треба да се изведуваат фасадите во одредени делови од градот.

@linea

навистина страшно, сепак и ден денеска се работи за еден од 4-5те најдобри хотели во градот, срамота е фасадата да биде вака излупена.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 21-Jun-2009 at 17:01
Еден прекрасна рестоврација но за жал се гледа дека нема слога мегу газдите на спратовите.
Очито едниот е естета и граганин а другиот „бизнисмен“ - штета

Едина ситна замерка, додатокот над оградата од балконот
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Aug-2009 at 01:50
 

Општина Карпош и граѓаните ќе ги обновуваат фасадите

Општина Карпош ги повикува граѓаните и куќните совети од целата нејзина територија да се пријават во акцијата разубавување на фасадите на станбените згради. За оваа акција, која е наречена „Да го вратиме заедно сјајот на старите фасади“, Општината издвои 15 милиони денари (околу 250 илјади евра), а веќе е распишан јавен повик кој ќе трае до 20 август. Идејата на Општината е да ги разубави населбите, но заедно со граѓаните кои би учествувале со одреден дел од парите што се потребни за санирањето.

- Старите руинирани фасади на објектите за колективно домување не само што претставуваат грда слика на една урбана општина која е дел од метрополата, туку претставуваат и реална опасност за граѓаните при нивното движење под и околу нив - се вели во јавниот повик распишан од Општината. Од Карпош велат дека не знаат колку фасади ќе санираат, бидејќи ќе зависи од тоа колку куќни совети ќе се пријават. Потоа ќе се формира Комисија за бодување, составена од лица од Општината, членови од Комисијата за урбанизам, од Здружението на архитекти и претставници од месните заедници. Рангирањето, како што објасни градоначалникот Стевчо Јакимовски, ќе се врши според староста на објектот, местоположбата и бројот на станови. Еден од важните услови во секој случај ќе биде понудата за учество од станарите. Според објаснувањата, во оваа акција ќе се санираат фасадите на главните улици. Во акцијата ќе учествува и Градот Скопје.

- Најголем проблем ни се фасадите на зградите на „Партизански одреди“, односно во населбите Карпош 1 и Карпош 2, во дел од Карпош 3, како и кулите кај Мостот на Обединетите нации. Сакаме зградите на булеварите да личат на нешто, а не да се руинирани. Зборувавме и со градоначалникот Коце Трајановски за учество на Градот во оваа акција и добивме позитивен одговор - изјави градоначалникот Јакимовски. На прашањето зошто Општината организира акција за обнова на фасади, кога тоа е обврска на секој куќен совет, градоначалникот објасни дека Општината врши и многу други обврски кои не се во нејзина надлежност, со цел разубавување на околината и подобрување на условите за живеење. Апликациите од куќните совети, се вели во јавниот повик, треба да бидат доставени до Комисијата за обнова на фасади во Општина Карпош. Сите стасани барања потоа ќе бидат објавени во средствата за јавно информирање, во месните заедници, како и во просториите на Општината. Динамиката за одвивање на акцијата ќе зависи од расположивите пари од буџетот на Општината, како и од парите на граѓаните и донациите.

 
 
Dnevnik
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 24-Aug-2009 at 19:12

Со новите измени на законот за градење, енрегетската ефикаснот ќе биде загарантирана, со оглед дека регулативата сега и законски ќе биде условена со издавање употребна дозвола на објектите.

Колку ќе помогнат измените во Законот за градба, да се стави ред во еден од најспорните сектори?

Колку ќе помогнат измените во Законот за градба, да се стави ред во еден од најспорните сектори. Две работи подвлече министерот Јанакиевски вчера промовирајќи ги измените. Се зголемува рокот за изградба на објектите и втората дека без да се направи фасада, нема да може да се запише објектот во катастар. Канал 5 на терен, ги анкетираше градежниците. Колку ваквите измени ќе го решат Урбаниот хаос.

Градежниците сметаат дека при изработка на фасадите треба да се внимава да се запази енергетската ефикасност. Да се поставува соодветна изолација на објектите. Ваква обврска има предвидено и во законот.

Но обврската за фасада нема да важи за дивоградбите. За нив нов закон допрва се работи. Прво треба да се легализираат па потоа за нив да важат одредбите од Законот за градба.

Во делот на роковите за градба пак, бизнисмените објаснуваат дека тие и досега постоеле само биле пократки. Добро е да ги има, за да постои ред. Еден од предлозите како да се осигураат и државата и граѓаните дека становите ќе бидат изградени е да се депонираат пари, како што некогаш се отворале акредитиви, за почнување бизнис.

Во пракса Законот за градба цели 20 години континуирано се надополнува и се менува. На терен проблемите остануваат, дивоградби, изградба повеќе од дозволеното. Недовршени објекти во речиси секоја населба. Урбана мафија и натаму царува во овој сектор.

Може и натаму да трае, иако континуирано се прават измените и дополнувања на градежниот закон. Клучот е во спроведување на прописите - вака коментираат градежните работници. Продолжување на роковите за градба.

Делот на законот кој се менува за фасадите во новиот предлог закон кој сега треба да го мине уште собранискиот филтер.
24.08.2009
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 24-Aug-2009 at 19:15
без да се направи фасада, нема да може да се запише објектот во катастар


Applause


Нешто паметно во целово лудило
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 27-Aug-2009 at 17:50
сега уште да се направи нешто и околу одржувањето и обновувањето на фасадите на старите згради, што може да прави проблеми зашто повеќето се стамбени, станарите може нема да мозат да обезбедат средства но не иде и да се остават така, на распаѓање
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Aug-2009 at 02:13
Originally posted by FoSsiL

сега уште да се направи нешто и околу одржувањето и обновувањето на фасадите на старите згради, што може да прави проблеми зашто повеќето се стамбени, станарите може нема да мозат да обезбедат средства но не иде и да се остават така, на распаѓање


realno mislam deka e toa daleko od realnosta....
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Aug-2009 at 15:45
абе и јас така мислам, ама добро би било
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Sep-2009 at 03:15
Има сега со новиниве и обврзувачка одредба за сите објекти, мислам на три ил пет години беше, дека мора да се освежуваат и обновуваат фасадите, исто врзано со пенали во случај на заборавеност... 

Незнам дали конечно ќе се воведе ред, но се додека инспекциите работат како да се во африка а не во европа, не ми се верува дека на ова поле ќе видиме некој напредок, освен можеби дополнителен калабалак како што е кај босанциве http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=478&PID=31071#31071


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 05-Oct-2009 at 14:53

Сината кула во Карпош, конечно, ќе се обновува

Реновирањето се очекува да почне до крајот на есенва, деновиве ќе се распише тендер за изведувач

Општина Карпош одлучи да ја санира фасадата на сината кула на аголот на булеварите „Партизански одреди“ и „Октомвриска револуција“. Одлуката е резултат на неодамнешниот јавен повик до граѓаните и куќните совети од територијата на Карпош да аплицираат за разубавување на фасадите на станбените згради. Акцијата ќе ја реализира Општината под мотото „Да го вратиме сјајот на старите фасади“.

Освен за оваа фасада, до надлежната општинска комисија пристигнале предлози за вклучување во акцијата на уште 12 згради. Градоначалникот Стевчо Јакимовски вели дека сината кула е првата што ќе биде обновена, а наскоро ќе биде одлучено уште колку и кои згради со општински пари ќе добијат обновен лик на надворешноста.

„Оваа фасада имаше 234 поени по основа на критериумите што ги земаме предвид за една зграда да се вклучи во акцијата. Од сите доставени апликации, таа имаше најфреквентна местоположба, една е од најстарите и со најголем број станови. За десетина дена ќе распишеме тендер за изведувач за обнова на фасадите, а најдоцна до крајот на есенва очекувам да почнеме со реализација на акцијата на терен“, вели Јакимовски.

Тој информираше дека наскоро ќе биде одлучено кои други фасади ќе бидат вклучени во општинската акција. Во игра се и три згради на улицата „Никола Русински“, две на улицата „Јуриј Гагарин“ и по една зграда на „Женевска“, „Веселин Маслеша“, „Вич“, „Миле Поп Јорданов“, „Бранислав Нишиќ“ и на „Разловечко востание“.

За почеток на акцијата, Општината од сопствениот буџет има издвено 15 милиони денари. Колку ќе чини обновата на излупената фасада на сината кула, ќе зависи од доставените понуди на тендерот.

Ова ќе биде втора шанса една од најпрепознатливите згради во Карпош воопшто и во Скопје, конечно, да биде подновена. Идеја за реновирање на надворешноста на зградата потекна уште од времето на градоначалникот Андреј Петров, но поради недоразбирања со дел од станарите, таа никогаш не се реализираше. (Дс.Т.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9B35256ED5DE5A4BBE8CE8A5AAF59342
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 05-Oct-2009 at 15:06

edna sina kula bese renovirana sega i ova Thumbs%20Up

znae li nekoj kolku vakvi kuli ima vo skopje??
vo opstina centar bi bilo dobro da se renovirat nekoj gradski kuli i gradski zidovi posto centar e centar, dreba sekogas ubavo da izgleda...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 05-Oct-2009 at 15:34


Не беше реновирана ниту една. Една кула беше почната па баталена, има поназад во нишкава

Инаку вакви идентични кули се три на број.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 05-Oct-2009 at 18:04

малку е смешно заради бојата на балконите да се вика сина кула, но ајде порано очигледно во недостаток од колорит и малку требало за етикета но не е лошо сега поколоритно да ги освежат куливе, бар од сивилото да се решат, но мислам подобро ќе биде со украсен малтер да ги поминат наместо само да ги офарбаат, со оглед дека ваквиот малтер потешко се прља, а и при помали оштетувања не остава големи флеки. 

патем овие три кули нудат екстра панорами за фотографирање, со оглед дека горе имаат огромни неокупирани тераси, а и бришан простор пред себе, навистина невообичаено чувство е панорамата од тоа место, посебно на оваа кула спроти поликлиниката букурешт која сега ќе ја освежуваат, и која веќе не е на булевар октомвриска рев. туку на булевар осми септември http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=370&PID=14848#14848 административен лапсуз кој доволно кажува на кое ниво ни е локалната самоуправа, ниту се координираат, ниту пак следат медиуми ако ништо друго!

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Oct-2009 at 03:55
ОПШТИНА КАРПОШ ЌЕ ИМ ПОМАГА НА ГРАЃАНИТЕ
Четири згради ќе добијат нови фасади

Четири згради се избрани како приоритетни од листата на општина Карпош за реновирање на надворешните фасади. Општинските власти информираа дека на нивниот конкурс за менување на фасадите на старите згради се пријавиле 12 куќни совети и по бодувањето кое го направила комисијата, избрани се четири кои примарно ќе се реновираат. Тоа се сината кула на булеварот Октомвриска револуција, односно спроти бензинската пумпа на „Макпетрол“ во Карпош 2, зградата на Партизански одреди број 81, станбен објект на улица Никола Русински број 4 и кулата на улица Јуриј Гагарин број 25, поточно до Министерството за економија. Сите објекти датираат од 60-тите и 70-тите години на 20 век.  

Како приоритети ги земавме зградите кои беа во најлоша состојба и кои добија најмногу поени според определените критериуми. Мислам дека нема некој што не ја забележал онаа румунска кула спроти бензинската пумпа која изгледа како излупено велигденско јајце - изјави градоначалникот Стевчо Јакимовски. Тој објасни дека кога ги примале апликациите од куќните совети, добиле различни предлози од граѓаните за тоа како да се финансира реновирањето. - Тоа значи дека станарите работеле на овој проблем и не им е сеедно што фасадата им се рони или што паѓаат плочки од нивната зграда. Имаше граѓани кои предлагаа да учествуваат во промена на прозорците затоа што и тие се дел од фасадата, потоа киријата од фирмите кои закупиле простор во зградата да ја собираат на општинска сметка за нова фасада или самите да издвојат средства од сопствен буџет или, пак, да најдат спонзори - рече градоначалникот Стевчо Јакимовски. 

Како следен чекор тој најави дека ќе се направи премер и пресметка за сите згради за да се одлучи дали ќе се примени поскапа варијанта со фасада која вклучува и изолација или, пак, ќе се постави само обична фасада, што е поевтино. Градоначалникот на Карпош најави дека во проектот ќе се вклучи и Град Скопје и дека со последниот ребаланс на буџетот биле издвоени средства за таа намена. Во градот потврдија дека со ребалансот е внесена ставка за реновирање фасади, односно тоа е ставката за одржување на згради, осум милиони денари- Точна спецификација за кои фасади ќе се наменат средствата ќе биде дополнително направена - одговорија од Одделението за односи со јавност. За овој проект во буџетот на општина Карпош за 2009 година се обезбедени 243.000 евра.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=124513&EditionID=1844

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 162>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.893 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.