build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Струја (цени ~ прогнози ~ бонуси)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Струја (цени ~ прогнози ~ бонуси)
    Posted: 13-Sep-2023 at 20:33
Електрична Енергија кај нас добиваме од домашни Хидроелектрани ем гасни турбини од ТЕТО или на мазут од ТЕЦОсломеј ем ТЕЦНеготинО но најмногу од Термоелкраната в Пелагонија РЕКо ... сето тоа производство +- она од соларни и еолски потенцијали а во костец увозот ја диригира цената на струјата, која пак бидејќи транспортирана од австриски операто а каде и за вишоците или мањаците кои заминале повода (дали преку самите жици или некои кражби илити аљкавост (дури и до 3-тина процентуално велат некои)) исто се плаќа директно ил индиректно та на крај и есапот посолен т.е. не е како порано кога ЕСМ сеуште не беше ЕВН та системските губитоци не ни ги наплаќаа т.е. беа занемарлива ставка, додека сега сигурно и ова влегува во амортизација на цена!?, синкир со австриски пари ни(е) сервисираат опрема а не па нова (без наши) да тркалаат!?, некој вели дека имало и други наизглед ситничарења низ годињево на то австрискио колпортер за струја [1] а сигурно и за реклами ет вклакулиран некој процент [2][2] најчесто ут баланс при редовни корегирања у то комисијата за оправдуење праг на толеранција во ел.ен. тарифник ...

https://www.erc.org.mk/page.aspx?id=287


воведот тро опуштен за да имате наум дека не треба да се шокирате што ве снашло натака кога ќе дрмаат дуплирања или рестрикции!, туку опуштено да барате чаре како да продолжите да живеете нормално!, за што уба поука би било со време да се подзаинтересирате за панел два подома т.е. на Чатија или Фасада та малку од малку да избалансирате есап (#59 [3]) иако најубо е да стокмите комшиски солар ко-оп та дури и да ќарите +- зависно од инвестицијата бидејќи сега ет дозволиво своите вишоци од фотоволтаична струја да ја истоварите во системо Иако сеуште тоа не е 1:1 ценовен аир ко што регулаторна им пегла рајат на еVn [4][4][4] исто некои велат дека аир може да се види и од СмартМетри (стр.12 [5]) а кои евн-овци сакале или не а заради еУ подобност ќе ви ги инсталираат наскоро, чунки никогаш без широка јавна дебата, бидејќи има подоста фирпорн околу нивнио потенцијал за бигбрадер мониторинг&бреиндемиџ и слични конспи гурабии [6][6][6] а и тоа да не ет случај гајретот од дуплирано емф зрачење (покрај постојното што си го имаме од вифи и мобилна телефонија) ќе биде норма [7] што би било особен здравствен куршлус ако знаеме дека и 4g ет жив зијан за мнозина [8] а не пак сега и 5g [9][9][9] која нали ет нато норма [9] та уште и смартметар ви фали подома за у догледно време да си спремате бројче за онкологија!, но чунки ако редовно си бустате имунитет со ЦБД [10] та да куртулите ако ве примораат нели заради мастхев стандардизација доспеана низ сини знаменца!, иако и таа си има свои технички ризици што може и да ги пишмани имплеМентори освен ако ватевер куршлуси пак не ви ги товарат в сметки меѓу редои [11] (та најубо своја водеНица или ветерНица да си клаите ако сакате скроз на скроз да сте индепендент ем безбедни иако таквата струја за сега само под тезга ќе пројде на пазар [4][4][4]) но има и друго чаре за фиар'оф'вифи пр. ф-џемери [12][12][12] та бар внатре подома ќе биднете емф фри ако до толку вифи јанѕа ве зајала а мора смарТмиТер да ви накачат!

e сега како стоиме ценовно во однос комшилук или пак европеите, има нешто и от порано низ форумов абери [13] +- чудесии [14][15] но во принцип средните цени неможат да се споредуваат бидејќи некаде индустриската струја ет у плафон (онаа за деловни субјекти) та најдобро е да се брка споредба во однос цените за Домакинства а во костец БДП, но нас од таа графа не изостаиле, а неблагодарно ет јас да сторам пресек бидејќи кај нас треба да мериме не по БДП ами потрошувачка кошничка ем задолженост от потрошувачки кредити!, та за да не ја утнам ќе си поќутам бидејќи за таков нзс треба да думаат оние на кои саглам попис им доспеал прирака!, она МеВеРе се' си знај т.е. оние кои таму може да олчкаат!

https://www.euronews.com/next/2023/03/29/energy-crisis-in-europe-which-countries-have-the-cheapest-and-most-expensive-electricity-a

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Electricity_prices_for_household_consumers,_second_half_2022_v5.png



но ето бар не има во однос биг пикчр споредбата за која ја би рекол ет исто недоносена за кој и да ет иден инвеститор дал домашен или странски, бидејќи не става во нерамноправна положба во однос оние земји каде има ултра енергетски бонуси, иако и кај нас нешто се најдвит но отом потом во нишкава, бидејќи досега и' да имало простор занив сега заради то пеналите от по грешка џапнатиот регионален трансфер изгледа оваа или следната сезона истите ќе ојдат у вејт-а-бит категорија за владин интервенционизам, нали ако срипаат цени на храна натака нормал Народ секогаш има предимство!, но кузнај може ќе не доедуцираат пизоелектрички та почнеме и сами од ѓон да си вадиме по некој ват попат до работа!? [16][16] та евентуално така сите остали индустријал замајци да видат некакви субвенционирани бонуси ... поевентуално кај нас микро-когенеративни системи да биднат субвенционирана фора!?, што не ќе беше лошо ако имавме и ние некој цевоТек, но за цели згради особено онаму каде немаат парно [17][17][17] иако и за административни објекти моит да биде чакмак бар онаму каде им ет склет од многу топло та мораат и в зима со отворен прозор да си седат по канцеларии!



Edited by beTon - 18-Sep-2023 at 23:38
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Sep-2023 at 22:01

да не си рече батево види каков експерт та да се излаже!, еве од пред ~15 години абер колку ми сече [1] всушност не се давам во дебата лесно иако полуписмен!, доказ плус колку ет неопходно да има артикулиран еВОО (eTOS) т.е. бар експертски по невладини еФоруми (а евентуално паралелни f-ки нанив за полуписмени) [1][1][1][1] за да едикојси полуписмени не ви стануваат инстант импакт фактор у општество преку воа интернетов!, пр. ако ме прашувате мене како да стигнете до убаи сметки ја инстант ќе ви кажам напрајте си Пасивна Куќа [2] и ојте вие продајте си својта за да ви биде поубо нели!, мислам ко абер ет убав и сметки ќе ви бидат сигурно поубаи!, но за секогo тоа не ет правата опција! и иако на греење и ладење се аби многу сметка истата ќе се олесни и само со по екстра 5см стиродур (10см стиропор) на фасада та да се добие поенергетски ефикасен објект [3] или пак ако инвестирате во Автоматизација на Куќа може прилично да заштедите пр. ако имате неодговорни Деца кои забораваат дека еркондишн има оф копче кога излегуваат [4] исто треба да си имате на ум дали ќе штедите преку ЦФЛ или ЛЕД осветлување а имајќи предвид дека и во првиот [5] но и во вториот случај [6][7] постојат дадени ризици!, но еве сега имам мало лед спотче на тераса ем свети ко халогенка т.е. ет 7w x 10 часа = 70w х 10 дена = 700 х 3 = 2.1kw месец в лето т.е. 15 саати в зима односно 3.150 kw x 10.8 денари = 34 денари зимата месечно (грубо пресметано) та тераса ми ет лезет зијан со лед-от макар не ми е најпоќеиф ко технолоџи!, мислам сакал нејќи поарно 10w него 100w обична волфрамова сијалица!, налет ризикот од ретинопатија (слепило) илити биг'брадер'нушкање (то видеото во 6-тио фус)!, та некој идеален компромис би биле неонки иако ето поспаност ил главоболка т.е. помал продуктивност може да ет озбилен гајрет (абер во 5-тио фус) ... Битно кога Дома ќе надминете 200kw ве ставаат на екстра тарифа сега од 16 ден/kw (хм сум забораил но вака било ми вели Брато от Водно) но абер немет ни на холИДеир [8]) убо би било ова некој да ми го демистифицира дали и ако како или заради што законски е тоа норма!) та кумулативно без домакинлук под пазуви тоа ни е засега ценовно судбата, а сигурно и зато неретко се појавуваат супер зачудени потрошувачи со склет есапи по сметки!, нели бидејќи и некој ова постојано да го дроби никако нема да им влези в глава, а особено ако комшијата ви се вклучил некако меѓу броило ...

... Интересно ет да Луѓе не контаат дека Струја индиректно може да ги чини и отпојќе пари преку емф загадуење од домашни апарати [9][9][9] (ем +- ако имате екстра гајрети [9) што топтан сетне одат по китапи на доктори (илити екими, кој како си ја наредил)!, а во најмала рака така заради намален имунитет и се' на'то баш по'ред се до златно ковчеџе каде си чувате спомени!, практично Струја е скапа работа земено вака а зато убо ет ако растат цени да се присетите на овој параграф и без и малку совест да ве јаде да си свртите на офГрид табиет [10][10][10] мислам ако ви стало посреќено послодбодно ем подолго да живеете ... та чинам еве и супер мотивација за Рурална Реемиграција од анти'емф карактер ... иако за такво нешто (зависно от околностите) пред се' ќе ви треба арпаџик волја за преЖивување [11] или земјоДелие [12][13][14] ...

... конечно не ме читајте мене како да сум некој авторитет или експерт колку и да ви звучам убедливо, туку се' овде што ет од абери предочено да си проверите кај некој изВикан та да сте на чисто што за вас е најлезет најсклет или најонака небитно!, а така и со лесно да си терате бар околу струењата по вијуги дали и колку ви е скапа струјата!, та зар и еднаш не е доволно да седнете со Комшилук и да сторите есап дали не е паметно здружено најчесто оние по зградите да инвестирате во некој микро-когенеративен систем за греење топлење та и готвење (имате абер во 17-тио фус од минатио пост) за што ако то го чините здружено не ни мора да чекате на Гасификација да ве дофати со приклучок во секундарна гасоводна мрежа туку уште сега да си имате закопано близу темел ако не клаено е подрум Пропан Бојлер та и Цистерна (ако вашио комиблок има повеќе ламели со по неколку влезои), тро ризично ако на малџии таму им ет гајба или некој има мерак на бркање старо/ново железо, но и то' со по некој сензор [15][15] ем камерче [16] може и дополнително да се осигура!, а ако сакате екстра мирен сон опнете и камерен оркестар [17][17][17] нели ако штекате плино во асли цистерни бркајќи берзански флуктуации ...


Edited by beTon - 14-Sep-2023 at 22:22
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Sep-2023 at 23:56

да не си рече некој добро не е експерт малџијава, ама сумљиво чим волку се расприкажал а незнај да не ет от оние на кои стурја други им плаќаат ко прикачени комшиски ... не сун ни таков!, но ми се закачвале на порцелан комшии!, и ајде претходно саатот ми беше надуќан в сандуче та и да се закачеше некој на гола жица крадеше от евн, но сега го клаја саато на бандера та ако некој се закачи ја треба да у ја мислам!, така речи морам одвреме навреме да ѕиркам дали виснала некоја жица!, е сега јас што јавно би прашал зар абдали биле порано в титоизмо што накуќа или вкуќа клавале есм саато!?, по кој закон како јас ко потрошувач сум заштитен ако на бандера е саатот, може ако глата ми ја расцепи оној што су го фатил како ми се закачил та да се јавам в полиција за следен пат да не ме отепа!?

е сега по скопски ... незнам вие у кој свет живеете ама изгледа ви дреме што Народ на крај од сите страни го прават ушљак со секоја една нова фракинг регулатива!, на страна што ако писне пред некоја камера око институционално утре ќе му вадат со пинцета на рати!, тука и да срипа да промрчи од тоа само мас-шупак може да излезе пошто излегол на плоштад да се избљува, и што друго му останува него пут под ноге порано или подоцна откако му рокнат игнор и најблиските бидејќи ако некој те шљиви у скотјево то е заради мутљак интерес!

по енглески ... не пцојсај магаре до зелена трава или пушташ donkey hot за сам со себе да се разбереш кому да му вртиш у немачка за да фатиш врска каде рушвет барат за да ти вратат саато на ѕидо и не те краде кумшилук без мука!, та бар да мораше да ти влезе дома и на саат одзади да олчка ама ова ... незнам кој ми спомна имало фори со магнети како да се подзапре броило, но ми испари муабетот, та ако има некој абер како оди ова нека се расфрла та малку од малку да смирам дневна пазачка рутина!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Sep-2023 at 21:57

незнам колку држи вода прогнозава но заради се поголем интерес за фотовотаична самоодржливост ќе растат цени на струја натака на ангро не само во еу туку и кај нас со оглед дека исто увезуваме од кајнив!, знам на прва делует ко парадокс како, но ако размисли Чоек што помалку потрошувачи за Дистрибутерите толку помал ќар а следствено и поголеми цени заради одржување само и на систем!, можеби тоа највоочливо ет пример во однос парното и колку почнаа да растат сметки откако скопјани почнаа масовно и да се исклучуваат, а во однос струјата ова ќе се примети штом во европа збревта PV хистерија за поефтина сопствена струја -та на ангро почнат да инвестираат и во самиот градежен сектор -та по дифолт за нови згради вкалкулирвет в цена и фотоволтаични панели, што исто на ангро ет и стимулирано од еУ!, та дека струја ќе поефтини тоа тнка работа, освен според некое рајат сценарио каде западот ќе најде компромисно решение со Русија, та преку екстра ефтин прилив на гас во еу да се избалансира енергетскиот пазар а така од спунт и цените за струја ... но надевајте се вие само на најдоброто а без да сте спремни и за најлошото сценарио Та сетне бар не цвилете кога ќе ви стане живот неподнослив дали ко бизниси или пак домакинства!, а што може да се склепа ко логичен риск менаџмент хм нема да се правам паметен Ќе речам само аирлија на оние кои ќе думаат за инвестиција во последна генерација од нуклеарки дали тука [1][1][1] или по комшии aко кренат мораториум [2] иако велат и тоа има свои ризици [3] но и чариња [21(] абери имате во последните фусои од последниов) сепак знаејќи колку сме аљкави ко затворено-запушен експертски систем и неретко двајца без тројца одлучуваат што ќе помине како идеја концепт ил проект, та може поарно и тоа не!, но земете думајте на ангро со време, бидејќи по мојава локига помалку потрошувачи повисоки цени (заради трендот за фв панелисуење) цени и те како ќе растат натака!, бар со време барајте чаре како да склепате гајба ако не селфхаус рурално та да може да преживеете од своја мала фарма, бидејќи логично ако цената на струја расе ќе расте и храната!

моментален ФВ тренд во еУ



~

проекции за натака

https://energypost.eu/eu-energy-outlook-to-2060-how-will-power-prices-and-revenues-develop-for-wind-solar-gas-hydrogen-more/



Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Dec-2023 at 23:19
може ако клаите Л во фотовотаико ќе биде поисплатливо баш такви се скорешните промени во ценовната политика!, разбра некој како конечно ќе ни биде натака?, лично не ни сум се заинтересирал, заради АШ причини, та не ни пратам ниту пак знам точно што е работа со "реформат-а" за подобна ценовна политика, та ако има некој токму абер нека сподели!, хм хм хм ко што ми се чини подобност во сето она што подначув (и што може да се сконта од подолу предочените абери) ќе видат неподобните навики на сограѓаните кои сред сета таква престандардизација (низ варијации у временски интервал ем табиет на потрошувачка) чинам само дополнително Народ ќе го донатоварат да доистилта, него што подобно ќе се навикне да заштеди!?, онака што велат маркетиншки доколку на полица во маркет од ист бренд имаш три тегли точно знаеш што сакаш додека ако има десетина ќе се откажеш од прав избор ами на шашма ќе пазариш, а замисли имаш повеќе брендои и сите со по десет вида слатко, тилт тилт тилт ти ет загарантирана добра потрошувачка пракса!

Притоа треба да се има во предвид дека повисоката цена нема да се однесува на вкупната потрошена електрична енергија, туку на разликата од границата на понискиот тарифен блок и оној повисокиот [0]


но и на други не им е лесно, иако нам сличен гајрет ако не стрефи логиката вели инстант колапс [1] но не сме единствени со слични потрошувачки дисаѓи во однос комшилук ...[2] само што секаде ет субвенционирана екстра струјата, ем појак стандард имаат [3] кајнас пак незнам може бизнисо има предност!?, инаку каузално зависно вработените и потрошувачите ќе сетат товаро, сигурно, некаде појќе некаде помалу [4] практично вака ако бизнисо поскапи или системо се преоптовари доколку бркаат сите токму домакинлук, ќе поскапат ли во тој случај и основните прехрамбени продукти!?, хм кузнај може наште кадии имаат обезбедено от давос пробно конзервирани црви во паштета како стокови резерви за во небрано!?

ајт бар дневна ефтина тарифа вратија!, но предизборно таклабас, каузално нема што!

11.02.2022 ~ https://frontline.mk/2022/02/11/infografik-cenata-na-stru-ata-od-2007-do-2022-godina-vladata-so-pomosh-za-pla-a-e-na-smetkite/


а поскапувањето е загарантирано за оние на кои алгебра домакинлукот им е кусур!

26.12.2023 ~ https://www.slobodnaevropa.mk/a/32747813.html



е сега, од она што успеав да разберам геометриски, ќар имаш ко домакинство само доколку мајнаш коин-ти!, мислам кој кај да се навикне на правиот избор а нема екстра профит за да се опроба без стресои каде се најдвит најлезет, а така и' конечно одлучи каква алгебра да купит!?, просто навики се во прашање, иако логично аир ќе биде што и преку ден ќе можеш да пуштиш машина или бојлер за перење!, ех што убо ми беше неиспран ил во леген чорап да киснам сега кусур навикни се и на домакинлук бидејќи ќе немаш оправдување зошто трипати на ден чорап не си менил!, ајт бар ми решија кавгите подома зошто бојлер ил машина пред десет навечер провртиле!, но има една кусур работа да ставеше бе некој и Јавни Перални од општиниве зошто мнозина и машина за перење подома немаат или пак време не им се најдвит бидејќи нели те биле од парно исклучени или пак сред соба не им се пуштаат жици да им висат итн. алајк комбинации на зимско сушење, нели не секоја машина има програма за сушење ниту пак секој има екстра сушална, ем сред кашатализам нема друго бројлер каста со минутмаргин табиет време за подома центрифуга везден да им вергла, та навистина нема да ет лошо со реформава и ваква норма подзаконски да се потпушти задолжително општински бар за Пролетеријат со лезет и Јамболии да има каде в зима да препери!, мислам да бивме милионска држава то само ко во енглеска немачка или америчка ќе си доит, ама тука треба тро пооштроумно јавно приватно партнерство!, некако ми се чини дека вакво нешто сега нема да биде неопходно само за бездмони Сограѓани ами и Студенти и Третосменаши воопшто секој еден кој нема да може или несака да се аклиматизира на реморфат-а!, хм кај ги перат Кецели институционални хигиеничари, ај по градинки ами школи може имаат еду перални!?

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3465&PID=235954#235954

ајт може да биде и полошо!!!




Edited by beTon - 26-Dec-2023 at 23:23
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Feb-2024 at 12:24

додека дочеката фри енерги некогаш [1] секогаш ќе имате некој ко еВн да ве утеши правилно дека и покрај скапотилакот вам пак може Живот да ви се наарни, нормал ако се мотивирате да штедите!, онака од четири пати да свртите на еднаш перење коса месечно!, та штедете за да се позлатите, во спротивно некој друг се позлатуе!, но штедиша табиет за струја се удира и по штедиша табиет за храна а доколку истраете доволно долго можете да си дозволите и кулминации од експандирани штедиша навики налик штедење воздух ... а рекламом они буду твој природни нагон за Домакинлук, плус не морате да бидете скромни и им донирате за гиф мотивација, тоа самите ви го позајмуваат од сметка!

[2][2]




Edited by +Protagorist - 16-Feb-2024 at 12:26
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3611
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Mar-2024 at 04:04



креативно таман да свртиш одма на Село, а таму да си тераш место електрифаед баш астрално [1] практично неизводливо за секога та поарно штекајте рачуноводство со посебен тач кон апаратура подома!, следново видео тро недоречено т.е. навистина земено годишно кумулативно на современите навики за постојано упалена бела техника може да се гледа исто шпараџиски, но одштекај заштекај пристап ги ремети воедно транзистори слично ко то аберо за волфрамовата сијалица која не рокнала цели сто години а зошто никогаш не била исклучена [2] така и тенеќињава можеби годишно некое евро на струја заврви отпојќе бидејќи постојано штекнати сепак то помалку ќе чини него постојано упали изгаси (ем отштекај заштекај) пристап, со што веко на трање им се смалува а така и побрзо до нов поскап лаптоп дескстоп или телевизор!, единствено пак што оди во прилог ваков пристап ет емф загадување [3] плус ризиците од пожар додека спиете или не сте подома исто така не ет занемарлив [4][4] но оди навикни секој ден да тилташ по штекери, кај ет домата кај ет на работа кај ет на одмор, може чаре е и' потака од Село некаде близу првата Пештера некоја арпаџик офгрид Колиба да си стокмите и куртул еднаш засекогаш да бидете нормал се' додека не рокне глобално на еден или друг начин хајпо за струја дал заради фри~енерџи [5] дали заради ноу-енерџи [6] реално ова упатува дека сметките се одраз на нашио веј~оф~лајф т.е. некој милува домакинлук да му ет постојано во пазуви, а некој само за 8-ми март под претпоставка не ослепел од ледоина [7][7] или не го уапсиле на фора [8][8] илити ко хајвнат хомосиликон метросексуалец во едикојси иден евроатлански клауд [9]




Edited by Max - 09-Mar-2024 at 04:40
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3611
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Mar-2024 at 18:28

https://doma.edu.mk/zagaduvanje/milioni-za-poedinci-od-nashite-smetki-za-struja/


уште да им гарантираат ликвидност на пазарна цена то идните власти на идните нови газди на елем, и ето евала Народе, може да се осоколите и конечно си се вратите на корените, та да видите на прва како ваште Предци арпаџик скромно живееле!, всушност таков зицер ето би бил од аир за некого, бар оние кои копнејат да вкусат како Убав бил Живот некогаш без струја подома, онака олдскул на газиена ламба да си читаш книга, нарака да си переш постелнина ... но отом потом, битно во однос нишкава убо би било да антиципирате возможен ризик совреме, та и праводобно да се спремите за евентуални такви скорешни околности!, чунки нема до тоа да дојде!?, но како да не дојде кога се' што можевме да распродадеме од општествен капитал го дадовме, та нели у&у не гледаат зошто топтан се' да не распродадат, нормал за да не му ја мислат појќе од збирање арач!, во спротивно ризикуваат умствена гимнастика од тип мучнување глава, а и' инвестирање драгоцено ТДК време во општокорисни агенди и проекти, што за нив би било само склет реметење на шиткајла табиетот кој од титоизам навака си го имаат!, да не очекувате и ефтина струја и чисти градои дека ќе ви дотераат ут реалност?, хм можеби Ако и Само Ако на еВОО (eTOS) општествна атмосфера се одважат [1] а дотогаш и те како и на шпекулациите приоѓајте трезно т.е. дека она што денес ви изгледа невозможно, за ваште у&у ден потоа ет и то на волеј остварливо, а нели заради и какви и да ет нивни потреби преку ваш грб терани!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=94&PID=276173#276173

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.371 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.