build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Граѓани со посебни потреби

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Граѓани со посебни потреби
    Posted: 06-Nov-2017 at 11:22

може доцниме со ваква нишка на форумов, но никогаш не е касно, бар да направиме рекапитулар за ситуацијата до сега, за што грото досегашно инфо е поместено во нишките како урбана опрема или вести, но за долгорочен фокус неопходна е и една засебна ...

дпмне мислам имаше позитивен исчекор на овој план во својот налет минатите неколку мандата, а што треба сега и сдсм да го продолжат, доколку немаат акал и да го умножат ... би било добро како мотивација да направиме споредба и со Балкан но и со ЕУ во однос на оваа категорија лица, а како што полесно би ја спровеле стратегијата која чинам и да ја има на хартија, во реалност функционира како брзопотезно истурени закрпи без механизми за одржување на истите во кондиција, а не пак нивна надградба ...
инаку прва новина која Скопје ја доби, во други наши градови бар јас ја немам забележано, е нови звучни семафори за слепите, потем беа денивелирањето на тротоарите за инвалидски колички, посетне рампите и лифтовите по институциите, а на крај мислам револуционер новитет беа она атеките за слепи под железничка, но кои ај што се целите бербат ко еднаш стаени и никогаш исчистени, туку речиси се и уништени, комотно слеп чоек да се потепа од оние гумени стопи кои на еден крај ОТКАЧЕНО штрчат за и обичен човек да се сопне, а не пак слеп човек по грешка да се реши некаде по нив да стаса ... за рампите по автобусите нема да говорам, бидејќи сдсм гледам почна саносите да ги враќа, та да не кобам со пофалби бар нека наменат еден два минибуса кои не од станица ами реонски од дома ќе ги превезува сограѓаните во количка, дал се тоа инвалиди или стари лица, мислам дека сега имаат само едно вакво комбе за слична намена ...

еве за почеток на нашиве полат'ичари нека им биде поука туристичкиот акал на Барса во однос на инвалидите како туристичка категорија ...

http://www.barcelona-access.com/ACCESSIBLE

https://www.barcelona-tourist-guide.com/en/transport/disabled/disabled-tourism-barcelona.html

http://www.globalaccessnews.com/spain04.htm

каталонците навистина се уникатни, сепак ваквата мобилност за инвалиди во добар дел е нус ефект и на параолимписките игри за ЛОИ 1992 ...

in Barcelona 129 of 156 metro stations are fully accessible

https://www.theguardian.com/cities/2017/sep/21/access-denied-disabled-metro-maps-versus-everyone-elses

http://www.catalannews.com/life-style/item/getting-around-barcelona-with-a-disabilityEdited by Zelenikovo - 06-Nov-2017 at 11:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Nov-2017 at 13:23

од аспект на зависности, особено тешки, ко што е пушењето, дпмне направи здрав исчекор, но дефакто недоносен, па бидејќи бидна законот со +-0 толеранција кон оваа категорија сограѓани, се доведовме до ситуација ефектите од истиот да се повеќе соблазнителни него сеопшто корисни ... ова го велам пред се во однос на образованието, но јавните претпријатија институции и површини, та речиси без исклучок сите пушачи делуваа како осуденици на пауза, но и дамбетер кога наставниците и професорите заедно со учениците и студентите дремат предпорти на пуш пауза, онака и морално и саркастично сите се соблазнуваат меѓусебно, а заради законска предетрминираност, која за жал се протурка без некоја особена јавна дебата, него онака реформско-европски ...
дефинитивно кога веќе сакаме да бидеме проевропски наштимани, вакви реформи мора да ги пегламе и граѓански а не само експертски, иако и вака еве експериментално стигнавме до озбилна потреба од надополнување на законот, односно за почеток да има посебен простор за пушачи, а строго да е забрането пушење предпорти, дури и во приватниот сектор, особен момент и апропо екологијата ... пр. во клинички се пуши и на подестите освен пред врата, наместо во парковите да има до секоја клупа и пушачка корпа, иако мислам дека е неопходна и по некоја фри сит кафетерија во околина за докторите и сестрите да одморат коски, на Хирургија пможеби идеално на кровот како пејсажна градина [1]

друг озбилен момент е здрава регулација на тутунот за виткање кој се продава по пазарите, а каде поминува се што треба и не треба, пр. се продава и прашина како остаток, а реално ова е најканцерогена варијанта за оние посиромашните кои неможат да си дозволат кило тутун да купат, туку ако начекаат на мерење треба да се помират со фактот дека судбинскиот отров им е екстра опасен, а неретко и напудрен под тезга со што се не, амо за што подолго да потрае во тоа картонските кутии од под тезга, кому колку му сече, но има и подобар и полош тутун, само што како потрошувачи на пазар нели права немаме, освен среќа за азиска и афричка стандардизација да ни огрее буџетот ...Edited by Zelenikovo - 06-Nov-2017 at 13:24
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Nov-2017 at 10:50

законот за пушење би требало да ги опфати и онградските места, како по националните паркови така и рурално, односно да има пропишано во кои услови на какво место може да се пуши ... дали во однос на руралниот туризам пр. е дозволено дегустација на нива, наргиле во трем, илити задолжително портабл пепелник за во природа а особено национални паркови [1]

можеби е дрско да се гледа на пушачите како истоветна категорија со ицата со посебни потреби, но ова е само семантичка законска регулатива, додека во реалноста и пушачите се луѓе на кои им треба помош, која нели бидејќи се намножиле па ајде нека оди се во аут, хм, да не беа то европските знаменца во претпристапната lex стандардизација, со наш памет никогаш немаше да дотераме до постојната зеро-пуш легислатива ... камо да им најдат властите посоодветна замена за цигарите како прешр-валв но природен, што бар во град ко Скопје треба да е максимално исфорсирано ...

и да, чаре секогаш има, но дали постојното е доволно, дпмне истера некаква здрава-кампања, но бидејќи не беше заеднички договорена со тогашната опозиција, сега како социјален инжинеринг начисто ја снема, дури пуштија и вело патеки околу булеварите, но бидејќи за тоа немаше сестрано дебата него ко за почеток оени на мала врата, та велосипедските патеки што ги трасираа претежносе користат за туркање детски колички нормално бидејќи пешачкиот дел од тротоарите е зафатен од авто-каубојци, а вело патеките не се оградени со гумени ивичњаци, настрана што никој нема да ги потсети и велосипедистите за возење во правилна насока, за така збрлавената ситуација повеќе е смешка него решение и за оние кои д секогаш биле на точак, а не пак тоа да биде мотивација за некој да прешалта од кола на тротоар ...

дефинитивно сдсм треба да размислува и апропо оваа категорија сограѓани, кои лават или ја заглавиле на пушење цигари, пред се во однос на урбаната опрема за вело патеки, но и во однос мотивацијата за почист град, држава итн. комотно нека скинат царина и данок на велосипедска опрема, а нека направат и бесплатни вело сервиси успат по главните булеварски артерии [1] нека пуштат вело-градски-автопати [2] а зошто да не исфорсираат и некоја домашна марка [3] а како би имале на претек јавен точак, та дури и по селата, јасно онаму каде има селски туризам или потенцијал за тоа ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Nov-2017 at 11:33

отом потом, но би било убаво бар постојната вело мрежа да ја средат како што треба, мислам дека бојата ја оправија [1] но ко што гледаме тоа не е доволно, заради што не е лошо да се размисли и за гумено сепарирање на вело стазите од пешачките коридори по тротоарите, бар оние булеварските, за почеток нека ги употребат тоа вишоците од високата жолта лента [2] белким тука истите нема да се откорнат ...

исто, нека размислат да пуштат по Кеј, од НЛ до ЃП, уште една патека за инвалидски колички, ролери и атлетичари ... вака како што е сега е повеќе корзо него рекреативна зона ... ајде и тоа беше чекор блиску кон поздрава урбана живеачка ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Nov-2017 at 02:50

eh 37% nou 50% end kaunting, ako znaeme deka kaj nas anketi ne vrvat bash najtochno vo posledno vreme ...

https://www.klix.ba/lifestyle/zdravlje/bih-i-makedonija-u-grupi-zemalja-sa-najvecim-brojem-pusaca-u-svijetu/140108079

ako sakame kurtul, malku et reklami i kampanji, velo pateki i sl. pred se treba strategija vo kostec statistikata, bidejki e zavisnost za koja sekogash mora da se baraat kreativni pokraj sportski motivi za defokusiranje od pushenje, iako i sportot mora da go kreneme na daleku podobro nivo nego postojnovo zemeno infrastrukturno [1] a eve ushte ednash moze Barsa da ni bide kuraz > 12 sports tracks for running and walking, around 200 km of cycle paths, 130 table tennis tables, 120 basketball courts [2] ...
konechno bi bilo dobro, ako nemoit pushachite kon apstinencija, da gi motivirame nepushachite kon istrajnost, mozebi so nekoj rariteten iskluchok ko japonskiov [3]

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Nov-2017 at 08:08

прочитав негде дека 90% од пцујачите се како и пушачите, такоѓе неуротични ...

... Sa psovanjem je kao i sa cigaretama,dobro je ako ti vladash njom a ne ona tobom. [1]

политичариве наши се и тро покреативни, бар кога не се крвави и им е до јадење живи луѓе освен испечени животни, но дека пцујат лепат шамари од ракав ил слично, тоа оти елоквентни та си го дозволуваат само во пајташко друштво ...

~

е сега то Фејкбукот бидејќи е прчварница, а воедно таму се испикаа да тераат улична демократија сите па и неродени деца, дојдовме до плафон на простотилакот, некреативноста, со еден збор личносна-мизерија како норма за филтрирање вишокот информации енергии гурабии, и оние кои пушат и оние кои непушат, а посекако и оние навлечени на фармациска козметика .. фејкбукот стана ресајкл бин за фрустрации воајеризам и лајкохолизам ... живот во бунило од букмарзи, кои никој никаде никогаш веќе нема нит да ги чуе нит да ги види, слично ко и со блогоите [1] само што ова е онака џаначка денгуба, евентуално корисна за во кризни моменти и ништо повеќе, а и тогаш поарно на форум ќе пројдете него другде!

можеби решението ни е пред нос, но се додека не биднат реалност обврзувачки институционални форуми, се до тогаш ќе останеме на ниво успани експерти да попунуваат рејтинг по утрински ил вечерни тв програми, во меѓувреме ланцајки го е-подот со сопствената харизма ... вака земено СИТЕ СМЕ ГРАЃАНИ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ како инфо-навлечени на медиумските недоречености, за потем ко такви и да биднеме рамнодушни, та дури и кон менти како истории или идентитети ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=215032#215032Edited by Zelenikovo - 10-Nov-2017 at 08:22
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Dec-2017 at 00:00

Скопје има супер стационар за улични кучиња, но не најде сили да направи Супер Стационар за Бездомни Сограѓани ... за сега има само два недоносени, еден кај Катланово и еден кај Момин Поток, но едниот е предалеку, а другиот недоволно безбеден, па многу сограѓани и ги избегнуваат ...
ако веќе правиме социјални згради за имигранти со европски пари, најмалку што може државата е ваквиот потег да го услови во ЕУ со реципрочни средства и за нашите бездомници, кои би добиле во поголемите градови Центри за Бездомни Граѓани по европски теркови ... во кои освен Народна Кујна би имало и дисперзирани работилници на Работничкиот Дом за доедукација или преквалификација на бездомните лица кон самоодржливост, но и дисперзирани рехабилитациони програми на Даре Џамбаз, бидејќи добар дел од бездомниците кои се зависници се поризична група како маргинализирани од очај, а потоа за истите а се пренами Катланово како рехаб центар во природа за оние кои конечно би сакале да се тргнат од зависноста, по примерот на центрите во Конопиште и Баница каде програмите се плаќаат, варијанта е таму да можат да одат со државна субвенција ...

конечно добро е да има поголеми Мобилни Зимски Центри та биле тоа и мултинаменски [1][2] а евентуално за бездомните фамилии да се обезбедуваат помали варијанти кои би се групирале на посебни локации [3][4] на запад дури одат до таму да не чекаат самите бездомници да побараат помош него понудено им е на граѓаните тоа да го сторат во нивна полза [5]

друг момент е освен сепарирање на бездомните семејства од поединци, воедно и правање правење посебни полови центри, а во такви заедно сместени и сос шелтери за малтретирани, хм уште еден хуман начин бар ан жените достоинствено да им се понуди да побараат државна помош како бездомни но по друг основ пријавени ... вака идеално срочени, најдобро би било постојани Сокровишта за Бездомни да се прават во објекти кои државата би ги пренаменила што полесно, пр. како тоа погонот на Стаклара во Пинтија ...

https://edgeofhumanity.com/2017/01/22/make-it-home-for-the-night-noel-house-a-homeless-womens-shelter-in-seattle/
06.12.2017 - Од вечер пунктот за бездомници ќе биде отворен 24 часа

Пунктот за бездомници „Момин Поток“ од вечерва ќе биде отворен 24 часа за згрижување на бездомните лица на територијата на Скопје поради најавата за студен бран, беше соопштено при денешната посета на пунктот на градоначaлникот на Скопје, Петре Шилегов, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и секретарот на Црвениот крст на град Скопје, Сузана Тунева-Пауновска.


Овој пункт на бездомниците ќе им обезбеди 24-часовна услуга следниве три месеци, односно во декември, јануари и февруари, и дополнително ќе бидат ангажирани 40 волонтери на Црвениот крст што ќе се грижат за нив.


„Град Скопје се грижи на секаков можен начин да им излезе во пресрет на бездомните лица што живеат на овие простори. Станува збор за наши сограѓани на кои им е неопходна помош, пред сè, сместување. Скопје е солидарен град. Нашата цел е да им помогнеме на овие луѓе особено во зимскиот период кога ниските температури значително им ги отежнуваат условите за живеење“, изјави градоначалникот Шилегов.

Тој потенцира дека планираат ставката во буџетот на Градот за 2018 година, која се однесува на поддршка на прифатилиштето за бездомни лица, да се зголеми од 500.000, колку што досега издвојувал Градот, на 700.000 денари.

„Скопје е град на сите. Секој жител на Скопје заслужува солидарност, заслужува покрив над главата, затоплено сместување, дневен оброк, средства за хигиена и лекарска помош. Нашата заедничка обврска е преку координирани акции да ги ги обезбедиме сите овие услови и на бездомните лица“, рече Шилегов.

Пунктот располага со 32 кревета и санитарен контејнер со 4 туш-кабини, поделен на машки и женски дел, со што може да одговори на потребите на овие лица.

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, го најави отворањето на 3 нови пункта за бездомници во Битола, Струмица и во Струга.

Секретарот на Црвениот крст на град Скопје, Сузана Тунева-Пауновска, нагласи дека соработката со Град Скопје и со Министерството за труд и социјална политика е одлична, како и со дел од скопските ресторани, кои им донираат супи и топли оброци за бездомниците, но и со приватните болници, кои им даваат лекарска помош на овие лица.

http://makfax.com.mk/daily-news/од-вечер-пунктот-за-бездомници-ќе-биде/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Oct-2018 at 17:34

покрај двете Црковни Кујни при Ѓаконија првата во кујаната при Црквата Света Петка а втората при кујната во Црквата именувана во чест Светите Апосотоли Петар и Павле, од скоро имаме и една граѓанска инцијатива која ја промовира заштедата на вишоци за оброк од спунт за бездомници, но чинам има од пооамна и мензи при неколку Џамии, битно вака онака за најзагрозените се трудиме да се обезбеди еден минимум наситка, но дали е тоа доволно!? не сум паметен но мислам доколку се сака може на сите нивоа ова да го прошириме и надградиме, доволно е Црквата да ја договорат институционално Верниците бар оние кои сакаат нешто во овој правец да се промени та да вакавското земјиште биде од волонтери обработувано и засеано бар со Компир Зелка Грав Боранија некои основни градинарски култури кои ќе помогнат околу пообемни но и помасовно достапни дневни оброци за сите кои се загрозени или пак залутани во даден миг како во Скопје така и во поголемите македонски градови, нормално за таков подвиг и државата би требало да донира механизација, но и да ги подстимулира дополнително волонтерите со некакви ситни бонуси а што можат да го чинат и со нво-а но дефакто Црквата и Џамијата како појава би биле далеку помасовно помогнати само треба тро транспарентност за да не влетуваат клетници со клизачи како би саботирале една таква кросовер иницијтива ... не чакјте да се случи некој калабалак за да за ова се досетите и волонтерството со државна помош го завозите [1][2]

https://markukule.mk/Млади-со-срце-како-планина-Волонтери-о/

https://civilmedia.mk/hrana-za-site-siromashtija-za-nikoj/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Nov-2018 at 07:28

во однос голем број несреќно настрадани семејни куќи во пожари, ко што скоро имаше нов случај во Радовиш, но и многу други низ годините во земјава ги снашло таква трагедија [] логично ако претендираме да бидеме хумано општество кое пак нема средства во недоглед, за тие семејства кои обично интервентно ги згрижуваат роднини и пријатели, чинам убаво би било кога истите би можело да се сместени пр. во рок од пола година додека се снајдат, неретко ко во случајот сега во Радовиш семејства и со мали дечиња или бебиња, освен што би требало да се има некоја СОС Фондација за Инстант бездомни заради природни катастрофи пожари или деложација, чинам ќе беше паметно (и до сега а и од сега) да им се доделуваше интервентно како општествен sos-простор присобран од Големите Инвеститорски Дивоградби (кои ги рушеше Државниот Градежен Инспекторат) по две соби > простор од екстра поткровја на новоизградени згради па се до цели промашувања заради коти како Космос-Комплексот на ФијатЦ ... навистина ќе беше ПАМЕТНО наместо државата да ги рушеше или пак и натака руши таквите намерни или ненамерни зицери, ИСТИТЕ да ги конфискуваше инстант, а ко такви и да ги доделува на некоја Државна СОС Фондација која токму во вакви интервентни случаи ќе им излегуваше ете бар полугодишно во пресрет со шелтер сместување ...

... пример последниот спрат од Космос да го земеше така Државата дури и ФијатЦ ќе немаше против само како не би му ја удриле сета инвестиција заради промашени коти [1][2][2][3] на страна дали имало или не простор постфестум донесениот закон за дивоградби да се замижи и за ФЦ ко тазе зицер, та по таа логика утре и на други оти биле озбилни инвеститори! посебен бонус исто за ваква цел ќе беше и фамозната инвестиција т.н. кинески-ѕид кај Стадионот Филип 2-ри [1][2][3] ова на прва се коси со легислативата за багер чаре за дивоградби, но верувам законски може да се регулира вакво нешто за А1-Објекти, потенцијално ескиважа и на евентуална административна грешка заради која губиме системско-инвеститорски екстра време и нервози по домашни и веропски судои ем бламирање во недоглед, та и не гледам зошто би било спорно да се интервенира со Хуманитарни Законски Акти за конфискација на а1-високоградби, во обемот на законска отстапка од ДУП-от, вметнати при Законот за Градење и доделување на конфискуваниот дел на иден sos-Фонд како дел од Законот за Заштита и Спасување со кој би раководеле ДЗС и Мин.Соц. т.е. ЗАКОНСКИ АД-АКТА ДА СЕ КОНФИСКУВААТ ПРИВРЕМЕНО ТАКВИТЕ неретко и ненамерни ДИФТАРСКИ ГРАДЕЖНИ ЗИЦЕРИ заради небрежност, кои така би биле sos-подобни ако не употребливи во времетрање на судски лавиринти за одреден објект ...

... во оваа стамбена категорија на објекти има многу пр. кои и ден денес зјаат како луфтерај поткровја пр. зградата до онаа на Стокомак кај подземниот премин кај Скопјанка [1] или тоа вишок спратоите во К.Вода [1] и во Дебар Маало [1] но кои подоцна дочекаа легализација, но и еден куп цели сеуште заглавени карабини како оние на Фиком [2] или пак фамозната Платина [2] нанив слична доста времe беше и онаа партиската Елинг [3] заради која Кирца го шутнаа од дпмн [3] илити многуте сигурно и ден денес заглавени судски урбани зицери од кои дел (но само оние од Скопје) се набројани и на форумов [4] кои можеа и порано, а оние што сеуште се ниваму-нитаму можат со брза преадаптација и како карабини да се користат за инстант шелтер засолништа, дури и за оние економски бездомници кои се родени во дадена општина или град, кои од разни причини немаат глава каде во зима да подзадскријат, конечно (ако не јасно) СЕ ДОДЕКА НЕ СЕ ИЗНАЈДЕ НАЧИН И КАЈ НАС ЗА ЗАКОН ЗА СКВОТИНГ ... во основа може да се склепа SOS-урбан-закон со кој најранливите категории како стари или болни илити семејства со мали деца да можат вакви објекти да ги ползуваат Поучени и Помогнати од Систем и Фондации > со одредена ППЗ стандардизација тро помош за полски кревети, инстант изолација како стиропор-боксои, заедничка кујна и компост тоалети [5>, капак sos вода за пиење и машини за перење, просто многу малку треба за навистина од ХУМАНОСТА ДА ИМА ЕФЕКТ доколку смогнеме сили како и не баш богата држава од зицерите да извлекуваме максимум!!! но тоа не треба да се злоупотребува од придојдени, за кои по ист аршин може да се дума рурално ако се од други градови [5] особено ако станува збор за маса на Луѓе кои утре би влетале заради природни катастрофи [6] или геополитички миграции [6] а кои би се потикнале брзо на Системски Уки Фондациски ако не за Фругал Оштроумност [7][7] тогај на Ф.Самоодржливост [7] или уште поубо Фругал Инвентивност [8]

во спротивно не ви гине и на овој план дифтарлук заради СЕБИЧЛУК

https://en.squat.net/wp-content/uploads/en/2013/01/wates-wolmar-squatting-real-story.pdf

sqek-the-squatters-movement-in-europe-commons-and-autonomy-as-alternatives-to-capitalism.pdfEdited by Zelenikovo - 09-Nov-2018 at 07:30
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Nov-2018 at 00:58

кога горе велам треба закон за сквотинг, мислам пред се' дека е хумано напуштени општествени објекти да се организираат како социјални места за згрижување бездомни лица, налик запустени фабрики и погони ко Стаклара, Кожара, Светлост, Типо, Хром, АРТ-боилакои, Охис, но и Агросервис и Титов Завод ко пропаднати а чии хали сега во некој обем се рентаат некому за ич пари, па дури и Маврово со оглед дека сплиќаните банкротираа а и останаа должни на државата чинам та имотот е еројатно замрзнат, просто таквите места не само во Скопје туку и по другите градови (додека да се најде инвеститор) да може законски а се регулираат како подобни за шелтер објекти доделени на привремено располагање или на некоја sos-Фондација која легално евидентирано и социјално разработено би ги организирала бездомните во комуни и фамилијарни единици заради полесна помош и едукација на тамошни сквотери, ри што нѐјголем акцент треба да има на безбедноста и зависностите што лесно може да се исконтролира преку скриен видео надзор како места со ризични категории на граѓани ...

чинам на една ваква мерка, а во костец слични рурални комуни во кои пак би се стандардизирало Градењето со Слама [1][2] би се решило голем дел од картонските чергарски маала, само мора да се изескивира озбилно ризик од пожари, што може да се осигура со заедничко канално-коморно греење преку рокет-печки за кои пак ем треба помалку дрва, ем бидејќи социјални комуни и обезбедено огревно дрво навреме како социјална помош [3] наместо да се горат дифтарски гуми паркети ишто се не како што е сега!

реалноста е дека сме сиромашна земја, ние е не ни можеме да си дозволиме експерименти, туку мораме итно да бидеме ефективни ... тоа на запад не случајно биле толерантни кон сквотери и во однос приватен имот како би ги натерале сопствениците да бараат по секоја цена кирајџии, да бидат креативни што со имотот, ем да не го оптеретуваат судството, иако сега пр. англичаните заради налетот на терористички ризици та го ресетираат сквотингот, веројатно додека и тие не изнајдат општествен начин ...

https://nomadwiki.org/en/Category:Squat

http://tlio.org.uk/government-anti-squatting-law/

https://en.squat.net/tag/ljubljana/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Dec-2018 at 17:27вакви Шелтер Центри можат да бидат бонус за Народни Кујни та оние згрижените за возврат безбеден и адресиран кров над глава да помагаат за возврат, а би можело и Судот да мотивира неплаќачи на мандатни казни да одработуваат Општокорисна Работа таму, иако се' додека не се мотивираат инцидетните Дарители да станат регуларни Донатори муабетов не би завозел озбилно и масовно како би покрил не само Бездомни туку и Социјални Категории Сограѓани како Пензионери Минималци или достава до дома на Зготвен Оброк на стари и немоќни Лица кои живејат сами, што би било случај можеби кога бар Земјоделците би се ослободувале од царина за репроматеријали доколку вишоците од Нивите ги препраќаат до Народни Кујни, или пак се ослободуваат Маркети Сендвичари и Ресторани од ДДВ по обем на донирана храна ... Систем кој би бил прилика за конечно и уличното питачење да се релативизира до ниво на Баскерџии како Улични Артисти кои пример доколку би сакале да бонус од туристи би се труделе да ги унапредат своите Улични Театарски Точки а да биднат ем легални за в Центар на поголемите градови, сепак проблем за улична милостиња не е само Храна туку и Облека а неретко и Зависности, доколку нема како некој да обезбеди ето основни средства така ќе ги брка криминално, та треба поозбилно премерување и амортизирање некако и на овие ризици ...

нова европска стандардизација

https://www.hah.hr/efsa-pojednostavljeni-pristup-s-ciljem-lakseg-doniranja-hrane/

https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/181107

...

канадски мотивациски тертип

http://www.livewelldogood.com/charitable-donations-top-tax-tips.php

https://www150.statcan.gc.ca/n1/pub/89-652-x/89-652-x2015008-eng.htm

https://fastfood.einnews.com/pr_news/471121319/questrade-invests-in-kindness-with-donation-to-food-banks-canadaEdited by Zelenikovo - 16-Dec-2018 at 17:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Jan-2020 at 15:41

колку на мнозина им е неопходен Јавен Туш ете бар зима можат кај Топлана да сторат нешто вакво НО и да го сторат тоа ниту фен ниту пешкир ниту пак шампон некој би им дал, нормал ќе треба тие да се перат а таму Јавна Перална сигурно ќе нема, незнам кога и што треба да се случи за да разберат институционалните експерти дека бар Јавни Перални за Алишта треба да постојат во поголемите градови во земјава! И Не Мора да се хајтек, таман имале и на гурка бубањ та пак ако имаат топла вода многу Бездомни Сограѓани таму би си опрале гардероба, но што ако почнат и другите!?

https://wanderermap.com/

https://medium.com/@lukas_papay/how-have-i-built-the-biggest-database-of-public-showers-in-europe-24e819d07040чинам горе велам дека треба за многу Бездомни Сограѓани да стори Градот некој масивен Шелтер Центар во објект пример ко Стаклара, но се поставува прашање како истиот да биде рентабилен, дали нема таму да се случува гетоизирање и кој тоа да го раководи, та би почнал од последново логично аги таму треба да бидат Социјално и МВР, додека гетоизирање би се ресетирало преку видео надзор и кодирани клучеви до идеално свои соби, НО бидејќи тоа не е финансиски изводливо како почетна акција добро би било да се размислува да се кренат Шелтер Центри во сред град ете по напуштени државни обејкти во кои би имало Капсула Сместувачки Капацитети

и иако ова горе е хостелски урнек, еве во Барса има и соодветни проекти за месечно скоцкано домување, сигурно и вие ќе речете нехумано НО кога гледам дури и сред зима на отворено исполегнати Бездомни Сограѓани навистина веќе станува збор за озбилно искушение како да им помогнам пример на оние кои се паркирале на тревник до мене, та во сооднос со просечна плата во Шпанија чинам тука 20 евра месечно вака не би му било никому зијан само за да истурка бар зима Човечки на Топло и Безбедно место!!! жално но имам чуено за случаи кои за да не гинат здравје на улица прават кривично дело за да поминат зима во притвор, нека ми каже некој која е оваа логика да нема сред Град места бар Големи Шатори каде би се згреале Бездомни па и Заскитани или пак Набркани Луѓе некако кои ете би нашле вака ако не друго за некој ден засолниште, секаде ги има по свет во разни варијанти, Но кај нас само во форма на гетоизирање надвор од град, каде патем сами себе се чуваат! кога ќе имаме можности за поарно, арно, дотогаш ова воопшто не е лош Итна Сместувачка Помош Момент ...

https://www.theguardian.com/world/2018/sep/06/capsule-housing-plan-for-low-income-workers-causes-outrage-in-spain

https://m.dailyhunt.in/news/india/english/vice+english-epaper-viceeng/these+beehive+flats+might+be+the+depressing+future+of+city+living-newsid-118588220

https://www.forbes.com/sites/anagarciavaldivia/2019/01/14/urbanism-in-barcelona-the-capsule-apartment-project-that-goes-against-the-right-to-decent-housinghttps://cryptonews.bizlim.com/news/tiny-pods-for-poor-people-sparks-outrage-in-spain?uid=91753

https://www.euronews.com/2018/09/07/tiny-2-6-m-apartments-will-open-in-barcelona-with-or-without-a-permit

само што тоа треба да биде бар екстра хигиенски одржувано
пред да срипате видете колку багателна цена се uv-c неонки
исто проблем тука би били цигари струја и вентилација
но со одредено ноу-хау и тоа може да се сведе на минимум ризици
пример циркулација на склет воздух или пак аларми за чад
илити безбедносно на шини евакуациско извлекување кревет


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Jan-2020 at 21:10горниве видео примери како капсула домување може не се најпрактични за Шелтер Центри иако поентата е некаква приватност, сепак не се акустично изолирани па и ко да ја нема, но ето за скапи европски градои тоа е чакмак не само за нискобуџетни-туристи, просто секој кој сака некаде да се испружи и одмори после цел ден скитање или работа, можеби сезонски работиник кој сака да заштеди што повеќе дневници, 20 евра кревет месечно чинам би било навистина хумано за сите Сограѓанин во невоља, со тие пари таман би се покрило струја вода и надзор што би требало соодветно да се димензионира за да ова бидне самоодржлив систем кој само одвреме навреме би се потпомагал од државата налик нови душеци чаршафи и слично ...

еве модуларен абер кој би одговарал за такви Комуна-Шелтер Центри. што конечно треба да биде достапно како опција и по сега полураспаднатите селски школи каде може да се стокмат вака Кампои ко Воздушни Бањи за Пензионери на кои им треба тро луфта во Природа, корисно дури и распалил екстра Селски Туризам во земјава бидејќи вака дружењето им е загарантирано, уште заедно да спремаат ручек ко на видеово од следната фуснота [1] и мислам ќе посакаат таму Старост да тераат, можеби една година на една планина една на друга итн.патем во минатиот пост го линкувам 5 пати еден ист абер центрирано за да потенцирам колку е битно не само индивидуално да думаме проактивн корисно за еден голем општествен проблем како што е Сиромаштво туку треба колективно се’ да сториме Сиромаштијата да се сведе на минимум, што чинам за мнозина ќе биде само социјална-фатаморгана бидејќи немаат ни кров над глава, ајде да речеме оние придојдените од другде сами си го барале и тоа е онаков решлив проблем бидејќи тие бркале работа, но што со оние Сограѓани кои некако банкротирале ем болести ги навјасале и капак немаат никакви услови за нормален Живот, зошто да немаат самите алтернатива вака да заштедат како цели семејства!?

ПОУЧНО

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=236036#236036
Edited by Zelenikovo - 14-Jan-2020 at 21:37
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Mar-2020 at 14:55

Ако Некогаш Треба Да Се Впрегне Рурална Самоодржливост Тоа Е Сега кога има половичен а не пак ако затераат целосен полициски час властите заради пандемијава ко што некои велат дека е во Италија онаму каде има жаришта на ковид-19, И Тоа Пред Се За Бездомните но и Сиромашните и Беспомошните Сограѓани за кои ако нема место сега по селата има по Планинските и Езерските Државни Летувалишта каде зависно од потребите за медицинска нега некој би имал предност во едно некој во друго одморалиште на престој, та ако можат во Сакраменто за болните на располагање со закон да се стават сите хотели и хостели бидејќи немаат доволно медицински капацитети [1] зошто тука државата бар она што е државно да им го даде на колективно располагање на Бездомните Браќа и Сестри нивните Деца пред се’, што чекаат и тие да се разболат па да мора и за нив да се бара вентилатор, а ќе мора!?

црвен земете го со резерва доколку крене процент на мораталитет но не само таму да ги однесат, туку да им дадат и механизација да обработат земја ја наѓубрат брзо со Течно Ѓубриво ем им занесат Хумус и Расад, но и да им организираат човечки книги за читање ако не интернети, да се потруди некој да ги анимира за да им биде таму пријатно, можеби кулинарски можеби спортски зарадувани, чинам имаат во војската еден куп Приколки За Теренско Готвење, незнам кои други национални паркои но Јасен исто има една таква ... конечно колкав број се Бездомни колкав оние кои имаат Дом а неможат да се Прехранат и колкав број се Беспомошни стари немоќни напуштени сограѓани кои Црвен Крст и да ги помага полесно би било кога би бие сместени на една локација каде би имале 24/7 до себе доктор како ризична категорија, ем ако е тоа на Планина таму ќе бидат ко да се 24 часа на репиратор заради чистиот планински воздух ... во претпоследниот центриран линк доле велат во Загреб се 700 додека линк погоре вели околу 2000, но ако Каратис кај нив подзакржлавил макар и привремено бреј ќе ги има илјадници гладни ако не бездомни загрепчани! поучна радио емисија!

лично немам дилеми дека и јас како хронично болен треба да сум исто на планина во моментов и да не рискирам да дремам во Скопје, но потвторно и таму да сум пак по намирници морам до најблискиот град да слезам и што ако имам Куќа на Село кога в градоите во ниту еден маркет нема никаква предострожност во однос температурна-контрола ко што е пр. ко во Кина (кај нас сега само редари кои одржуваат ред не и отстојание а не пак да мерат температура) та да речам евала бар помал ризик е што сум на Село иако таму нема Доктор во близина за Татко Ми, но и тоа е малку треба да имаат и ув-ц неонки по маркетите исти но поголеми тро ко оние кај фрижидерите за сувомеснато и готвена храна пр. 35w покрива 50 квадрата, површини кои никако поинаку не можат да се стерилизираат [1][1][1] а ете една таква 35-ка е 15 евра а треба да зрачи само пола саат за ефективно да го ги сотре сите вируси и бактерии на клеточно инво, ѕирнете го видеото на следниот фус [1] мислам и за ова ли ќе чекаат на државата маркетџиите, но нека си стават прстот на чело бидејќи канцерогено е ова ув-ц зрачење и треба само навечер да се зрачи ем сите излози да бидат покриени со алуфолија или алу-планинарски-ќибиња поарно за побрзо и олесно вадење ставање, Ко што вели во видеото удара и на видот, а за жал ај што муштерии денес истите ги зјапаат постојано што пак вработените по маркетите, тие ув-ц неонки смејат и можат да бидат само внатре во фрижидерите вградени и тоа да зрачат само удолу а продавачките таму да имаат и соодветни ракавици како не би закачиле меланом на кожа, ех имаше еден супер-екстра пост во нишката за Меѓународни Трговски Ланци во МКД но заврши во корпа незнам зошто таму фино научно го фуснотирав цел овој ризик со зрачењето кој иако е неопходен сепак никако не е регулиран а ете присутен е во чудно-глупо закачена 24/7 висечка форма и сега но со капацитет токму да ги зрачи само фриждерите од салмонела и вработените да немора да се секираат дали пропуштиле кварцање! што е пак до државата доколку им понуди сместување на Бездомните Сограѓани за време пандемијава со ковид-19 занеа ова треба да е инстант норма бар за во кујните навечер но и постојано штом заврши смена, а зошто не и собите и ходниците, нели доколку утре мислат истите тие одморалишта да ги пуштат во оптек за Детски Кампови [1] ех цел комшилук официјално е мобилизиран на оваа тема кај нас на ниту едни вести не чув нешто слично!

https://www.portalnovosti.com/koronavirus-kosi-i-nevladin-sektor-i-kulturu-i-medije

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/nedopustivo-je-u-ovakvoj-situaciji-tjerati-ljude-na-ulicu-pravo-na-grad-uputio-cetiri-zahtjeva-za-sigurnost-doma-tijekom-krize-pokrenuta-peticija-1009662

https://zgexpress.net/zagrepcani-nisu-ozbiljno-shvatili-situaciju-zatvaraju-se-sva-djecja-igralista-u-subotu-krece-dezinfekcija/

https://web.archive.org/web/20200322131836/http://generacija.hr/intervju-tjedna/mile-mrvalj-beskucnici-umiru-i-bez-korona-virusa-a-zbog-krize-i-gubitka-posla-bit-ce-ih-sve-vise/

https://www.nacional.hr/jedino-je-sigurno-da-su-beskucnicima-dobro-provjetreni-prostori-u-kojima-spavaju/

https://radio.hrt.hr/ep/beskucnici-i-siromasni-u-vrijeme-koronavirusa/337000/

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1298477/Srbija-vanredno-stanje-korona-virus-beskucnici.html


Edited by Zelenikovo - 22-Mar-2020 at 14:56
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Mar-2020 at 23:33

линкот за Сакраменто на идивиди не функционира (ќе го оправам), еве требало аберот да оди издвоено тука, односно информациата најнапред ја разбрав кај MedCram Пулмолого [1] а еве го издвоено и написот на фоксњуз [2] а интересно е дека и Бездомните Граѓани Се Згрижени Во Хотели!!! ех камо да беа волку оштроумни и кај нас!!! ѕирнете го следниот линк ...

Sacramento County identifying hotels where homeless will be sheltered during COVID-19 crisis
[1] https://www.sacbee.com/news/coronavirus/article241247646.html [1]


дали е ова возможно кај нас, хм, Вондредна Состојба и нема што не е можно! оние кои го познаваат законот ќе им биде јасно дека комотно може државата да удри и масовна цензура не само по медиуми туку и на интернет, но нели нам ни е побитно да си тераме парцијално за да не се загрцне Народ случајно предизборно, еее да не се влечкаа до последно ем да не убацуваа адхок стандарди како пржински влади вакви зицери немаше да имаме како калкулантски филмои во очи озбилни склет времиња, сепак Слава Богу за се’ бидејќи да ги имавме пак Декември или Јануари парламентарните избори можеше да се случи голем зијан! речиси ко да не беа свесни властите дека ќе има пандемија, а тоа беше случај и со sars1 и со h1n1 и со птичјиот претходно, а нашите пол.тв.маскоти си глумеа рамнодушно опуштена предизборна атмосфера, Но не се ни тие криви што никој од фелата Микробиолози Пулмолози Медицинари воопшто не се одважи да им свика бар онака блогерски Каде Бе Со Тој Памет, ко што никој сега не ги ни куражи привремените Луѓе Бидете Умни Ко Во Сакраменто, просто немате доволно Респиратори ако Не Дај Боже почне масовно да се јавуваат кај бездомниците пневмонии, ем имајте Наум сега залади нагло па оние кои спијат на отворено се на озбилен ризик доколку го закачиле вирусот брзо да развијат инфекции на дишните патишта!

Ако ништо друго бар ним редовно да им се дели Лимонада и Цинк > видете ги аберите од вториот пасус на следниот пост [1] а паметно е ко што вели MedCram пулмолот да се размислува како по Болници да се користат респираторите поергономично [2][2]
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Mar-2020 at 00:00
Кај нас ќе ги сместат во црвенокрстовиот пункт во Момин Поток за време на полицискиот час. Треба да се размислува за долгорочно решавање на овој проблем по примерот на малите групни домови. Со соодветна акција на властите во соработка со невладините и добрите граѓани, за брзо време може да се искорени бездомништвото и питачењето.

П.С. добронамерно: потруди се малку да ја подобриш читливоста на објавите ти.

Edited by Staro Skopje - 24-Mar-2020 at 00:01
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Mar-2020 at 05:05

за време на полицискиот час, хм а потоа во акција пак низ Град? воопшто има ли Народ претстава колку Бездомни Сограѓани имаме во Скопје а колку места има во Катланово и Момин Поток? ако сакаме навистина да се спречи ширењето на ковид пандемијата и кај нас мораме да најдеме сили за национален ако не државен Подвиг ко во Сакраменто! но за да некој Приватно се нафати да го даде својот објект за згрижување на Бездомни Сограѓани, прво треба гаранции од државата и тоа 1. во каква состојба е предаден во таква да се врати 2. на крај да се дезинфицира до милиметар се’ во објектот, но не со хлор или хидроген пероксид како не би се оштетило ништо та ниту флека да има по чистењето, а што е возможно само со UV-C зрачење на цел објект одвнатре и однадвор, ем со Кирби да се поминат подовите и сите ткаени површини 3. кои Бенефиции би им се дале на хотелиерите доколку сега покажат волја да подадат рака, можеби бесплатно обезбедување 24/7 наредните година две три, незнам можам да нагаѓам што би било попримамливо а да не е голем терет на државата но и само да им симнат царина за хотелиерска опрема чинам тоа за мнозина кои спремаат и така реновирање би им било и повеќе од добредојдено!

Бездомништво никогаш нема да се искорени од многу причини! а дали имаме волја како општество да им понудиме полесен подобар поефективен и Живот и Соживот на оние кои го сакаат тоа, тоа е друга работа, пример можност за живеење во Еко Кумуни дали приградски или рурални тоа, но за ова треба поозбилен пристап него само просто смештај и еден оброк! мое мислење е дека и се’ да скоцкаат во такви комуни и навистина да им е задоволство на Бездомните Сограѓани таму да живејат просто ако нема редовен бесплатен превоз оттаму до најблискиот Град чинам повторно грото би кренале раце од таква алтернатива за својот веќе каков таков социјален Живот во градот пријатели добротвори дружење на пазар за дребулии итн. итн. Она Што Е Неспорно е дека натака како ќе почне свтската економија да се тетерави сите ќе бидеме приудени на трансфер кон Село, а доколку со време не се размислува на ангро за сеопфатна подобна Рурална Реемиграција па и во овој контекст утре во најмала рака ќе си чешаме глава зошто со време не сме делувале во овој правец! комбинации многу но за жал нема ни каде да се издебатираат и концизно и прецизно и експертски пример на еФоруми на соодветни Граѓански Здруженија а потоа и на институционален еФорум на Мин. за Социјала, каде на експертската дебата од спунт преку невладините ќе земе учество и Народ со своите идеи, просто денес терајќи на фејкбук во најдобар случај разоружани сме од турбо фокус, баш вчера после некое време се закачив на социјалката и што да кажам, касапана од дефокусирање речиси инстант изгубив волја за думање на билд и идивиди, иако крајно неопходно е во вакво време на вакви теми!

за читливост мислиш пократки постови, да одат само како линкови без коментари, но за такво нешто се Портали или можеби неопходно и за форумска дебата но доколку ова беше Институционален еФорум, но и тогаш прашање е дали може да се сузбие сето она пократко како поента во прекминатиот пост, оној што е Живо Засегнат од ова тема верувај читко одкрај докрај ќе ја исчита, во секој случај треба да се избегнуваат тешки дигресии и блогерски пристап на форум, но денес прво се е испомешано Луѓе блогираат на форум, тераат форум дебати на фејкбук, а неретко и спамираат фејкбуковски по блогови ако не форуми, просто каша попара ни е е-општествово, и чисто како рекапитулар требаат бар магистрите на ФИНКИ да земат да сторат некоја магистерска ако не отворен-проект зошто е тоа така и што треба да се стори за да се менува бар на поарно ваквата збрка, да си засукаат брк ако не ракаи та ете да почнеме да бараме Чаре како да ги искористиме постојните е-алатки за да правилно се сплотиме како општество и почнеме да се помагаме, а волја за тоа имаме но за жал си ја гинеме на порешно место како фејкбук! да не забегувам и понатака со дигресијава веќе имам верглано на вафла-форумот идивиди за ова [1] па ако сакаш можеш таму да се надоврзеш на дигресијата, прочем твојата беше добронамерна но замисли сите вака сред нишка а на театски форум да си се тапшаат по рамо технички онака кому што му чинело, чинам во најдобар случај озбилно изгубено време бидејќи ниту тука во Правилник на форумов има прецизно правило за читкост, а не пак во општество да постои Добра Форумска Пракса, конечно затоа е Модератор неопходен за секоја дебата токму за да ја вози истата, но кај нас веројатно и сам знаеш кај едвај три тематски форуми имаме овој за авијација и електро, та и тие не се особено распалени и некако се е сведено токму на објави и читчат думање, што е прилично далеку од она што може да се постигне со е-форумите како алатка! П.С. Проштевај за демагогијава!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Mar-2020 at 00:36

сношти за време полицискиот час, излегов во двор и слушам вика од Прозор комшијата по Полициска Патрола ало дечки оние бездомниците ќе ги собирете вие или да се самоогранизираме ние, му шуштам абе влези внатре да не те приберат тие, бреј Народ навистина не знае што значи Вондредна Состојба, демек несмееш да си на улица ама можеш да викаш од Прозор, хм, за време Полициски Час и јас што сум излегол во двор па ризикувам, велат понадвор не смееш ни да ѕиркаш од прозор, но тоа е претежно кога е воена состојба, да е и преку ден полицискиот час ко во Вухан или Милано па да разберам денски по тераси и Прозори да има дружба ама и таму навечер е штама! нејсе, поетнтата ми e дека Ако не се обезбеди соодветно сместување за Бездомните Сограѓани чинам ризик има по сите страни бидејќи реално заради зимсково време сред Март јасно е дека се поподложни на Пневмонија а така и киваица токму по сите страни, ем неможат ниту да се згрејат бидејќи никој од нив нема спремно огрев а и да сакаат по напуштените Куќи сега ако горат дрва ќе си направат проблем па сигурно дремат на Студ, Господ Да Им Е Напомош и ним и на сите бидејќи речиси ко да не сме свесни дека треба сите ко Колектив да делуваме и се помогнеме, вистина она со Хотелите самите хотелиери треба да бараат државата да седне сонив да се договорат каде кој како да ги здоми привремено Бездомните Сограѓани сигурно немаме повеќе од Загреб во скопјево!

но да е посмешно налетав на абер дека Народ бара Апликација за Евидентирање на Заболените по Зградите како би биле сите попредострожни, ок се согласувам и тоа би поминало но најнапред треба да се дадат од страна на државата (за повеќе работи) цврсти ветувања за да не излезе на крај голем куршлус ... но конечно Ако не се реши сеопфатно проблемот со Бездомните Сограѓани кое фајде да се тревожи Народ за оние што му се во близина кога веќе во првиот маркет може да има инфективно жариште, во најмала рака треба сите Редари по маркетите исто ко и во Кина да Мерат Температура па сите да си се самоцензурираат уште од дома пред да излезат дали е паметно или не макар и поднастинале од промаја да заслужат државен карантин и рискираат баш таму да се инфицираат со ковид-19, Но еве нема ни тука дебата а нема ни на фејкбук колку што гледам, но еве тука нека оди моето мислење во однос евентуалнo normirawe na Ковид-19 Јавен Локатор мобилна апликација ...
... ова е може озбилен проблем за во мала држава ко нашата со име и презиме да се оди, но може со зградата или маалото та да се има предострожност поголема таму ... з’ш подоцна тие би можеле да имаат голем гајрет ...

https://www.dw.com/en/stigmatized-life-after-ebola/av-18803227

... но треба да се потрудиме и нив да им помогнеме ... не сум паметен но без брза и поопширна дебата од социолозите тешко дека ќе најдеме подобно решение за наши услови ... плус некој тоа од властите може да го злоупотреби а немаме механизам како независно да се тестираат болните за да речеме аирлија нема да има ризици ... затоа уба идеја е онаа со дотои по маала четврти населби ... мислам ноу проблем ко и во Кина нека се’ на ачик ама сетне нека им гарантираат на жигосаните вработување во администрација ...

https://www.cnbc.com/2020/02/10/china-launches-coronavirus-app-to-detect-whether-users-have-come-in-close-contact-with-the-sick.html

... а зошто да не одиме и потака та да дозволиме сите да се тестираат и вратат на работа а тоа во континуитет да се премерува ко сега во Кина со мерење температура на секој чекор ... реално поинаку и утре тешко со лесно да ја забревтаме економија ...

https://youtu.be/JADi2Px0xAg?t=57

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Mar-2020 at 03:08

можеби додека да се најде нзс со хотелиерите или пак властите најдат некој магацини хали илити соодветно сместување за Бездомните Сограѓани, мислам најбрзо бар за Скопје што може да се интервенира е да им се понуди со брзо потсредување да се соберат по Скривниците на Институциите онаму каде има услови, односно онаму каде постојат Подземни Засолништа како засебен сегмент од објектите! Мора Пак да потенцирам заладувањето нив ги погодува озбилно а така потоа се ризик за сите, иако има и многу други Сограѓани кои немаат Огрев биле Социјални Штитеници или пак Со Минимален Приход, на сите ним особено оние кои имаат Деца и Немоќни ним треба Итно да им се подели Огрев од Македонски Шуми но и Кебиња ако не Вреќи за Бездомниците, ќе потенцирам, што е далеку поефтино него да се издвојуваат нови и нови средства натака за Репиратори! дури превентивно треба да им се обезбедува и Цинк ем Лимон [1] но и Лук [2][2] практично и да дојде Лето повторно ковид вирусот наесен ќе почне да забревтува така да мораме со време да мислиме за адекватна Имунизација за Сите додека не биднат достапни вакцини (кои сепак не е паметно да им се даваат на болни улежани и стари лица бидејќи станува збор за вирус со висок степен на компликации т.е. потенцирам треба особена претпазливост) Просто мораме се’ да сториме бар Најмладите т.е. Новороденчињата и Децата да се максимално осигурани превентивно, вклучително и оние Семејства кои се или на Улица или пак се во Сиромаштија можеби Беспомошни како Самохрани Мајки и Татковци на кои сега им треба екстра Утеха и Подршка ...

2006 - Influenza Pandemic Planning Guide for Homeless - Seattle-King County
стр.4

Agencies that provide services to homeless are very diverse. Congregate shelters, apartmentstyle shelters, voucher programs, and low-income housing programs, all have very different ways of providing clients with a place to stay. Programs that offer homeless people other services include hygiene centers, employment agencies, drop-in centers, mental health programs and meal programs.
...
[1] http://www.cidrap.umn.edu/sites/default/files/public/php/71/71_guide_0.pdfво првата фуснота на 2006-та линкот, на крајот од срчот ме потсети написот дека имаме уште една Ризична Категорија Сограѓани за кои исто не чув никаков особен вондреден третман т.е. Зависници на опијати се принудени колку што знам да се јавуваат во Центрите за Дневна или Неделна Терапија а така и постојаниот ризик за таму да го закачат ковидот како Сограѓани со Истоштен Имунитет, Веројатно најпаметно решение е до Дома или пак со/по договор за ред надвор пред најблиската прва Аптека терапијата да им е доставена од старана на центрите за Зависници во соработка со Полиција како би се релативизирале ризиците на минимум, а воедно така и повеќе простор би им се дал на хероинските зависници кои сега заради поголем застој на економијата сигурно би сакале да се стават на Лечење, имајте во предвид дека сето ова со пандемијата ќе потрае, Значи мора да се размислува како ризичните категории да се амортизираат што поправилно ем да се отвори систем што повеќе за да им се даде шанса на мнозина да се лекуваат наместо да скитаат по цел Град барајќи како да се снајдат за да стигнат до дневната доза опијат

...


веројатно ова Исто треба да е случај и со оние Сограѓани кои се зависни од алкохолот за кои пак чинам може и треба да се пробаат и Онлајн Советувања ем Ниацин (т.е. големи дози на B3 витаминот) како потенцијална терапија која кај нас чинам ја нема како алтернативна на хемиската! [1][1][1][1][1] потенцијалнo добра терапија вели др.Аврам Хофер и за Шизофренија [1][1][1] сепак треба да се знае дека има и контраиндикации со оваа терапија па и не е за секого особено не сам да си ја тера, тоа кај спортисти веднаш почнуваат компликации ако не внимаваат односно сакам да потенцирам треба особена претпазливост со вакви големи дози на концетрирани витамински експерименти!

...


Edited by Zelenikovo - 26-Mar-2020 at 03:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-May-2020 at 09:50
другде потпишав интересна мисла ко за во вселенска каписла, која потенцијално наште марсовци би ни ја сториле вистина во тацна ако не пајнца, и прсти да лижеш освен лајца ако си бил во небрано а си имал ксмет да се прибереш насело ... цитираниов рипит тука чиниш возможно е да потикне Сочувство, но изгледа ко и другде чекаат прво да пукне тиквата за потоа да се чудат од кои црви да го вадат мевлемот, но тогај ни на калифорниските не им се сурфа!

Originally posted by Zelenik


Попаметно е уште одма да се дума како се впрегне масовна социјална рурална реемиграција со општонародни (општински машински кругои) та да им се овозможи дури и на оние кои живеат во Град бар нешто од нешто да си засадат насело, колку само Луѓе би куртулиле немаштија кога секоја година бар по еден декар компир би засадиле, камо истиот да е оној синиот кој е и' нутритивно [1][1][1] освен скробно настеган, а редно е да разберат удбалитичари дека и сега за мнозина е неопходно да се Здружуваат во Комуни а не пак натака, дотолку ли неможат да стандардизираат балираната слама како градежен материјал и колку ќе им треба на Македонски Шуми да обезбедат небичена граѓа бидејќи ко таква е поеластична за дигање поголеми објекти подобни за во Рурални Комуни, бреј крале цвеќиња по жардињери да не почнат виа Миленици рекет да стегаат!?


воведот во постов на мајтап, Но работата ет озбилна, арно ама и така е ојдено се’ од општествени реформи во аут, па да не ја терам и јас на прва падавичарски, иако падавица знае да отрезни Чоека, но зар некој од политички нафатираните и уфирцаните некогаш стигнале на такво дереџе, ним сиромаштијата им изгледа само како проблем на безработници, а всушност тие и на оние кои самите им кумуваат ги дотерале мнозина токму до едндек а мнозина со својте политики и фрлиле во амбис, и несамо во транзицијата ами претходно а и сега ја спремаат што побезбелно да им легне на мнозина пак и ден потоа ковид-бурава од каква и природа ет истата, речиси ко со пирамидалните штедилници е муабетов, врвот секогаш ќе си се спастри навреме, тешко на оние удоле! но ако Народ се свести и запне да бара Непосредна Демократија шансите нормално да живее а не само да преживува ќе бидат изгледни, иако повторно удбалитичарско--мафијашките кланои тоа може да се обидат да го саботираат та да бидне и поифрит него постојната инерција кон рецесија, зато најубо сами да почнат како Партии штопоитно да се отвараат за да програмите Сите што се волни да им помогнат да им ги доштимуваат бидејќи јасно е како ден дека вона-би агите абер си немаат од Одржлив а не пак Самооджрлив Развој а така и Опстанок на Македонија ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.