build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Земјоделие и рурален живот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 15-Jul-2018 at 12:51

знаењето за органско земјоделие би го споредил со аберов за јажиња [1] та ако не друго штом снема пестициди некако илити станале отпорни штеточини нанив, нормално ќе ви треба натурал твист за да куртулите и дочекате берба или жетва, а так и за јажињата денес во секое време можете да си ги купитемкаде сакате и колку ви треба, но добро е да има чоекмабер како би можел и сам да си сплете ортома за утре да не трчат пеш или јава до најблискиот Град за да си врзе стока или пак затегне висечки стебла во пластеник, а и тој да има залиха, секогаш ќе треба отпојќе и за роднини или комшии ...

еве абер како терале фармерите сред индустриската револуција, додека за Јазол т.е. Чвор абер би било посоодветно да се бара меѓу морнари, иако денес Чоек може и двете професии да си ги дозволи, но сепак пак нема да научи како да дума соодржливо целосно ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 20-Jul-2018 at 17:21

конопот има разна употреба фармерски, почнувајќи од метли преку храна па се до јажиња, еве историска и техничка употреба на конопот во Германија [1] плус негова непотребно ѓубрење со екстра азот [2] а во контекст минатиот пост еве абер за рачно тлачење и сукање на конопови влакна ... можеби за сукање јаже ќе помогне и штрафилица но не може суканото да се затега поздраво кко што е пример горе на видеото [3]

https://www.hunker.com/12000984/how-to-make-rope-from-hempEdited by Zelenikovo - 20-Jul-2018 at 17:21
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 29-Jul-2018 at 13:31

случајно на еФорумот на Идидвиди заприметив интересни лѕксузни хотелски абери, кои упатуваат дека најлуксузните хотели оделе со Ратан [1] па и обични даски првиот пост од страната, што само кажува колку и на Село можете да истерате елитизам сред селски туризам ако имате изворна понуда, нормално и луксузен ако имате некаква золошка рибник или езерце [1] иако ќе ви треба за такво нешто изворни дизајнерски седала од Коноп [1]

кој би рекол конопова бил полезет и ко ленена престилка за Бебе, та видете дали ратан, микрофибер или свила ќе ви биде норма ... јасно ова е во однос престилки, но споредбава на линкот е уверлива ко неутрална а не пак про коноплива ...

Hemp vs Linen – Head To Head Which Is Better? - https://www.closeenoughtokiss.co.uk/hemp-vs-linen/

интересно само и призвук на коноп убо изгледа [1][2] а не пак конопливо мелозвучје ... во која и да е комбинација и тврдо плетените муабети ги омекнува [3]

уште поинтересно и само арпаџик да одите со Хамок од Коноп па ќе имате раритена понуда во руралната туристичка фарма, уште од авој Коноп да ви е лежалката сплетена ... претпоставувам закачена во овоштарник [1][2] она за да се освежат гости ако им се заарнило високо ...

https://www.rawganique.com/hemp-rope-hammock-p/h-rope-ham.htmEdited by Zelenikovo - 29-Jul-2018 at 13:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 04-Aug-2018 at 11:33

охо дошол ден и Земјоделци да имаат стартрек тракери, можеби фулон спа третмани за рибници освен оранжерии, иако најголем аир од ова ќе видат цариници за да не им се протнуваат неподобни патлиџани моркови или круши на граница, но и миграциски служби за брзо да ѕирнат дали по ранци на имигранти долетал некој инвазивен микроорганизам бактерија или днк-а, а најлезет ќе им биде на доктори кои 24/7 ќе може да ги оратат промените на вашата здравствена состојба, сигурно со нано-прва-помош да ви пуштата инстант здравствена закрпа ...

написиве се од 2016-та во PS за понапредни мобилни спектроскопи во првиот случај со мем резистори [1] а во вториот со супер огледалца кои треба да бидат седостапни по мобилни телефони но набрзо и леќи [2] инстант стар трек скенирање на околина зарди поуба иднина, во цитатите има само објаснување за фотките одете на линковите за цел текст ...

Two-Dimensional MEMS Arrays Pave Way for Mobile Spectrometers
...

Spectroscopy is used to evaluate the chemical makeup of items in the lab and the field. Courtesy of Texas Instruments.

As discussed, spectroscopy devices using a DMD expand the ability to analyze, test and measure a multitude of substances. They provide a path to more accurate performance, higher resolution, more flexibility, improved robustness and smaller form factor light-sensing solutions. In addition, spectrometers using a DMD can bring increased measurement reliability that may not have been there before using traditional spectroscopy systems. Whether a user is looking to test how much water is needed for his crops on a farm, or he is trying to predict spoilage in food, spectroscopy continues to be a powerful approach for accurate, real-time analysis.https://www.photonics.com/Articles/Two-Dimensional_MEMS_Arrays_Pave_Way_for_Mobile/p5/vo135/i903/a61058


Art and Science: The Development and Impact of Optics
...

The SCiO miniature IR optical sensor by Consumer Physics allows the average consumer to instantly analyze things like how many calories and proteins are in a certain food, what a drink’s alcohol content is, whether a plant is healthy, or what exactly is in a medication. Courtesy of Consumer Physics.

This discipline has taken a huge step forward in 2016, with the potential to replace glass lenses with metasurface materials that are not only more practical to manufacture, but can also produce aberration-free, subwavelength-resolution images. This planar metalens material could ultimately replace traditional optics in smartphones, digital cameras and microscopes, enabling further miniaturization of such devices.https://www.photonics.com/Articles/Art_and_Science_The_Development_and_Impact_of/p5/vo135/i903/a61094


~

чим со лед екстра скенираат можам да замислам од која далечина со ласерски пико проектори/скенери ќе можат или можат но сеуште пазарот не е исцрпен малопродажно вака ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 04-Feb-2019 at 23:45

кај нас дека некој индивидуално ќе се реши на ехнолошки скок оа ретко, освен ако властите не ги впрегнат Кооперациите со некоја поволност бар едукација и консултации 24/7 на располање во однос можностите за технолошко-научен пристап уште на нива преку неделни ако не секојдневни анализи при одгледувањето на културите а со помош на спектрометри кои за сега се претежно лабараторски користени, што е спора и закаснета мерка најчесто, додека редовно скенирање на расадите и насадите ќе гарантира осигурана контрола на квалитет а со тоа и побогат род и посигурен пласман ...

... и додека ова ви изгледа како сф абер кој кај нас ќе стигне после децении во најдобар случај, уште денес треба некој на земјоделски и етф да седнат бар да класифицираат што се нуди на светскиот пазар од портабл спектрометри за земјоделие и што е новитет, ако чекаат тоа некој вака индивидуално на форум за градежништво дека ќе го стори аирлија на паметот, битно ќе се жалат дека тие ни се можностите, а всушност државната плата што ја земаат како научни работници не ги сведува на студентски аберџии туку треба да ја оправдаат и со општествена солидарност особено за индивидуалните Земјоделци кои како така ја одржуваат не само зравата трпеза туку и традицијата на нашиот Народ ...

пример во однос јаткастото овоштие на нет има абери кои ја таргетираат контролата на квалитет при бербата и складирањето со nir и mir спектроскопи, но не најдов рачни (хендхелд), до душа не запнав да му се замарам, но дефакто ко што се наведува пост погоре веќе и почнуваат да стануваат секојдневие и за во Земјоделието ...

https://www.freshplaza.com/article/2148440/italy-use-of-nir-technique-on-hazelnuts/

Detection of Concealed Damage in Raw Nuts

USE OF NIR-AOTF SPECTROSCOPY AND MRI FOR QUALITY DETECTION OF WHOLE HAZELNUTS

еве и нешто општо за спектрометрите кои ако до сега беа лабараториски и рачни за парцијална детекција на инситу зијан, сега веќе тераат мобилно со дронови правејќи брза анализа на цел насад, недостасуваат уште аларм апликации при кои дронот би скиткал самостојно секојдневно а ќе алармира по потреба при појава на штетници или болести, но со пуш'д'батн пристап нема уживање во процесот на Земјоделие туку го сведува на градска фарма, заради што портабл детектори би биле добра основа а од време на време зависно од циклусот на раст да се врши воздушна инспекција ...

A Review of the Applications of Spectroscopy for the Detection of MicrobialContaminations and Defects in Agro Foodshttp://vespadrones.com/product/gems-precision-agriculture-sensor-payload/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 06-Feb-2019 at 14:41

дека и кај нас дрон-спектрометрите ќе станат реалност тоа е сигурно, прашање е колку истите ќе бидат тренд, дали воопшто ќе имаат волја Младите да креваат Глава рурално, колку на сето ова ќе ги мотивира државата ...

сите тие треба да имаат на ум дека на Село без Овоштарник, макар и мал, зима не се зимува со мерак, бар во оградите од нивјето да имаат јаткасто овоштие, истото дури и квалитетот потфрлил бар како биомаса за гееење би ае искористило ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=201822#201822

а сега серво!? https://faktor.mk/makedonija-ima-idealni-uslovi-za-kvaliteten-orev--gi-mami-li-cenata-mladite-kon-ovoj-agrobiznis

https://www.ishs.org/scripta-horticulturae/following-walnut-footprints-juglans-regia-l-cultivation-and-culture-folkloreтурските Чендлер садници кои Земјоделски Факултет во соработка со турските колеги ги тимарат тука велат се тамам за кај нас, но јас од инает би одел со стари Македонски, малку уставот ни е серво па сега и Природата лиIn the Himalayan region walnuts are an important item in
the diet. The kernels yield ca. 50% of a clear sweet oil, the first pressing, known as virgin oil, is largely used for culinary purposes. Expression is carried out 2 to 3 months after harvesting, earlier the kernel contains a sort of emulsive milk, if expressed later the oil is less sweet and possibly rancid

The second pressing of seed oil, known as fire drawn, is used as a salad oil or as a drying oil for use in paints, printing ink, manufacture of soap. Residual cake used for feeding livestock. The husk is the source of a dark brown dye used for darken hair. The sap is the source of sugar in the Caucasus. Large shells are made into trinket boxes. Shells are also used as a filler for external plywood glue, plastics, hard rubber products, asphalt roofing material, fire bricks, tiles, and stuffing in toys. Shells reduced to dust are used as insecticides and as an abrasive for cleaning jet aircraft engines. The timber is highly valued for cabinet work and gunstocks. Various parts are used medicinally as an alternative laxative and detergent

http://www.fao.org/3/a-v8929e.pdf


https://www.ishs.org/scripta-horticulturae/following-walnut-footprints-juglans-regia-l-cultivation-and-culture-folklore

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 02-Mar-2019 at 23:23

2015 излегол уште еден агро-портал https://zelenaberza.com.mk/

интересно отвориле и јутјуб канал но и после три години штама, веројатно повеќе време посветуваат на огласувачите него читателите

но дефинитивно е непрегледен иако информативен, би требало да си ги средат Категориите комотно ко кај АгриМК [1][2]

Edited by Zelenikovo - 02-Mar-2019 at 23:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 22-Sep-2019 at 02:22

Агро-Тракери пт.2

SERS - https://www.photonics.com/Articles/Smartdust_shines_new_light_on_SERS/a44263 [1][2]

OCT - http://kpubs.org/article/articleMain.kpubs?articleANo=E1OSAB_2012_v16n2_133 [1][2]

ако три поста погоре се посочени мобилни телефони како спектрометри, следно што ќе биде фора е часовници, веројатно се сеќавате на џи-шок и сензорите на него, прашање е само кога касио ќе се досетат да ја искористат технологијава како агро еко или био фора!?Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 22-Apr-2020 at 23:35е сега трекери за трекери, но што за Големи Монокултурни Површини, како хектари и хектари брзо да се испитаат за патогени, хм, велат имало Акустични Спектометри кои еве во случајов ја детектираат на ангро Ешерихија Коли кај дадена монокултура, а дали тоа ќе биде доволно за да се ресетира некој патоген-зијан кај некоја Монокултура, хм хм хм, што им требало таква глобалистичко-земјоделска глупост на грономите низ светот, монокултурен ризик кој се заканува за трен да го сотре цело мас-производство пр. на Банани во Свето ...

[1] https://ieeexplore.ieee.org/document/1703462 ~ Biomass Monitoring Using Acoustic Spectroscopy

Bananas As We Know Them Are Doomed


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.