build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 20-Feb-2010 at 17:57

Срамота од вкупно 925км железничка мрежа во Македонија електрифицирана е само околу 30% односно 312,66км.

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 23-Feb-2010 at 23:04
Бетонски прагови за брзи пругиКлуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 24-Feb-2010 at 00:14

"Наши" се овие? За постоечка пруга или за некоја нова што се планира да се гради?

Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 24-Feb-2010 at 00:42
Originally posted by Danielbtmk

"Наши" се овие? За постоечка пруга или за некоја нова што се планира да се гради?Да да наши се овие прагови и во голем број може да се видат на железничката станица Ѓорче Петров...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 24-Feb-2010 at 09:33
А зошто дремат вака, мислам дека и друг пат сум видел слики токму од овие прагови вака обраснати во трева?

Дали се предвидени за некоја специфична делница но се немало ресурси да се монтираат или...?
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 24-Feb-2010 at 09:36
vakvi pragovi ima vo seloto kaj sto e roden tatko mi supli kamen,kumanovsko selo ima iljadnici vakvi pragovi stojat so godini vaka.nameneti se za prugata kon bugarija koridor 8,prugata e izgradena 5-6km od supli kamen i tuka zavrsuva
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 24-Feb-2010 at 20:27
Ги има во Шупљи Камен...ги има во Ѓорче Петров...ги има во Кадина Река...ги има во Трубарево...само прашање е до кога ке стојат гарирани покрај овие станици???
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 24-Feb-2010 at 21:50

Со надеж дека набргу ќе се искористат 

Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 24-Feb-2010 at 23:02
,, Набргу " Ohno
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 24-Feb-2010 at 23:08
Брзината на движење на патничките и товарните возови помеѓу станиците Драчево и Јане Сандански веќе цела година е ограничена на 50 km/h поради иструлени дрвени прагови кои може многу лесно да се заменат со овие бетонски што се на сликава ама...Ohno
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 24-Feb-2010 at 23:19
уф зар само просто заменување е, логиката е да има чистење, геодетски мерења, тампонирање, насипување, а сетне дури поставување, кое откако ќе се ретрасира правецот сетне оди како песна, гледав во хрватска обавезно го правеа ова напоредно пруга до пруга, никако врз постојната инфраструктура освен онаму каде и навистина за такво нешто нема место... не е толку просто колку што изгледа особено не доколку е потребно замена на главен и фреквентен правец!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 24-Feb-2010 at 23:20
Колку е скап/сложен зафатот на промена на прагови, дали е потребна да се направи и некаква нова подлога за бетонските прагови или....? 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 25-Feb-2010 at 00:06
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 25-Feb-2010 at 00:17
Има уште неколку вакви "сервисни возила". Јас барем така знам ... Ретко се извршуваат интервенции за толку многу вакви Возила. Ама ако, од повеќе нема зиан. Што повеќе тоа поарно.

Edited by Danielbtmk - 25-Feb-2010 at 00:54
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12178
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 25-Feb-2010 at 00:41


Јас ја имам „уловено“ оваа

1


2

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 25-Feb-2010 at 00:51
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 25-Feb-2010 at 14:33

Секоја чест за сликите. Браво Thumbs%20UpApplause

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12178
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 18-Mar-2010 at 19:26

ЕБРД ќе го кредитира Коридорот 10

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) размислува на Македонија да и' позајми 17,6 милиони евра за обновувањето на железничката пруга на Коридорот 10.

За парите, управата на кредиторите ќе одлучува кон крајот на јуни, а тие ќе бидат наменети за замена на дрвените прагови од пругите со бетонски, како и за нови шини во должина од 50 километри.

Корисник на кредитот ќе бидат „Македонски железници“, кои се задолжени за железничката инфраструктура во земјава. Вкупната вредност на проектот за обнова на пругата во Македонија, чини 19,7 милиони евра.
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=3FA273A7AF31844E9653DBFFEA085772
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 20-Mar-2010 at 18:56
Претоварната станица кај железничката пруга во Тетово е чиста


По дваипол месеци работа, претоварната станица кај железничката пруга во Тетово е чиста. Над 20 илјади тони смет целосно се префрлени во регионалната депонија во гостиварско Русино. Според градоначалникот на општина Тетово Сади Беџети грдата слика никогаш повеќе нема да се повтори.

Општина Тетово треба да инвестира околу 300 илјади евра во Русино. Парите се наменети за одржување и за изградба на инфраструктурата во депонијата. Гостиварскиот градоначалник не е задоволен од динамиката на реализирањето на преземените обврски, но вели дека има разбирање. Поради временските услови не било возможно да се работи на терен.

Согласно планот на Регионалниот совет за развој на полошкиот плански регион депонијата ќе се даде под концесија, а ќе се изгради и фабрика за рециклирање на отпадот. Проект кој треба трајно да го реши проблемот со сметот кој се собира во деветте полошки општини.

Илчо Цветаноски
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=58698
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 25-Mar-2010 at 18:44

Велес: Нефункционални рампи на железничките премини

25 март 2010, 13:32
Извор: Лисица

Поради кражба на бакарен кабел од рампите на  Македонски железници(МЖ) во Велешко вчера  не работеше системот за спуштање и кревање на железничките рампи.

Според Велешани ова е нов сериозен проблем за трите железнички премини кои во еден дел од денот не реагираа на потисната точка при поминување на железничката композиција.

“Во неколку наврати возот поминуваше, но рампите не се спуштија туку напротив, остануваа во претходната положба“-посведочија велешани.

Се претпоставува дека причина за неработењето е кражба на бакарен кабел од пругата, кој лесно се продава на откупните места во отпадите.

Од МЖ велат дека се немоќни да се справат со кражбите бидејќи теренот кој треба да го штитат е огромен, а крадците се добро организирани и работата ја завршуваат за само неколку минути.

Делот од пругата Скопје- Гевгелија која поминува низ Велес веќе во неколку наврати се покажа како опасна за граѓаните.

Надлежните апелираат за совесност бидејки можно е кражбите да бидат фатални за нечиј живот./крај/лисица/вм


Izvor: Makfaks, http://www.makfax.com.mk/#102816

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.