build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Театар Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
rainman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rainman Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-Apr-2009 at 14:04
@lslcrew
Во врска со фасадата, идеата беше како што кажа мојот колега Лазовски, да се претстават претставите што се одиграле тамо. Дојдовме до податок дека имало 300 ПРЕМИЕРИ на претстави во МНТ и затоа ние имаме и 300 отвори на фасада (најверојатно не се толку многу на фасада) но тоа беше идеата. А дека бојата е црна на поголемиот дел од фасадата тоа е во контраст со осветлениот дел од атриумот каде што преовладува дневната светлина Инаку и преку надворешната форма се познава до каде е театарот а каде почнуваат останатите содржини

@beTon
Идеата за фасадата беше да се затвори заради тоа што на театар како таков, реално многу малку прозори му требаат (освен во административниот дел и не му требаат)

+ тоа што го кажа Лазовски
Stupidity should hurt.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Apr-2009 at 14:55
@ rainman & Lazovski

Дечки може ли постирате уште по некоја перспектива од атриумот и објаснување како би бил изведен?

Изгледа интересно, но морам да признаам дека не го разбирам баш  Confused
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Apr-2009 at 18:54
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 20-Jun-2009 at 11:46
Театар "Центар" од 25 ката, симнат на 9 ката

Но­ва­та зграда за Македонскиот народен театар, кај скопјани познат како те­а­тар "Центар", која ќе ја гради Министерството за култура на местото на се­гаш­ни­те бараки, место 90 метри, ќе биде висока само 35 метри, односно мес­то 25 ката, како што беше предвидено со деталниот урбанистички план "Го­лем ринг - јужен дел - запад". Сега, со измени на планот, катноста е на­ма­ле­на на приземје и девет ката. Благоја Тагасовски, планер од про­ек­тант­ска­та куќа ИНПУМА, која го подготви планот, вели дека новиот ДУП се пра­ви по програма на Владата за да се приспособи маркичката за театарот со идеј­но­то решение за објектот. Министерството за култура театар "Центар" ќе го гради по идејното решение на архитектите Минас Бакалчев и Митко Ха­џи Пуља.
"Га­ба­ри­тот на театарот не е зголемен, но во основата е сменета само фор­ма­та, за да се усогласи со идејното решение.
Други измени нема, останува сe како и во неодамна донесениот план: фискултурна сала за ОУ 'Гоце Делчев', маркичка за Архиепископијата за изградба на крс­тил­ни­ца, гимназијата 'Јосип Броз Тито' има уште еден кат и се отвора ули­ца пред театарот која ќе излегува на булевар Климент Охридски. Значи, пла­нот е во целост ист со претходниот, освен ситните измени на мар­кич­ка­та за театарот", вели Тагасовски.
Во месната заедница Мирче Ацев Општина Центар вчера изврши јавна пре­зен­та­ци­ја на планот, а во следните десет дена тече и јавна анкета на ко­ја скопјани ќе можат да дадат мислења и забелешки за планот, кој по­тоа Советот на Општина Центар треба да го усвои.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=A07A72824B4BBA44BDE161E3ED3D237E
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 21-Jun-2009 at 16:06
па зарем на последниве рендери не е висинава од прилика 9-10 спрата?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 21-Jun-2009 at 16:15
Па да де, така си пишува и во текстот.

Мада ние приметивме уште одамна Big%20smile
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=603&PID=35233#35233
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Nov-2009 at 18:02

objektov ke bide super samo da bese uste povisok

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Nov-2009 at 18:27

toa super ke bese, istotaka nadgradba na zgradite sto se naokulu, ostaj subo ke bese ama ete .

Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 30-Jan-2010 at 21:53
каде се наоѓа објектов?
не сум од Скопје и не знам баш
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 30-Jan-2010 at 22:25


41°59'40.32"N  21°25'30.65"E
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Feb-2010 at 00:01
фала @Cloverstack Applause Thumbs%20Up
Thumbs%20Up
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 30-May-2010 at 10:43
До каде е стасана работата со објектов? Нема кажано кога ќе почне да се гради?
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 23-Aug-2010 at 00:56
Еве уште еден од конкурсните трудови:


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 23-Aug-2010 at 01:11
Овие четири страничи дупки треба да изиграваат ложи ???
Човек да се запраша дали некогаш овие проектанти биле во театар ???
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Sep-2010 at 09:41
Само BUMP да напраам на темава.
Филхармонијата деновиве застана, драмски театар и театаров нема ни бел ден да видат, очигледно. Се што не е „барок“ е очигледно осудено на пропаст однапред.
Има ли нешто ново околу проектов!?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 21-Nov-2010 at 04:43
Конкурсниот труд на Architectonica www.arh.com.mk

Edited by Cloverstack - 14-Dec-2012 at 07:44
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 14-Dec-2012 at 07:47
Планот за нова зграда на Театар Центар мрдна од мртва точка?

После неколкугодишен застој на плановите за изградба на нов објект на МНТ – Театар Центар [»мапа], Министерството за култура сега бара проектанти за изработка на Основен проект за сите фази, согласно Проектната програма која ја има подготвено оваа институција. Понудите можат да се достават најдоцна до 28.01.2013, кога ќе биде и нивното јавно отворање, а после изборот на најповолниот понудувач ќе следи рок од шест месеци за изработка на потребната проектна документација.

Иницијативата за рушење на стариот монтажен објект изграден во далечната 1965 година и негова замена со современо повеќенаменско здание на истата локација, на јавноста и беше претставена во 2008 година, заедно со иста таква иницијатива за Драмскиот театар во Карпош. Според тогашните најави, обата објекти воедно требаше да обезбедат и големи површини наменети за комерцијални и деловни содржини.

На конкурсот за идејно решение во 2009 година, првата награда ја добија архитектите Минас Бакалчев и Митко Хаџи – Пуља, со соработниците Никола Стрезовски, Саша Тасиќ, Бетим Зекири и Бесијан Мехмети. Според Комисијата која го спроведе изборот, победничкиот труд се издвојува со инвентивното решение, транспарентноста на обликување на просторот и пристапноста на објектот со атриумско решавање на влезната партија, умешно вклопена во целокупниот архитектонски израз, а посебен белег на трудот му дал и начинот на решавање на надворешното фасадно обликување. Предвидено е новото здание да има приземје и девет ката, односно вкупна висина од 35 метри.#
Објавено на 13.12.2012 во категорија Вести.

Тагови: Конкурси, Културни, Скопје, Театар Центар, Театри, Тендери и лицитации

http://www.build.mk/?p=21086
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.