build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електрични локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 28-Apr-2019 at 22:03
Originally posted by mon

Originally posted by mon

... човек добива впечаток дека се работи за некоја Siemens-ова BR152 (ES64) на DB во ново боење а не за лкомотива на МЖ.
Покрај превземениот дизајн (лиценца?)...

И да си одговорам сам на себе :
како што претпоставував, според пишувањето на германскиов форум
се работи за кинеска локомотива изработена според лиценца од Siemens.

https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?030,8902972
.


Да, локомотивава навистина има „профил„ од моделите од BR 185/189.

Колку ми е познато, кинеските локомотиви за Србија (за ТЕНТ) се градени во соработка со “Сименс„, веројатно до делот од електриката и моторите, оти шасијата е типичен кинески дизајн.

Изненадува тоа што Кинезите се‘ уште се повикуваат на лиценци, иако самите градат свои извозни модели од локомотиви.Edited by MIKI1 - 28-Apr-2019 at 22:03
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 321
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 10-May-2019 at 14:01
Новата локомотива е веќе во Скопје ја видов пред околу полувина час на главната пруга Скопје-Велес кај Кисела Вода.
Најверојатно ја тестираа Брзо пролета покрај мене не успеав да ја сликам целата само фатив еден дел на поминување.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 814
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 13-May-2019 at 00:57
Локомотива од заседа
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 28-Jun-2019 at 00:17
Дали некој налетал на информација за наводна некомпатибилност (што и да значи) на кинеските електрички?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12203
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 29-Jun-2019 at 15:56
Немам сретнато таква вест по медиумите.
За сè има вторпат
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 321
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 03-Jul-2019 at 20:46
Скоро 2 месеци поминаа откога ја видов како ја возеа оваа локомотива и од тогаш ја немам видено незнам што се случи Dunno.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12203
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 23-Aug-2019 at 14:21
Владата се подготвува да ја тужи кинеската компанија за неиспорачаните локомотиви

Кинеската „ЦРРЦ Џуџоу“ која годинава требаше да ги испорача локомотивите за македонската железница најверојатно ќе заврши на меѓународен арбитражен суд бидејќи не го исполнила договорот за испорака на уште три локомотиви од договорените четири. Владата планира да ги заштити павата на земјава во договорот со кинеската фирма.

Неодамна Владата ѝ даде рок од 15 дена на Железници транспорт да достави информација за тоа кој арбитражен суд е надлежен за овој договор и да достави информација за состојбата со локомотивите со правно и техничко образложение зошто е испорачана само една од договорените четири локомотиви, како и за моменталната состојба со патничките гарнитури, со причини зошто не е направен технички прием за истите.

Од ова информација ќе зависи дали кинеската компнија ќе биде тужена за непочитување на договореното.

Проектот за набавка на локомотиви како и Проектот за набавка на патнички гарнитури се финансирани од кредити од ЕБОР. Договорот за набавка на четири електрични ломотиви меѓу кинеската „ЦРРЦ Џуџоу“ (China National Railway Locomotive & Rolling Stock Industry Corporation) и МЖ „Транспорт“ беше потпишан во јануари 2017 година. Него од македонска страна го потпиша поранешниот директор на транспорт Никола Костов. Обврска на кинеската компанија беше да ги испорача локомотивите до април годинава, но пристигна само една од четирите планирани.

Инвестицијата вредна осум милиони евра беше обезбедена преку кредит од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), а се реализира во рамки на Проектот за обнова на возниот парк.

Од кинеската компанија претходно беа набавени и шест нови патнички гарнитури.

Од Железници-транпорт велат дека е формирана комисија кој работи на задачата, но до каде е постапката и дали има улови за тужба, иако ветија не одговорија на прашањата на Плусинфо.

https://plusinfo.mk/%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b3%d0%be%d1%82%d0%b2%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d1%98%d0%b0-%d1%82%d1%83%d0%b6%d0%b8-%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b5%d1%81/
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 661
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 01-Sep-2019 at 06:19
Originally posted by sase

Новата локомотива е веќе во Скопје ...не успеав да ја сликам целата само фатив еден дел на поминување.....

Sase (или некој од останатите членови на форумов) дали од некаде може да се направи фотографија од височина на која би се гледале пантографите и останатата кровна опрема на локомотивава?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 321
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 01-Sep-2019 at 16:18
Таква фотографија може да направи некој што работи во влеча зошто мислам дека локомотивата е паркирана внатре во некоја од гаражите.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 661
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 04-Sep-2019 at 11:46
Или доколку некој може да ја „начека„ локомотивата на поминување покрај некое повисоко место (мост, зграда)
па де направи фотографија од горе.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 500
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 04-Sep-2019 at 19:31
Siemens Smartron - на българската фирма за товарен превоз PIMK Rail. В идните две години фирмата ще закупи още 3 такива локомотива.PIMK Rail България притежава още 4 локомотива от серията Vectron
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.