build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вандализам и примитивизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 37383940>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2197
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 31-Jan-2018 at 17:26
Дали постои законска можност да се чистат вакви ѓубриња? Неприфатливо е вакви гомненици да се градат. Доколку сакаме да се развива градов, тогаш овие чудовишта треба да се отстранат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #762 Posted: 03-Feb-2018 at 16:23
Чистота на "ниво" околу аквадуктот во Скопје(превземено од фб)

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 494
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #763 Posted: 03-Feb-2018 at 22:11
Нели новава власт ќе се грижеше за аквадуктот или уште не е започната грижата?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #764 Posted: 02-Apr-2018 at 18:48
Комодитетот на градилиштата во Карпош-превземено од фејсбук

На ул.ЛондонскаОва е во Карпош 4

Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #765 Posted: 02-Apr-2018 at 19:36
За жал, штетата што ја направи претходниот градоначалник на Карпош во последните две години од неговото владеење нема да може се поправи ниту наредните сто. Квалитетот на живеење, особено во Тафталиџе е драстично паднат како последица на ова.

Edited by Мартин - 02-Apr-2018 at 19:36
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #766 Posted: 02-Apr-2018 at 20:42
Nitu vo Aerodrom situacijata ne e nesto porazlicna komu kade mu tekne kopa,gradat do samiot rab na trotoarot. Patem znae li nekoj sto e ona na prvata fotka sto se gradi na ul. Londonska(kaj sto e kranot).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #767 Posted: 02-Apr-2018 at 20:54
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #768 Posted: 08-Jun-2018 at 14:54
Уништување зеленило за потребите при проширување на ул.Коста Новаковиќ во Стар Аеродром каде треба да се изгради и кружен текBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #769 Posted: 30-Jan-2019 at 11:28
Од фејсбук...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #770 Posted: 15-Mar-2019 at 17:26
Секојдневна слика во центарот на градот. Буквално сите пешачки зони и улици се претворени во диви паркиралишта. Ај што граѓаните се дивјаци и примитивци, но полицијата што го толерира ваквото однесување - е тоа не можам да го сфатам. Т.е. го сфаќам, но не го прифаќам. Ги заболе таквото ако нема наредба „од горе“.https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/i-peshachkata-zona-na-ulitsa-makedonija-vo-skopje-stana-parking-politsija-ne-kaznuva-opshtina-tsentar-bara-komunalna-politsija/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #771 Posted: 28-Mar-2020 at 18:54
Срамота...џабе ги набавија кога секој месец губат по 6-7
Ова е денес во Буњаковец...https://www.facebook.com/groups/787942044967923/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1955
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #772 Posted: 29-Mar-2020 at 17:25
Има уште планински племиња...се плашат од возот низ државата па го гаѓаат со камења, се плашат од рачките на контејнерите...
Не е вандализам, страв од непознато е
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #773 Posted: 30-Mar-2020 at 11:06
Пред кафуле во „Мавровка“ исечено здраво дрво, инспетори ќе го казнат сечачотПред кафуле во трговскиот центар „Мавровска“, викендов било исечено здраво дрво без одобрение од градските власти, објавија од Град Скопје.

Изминатиот викенд пред деловниот објект ‘Мавровка’ од непознат сторител е исечено едно здраво дрво. Крстосницата кај Судска палата е една од најзагадените точки во градот, а дрвото е исечено без одобрение од надлежните градски служби. Градските инспектори за животна средина го истражуваат случајот и сторителот ќе биде казнет“

https://360stepeni.mk/foto-pred-kafule-vo-mavrovka-isecheno-zdravo-drvo-inspetori-ke-go-kaznat-sechachot/


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #774 Posted: 12-Apr-2020 at 07:33


Запалeн летниковец во парк-шумата Гази Баба за време на полицискиот часhttps://360stepeni.mk/foto-zapalen-letnikovets-vo-park-shumata-gazi-baba-za-vreme-na-politsiskiot-chas/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #775 Posted: 12-Apr-2020 at 09:48


https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #776 Posted: 24-Apr-2020 at 10:38
ФОТО-ВЕСТ/ Зошто, бе, луѓе? Зошто?


На Кејот покрај Вардар во близина на мостот „Гоце Делчев“ забележавме очигледно намерно искривена улична светилка.

Да, тешко време е, напнати сме, неизвесноста не убива повеќе од болеста, но зошто вака? Наше е ова, ние сме го купиле за нам, граѓаните да ни служи.

https://www.vecer.press/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #777 Posted: 06-May-2020 at 11:02
КОЛИТЕ ЈА УКРАДОА НОВАТА ПЕШАЧКА ПАТЕКА НА ЕЗЕРО МЛАДОСТ, ПОЛИЦИЈАТА НЕ КАЗНУВАНавиката која ја имаат дел од велешките возачи, да паркираат по тротоарите во градот, ја продолжија и на Езеро Младост. Деновиве, таму може да се види дека делови од новоизградената пешачка патека, која е во должина од над 700 метри, се користат како паркинг за автомобили.

За ова реагираше и градоначалникот на Велес Аце Коцевски, кој на неговиот фејсбук профил апелираше полицијата да казнува.

„Секој ден, неодговорни возачи своите автомобили и мотори ги паркираат на новоизградената асфалтна пешачка патека покрај Езеро Младост. Со тоа ја загрозуваат безбедноста на пешаците, кои за да поминат мора да одат по коловозот. А ја оштетуваат и патеката, затоа што таа не е проектирана и изведена за да го издржи тешкиот товар од возилата. Апелирам возачите да ги почитуваат прописите, а полицијата да презема соодветни мерки“, рече Коцевски.

Во тек е реализација на проектот „Паметно Езеро Младост“ со кој се предвидени повеќе содржини, по што посетителите ќе можат да ги користат туристичките можности на локалитетот. Со проектот предвиден е и паркинг простор на влезот од Езерото за 23 возила. Проектот „Паметно Езеро Младост“ се реализира со грант од Светска банка од еден милион евра.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/kolite-ja-ukradoa-novata-peshachka-pateka-na-ezero-mladost-peshatsite-shetaat-po-kolovozot/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2197
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #778 Posted: 21-May-2020 at 18:28
Над 700 садници не преноќија ни една вечер во БитолаБитолчани кои себеси се доживуваат како граѓани на конзулска Битола никако не се менуваат и што е најлошо, не ги менуваат ни своите навики.

Само што јавното комунално претпријатие, кое во изминатите неколку дена посади илјадници цвеќиња на бројни зелени површини во градот, некои несовесни битолчани откорнаа над 700 садници и истите си ги пресадија во своите домови и дворови.

(...)

novamakedonija.com.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #779 Posted: 21-May-2020 at 19:13

бреј генерализирање рулз, небаре битолчани се по дифолт цветни-арамбаши, каде со тој памет новинариве, ќе разберам да речат социјалците кои не се на список си нашле спунт за да си разубават конто фрижидер па и гелендер, ама да ги рецнеш сите битолци вака ова е од дрско подрско, ќе ги прашам скотјани дали ќе бидат поарни тро потока ако економија почнит да издишува, колку однив имаат волја за земјоделие ... едно време во транзиција и од ГТЦ пепељарите подома почнаа да ги носат, а посекако и стракои цвеќиња полнеа во вреќа, само кратка меморија, може убо ќе беше насловот да гласи Почна Народ Економска Самоодржливост на државен грб, мислам кога нема што да праи, поарно до државното да кради него некому подома разбојнички да му влетува , нешто што во Битола бар по Живите Села не било случај, но еве вчера чув и за такво нешто, бреј да ги дофатиле случајно селаните ќе им стаеле ангарија во огламник да им ораат нивите, ќе да доаѓа време за оштроумна самонародна пенолошко стандардизирање та ако немои полиција да си сторат свои селски милиции за да се справат со градските социјалци, иако тоа би било повеќе од дрско бидејќи така утре би дотерале до анархија, заради што паметно е државата да впрегне во догоботр со месните заедници сензорско камерни вечери дури и по селата токму за да оние што се задолжени полесно да можат да впрегнат редот и мирот како за оние во градот така и оние насело, НО попаметно е уште одма да се дума како се впрегне масовна социјална рурална реемиграција со општонародни (општински машински кругои) та да им се овозможи дури и на оние кои живеат во Град бар нешто од нешто да си засадат насело, колку само Луѓе би куртулиле немаштија кога секоја година бар по еден декар компир би засадиле, камо истиот да е и оној синиот кој е и' нутритивно [1][1][1] освен скробно настеган, а редно е да разберат удбалитичари дека и сега за мнозина е неопходно да се Здружуваат во Комуни а не пак натака, дотолку ли неможат да стандардизираат балираната слама како градежен материјал и колку ќе им треба на Македонски Шуми да обезбедат небичена граѓа бидејќи ко таква е поеластична за дигање поголеми објекти подобни за во Рурални Комуни, бреј крале цвеќиња по жардињери да не почнат виа Миленици рекет да стегаат!?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #780 Posted: 10-Jun-2020 at 09:56
Сливничка плажа во Преспа гори
Запалена е трска за да се зголеми плажата.
Полицијата не реагира, а пожарникарите гасат со возило од минатиот век

Fridays For Future Skopje

https://www.facebook.com/fridaysforfuturesk/videos/558413641512385/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 37383940>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.