build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 13-Aug-2009 at 20:32
izlezen e google earth 5
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4014
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 29-Sep-2009 at 19:45
Originally posted by blejdsk

ZNAM I KAJ NEKOJ DRUGARI NE GI OTVARA ,,,AMA KAJ MENE E SE OK ,,,DALI DEKA JA IMAM PRO VERZIJATA NEZNAM,,,,POVELTE,,,,

SEA VIDOV I MILENIUMSKIOT KRST I GTC (GTC NECINI) E NAPRAVEN. OCIGLEDNO NEKOJ SE ZAFATIL ZA SERIOZNA RABOTA  REDOVNO IMA NOVI OBJEKTI I TOA DOBRO RENDERIRANI. SE NADEVAM KE GO NAPRAVIME CELO SKOPJE- BRAVO


 
 
ZOSTO GI NEMA POVEKE ZGRADIVE VO GOOGLE EARTH??
NAVISTINA SUPER KE BESE AKO JA KONSTRUIRAME CELIOT MAL+GOLEM RING
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4014
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 07-Oct-2009 at 14:47

ne se raboti za google earth tuku za google maps

luge vo molam pomognete vo google maps za vo skopje posto mnogu iminja po ulicite falat
 i mislam deka bulevarot ohridski (kako i da se vika ) go nema, namesto ohridski tuka ima nesto drugo
fala
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 07-Oct-2009 at 19:35
Вероватно мислиш на Св. Климент Охридски?!

Тоа што на таа мапа е бележано како Воднањска е погрешно. Водњанска е од Водно со раскрницата со Гологанов. После тоа од Гологанов до влада се вика Св. Климент Охридски.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 13-Oct-2009 at 01:18

дали е можно да се соберат од некаде податоци за поголемите проекти во скопје со гуповите и дуповите и да се склепа нешто како Architectural Map of Skopje во два три слоја, пред земјотресот, по земјотресот и по осамостојувањето. ова најдобро е да го почнат професионално студенти од архитектонски, но може да се подразглоби темава и тука...

пример една таква мапа треба да опфаќа повеќе области од општи податоци како тоа дека скопје има 920 километри водоводна мрежа или конкретни податоци налик кој архитект кое здание го проектирал, во кој стил, на колку години, во која година, по чија иницијатива...

не е лошо ваквата интерактивна мапа, да има отворена платформа која постојано би се надополнувала, а доколку има волја може да се изработат и прецизни 3д модели кои за разлика од постојниве макети на ртот би биле сработени според оригиналните проекти! како што реков ова доволно е да им го натоварат како семинарски проект на студентите и да излезе нешто од нешто. кај нас има потребата и од далеку поголем и попрофесионален проект како овој на Владимир http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=44&PID=30346#30346


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 14-Oct-2009 at 02:30
Основната улична мрежа во Скопје сега ја има и во google earth. Исто така почнале да ја корегираат и железничката мрежа низ Македонија. Веројатно ова е само дел од некој поголем пакет  Cheers


Edited by Cloverstack - 14-Oct-2009 at 02:32
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 14-Oct-2009 at 03:29
Originally posted by Cloverstack

Основната улична мрежа во Скопје сега ја има и во google earth. Исто така почнале да ја корегираат и железничката мрежа низ Македонија. Веројатно ова е само дел од некој поголем пакет  Cheers


Јас се извинувам што немав време да ги пролистам претходните страни, а истотака се извинувам и ако кажувам нешто што можеби веќе ви е познато, меѓутоа:

Google скоро го отвори просторот за кориснички внесувања и интервенции на мапи во Мексико, Брунеи и Источна Европа (вклучувајќи ја и Македонија). Тоа значи дека секој што има gmail може комотно да си црта улици и установи на Map Maker (mapmaker.google.com). Потоа други поискусни корисници ги прифаќаат или отфрлаат новините или промените, за на крај луѓе од Google да ги одобрат внесувањата, со што тие ќе станат видливи и во Google Maps.

Јас веќе почнав да мапирам, вклучете се ако сакате побрзо да се направи ова.

ЕДЕН СОВЕТ: УСТАНОВИТЕ МАПИРАЈТЕ ГИ СО ЦЕЛИОТ ИМОТ, НЕ САМО НИВНИТЕ ЗГРАДИ.


Edited by alexgizh - 14-Oct-2009 at 03:30
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 14-Oct-2009 at 04:05

http://www.google.com/mapmaker?gw=30&q=macedonia&ll=16.707293,8.862795&spn=80.59243,66.972656&qmo=&start=0

интересно за ова немав чуено! изгледа и јас сум пропуштил инфо во нишкава или?

како и да е, ова е прилично позитивен исчекор, ова би било идеален момент за Arch. Map of Skopje, сега уште некој да ги анимира студентите и професорите од архитектонски и градежен да се подраскопаат по архиви и библиотеки за инфо за сите позначајни објекти, инфраструктура, идејни решенија итн., и да отпочнат со еден ваков едукативно-научен но и историско-туристички проект кој немора во еден здив да се сработи, но мора да се направи некој шаблон кој ќе се следи во ажурирањето на една ваква архитектонска мапа на скопје...

не е лошо и просторниот план на Македонија да се реализира во еден ваков проект, се надевам надлежните ќе ја искористат оваа можност и ќе се нафатат и визуелно да го спакуваат просторниот план, кој ќе им биде од полза и на институциите и на граѓаните но пред се на инвеститорите, кои заради евентуална визуелна проекција од овој тип можат дополнително да бидат навлечени за своите бизнис планови да ги распостелат на ова тло... http://build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=193&PID=12003&SID=8zze6b39zae161d842d7987bfe3f21eb#12003

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 14-Oct-2009 at 15:52
@ alexgizh
Одлична вест!   Cheers


@ Маx
Да не ги мешаме работите. Ова што го кажа alexgizh е можност за внесување на стандардни содржини кои потоа преку процес на контрола и филтрирање можат да доспеат до она што е „официјална“ рамка на google maps / google earth
А за слободни кориснички креации кои можат дополнително да се вметнат како содржина за факултативна „конзумација“ и до сега имало многу простор и флексибилност. За просторниот план на пример веројатно треба само точно да се залепи неговата мапа врз google earth и после секој што сака ќе може да пристапи до нејзе. Исто така од Google Sketchup многу лесно се вметнуваат било какви тродимензионални креации. Сигурно има цел куп можности за вметнување на вакви нестандардни дополнителни содржини кои се опциони.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 18-Dec-2009 at 02:55
Поставена е свежа снимка од 2009 за пределот источно од Скопје (малку го опфаќа и градот). Главни новости се завршената обиколница и напредокот на инфраструктурата во Бунарџик.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 12-Jan-2010 at 14:32
Ајде честито нови слики од денеска од Скопје! Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 12-Jan-2010 at 14:54
Cheers

редно беше, изгледа се од пролет 2009 сликиве, изгледа Скопје доста зелено, а и гледано според стадиумот во кој се објективе кои ги следиме.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 12-Jan-2010 at 14:58
Пишува на сликите во долен лев агол. Се работи за 6-ти Јуни 2009-та!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 12-Jan-2010 at 15:00
Cheers
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 12-Jan-2010 at 15:08

Исто така и голем дел од сите села и населени места исто така ги прикажува, во северозападна и централна Македонија )) добар дел од патната мрежа.Јас одамна мапирам. Охрид и Струга се мое дело - правено према карти. Сите села исто така освен оние во општина Куманово (освен Липково) и се на исток. Посебно внимавав на популацијатана 99% од сите села/населени места, како и на нивните поштенски кодови - верувајте се си има на гоогле свое зашто.Само не ми се допаѓа, оние што мапираат улици, а не им ги знаат улиците, како што е направено во Кавадарци и Гевгелија.Има многу работа на мапава сигурно уште 1 година ќе може да се работи на неа.исто така веќе кога ги има градовите и останатите места - лесно е за google map directions да се користат и кај нас . Еве веќе ги интегрирам на ( http://travel2macedonia.com.mk/destinations/berovo/transport-how-to-get-in ) - ама само пробно , се надевам кога ќе се направи се комплет ќе е многу подобро.Се надевам дека ќе имам и време да довршам комплет се. Ако некој му се наоѓа, популација според пописот 2002 на население према населени места  и опшитини ако може , нека ми прати.Поздрав


Edited by gorco - 31-Jan-2013 at 21:48
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 12-Jan-2010 at 15:13
А и добро ни дојде апдејтов за све што се гради низ Скопје. Културниот кварт, стадион, резидор, патна мрежа, скоро сите објекти......
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 12-Jan-2010 at 17:32
Прво, бев зачуден што Гугл 'Рт не ги користи истите мапи со Гугл Мапс, па морав да го инсталирам 'Рт на работа. Бев изненаден што има 5-6 добро изработени 3д модели (пред се Камен Мост, Ристиќева Палата, Феудалната Кула, Кјуби, Т-Мобајл и Т-Хоум).

Ах, да имав повеќе време, ќе ги напраев и останатите, барем Мал Ринг да го биде како што треба...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 12-Jan-2010 at 20:03
Дечки, дојдов дома од работа. Како што знаете, се фасцинирав од тоа колку добро се направени Камен Мост и Ристиќева Палата.

Решив да пробам да организирам барем една мала група од нас кои имаат/имале искуство со 3Д (макс, маја или само гугл скечап). Да ги пополниме колку што можеме празнините кои моментално ги има во „3Д Скопје“ во `Рт.

Што мислите? Би се нафатил ли некој од вас? Јас веќе почнувам
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 12-Jan-2010 at 20:19
Веројатно знаеш дека сето тоа се прави од слики? Сликај ги објектите од интерес од сите агли и потоа користи ја опцијата match photo. Така не мора ни фасадата да ја исцрташ. Инаку направив модел на автобус од ЛАЗ во скечап, ќе ви го покажам во најскоро време.

Еве скриншат, иако не е уште готов (не е за темава но ете):


Малку произволно некои делови, но тоа е.


Edited by гитардемон - 12-Jan-2010 at 20:30
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 12-Jan-2010 at 20:32
Гитар... ако објасниш или бар посочиш некој сајт како туториал, би се нафатил и јас да го работам СКЕЧАПОТ - и онака ми е симнат во СЕПТ 2009, само што стварно не сум имал и јас време
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.