build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Билборди
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Билборди

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 03-Apr-2012 at 01:51
НЕМА ПРОПИСИ, НЕМА БЕЗБЕДНОСТ

Ветер урна билборд врз пешачка патекаЛимената конструкција на еден мегабилборд во центарот на градот не го издржа силниот ветер кој дуваше во Скопје изминативе неколку дена при што попушти и се урна врз пешачка патека на улица 11 Октомври во близина на зградата „Даре Џамбаз“. Во тој момент немаше пешаци во непосредната околина, но оние што наидоа неколку минути подоцна изразија задоволство што задоцниле и што имале среќа да не се повредени.

- Цел град е со вакви лимени конструкции, кои не се знае кога ќе се урнат врз нечија глава. Чудо е како с` уште сме живи ако се земе предвид дека огромни табли висат скоро од секоја висока зграда - коментира граѓанин, кој се враќаше од Зелено пазарче.

Од одделението за односи со јавност изјавија дека се запознаени со случката, но се оградија од одговорност. Објаснија дека за статиката, безбедноста и за одржувањето на билбордите одговараат концесионерите кои имаат добиено одобрение за поставување на билбордите. Во моментов и години наназад, како што информираа надлежните, нема прописи за унификација на изгледот и за големината на рекламните паноа, како и за материјалот од кој е изработена конструкцијата.

- Доколку се случи нешто, одговорноста во целост е на сопственикот на билбордот - тврдат градските власти. На прашањето дали ваквите инциденти ги алармираат нешто да преземат, од Градот одговорија потврдно. Истовремено признаа дека во моментов владее хаос во метрополата со овој тип рекламирање, но тврдат дека сликата набргу ќе се измени со студијата за поставување рекламни паноа.

- Таа веќе е влезена во втората фаза на изработка на тендерска документација за концесионирање, по што ќе се отвори третата фаза. Студијата ги затвора сите правни и финансиски аспекти за поставување рекламни паноа, во согласност со урбанистичките, сообраќајните и со естетските параметри -објаснија надлежните.

Воведувањето ред сметаат дека ќе го постигнат со поделба на рекламирањето во четири зони, како и со воведување конкуренција меѓу операторите. Но исто така и со пропишување стандарди кои треба да овозможат поголема безбедност.

- Материјалите за изработка, како и стандардите за поставување ќе бидат внесени во студијата и новите концесионери ќе мора да се придржуваат кон нив - изјавија од Градот.

Вака се работи во Атина

Наспроти башибозукот со билбордите кој 15 години владее во Скопје, градските власти од Атина во изминативе години во неколку наврати му објавија војна на уличното рекламирање. Со неколку одлуки и акции ги отстрануваа билбордите од главните булевари, а и од други улици доколку ја загрозуваат безбедноста во сообраќајот, ги блокираат тротоарите, знаците, семафорите или, пак, со нивната содржина го одвлекуваат вниманието на возачите. И не само во Атина, туку и во други градови во земјата.

Kазните за сопствениците на згради и на плацови, кои одбија да ја почитуваат одлуката, се движеше од 1.500 до 30.000 евра по пано во зависност од неговата големина. Kако што известуваа медиумите, друга придобивка од ваквата акција и војна против рекламните агенции беше и отскривањето на голем број стари фасади, кои претходно биле покриени, а со тоа невидливи.

Јорданка Ивановска

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=F1C166C076264846ACAD6CF55B2FB844
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 23-Apr-2012 at 20:02
Во трка по ќеш за куќните совети, кои кубурат со пари од станари, ќе никне уште еден билборд на зграда во Скопје

23ka.wordpress.com
Back to Top
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 24-Apr-2012 at 00:17
Овој билборд е стар неколку години веќе, само што сеа нема реклама...
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12761
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 13-May-2013 at 17:09
Скопје со нови рекламни паноаГрадоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска ги промовираше новите унифицирани рекламни паноа кои ќе бидат поставени на 1.100 локации низ градот, од кој 800 ќе бидат билборди, 252 сити лајт и 48 ЛЦД панели.

На двата јавни тендери што ги распиша градот, избрани се четири концесионери, „Акцент медиа“, „Скрин-медиа“, Кала плакат“ и „Медиа -С“, со кои се финализира постапката пред потпишување. Договорите со компаниите се склучуваат на 15 години.

Концесионерите, на претходно прецизираните локации, имаат обврска да ги постават рекламните паноа според добиениот пакет, 200 локации за билборди по 63 за сити лајт и 12 локации за ЛЦД панели.

- За поефикасно менаџирање со билбордите низ градот, одбравме повеќе компании со цел да се овозможи конкуренција во цените на рекламирање, поточно да нема монопол при изнајмувањето рекламен простор, изјави градоначалникот Трајановски.

Обликот и материјалот, рече тој, од кој што се изработени новите рекламни паноа се одредени во Студијата за рекламните паноа што за Градот Скопје ја изработи надворешен консултант избран на јавен повик.

Концесионерите се должни да плаќаат годишен надоместок од 302.000 евра во кои е вклучена и цената за струја што градот треба да ја надомести кон ЕВН. На годишно ниво по овој основ во касата на Градот Скопје ќе се слеат 1.208.000 евра.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=E117B66B358CE749A6C1CF5BF171FB5C
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7150
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 14-May-2013 at 00:42
место да ги расчистат и да се воведе контрола над поставувањето билборди, тие ги поставуваат и промовираат како нешто нормално и прифатливо... only in Skopje...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1840
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 18-Jul-2015 at 10:05

ЗАБРАНЕТО: Нема да има рекламни билборди на плоштадите „Македонија“, „Филип Втори“ и „ВМРО“!

На дел од скопските плоштади ќе биде забрането да се поставуваат билборди, осветлени рекламни витрини и ЛЦД панели. Според Предлог одлуката на Градот Скопје, забраната ќе важи за плоштадите „Македонија“, „Филип Втори“ и „ВМРО“. Во образложението на Градот се посочува дека одлуката се носи за да не се оштетат површните на кои се лоцирани овие три плоштади.
-Со цел да се зачувуваат амбиенталните вредности на овие простори, да се спречат евентуалните непредвидени дополнителни оштетувања на новоизградените партерни површини и да се избегнат прекопи кои можат да доведат до оштетување на веќе поставените и вградени материјали, а поаѓајќи од фактот што во проектите за изградба и реконструкција на овие три плоштади не се предвидува поставување на билборди (мегалајти), осветлени рекламни витрини (сити лајти) и ЛЦД панели потребно е да се донесе Одлука со која ќе се забрани поставување на рекламни објекти, се наведува во образложението на Градот.
Градските власти информираат дека овие три плоштади се сеуште во фаза на реконструкција и уредување на јавните површини.Лани Градот донесе одлука за изградба на фонтана на Плоштадот Македонија.Во март годинава беше донесено одобрување за партерно уредување на Плоштадот „Филип Втори“. Минатото лето беше донесено одобрувањето за изградба на Плоштадот „ВМРО“, со кое се одобри изградбата на зградата на владејачката партија “ВМРО ДПМНЕ”
Според образложението од Градот, досегашните билборди, осветлени рекламни витрини и ЛЦД панели на овие плоштади ќе бидат дислоцирани на други локации во истата зона.
-Доделените локации за поставување на билборди (мегалајти), осветлени рекламни витрини (сити лајти) и ЛЦД панели што се утврдени со Програмата за поставување урбана опрема – рекламни паноа на подрачјето на Град Скопје за периодот 2012 – 2027 година, а кои се наоѓаат на подрачјето на Плоштад „Македонија“, Плоштад „Филип Втори“ и Плоштад „ВМРО“ ќе бидат заменети со други локации надвор од ова подрачје, а во рамките на иста зона.
Во 2012-та година Градот донесе Програмата за поставување урбана опрема-рекламни паноа на подрачјето на Град Скопје за периодот 2012-2027 година. Во таа програма на одреден број локации кои веќе се наоѓаат на овие плоштади беше предвидено поставување на рекламни паноа. Од Градот посочуваат дека програмата е донесена пред изградбата и реконструкцијата на трите плошатди и дека затоа се наметнува потребата од дислокација на билбордите со цел површината на трите новоизградени плоштади да се заштити од оштетување, евентуални прекопи и слично. Поради забраната за поставцување и дслоцирање на веќе постоечките билбори, Програмата за поставување урбана опрема-рекламни паноа на подрачјето на Град Скопје за периодот 2012-2027 годинаќе претрпи измени, а новите локации за преместување на билбордите допрва ќе се прецизираат.

Нови цени за поставување на натписи и рекламни табли

За поставување на натписи и рекламни табли во заштитниот појас на јавните патишта во Скопје, инсталации во трупот на патот и во патниот појас, за прекумерно користење на пат, за вонреден превоз и за штета сторена на патот и објектите на патот, Градот предлага нов ценовник. Еве колку ќе изнесува надоместокот четриите зони, утврдени по границите на градските четврти согласно Генералниот урбанистички план на Скопје 2012-2022:Од Градот образложуваат дека поради промената на надоместоците дел од членовите во Законите за локална самоуправа и за јавни патишта ќе претрпат измени со цел да се направи усогласување со “Програмата за поставување урбана опрема – рекламни паноа на подрачјето на Град Скопје за периодот 2012 – 2027 година“.Така доколку натписите или рекламните табли се протегаат низ две зони истовремено, висината на надоместокот ќе се утврди согласно повисоката цена утврдена за една од зоните на која рекламните табли се протегаат.Доколку за натписот или рекламната табла е потребно напојување со електрична енергија, барателот е должен приклучокот за електрична енергија да го обезбеди самостојно од овластен економски оператор за снабдување со електрична енергија. За предлогот за измена на надоместоците градските советници ќе расправата следната недела на седница на Совет.
Ј.С.

faktor.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 18-Jul-2015 at 14:32
BRAVO uste na nekoj da mu tekne istoto da go napravi i vo OHRID na plostadot. Da se trgne onoj golemiot i GRD Monitor koj go unistuva celiot ambient.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 605
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 08-Oct-2016 at 22:22
http://www.build.mk/?p=52715

Конечно на некој да му текне! Сега дека ќе се спроведи - не вервам, ама барем се тргна. Тешки да се случи истото и во други градови. И најискрено му пожелувам вратоломен пад на бројот на билборди.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 21-May-2020 at 12:34
Шилегов ќе дислоцира 240 рекламни објекти

Град Скопје ќе дислоцира 240 рекламни објекти што се поставени на јавни површини и го ограничуваат движењето на пешаците и велосипедистите. Станува збор за 120 билборди и исто толку ситилајти, кои се легално поставени во најголем дел на тротоари, пешачки површини, велосипедски патеки.

Градоначалникот Петре Шилегов информира дека отстранувањето ќе се направи откако Градот Скопје постигна договор со компаниите кои се занимаваат со закуп на рекламен простор во делот на билборди и ситилајти и покрај тоа што во минатото имаат склучено договор со градот за што платиле извесен надомест.

– Со тоа, првата зона од централното градско подрачје целосно ја ослободуваме од поставените рекламни објекти, а го намалуваме нивниот број и во останатите зони – изјави Шилегов и нагласи дека ова се прави со цел да се обезбеди повеќе простор за пешаците и велосипедистите во време на светската пандемија на ковид-19.

Тој најави дека за таа цел на првата наредна седница на Советот на Град Скопје ќе се донесе одлука за ослободување на компаниите за закуп на рекламен простор од надоместокот кој му го плаќаат на Град Скопје за период од три месеци, но и намалување на 20 проценти месечната закупнина во понатамошниот период.

– Ова ќе биде уште една нова мерка со која ја помагаме домашната економија, покрај намалувањето на фирмарината, месечниот надоместок за терасите на угостителите и олеснувањата во наплатата на комуналиите за градежништвото. Дополнително, ова беше едно од повеќегодишните барања на повеќе иницијативи и здруженија кои се занимаваат со унапредување на условите за велосипедски сообраќај, за кое претходната градска управа очигледно немала слух – вели Шилегов, додавајќи дека густо поставените рекламни објекти на јавни површини од претходната градска власт, од кои добар дел се на локации каде што не е нормално да бидат (на велопатека или тротоар) веќе нема да бидат дел од имиџот на градот.

(А.П.)

https://www.vecer.press/шилегов-ќе-дислоцира-240-рекламни-објект/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 21-May-2020 at 12:51
https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 21-May-2020 at 13:42
Морам да кажам, мене ми изгледа ова како (што вика СтароСкопје) "Плукни-залепи квази корупција". Ќе тргнат едни билборди на едни фирми, ќе стават други 240 на други фирми. Барем така до сега функционира ова со билбордите у градот. Изговорот е простор за велосипеди, да може и ќе има колатерална корсит нешто, и "застанат саат е точен два пати у ден", и "слепа кокошка зрно убоде".
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 853
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 21-May-2020 at 16:13
Простор-корона не е ова. Простор-корона е тоа што го бараат од здружението „НаТочак“, каде цели коловозни ленти ќе се претворат во велосипедски патеки (т.е. ленти). Имено, на втората фотографија може да се види како 10 точаци се стискаат помеѓу столпчиња за да поредат еден по друг на патека на која пред само неколку месеци се испоредија неплански контејнери (т.н. привремено).

Јасно е како е подреден градот и сообраќајот, така да ќе ги молам без паѓање во несвест дека направиле нешто што не е.

Потегот сам по себе е добар, ама не во насоката на која го промовираат.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12761
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 21-May-2020 at 16:15
Originally posted by stef4o

Шилегов ќе дислоцира 240 рекламни објекти


Алелуја!
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.