build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Делфина (во нас. Влае 2)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плоштад Делфина (во нас. Влае 2)
    Posted: 20-Dec-2009 at 06:49

Република Македонија
Општина Карпош
www.karpos.gov.mk
Скопје, 16.12.2009

КОНКУРС
За изработка на идејно архитектонско решение за партерно уредување на Локален Плоштад во населбата Влае 2, Општина Карпош, Скопје


Награди и обештетувања во нето износ се доделени на следните трудови:

- Втора награда 90.000,00 денари
  Се доделува на конкурсниот труд под работна шифра ЛПВ 06;
  Автори на трудот се: Ана Митрушевска, Бојан Петровски, Владимир Деловски и Дамјан Христов, авторска шифра "АБВиД".

- Втора награда 90.000,00 денари
  Се доделува на конкурсниот труд под работна шифра ЛПВ 03;
  Автор на трудот е: Љупчо Џурoвски, авторска шифра "wave 8".

Фонд за обештетување од 150.000,00 денари еднакво се распределува по 30.000,00 денари на следните трудови:

-Конкурсен труд под под работна шифра ЛПВ 18;
 Автор на трудот е Петровски Александар, авторска шифра "тФОРМИ".

-Конкурсен труд под под работна шифра ЛПВ 17;
 Автори на трудот се: Марковска Невена, Чавдаровска Славица и соработник Милошевски Сашо, авторска шифра "5ам".

-Конкурсен труд под под работна шифра ЛПВ 01;
 Автори на трудот се: Матова Драгана, Кузмановска Билјана, авторска шифра "зосимус".

-Конкурсен труд под под работна шифра ЛПВ 15;
 Автори на трудот се: Сашо Блажевски, Мери Батакоја и соработници, авторска шифра "СКВММ".

-Конкурсен труд под под работна шифра ЛПВ 08;
 Автори на трудот се: Анастасија Олумчевска, Никола Николовски и Валентино Константиновски, авторска шифра "00000".

Оценувачка Комисија:

-Стевчо Јакимовски, претседател
-Влатко Коробар, член
-Благоја Тагасовски, член
-Златко Тодоров, член
-Ранко Петровиќ, член
-Маја Лазаревска, член
-Петар Ивановски, член
-Елеонора Стојановска, член
-Маја Ралевска, секретар

извор: http://www.karpos.gov.mk/images/stories/konkurs-nagradi.pdf


Edited by pbanks - 29-Dec-2009 at 12:57
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Dec-2009 at 07:46
Еве слики од едно од двете второнаградени решенија за плоштадот, проектот е изработен од: Ана Митрушевска, Бојан Петровски, Владимир Деловски и Дамјан Христов.Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Dec-2009 at 11:47
Изгледа супер! А нема  ли првонаградено решение?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Dec-2009 at 14:25
Ова е непосредно источно од комплексот Порта Влае нели?
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Dec-2009 at 16:02
Нема. Доделени се само две втори награди и 5 обештетувања, нема ни прва ни трета награда.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Dec-2009 at 22:37
- Втора награда 90.000,00 денари  Се доделува на конкурсниот труд под работна шифра ЛПВ 03;

  Автор на трудот е: Љупчо pbanksвски, авторска шифра "wave 8".


                               pbanks е ова                              ?


Edited by FoSsiL - 21-Dec-2009 at 22:39
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Dec-2009 at 22:41
Мене не ми се допаѓа, плоштадите ги доживувам како рамна површина (бришан простор) на која ќе има простор за големи собири. Плус тоа споменикот премногу наликува на социјалистички реализам, фалат уште срп и чекан во рацете на момчето и девојката...
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Dec-2009 at 23:04
Интересно,ми се бендисува како е решено осветлувањето,клупите се вклопени во целиот амбиент,мал амфитеатар кој не боде очи а би бил од полза.

Се на се добро сработено
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Dec-2009 at 23:39
УБаво изгледа.

Не е нападно, ниту пренатрупано воошто - ова што го глеам погоре на сликите (без разлика чие и да е - АЈ ЛАЈК ИТ).
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Dec-2009 at 23:44
Originally posted by Шпер

Мене не ми се допаѓа, плоштадите ги доживувам како рамна површина (бришан простор) на која ќе има простор за големи собири.
Колкави собири би правел ти во Влае?


Edited by Cloverstack - 21-Dec-2009 at 23:44
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Dec-2009 at 13:14
Originally posted by CloverstackOriginally posted by Шпер

Мене не ми се допаѓа, плоштадите ги доживувам како рамна површина (бришан простор) на која ќе има простор за големи собири.
Колкави собири би правел ти во Влае?

Секако дека не мислам на нацистичките собири на Цепелинфилд во Нирнберг...
Собири во смисла на поголеми групи луѓе, за Нова година, за политички митинзи (за локални избори), протести и сл.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Dec-2009 at 19:27
Originally posted by Шпер

Originally posted by CloverstackOriginally posted by Шпер

Мене не ми се допаѓа, плоштадите ги доживувам како рамна површина (бришан простор) на која ќе има простор за големи собири.
Колкави собири би правел ти во Влае?

Секако дека не мислам на нацистичките собири на Цепелинфилд во Нирнберг...
Собири во смисла на поголеми групи луѓе, за Нова година, за политички митинзи (за локални избори), протести и сл.
па пре би рекол дека ова е парк со плато за собири, одколку плоштад
во секој случај изгледа убаво
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Dec-2009 at 12:52

Општина Карпош не избра терк по кој ќе се гради плоштад во Влае

Од пристигнатите 20 труда, комисијата додели само две
втори награди

Неизвесно е како ќе изгледа планираниот нов плоштад кај Порта Влае, иако на јавниот конкурс за изработка на идејното архитектонско решение што го распиша Општина Карпош пристигнале 20 трудови. Комисијата не додели прва награда, туку само две втори, и тоа за решението на авторот Љупчо Џурoвски и за заедничкиот труд на Ана Митрушевска, Бојан Петровски, Владимир Деловски и на Дамјан Христовски. Од пристигнатите трудови Општината одлучи да откупи пет.

Градоначалникот Стевчо Јакимовски вчера рече дека допрва со стручната комисија треба да донесе одлука дали можеби плоштадот ќе се гради како комбинација од наградените два труда или, пак, конечниот изглед ќе биде компилација од сите трудови. Во секој случај, повторен конкурс нема да се распишува.

„Одлуката ќе ја донесеме наскоро, а дефинитивно изградбата ќе стартува кон крајот на идната година, со рок за реализација до крајот на 2011 година. Приоритет за наредната година, сепак, ќе ни бидат крупни инфраструктурни зафати. Иако немаме избран труд што ќе биде терк за изградба, сигурно е дека на плоштадот ќе има многу зеленило, фонтана ама без споменици, потоа платоа, клупи за седење, мини амфитеатар и катче за деца“, рече Јакимовски.

Градоначалникот најави дека наредната година Општината ќе распише конкурси и за уредување на просторите со мини плоштади на Кејот, во близина на ТЦ „Лептокарија“, потоа на просторот кај Млечен ресторан како и кај Педагошки факултет.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=1E5F08B67CA74649B6CCC82394AEF817


Edited by pbanks - 29-Dec-2009 at 12:56
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Dec-2009 at 12:58
Originally posted by FoSsiL

- Втора награда 90.000,00 денари  Се доделува на конкурсниот труд под работна шифра ЛПВ 03;

  Автор на трудот е: Љупчо pbanksвски, авторска шифра "wave 8".


                               pbanks е ова                              ?


не се викам Љупчо а сигурно не се презивам pbanksвски LOL Форумска заврзлама е ова, го средив текстот...
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jul-2010 at 14:31
НЕДОСТИГОТ ОД ПАРИ ЈА ОДЛОЖИ НАЈАВЕНАТА ИЗГРАДБА
Влае ќе причека за ветениот плоштад

Роза Петкова

Наместо годинава, како што беше првично најавено, плоштадот во населбата Влае 2 ќе се гради дури во 2012 година. Тој требаше да се направи во зелениот простор на почетокот од комплексот „Порта Влае“, а Општина Карпош лани избираше и идејно решение за неговиот изглед. Тогаш општинарите најавија дека плоштадот е влезен во програмата за работа за оваа година, но сега велат дека немаат предвидено пари за негова изградба. - Плоштадот во населбата Влае 2 ќе се прави, но во 2012 година. Се уште немаме конечен изглед за него бидејќи на конкурсот не се додели првата награда, туку две втори, што значи дека ќе се прави компилација од двете. Со оглед на тоа што годинава проектот нема да се реализира, пари за таа намена во годинешниот буџет не се предвидени - велат одговорните од Општината. Во Карпош се категорични дека на новиот плоштад нема да има споменици иако самите лани најавија дека ќе се определи место и за такво обележје. Што ги премислило, општинарите не кажаа. - На плоштадот во Влае нема да има ниту скулптури ниту споменици - велат од Одделението за односи со јавност на Карпош. За новата содржина во оваа населба голем интерес покажаа и архитектите, кои се пријавија со 20 труда. На двете избрани втори награди, едната на авторот Љупчо pbanksвски, а другата на Ана Митрушевска, Бојан Петровски, Владимир Деловски и на Дамјан Христовски, Општината им додели по 180.000 денари, а беа откупени и пет идејни решенија со по 30.000 денари. Според замислата на градоначалникот Стевчо Јакимовски, плоштадот треба да има поплочен простор на кој ќе може да се одвиваат различни настани, собири, концерти, претстави, изложби на отворено и да содржи бина и монтажни трибини. На локацијата ќе има и зелена површина, хортикултурно уредена со определен вид растенија, простор за седење, клупи, фонтана и детско катче. Целиот простор ќе се осветли соодветно. Намерата на Општината за оваа населба била да го заживее празниот простор, кој е запуштен и го посетуваат само кучиња-скитници, и од него да направат убав, урбан плоштад каде што граѓаните ќе може да се одморат и релаксираат. Освен во Влае 2, градоначалникот Јакимовски за годинава најави и уредување мини-плоштади на кејот, во близина на ТЦ „Лептокарија“, потоа на кај Млечен ресторан и кај Педагошки факултет, но досега се уште не се распишани конкурси за наведените локации.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2070&ArticleID=144693
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Nov-2010 at 04:33
Architectonica www.arh.com.mk


Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Nov-2010 at 14:45
Ne mi se dopagja, pogotovo so pokrienata pateka

Edited by lupo - 21-Nov-2010 at 14:46
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Nov-2010 at 15:18
Originally posted by lupo

Ne mi se dopagja, pogotovo so pokrienata pateka

Јас како што забележувам тоа не е патека туку некако како простор за одмарање..и а играње шах..
Инаку на мене ми е супер со овие бои отколку само некое сивило да направеа..
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Nov-2010 at 17:17
Плоштадов требаше да се гради уште пред 4-5 години колку што се сеќавам и цело време ги менуваат проектите, па сеа уште плеснале уметнички лизгачи у езерцено што не е ни 5 метри у радиус, божеее. Иначе првичната замисла мислам дека беше со тие столбовите паралелно поставени еден до друг од помал кон повисок...Како и да е треба да се направи и да се среди зошто сеа на ништо не личи, само да не го стават споменикот со дечките што се начукале ко малолетници у петок навечерCrazyBig%20smile
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Apr-2012 at 20:01
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.