build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4975
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје 2014
    Posted: 22-Dec-2020 at 22:58
Треба ли коментар?

Originally posted by BBC


US President Donald Trump has issued an order that future federal buildings across the country must be "beautiful", and preferably built in a classical Greek, Roman, or similar style.


Trump order: New federal buildings must be 'beautiful'

Edited by гитардемон - 22-Dec-2020 at 22:58
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Dec-2020 at 18:42
Богдановиќ ја чека Стефоска, а таа го чека него – никако да се договорат за Триумфална порта и куќата на Мајка Терезаhttps://mk.tv21.tv/bogdanovik-ja-cheka-stefoska-a-taa-go-cheka-nego-nikako-da-se-dogovorat-za-triumfalna-porta-i-kukata-na-majka-tereza/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Dec-2020 at 11:36
БОГДАНОВИЌ ЧЕКА МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА СТЕФОСКА ДА КАЖЕ ШТО ЌЕ СЕ ПРАВИ СО ПОРТАТА И СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА

Општина Центар чека Министерството за култура да каже дали ќе се избришат маркичките за споменикот на Мајка Тереза и Порта Македонија од новиот Детален урбанистички план (ДУП) Мал ринг. Општина Центар, каде се работи на изработка на новиот план, испратила писмо до Министерството официјално да им одговорат каков е нивниот став за овие објекти и што ќе се прави со нив. Градоначалникот Саша Богдановиќ бара министерката Ирена Стефоска да даде став по ова прашање, бидејќи тие објекти се под надлежноста на Министерството за култура.

„Испратени се писма во неколку институции, бидејќи станува збор за комплексен план, не само за одговорности и надлежности на Општината, туку и на државата и на Град Скопје. Очекуваме соодветни одговори од нив за да знаеме како да постапиме со објектите кои не се под наша надлежност, како што се Портата Македонија, споменикот на Мајка Тереза и галиите во Вардар“, вели Богадновиќ, кој се надева дека до крајот на декември ќе ги добијат одговорите, со што планот ќе биде затворен од нивна страна и предаден на одобрување во Град Скопје и Министерството за транспорт и врски.

Во однос на галиите одговор треба да се добие од Град Скопје, за што градоначалникот Петре Шилегов вели дека тој останува на ставот дека тие треба да се избришат и да се урнат, за што е почната постапка. Иако Шилегов најавуваше дека есенва две од трите галии ќе се тргнат од Вардар тие не се чепнати, бидејќи како што објаснува, сè уште траат судските постапки по жалбите на сопствениците.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/bogdanovik-cheka-ministerkata-za-kultura-stefoska-da-kazhe-shto-ke-se-pravi-so-portata-i-spomenikot-na-majka-tereza/
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Dec-2020 at 06:20
На Шилеговача сега му текна на некој месец пред истек на мандат, каде нити еден капитален проект не изгради...бар тоа што дојде на бран на антиСкопје02014 незадоволство да го испоштуваше и да корегираше нешто од проектот, ни тоа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Dec-2020 at 22:07
Последниот пасус добро говори за тоа колку се брзи...само еден споменик е отстранет а милион најави има за рушење и преместување 3-4 години па веројатно така ќе остане и сега,искрено не верувам дека ќе отпочнат со таков потфат,цела година им пројде и со галиите па ете ги сеуште стојат. Ако навистина сакаа досега можеа многу работи да се променат и да не се изнаоѓаат изговори во мораториуми,гуп и дуп,правни лавиринти итн итн. Само периодично пуштаат по некоја вест која кружи недела-две и ништо повеќе.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 862
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Dec-2020 at 21:39
Може тоа и е намерата. Еве за китењето на плоштад во криза изговорот е дека "несмеело на децата да им се одзема радоста" а у суштина радоста само за некој со тендер за китење. Така и тука, умешност е тоа во политиката да се спроведе задна намера под некое емотивно пласирање на алтернативен изговор.

Да спомениците треба да се дизперзираат по плоштади и кружни текови во други населби и градови, најчесто оние места кои се најмногу поврзани со ликовите, на пример Гемиџии во Велес, АСНОМ или Карпош во Куманово (каде плоштадот сеуште се вика Југославија), Цар Самоил во Прилеп, Охрид или Струмица, по тој терк да иде преселувањето. Ама ова не е период за тоа, друг пат, сега за да нема сомнеж не треба да се чепка моментално додека не се реши ова со Бугарија, кое се надевам нема да се завлечка со години.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 734
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Dec-2020 at 20:27
Не сфаќа дека темава контраефект може да има. Споменици ќе трга при историско негирање до 1944. Интересно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Dec-2020 at 18:34
ДА НАПРАВИМЕ ПАРК СО СПОМЕНИЦИТЕ ОД „СКОПЈЕ 2014“, ОД ОСТАВНИНАТА НА МАЛИОТ ДИКТАТОР, КАЖА ШИЛЕГОВ

Градоначалникот Петре Шилегов не се откажува од намерата спомениците од проектот „Скопје 2014“ да се отстранат, но сега предлага да се направи мементо парк и таму да се дислоцираат. Според градоначалникот Шилегов ваков парк може да се направи на местото на дивата депонија во Општина Ѓорче Петров, која неодамна беше исчистена и на тој начин просторот ќе се заштити од повторно уништување.

„Мораме да биде внимателни, да не предизвикуваме нови поделби и револт во општеството. Треба да имаме меѓусебна почит без разлика дали некому му се допаѓа ‘Скопје 2014‘ или не. Скопје не е град како што сега изгледа центарот, ниту бил, ниту некогаш ќе биде. Но, мора да почитуваме дека некои луѓе сакаат тоа да го гледаат и со ваков парк ќе им го овозможиме тоа. Да не бидеме брутални во отстранувањето туку да имаме еден општествен помирувачки процес“, рече градоначалникот Петре Шилегов на денешната прес-конференција за заедничка инспекциска служба со скопските општини.

Шилегов посочи дека ваков мементо парк има направено во Будимпешта, Унгарија, каде се поставени сите статуи од комунистичкиот период на Унгарија од 1949 до 1989. Во паркот има статуи на Ленин, Маркс и Енгелс, како и на неколку од унгарските комунистички водачи.

„Зошто и ние да не направиме еден парк со оставнината на еден мал диктатор“, рече Шилегов.

Шилегов кажа дека Град Скопје во моментов работи на отстранување на четири споменици кои се донација од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадици и Крушоради, а не се платени на леарницата.

Од целиот проект „Скопје 2014“ кој сегашната власт како тогашна опозиција жестоко го критикуваше отстранет е само споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кој Град Скопје го тргна од пред комплексот судови во март 2018.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/da-napravime-park-so-spomenitsite-od-skopje-2014-od-ostavshtinata-na-maliot-diktator-kazha-shilegov/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Oct-2020 at 21:29
Ова го фураа како главна тема го издигнаа на највисоко ниво пред месец дена па полека спласнаа работите поточно се изгубија во ингеренции и некои правни лавиринти како и секогаш па сега ептен ретко по некој портал повторно го поттикнува прашањето. Исто и за Универзална и други слични теми актуелни се едвај 10-15 дена и после наеднаш спласнуваат дури некои паѓаат и во заборав. Слободно нека си одлучат што ќе прават и нека постапат веќе еднаш ако имаат намера да рушат ако не тогаш најавиве веќе не се интересни.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Oct-2020 at 21:23
леле човече аман, или рушете ги или не ги рушете, дај да го поминеме ова и да се занимаваме со нешто побитно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Oct-2020 at 06:45
Општина Центар или Министерство за култура? – Кој треба да ги руши Триумфална и Мајка Тереза?https://tv21.tv/mk/opshtina-tsentar-ili-ministerstvo-za-kultura-koj-treba-da-gi-rushi-triumfalna-i-majka-tereza/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Oct-2020 at 01:23

краток поглед кон иднината:
годината е 2090та, Грчев и Вангел сеуште се главни фактори при дебати за архитектура и урбан развој
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Oct-2020 at 14:26
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Sep-2020 at 11:42
Originally posted by stef4o

Под портата сите плочки се расклатени,искршени и просторот некако е многу неуреден,бројчаникот и настрешниците се само одвишок па можеби со некое мало средување потегот би можел малку поубаво да заличи,рушењето повеќе би се доживувало како сензационална активност за која веќе 4 години зборат а за споменикот на Мајка Тереза би можело да се отстрани бидејќи дефинитивно не му е таму местото и тој тесен простор мора да се растерети од тие тараби и купишта измет и смет околу нив.
Портата испаѓа дека е најреалистичен споменик во Севернава Вукојебина, реален одраз на состојбата во државава. Уште овие моментално на власт да ја срушат и сликата е комплетна.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Sep-2020 at 17:21
ТРЕБА ЛИ ДА СЕ УРИВААТ СПОМЕНИЦИТЕ ОД „СКОПЈЕ 2014“?https://24.mk/details/treba-li-da-se-urivaat-spomenicite-od-skopje-2014
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Sep-2020 at 12:53
ТРИУМФАЛНАТА ПОРТА СЕ НАОЃА СРЕДЕ УЛИЦА, НЕ ТРЕБА ДА БИДЕ СТАВЕНА ВО ДУП-ОТ ОТИ Ѝ СЕ ДАВА ЛЕГИТИМИТЕТ, ВЕЛИ РАБОТНАТА ГРУПА ЗА „СКОПЈЕ 2014“

Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза се поставени среде улица, го попречуваат слободниот пристап на граѓаните и не постои друго решение освен да се доведе просторот во првобитна состојба, велат од Работната група за справување со проектот „Скопје 2014“.

Премиерот Зоран Заев, пак, вчера кажа дека мислењето дадено од Владата до Општина Центар не укажува дека треба да се руши кој било од објектите, туку било препорака ДУП-от да се разгледа и усогласи со мислењата дадени од самите стручни комисии формирани од извршната власт.

„Објектот Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај. Низ уличната мрежа секојдневно минуваат пешаци и возила односно има непречена комуникација“, рече Заев.

Работната група која беше формирана од Владата по доаѓањето на власт во 2017 година, смета дека овие два објекти, како и дел од спомениците не треба да бидат ставени во новиот Деталниот урбанистички план „Мал ринг“ кој сега се изработува во Општина Центар оти така им се дава легитимитет.

„Со овие објекти се прекршени низа закони, Уставот, владеењето на правото и правото на граѓаните за слободно движење поради фашистичката идеологија на минатата власт. Поставени се без правото на Собранието да одлучува за нив, а уметничката вредност не треба да се споменува бидејќи таа воопшто не постои. Нема друго решение освен просторот да се врати во првобитна состојба. Ние како работна група до Општина Центар доставивме анкетен лист во кој наведуваме дека Портата, споменикот на Мајка Тереза и други споменици не можат да имаат градежна парцела. Ако тоа се направи им давате легитимитет и можност за надградување“, вели Мирослав Грчев, претседател на Работната група за „Скопје 2104“.

Грчев вели дека и во елаборатите кои работната група ги изработила до барање на Владата за објектите и спомениците од „Скопје 2014“ идентичен е ставот дека тие се поставени незаконски и треба да се отстранат.

Од Општина Центар во петокот за САКАМДАКАЖАМ.МК изјавија дека Владата доставила мислење до нив дека спомениците на Мајка Тереза и Порта Македонија треба да се отстранат од новиот детален план „Мал ринг“.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/triumfalnata-porta-se-naoga-sred-ulitsa-ne-treba-da-bide-stavena-vo-dup-ot-oti-i-se-dava-legitimitet-veli-rabotnata-grupa-za-skopje-2014/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Sep-2020 at 11:15
Владата бара рушење на Порта Македонија - каде сега ќе се постави бројчаникот ветен од Заев?!https://tv21.tv/mk/vladata-bara-rushene-na-porta-makedonija-kade-sega-ke-se-postavi-brojchanikot-veten-od-zaev/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Sep-2020 at 17:30
ПРОЕКТ „СКОПЈЕ 2014“: ДЕЛ ОД ОБЈЕКТИТЕ ЌЕ СЕ УРИВААТ, ДЕЛ ЌЕ СЕ ДЕМОЛИРААТhttps://24.mk/details/proekt-skopje-2014-del-od-objektite-kje-se-urivaat-del-kje-se-demoliraat
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 248
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Sep-2020 at 22:39
Триумфалната порта и просторот околу неа имаат огромен потенцијал за уредување, но за тој да се искористи треба прво ул. „Димитрија Чуповски“ да се затвори за сообраќај и целиот овој дел да прерасне во пешачка зона. Ако се преслика линијата на свиокот на улицата се добива една симетрична целина во која се вклопуваат сите околни објекти и просторот меѓу нив може да стане вистински плоштад кој би бил крстосница на пешачки коридори и во кој портата би имала средишна поставеност, додека од една страна би бил отворен кон паркот. Помал проблем претставува само уличката која излегува од ГТЦ која ќе треба да се спроведе подземно.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8841
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Sep-2020 at 21:06
Под портата сите плочки се расклатени,искршени и просторот некако е многу неуреден,бројчаникот и настрешниците се само одвишок па можеби со некое мало средување потегот би можел малку поубаво да заличи,рушењето повеќе би се доживувало како сензационална активност за која веќе 4 години зборат а за споменикот на Мајка Тереза би можело да се отстрани бидејќи дефинитивно не му е таму местото и тој тесен простор мора да се растерети од тие тараби и купишта измет и смет околу нив.

Edited by stef4o - 25-Sep-2020 at 21:07
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.