build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 189190191192193 325>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [53.97%]
83 [43.92%]
4 [2.12%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3801 Posted: 11-Jun-2013 at 23:18
Многу лесно СК2014 можеше да биде проект кој ќе го сакаа 80-90% луѓе, само доколку тоа дојдеше како некоја логичка надоградба на центарот (макар тоа било и во т.н. „барок“) и се пристапеше со почит кон сите негови градителски периоди. Вака, очигледно се прави град само за тие 48% на тотобобо, но и тоа не е доволно па типови како него ни се ситат на нас „лузерите“ редовно демонстрирајќи сила на овој или оној начин. [/QUOTE]
pbanks навистина си еден од ретките кој се труди да биде објективен, и покрај своето очигледно противење на проектот, го задржуваш потребното ниво на квалитетна дискусија.
Но тоа незначи дека сите други кои поинаку мислат се типови, или дека во било кој момент помислиле дека се надмокни или дека имаат право да демонстрираат сила. Оваа јас го говорам барем од свое име, и тоа што го пишувам за ск2014 го мислам искрено и верувам во тоа, како што ти веруваш во нешто друго.
Градски Зид и МНТ, не се предмет на промена, воопшто. ГТЦ, Влада, ЕВН се објекти за кои можеме а и не мораме да се согласиме дали треба да се менуваат или не, а и сите освен Владата се во фаза на идеа, и ке видиме дали воопшто ке испадне нешто од тоа. Ова ти го пишувам апропо 90% подршка за ск 2014, според мене, никогаш никаде некој проект немал толкава подршка, а камоли овој проект кој беше поставен на столбот на срамот, расчеречен и фрлен на лавовите од разни НВО дунстери. Така да и овие 48% се плафон сооглед на околностите.
Interceptor design
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3802 Posted: 11-Jun-2013 at 23:24
Originally posted by kultuzin


Ова реченица е многу точна. Навистина малку фалеше Скопје 2014 да биде одличен проект. Дури и првичната визуализација според мене беше позитивна и како таква најверојатно ќе беше прифатена од повеќето граѓани. Подршката на овој проект почна драстично да опаѓа откога работите целосно излегоа од контрола, читај Барокна Влада, Барок ГТЦ, уште неколку маркички како оние околу Хотелот Бристол и оние околу МНТ, спомениците кои почнаа да изникнуват како печурки после дожд , без никаква логична или естетска лоцираност, тркалото, каруселот,  сплавовите, плажите, споменикот на Мајка Тереза, Шпанските Скали...навистина премногу проекти кои навистина никому не беа потребни....Токму така, култузин, и кога е нешто толку едноставно и очигледно, човек се прашува која е позадината на сето тоа (можам да елаборирам, но тотално ќе излезам од темата). А кога нешто толку многу смрди, сметам дека било кој автентичен интелектуалец независно од ставовите кон СК2014, независно од стилските преференци, независно од политичката провиненција треба да си стави прст на глава и да се праша дали сака да биде дел од таа валкана игра и да глуми конструктивен чинител во наводна јавна дебата која е всушност обична фарса? Јас барем затоа генерално апстинирам од овие дискусии кои не водат никаде бидејќи тоа што сум сакал да го кажам веќе јасно сум го кажал, се друго е вртење во круг, проширување на јазот и билдање на зла крв. Освен кога ќе се испровоцирам како прееска, плус дремев нешто кола па почнав да куцам од мобилен да утепам време
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3803 Posted: 11-Jun-2013 at 23:26
Originally posted by kultuzin

 
Originally posted by totobobo

А зошто мислиш дека во овие 48,6%, нема стручни, образовани и научно потковани луѓе. Зошто останатите да се елита, а овие дно, зошто да не е обратно. Според мене подеднакво се поделени и во двете групи (за и против) според образование, социјален статус, пол, старост...


Ме интересира твоето подетално мислење за овој проект.

Дали буквално СЕ ти се допаѓа? Или има работи за кои мислиш дека не требале и не требаат да се реализират и работи кои можеле подобро да се реализират???

Однапред благодарам.


Мислам дека проектот како идеа е прекрасен, заради повеке аспекти, но е далеку од идеален, ако воопшто постои таков. Ако не прашаат на форумов тајно да гласаме кој ви е најнеомилен објект од проектот, и на крај ги сублимираме резултатите, ке видиме дека скоро сите објекти ке имаат приближно исто гласови. Што значи дека ако нешто мене не ми се допаѓа, не значи дека истото важи и за тебе. Но бидејки ме праша конкретно, густината на спомениците, зградата на обвинителство, плочките на Карпошево востание, големината на Филип се работи кои можеа да бидат поинакви.
Но дали е тоа доволно да бидам против овој проект, не е.
Interceptor design
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3804 Posted: 11-Jun-2013 at 23:43

Originally posted by totoboboНо тоа незначи дека сите други кои поинаку мислат се типови, или дека во било кој момент помислиле дека се надмокни или дека имаат право да демонстрираат сила. Оваа јас го говорам барем од свое име, и тоа што го пишувам за ск2014 го мислам искрено и верувам во тоа, како што ти веруваш во нешто друго.
Градски Зид и МНТ, не се предмет на промена, воопшто. ГТЦ, Влада, ЕВН се објекти за кои можеме а и не мораме да се согласиме дали треба да се менуваат или не, а и сите освен Владата се во фаза на идеа, и ке видиме дали воопшто ке испадне нешто од тоа. Ова ти го пишувам апропо 90% подршка за ск 2014, според мене, никогаш никаде некој проект немал толкава подршка, а камоли овој проект кој беше поставен на столбот на срамот, расчеречен и фрлен на лавовите од разни НВО дунстери. Така да и овие 48% се плафон сооглед на околностите.


велам типови, бидејќи многу лесно си даваш „фор“ да ги завршиш постовите во стилот може вие да лаете колку сакате, но проектот ќе си тера со вас или без вас. Во ситуација кога „твоето“ се реализира наспроти „моето“, можеш барем да се обидеш конструктивно да ме убедиш во твојот став наместо да се ситиш (како што јас често ги доживувам твоите постови иако велиш дека не е така). Барем јас така би направил кога ситуацијата би била обратна.

За остатокот. За некои работи не треба и не смее да има дискусија. Исто како што не дискутираме дали на Св. Софија треба да и се дигне еден кат, дека на Св. Пантелејмон треба да му стави демит фасада или дали на Хавзи Пашините Конаци им фали ПВЦ тенда (став кој е правилен во сите 3 случаи), истата таа должна почит треба да се покаже и кон делата од македонската современа архитектура. Тие дела се наши, македонски, признаени, и треба да ја добијат нашата должна почит независно што не сите ги разбираат или сакаат. Словенија е добар пример каде архитектурата од 20от век е заштитена http://www.zvkds.si/sl/kulturna-dediscina-slovenije/foto/6323-/.

Велиш дека јас се трудам да бидам објективен, но кажи ми дали е објективна твојата изјава дека МНТ не се чепкало? Ако не се лажам токму со тебе имавме една дискусија околу ова кога се активираше на форумот. МНТ е оградено и се оградува со барокни тараби, а затворањето на неговата комуникација со реката ја руши неговата главна визура. Во моментов, токму МНТ е објектот кој највеќе настрада од СК2014 заедно со ПТТ центарот каде тарабата е готска.

Пријателе, Скопје сеуште има празни полјани и субстандардни фавели во сред центар. СК2014 сигурно пак немаше да ми се допаѓа, но немаше ниту да паѓам во транс доколку истото го проширеше центарот на СК урбанизирајќи некои од овие полјани наместо да го узурпира и видоизмени постоечкиот центар.

Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3805 Posted: 11-Jun-2013 at 23:54
Originally posted by totobobo

Originally posted by Denko

Originally posted by totobobo

Originally posted by Denko

Originally posted by totobobo

Originally posted by Denko

Originally posted by totobobo

Денко, никогаш не пишувам *онака* колку да се напише нешто, а како второ не сум експерт за Турбо-фолк за да компетентно разговарам на таа тема со тебе.
Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа, ако тие оргинали се рестлови на едно архитектонско сивило и колективна безидејност. Незнам за кои објекти рониш крокодилски солзи, но досега се сменети фасадите на Пелистер и на уште две згради, во најава се промени на уште неколку фасади на згради и зградата на Мепсо. Ако се оваа фасадите чија што промена те чини несрекен, тогаш продолжи да патиш...
Menuvanjeto originali bilo napredna, progresivna umetnicka izdrzana ideja!? Uauu... otkrivme nesto novo vo umetnosta blagodarenie na tebe. Ti, covece da nema temperatura?

PS: Nuti ronam solzi, nitu patam. Samo ukazuvam sto cini a sto ne cini. Ako sakaat i piramida neka bapnat na plostadot. A ti prodolzi da zivees vo tvojot siromasen svet. Ti posakuvam mnogu zabava i prijatna gletka.

Имам температура 36,7 целзусови. Сиромашен или не, мојот свет има исто право како и твојот *богат свет*, да кажува што чини, а што нечини, барем тука немаш ексклузивно право. Што е за тебе *оргинал*, нешто вечно, непроменливо, константно и недопирливо, апсолутно не е. Оргинал е и сечија куќа и стан, колкупати секој од нас го реновирал, доградувал и менувал својот оргинал, многу. Ама сега ти ке речеш не мешај баби и жаби, тоа биле индивидуални а овие биле бесценети, а истовремено скапани и руинирани социјалистички творби, и како такви се заштитени самите по себе и од такви како тебе...
Ah breee... da znaes kolku raboti ti se nejasni nema da cepnes tastatura. No ne znaes. Original ne se menuva kako ke ti tekne, tuku spored strogi pravila. Ne deka kaj nas nema pravila, no najcesto tie se prekrsuvaat ili tolkuvaat kako im odgovara na moknite. Zatoa nasite zdradi i kuki izgledaat kako osakateni... Koj sto si sonil si dogradil, zagradil, prosiril... I dobro ti velat, prosetaj malku nadvor, pa posle komentiraj. Inaku bi te prasal, sto podrazbiras ti pod poimot "socijalisticki tvorbi". Bas me interesira.

А јас би те прашал, што подразбираш под надвор, бидејки надвор е и Тиранскиот плоштад, тебе милуван по архитектура, бидејки личеше на нашиот, ако на тоа мислиш, таму не сум бил.
Ne, mislev na Vranjanskiot. Ti si daleku od nivo na edna normalna izdrzana debata. Samo baras koj e protiv i koj za. Ne razbiras osnovni raboti i celta odve ti e da stvaras "guzva" i "zakacki". Nemoj da mislis deka temata za tvoe baniranje slucajno se otvori.

Ха ха ха, ја не барам ниту за ниту против, јас си пишувам мислења, вие ми реплицирате, жестоко, со навреди, во недостаток на аргументи. Ама ако, не ми пречи ни тоа, секој си има свое ниво на комуникација. Ако моите ставови некого го излудуваат, тоа е негов проблем, не мој, мене ничии ставови не ми пречат, колку и да не се согласувам со нив.
E zosto togas go spomnuvas procentot od 48,6? Inaku koga sme veke kaj argumentite, jas do sega ne slusnav nitu eden argument od tebe. Seta diskusija ti e svedena na "mi se dopaga" ili konecno pocna da se gradi i sl.
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3806 Posted: 12-Jun-2013 at 00:00
Секогаш се бавам со проектот и неговите придобивки, а како одговор на тоа другите се бават со мене, нели е чуден тој начин на комуникација.
Не сме збореле за МНТ и тарабите, веројатно е со некој друг, но нејсе ако е гревот во опкружувањето на театарот со други градби, прифаќам дека се влијаело и на него.
И ја разбирам вашата огорченост од секој нов објект во овој проект бидејки вие ке бевте против и само еден објект да беше, а не пак сега кога се намножија дваесетина нови и десетина реконструирани стари.
Но тоа не е причина да не се почитува и поинакво мислење, колку да ви изгледа, партиски, сељачко, нестручно, непрошетано, малоумно, и дебилно таквото мислење. Никој ја нема ексклузивноста на вистината, па дури ни победниците...
Interceptor design
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3807 Posted: 12-Jun-2013 at 00:07
Originally posted by Denko

Originally posted by totobobo

Originally posted by Denko

Originally posted by totobobo

Originally posted by Denko

Originally posted by totobobo

Originally posted by Denko

Originally posted by totobobo

Денко, никогаш не пишувам *онака* колку да се напише нешто, а како второ не сум експерт за Турбо-фолк за да компетентно разговарам на таа тема со тебе.
Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа, ако тие оргинали се рестлови на едно архитектонско сивило и колективна безидејност. Незнам за кои објекти рониш крокодилски солзи, но досега се сменети фасадите на Пелистер и на уште две згради, во најава се промени на уште неколку фасади на згради и зградата на Мепсо. Ако се оваа фасадите чија што промена те чини несрекен, тогаш продолжи да патиш...
Menuvanjeto originali bilo napredna, progresivna umetnicka izdrzana ideja!? Uauu... otkrivme nesto novo vo umetnosta blagodarenie na tebe. Ti, covece da nema temperatura?

PS: Nuti ronam solzi, nitu patam. Samo ukazuvam sto cini a sto ne cini. Ako sakaat i piramida neka bapnat na plostadot. A ti prodolzi da zivees vo tvojot siromasen svet. Ti posakuvam mnogu zabava i prijatna gletka.

Имам температура 36,7 целзусови. Сиромашен или не, мојот свет има исто право како и твојот *богат свет*, да кажува што чини, а што нечини, барем тука немаш ексклузивно право. Што е за тебе *оргинал*, нешто вечно, непроменливо, константно и недопирливо, апсолутно не е. Оргинал е и сечија куќа и стан, колкупати секој од нас го реновирал, доградувал и менувал својот оргинал, многу. Ама сега ти ке речеш не мешај баби и жаби, тоа биле индивидуални а овие биле бесценети, а истовремено скапани и руинирани социјалистички творби, и како такви се заштитени самите по себе и од такви како тебе...
Ah breee... da znaes kolku raboti ti se nejasni nema da cepnes tastatura. No ne znaes. Original ne se menuva kako ke ti tekne, tuku spored strogi pravila. Ne deka kaj nas nema pravila, no najcesto tie se prekrsuvaat ili tolkuvaat kako im odgovara na moknite. Zatoa nasite zdradi i kuki izgledaat kako osakateni... Koj sto si sonil si dogradil, zagradil, prosiril... I dobro ti velat, prosetaj malku nadvor, pa posle komentiraj. Inaku bi te prasal, sto podrazbiras ti pod poimot "socijalisticki tvorbi". Bas me interesira.

А јас би те прашал, што подразбираш под надвор, бидејки надвор е и Тиранскиот плоштад, тебе милуван по архитектура, бидејки личеше на нашиот, ако на тоа мислиш, таму не сум бил.
Ne, mislev na Vranjanskiot. Ti si daleku od nivo na edna normalna izdrzana debata. Samo baras koj e protiv i koj za. Ne razbiras osnovni raboti i celta odve ti e da stvaras "guzva" i "zakacki". Nemoj da mislis deka temata za tvoe baniranje slucajno se otvori.

Ха ха ха, ја не барам ниту за ниту против, јас си пишувам мислења, вие ми реплицирате, жестоко, со навреди, во недостаток на аргументи. Ама ако, не ми пречи ни тоа, секој си има свое ниво на комуникација. Ако моите ставови некого го излудуваат, тоа е негов проблем, не мој, мене ничии ставови не ми пречат, колку и да не се согласувам со нив.
E zosto togas go spomnuvas procentot od 48,6? Inaku koga sme veke kaj argumentite, jas do sega ne slusnav nitu eden argument od tebe. Seta diskusija ti e svedena na "mi se dopaga" ili konecno pocna da se gradi i sl.

Денко очигледно не ги читаш моите постови, процентот го кажав во моментот кога бев прашан во чие име го дефинирам проектот како таков и таков... инаку нели приметуваш дека постојано се бавиш со мене, наместо со моите ставови, твоите реплики се полни со квалификации, и ничим изазван се жештиш. Ако јас зборувам со општи фрази зошто ми реплицираш, не ке да се општи фрази, штом ти толку се пенавиш...
Interceptor design
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3808 Posted: 12-Jun-2013 at 00:08
Не, се враќаме назад во дискусијата, има некои работи кои се прават и работи кои не се прават. За оние кои се прават (еве ти пример, новиот театар, музеј на ВМРО, Мериот) може да важи ова што го велиш. За оние кои не се прават едноставно неможе да постојат различни мислења, наврати се на моите примери со Св. Софија, Хавзи пашини конаци и сл.
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3809 Posted: 12-Jun-2013 at 00:19
Originally posted by pbanks

Не, се враќаме назад во дискусијата, има некои работи кои се прават и работи кои не се прават. За оние кои се прават (еве ти пример, новиот театар, музеј на ВМРО, Мериот) може да важи ова што го велиш. За оние кои не се прават едноставно неможе да постојат различни мислења, наврати се на моите примери со Св. Софија, Хавзи пашини конаци и сл.


Добро, твој став е дека секој објект кој е направен во поодамнешната и поновата историја е културно наследство, и тој став го почитувам, бидејки има свои реални основи. Јас повеке тргам од некаква максималистичка теорија дека целта ги оправдува средствата, но невелам дека моето размислување е подобро или поквалитетно од твоето.
Interceptor design
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3810 Posted: 12-Jun-2013 at 00:22
а која е целта, всушност?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2443
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3811 Posted: 12-Jun-2013 at 00:25
Originally posted by totobobo

Originally posted by xnx


Originally posted by pbanks


Originally posted by totobobo

Денко, никогаш не пишувам *онака* колку да се напише нешто, а како второ не сум експерт за Турбо-фолк за да компетентно разговарам на таа тема со тебе.
Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа, ако тие оргинали се рестлови на едно архитектонско сивило и колективна безидејност. Незнам за кои објекти рониш крокодилски солзи, но досега се сменети фасадите на Пелистер и на уште две згради, во најава се промени на уште неколку фасади на згради и зградата на Мепсо. Ако се оваа фасадите чија што промена те чини несрекен, тогаш продолжи да патиш...
А тоа го заклучи кој и на основа на што?
ne znam kakva e taa idejnost so koja gi menuvaat objektite koi imaat svoj koncept spored koj se planirani. ako presoblekuvanjeto na ovie objekti so vavki fasadi za tebe e nekoja idejnost bravos

Ако вака размислувале пред векови, уште ке живеевме во колиби со непроменет облик со милениуми


И, за да биде иронијата поголема, напредокот кој што сме го постигнале сега се поништува со наметнување на естетика и вредности од пред пола милениум.

Власта води битка со замислен непријател. Се намерачила да му се одмазди на социјалистичкиот режим (кој патем од средновековниот пашалук кој беше Македонија направи колку толку пристојна и современа околина) со бришење не неговите најрепрезентативни објекти, кои патем си немаат благе везе со општественото уредување, а се поврзани со тогашните текови во уметноста, архитектурата итн.
Истите (или многу слични) објекти ќе имавме и да бевме „демократски“ капитализам.

И додека Западот ги негува и заштитува како културно наследство објектите од модерната и постмодерната, кај нас државата турбо работи на нивното исчезнување.

Ајде и платната на Мартиноски, Личеновски, Коџоман и др. да ги варосаме и да дадеме на некој тазе дипломиран сликар да ги преслика по негово видување? А може и форматот да им го смениме, од правоаголни во кружни или триаголни? Тоа ќе биде, баш онака, освежување.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #3812 Posted: 12-Jun-2013 at 00:30
Originally posted by pbanks

Originally posted by totoboboНо тоа незначи дека сите други кои поинаку мислат се типови, или дека во било
кој момент помислиле дека се надмокни или дека имаат право да демонстрираат
сила. Оваа јас го говорам барем од свое име, и тоа што го пишувам за ск2014 го
мислам искрено и верувам во тоа, како што ти веруваш во нешто друго.
Градски Зид и МНТ, не се предмет на промена, воопшто. ГТЦ, Влада, ЕВН се
објекти за кои можеме а и не мораме да се согласиме дали треба да се менуваат
или не, а и сите освен Владата се во фаза на идеа, и ке видиме дали воопшто ке
испадне нешто од тоа. Ова ти го пишувам апропо 90% подршка за ск 2014, според
мене, никогаш никаде некој проект немал толкава подршка, а камоли овој проект
кој беше поставен на столбот на срамот, расчеречен и фрлен на лавовите од разни
НВО дунстери. Така да и овие 48% се плафон сооглед на околностите.


велам типови, бидејќи многу лесно си даваш „фор“ да ги завршиш постовите во
стилот може вие да лаете колку сакате, но проектот ќе си тера со вас или без
вас. Во ситуација кога „твоето“ се реализира наспроти „моето“, можеш барем да
се обидеш конструктивно да ме убедиш во твојот став наместо да се ситиш (како
што јас често ги доживувам твоите постови иако велиш дека не е така). Барем јас
така би направил кога ситуацијата би била обратна.

За остатокот. За некои работи не треба и не смее да има дискусија. Исто како
што не дискутираме дали на Св. Софија треба да и се дигне еден кат, дека на Св.
Пантелејмон треба да му стави демит фасада или дали на Хавзи Пашините Конаци им
фали ПВЦ тенда (став кој е правилен во сите 3 случаи), истата таа должна почит
треба да се покаже и кон делата од македонската современа архитектура. Тие дела
се наши, македонски, признаени, и треба да ја добијат нашата должна почит
независно што не сите ги разбираат или сакаат. Словенија е добар пример каде
архитектурата од 20от век е заштитена http://www.zvkds.si/sl/kulturna-dediscina-slovenije/foto/6323-/.

Велиш дека јас се трудам да бидам објективен, но кажи ми дали е објективна
твојата изјава дека МНТ не се чепкало? Ако не се лажам токму со тебе имавме
една дискусија околу ова кога се активираше на форумот. МНТ е оградено и се
оградува со барокни тараби, а затворањето на неговата комуникација со реката ја
руши неговата главна визура. Во моментов, токму МНТ е објектот кој највеќе
настрада од СК2014 заедно со ПТТ центарот каде тарабата е готска.

Пријателе, Скопје сеуште има празни полјани и субстандардни фавели во сред
центар. СК2014 сигурно пак немаше да ми се допаѓа, но немаше ниту да паѓам во
транс доколку истото го проширеше центарот на СК урбанизирајќи некои од овие
полјани наместо да го узурпира и видоизмени постоечкиот центар.
Апсолутно точно, по принцип градењето во барок стил во 21 век секогаш ќе ни сметаше, но кога тоа немаше да штети на други објекти кога немаше да ги затскрива или да им менува фасада гревот ќе беше далеку помал.

Мене сеуште најмногу ми смета редицата од 4 згради пред МНТ, еве да речиме дека истите згради би се изградиле на потегот од холидеј ин до раскрсницата кај Веро, ќе имаше негодувања и тогаш но можеби полесно ќе ги проголтавме објаснувањата од типот досега ништо не се градеше, тука беше обична нива, барок имало и во старо Скопје и сл.
И како што вели пбанкс самиот центар ќе се проширеше па макар било и во барок.

Но денес зборуваме за нешто друго, зборуваме за насилно навлегување во градежните линии поставени многу одамна, зборуваме за насилно менување фасади на објекти светски признати, скривање на објекти од некое другго време, зборуваме за пиратски бродови до каменни, за плажи под театар, вртелешки...
Не знам дали навистина на некој му бендисува како е поставен Самоил, Димитар Поп Беровски, како се наредене спомениците во Жена парк, како некоја изложба што привремено е поставена.

Но сето тоа е последица од тоа што вистинските експерти се маргинализираат а ако се спротистават веднаш и се оцрнуваат, излегуваат анонимуси со аргументи од типот барокот потекнува од Александар Макадонски, сега ќе има каде да се сликаме...
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #3813 Posted: 12-Jun-2013 at 00:50
pbanks, коструктивноста не се покажува со исмејувања на црквата и театарот, на пример,... или со вреѓање на тие што застанале во одбрана од страна на "конструктивните" дискутанти... Ако такви работи се толерираат, зошто да не се толерираат и дискутанти како тотобобо? Зошто се едните поважни од другите? И зошто другите да се заплашуваат со банирање? Се додека постои слепило за грешките на истомислениците кои се противат, а преголема осетливост на изјавите на грешниците што го сакаат ова ново Скопје, ке продолжи да биде тоа така... И што мислиш ти? Ќе бидеме ли озбилно сватени?

Со тоа што го напишав во предходниот пост пред се мислев дека е потребно избегнување на понатамошни непотребни препукувања околу битките што веќе се изгубени во реалноста и настојувањата со нивното имагинарно продолжување тука за да се постигне нешто... што е за мене само губење време... На ваше место, ако зборуваме за Мал Ринг, сега целото свое знаење и интелегенција би ја пренасочил кон одредени проекти кои сеуште можат да се стопираат, пред се мислам на новиот изглед на ГТЦ (и јас сум за помодерна реконструкција), административниот објект на местото на црквата на плоштадот (мислам дека предложениот објект со скалите е вистинска комедија на плоштадот) споменикот на Мајка Тереза на плоштад (исто така) и на панорамското тркало (мостот како таков и некако но тркалото покрај таков видиковец како Кале не можам да го прифатам никако)...

Инаку, признавам дека Скопје порано не ме привлекуваше и во тоа се разликуваме... И тоа баш поради тоа што уште од шест годишна возраст имав можност да видам најразлични градови надвор од Македонија... (смешно, но сега некои го праќаат тотобобо надвор за да го промени своето размислување)... Но, колку и да изгледам како ваш противник, јас и вас сосема добро ве разбирам и затоа избегнувам да критикувам... Ја разбирам поврзаноста но човекот кон просторот и објектите на средината каде што израснал и го живеел својот живот... Но ја разбирам и другата страна и го препознавам и нивното позитивно настојување да го направат Скопје попривлечно...

Edited by Tony Martin - 12-Jun-2013 at 00:59
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3814 Posted: 12-Jun-2013 at 01:02
Денко очигледно не ги читаш моите постови, процентот го кажав во моментот кога бев прашан во чие име го дефинирам проектот како таков и таков... инаку нели приметуваш дека постојано се бавиш со мене, наместо со моите ставови, твоите реплики се полни со квалификации, и ничим изазван се жештиш. Ако јас зборувам со општи фрази зошто ми реплицираш, не ке да се општи фрази, штом ти толку се пенавиш...[/QUOTE]Nicim izazvan? Pa dovolna e samo ovaa tvoja "zelena" "Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа", za da ti skrenam vnimanie deka si zalutal vo ovaa oblast. Sakaj gi "novite" gradbi, uzivaj vo gletkata, tvoe pravo. Nitu ti go osporuvam, nuti imam pravo na toa. Naprotiv, tvoja rabota, tvoj izbor. No koga ke trenes nekoja zelena (kako onaa od citatot pogore), ne mozam tuku taka da si premolcam.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3815 Posted: 12-Jun-2013 at 06:31

 

прво незнам зошто цитирате цели постови а потребно е само одредени делови со што би ја направиле дискусијата полабава а нишката попрегледна, ајде може се плашите егото да не ви слезе в нива па да не можете покасно да го откопате!

потоа би ве замолил бидете покреативни во етикетирањето дал општо ил лично,просто сите заслужуваат опуштена наспроти дрска терапија во нишкава почнувајки од анализираните па се до анализаторите!

Originally posted by ovaj_stariov

Мене сеуште најмногу ми смета редицата од 4 згради пред МНТ, еве да речиме дека истите згради би се изградиле на потегот од холидеј ин до раскрсницата кај Веро, ќе имаше негодувања и тогаш но можеби полесно ќе ги проголтавме објаснувањата од типот досега ништо не се градеше, тука беше обична нива, барок имало и во старо Скопје и сл.

И како што вели пбанкс самиот центар ќе се проширеше па макар било и во барок.

Старио воа вака би изгледоло вишок особено што трговскиот иако има простор сепак немаше логика да го реметат а особено заради нова нбм и како е истата изведена,евентуално на нејзино место да беше Црквата па и некако но повторно попрво во византиски него неокласичен стил,та ако веќе одевме со монументални експерименти тие да беа автохтони иако неокласицизмот влече корен од овде сепак ние требаше да бидеме пооригинални а не просто западноевропски плагијатори ако мериме по акалот на архитектите, но тие во слуајов тендерски од нарачката за бурек единствено гибаници успеааја да направат

сега посекако народ ќе јаде од засуканото а и кисело млеко ќе си срка попат дал ко туристички ил историски разгледници,стрипои,памфлети,но штета бидејќи за многу малку ептен многу ја утнаа,ајде настрана се' досега што барав оправдување за волјата и нејзиното распостилање но некои работи се просто ДЕФЕКТНА ПРОТЕТИКА посреди истата,особено мостоите и нивните огради та и мотиви пр. мостот око и неговата несвојствена симболика и архитектонски и естетски т.е. го засенува камен мост по обем ем не е коридор ами ендек ем на истиот истоварени некомпатибилни појави ко Светители и пагански жреци

сега уживајте надевајќи се дека во иднина и покрај се' ќе можеме некако позитивно да се идентификуваме со епицентарот на метрополата и воопшто на оваа иницијатива која колку и да е недоносено сега дури и ваква може ни беше неопходна а како колку толку народ да излезе од својата телевизиска зачмаеност и животна летаргија,бар децата нека се радуваат ако ништо друго а тие потоа посеако ќе ја оправат ако воопшто до тогаш и има потреба за тоа http://www.yossawat.com/2009/01/kid’s-republic-by-sako-architects/

 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3816 Posted: 12-Jun-2013 at 07:49
Originally posted by Denko

Денко очигледно не ги читаш моите постови, процентот го кажав во моментот кога бев прашан во чие име го дефинирам проектот како таков и таков... инаку нели приметуваш дека постојано се бавиш со мене, наместо со моите ставови, твоите реплики се полни со квалификации, и ничим изазван се жештиш. Ако јас зборувам со општи фрази зошто ми реплицираш, не ке да се општи фрази, штом ти толку се пенавиш...
Nicim izazvan? Pa dovolna e samo ovaa tvoja "zelena" "Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа", za da ti skrenam vnimanie deka si zalutal vo ovaa oblast. Sakaj gi "novite" gradbi, uzivaj vo gletkata, tvoe pravo. Nitu ti go osporuvam, nuti imam pravo na toa. Naprotiv, tvoja rabota, tvoj izbor. No koga ke trenes nekoja zelena (kako onaa od citatot pogore), ne mozam tuku taka da si premolcam. [/QUOTE]
Ама ти си толку зелен, што мислам дека си од партијата на зелените, јас цврсто стојам позади реченицата: Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа". А ти елаборирав и зошто, е сега ако ти си учел поинаку во уметничко, тоа е твој проблем. Јас многу работи кои ги научив низ образованието, ги сменив и ги надградив низ животот, живеејки подолго време во една Европска престолнина дојдов до поинакви видици и размислувања од оние на кои бев учен и воспитуван. Кај тебе застанало времето со Корубин, и не гледаш подалеку од носот, и книгата која си ја прочитал. Впрочем кој си ти да судиш дали некоја моја е зелена или плава, еве твоите по дифолт се црни, полн си со црни мисли, ама јас никогаш не ти реплицирам, бидејки нема што да се реплицира. Празни црни мисли, и уште попразни реплики, уживај во црнилото...
Interceptor design
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #3817 Posted: 12-Jun-2013 at 10:56
Originally posted by totobobo

Originally posted by Denko

Денко очигледно не ги читаш моите постови, процентот го кажав во моментот кога бев прашан во чие име го дефинирам проектот како таков и таков... инаку нели приметуваш дека постојано се бавиш со мене, наместо со моите ставови, твоите реплики се полни со квалификации, и ничим изазван се жештиш. Ако јас зборувам со општи фрази зошто ми реплицираш, не ке да се општи фрази, штом ти толку се пенавиш...
Nicim izazvan? Pa dovolna e samo ovaa tvoja "zelena" "Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа", za da ti skrenam vnimanie deka si zalutal vo ovaa oblast. Sakaj gi "novite" gradbi, uzivaj vo gletkata, tvoe pravo. Nitu ti go osporuvam, nuti imam pravo na toa. Naprotiv, tvoja rabota, tvoj izbor. No koga ke trenes nekoja zelena (kako onaa od citatot pogore), ne mozam tuku taka da si premolcam.

Ама ти си толку зелен, што мислам дека си од партијата на зелените, јас цврсто стојам позади реченицата: Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа". А ти елаборирав и зошто, е сега ако ти си учел поинаку во уметничко, тоа е твој проблем. Јас многу работи кои ги научив низ образованието, ги сменив и ги надградив низ животот, живеејки подолго време во една Европска престолнина дојдов до поинакви видици и размислувања од оние на кои бев учен и воспитуван. Кај тебе застанало времето со Корубин, и не гледаш подалеку од носот, и книгата која си ја прочитал. Впрочем кој си ти да судиш дали некоја моја е зелена или плава, еве твоите по дифолт се црни, полн си со црни мисли, ама јас никогаш не ти реплицирам, бидејки нема што да се реплицира. Празни црни мисли, и уште попразни реплики, уживај во црнилото...[/QUOTE]
Ја не сум живел у некоја Европска престолнина.. и сега сме заостанати ?. А ако разбереш и видиш малце поубоо Виена Будимпешта, Прага ... Лондон и многу други градови си имаа историско наследство во барок во готски или незнам какви други стилови, али они на тоа што им е останато надоградуваат современо градат современи објекти а не се враќаат во готика барок стил. А додека ние овде правиме на нешто современо што почнало да се гради во блиското минато 70-80 год надоградуваме стари стилови. Ајде и не е тоа проблемот него функционалноста на тој стил  на пример зградата на АЕК како поим каква врска има со барокна фасада . Додека пак на Архилошкиот музеј ајде според името одговара таков стил.
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3818 Posted: 12-Jun-2013 at 12:09
Originally posted by Dragan


Originally posted by totobobo

Originally posted by Denko

Денко очигледно не ги читаш моите постови, процентот го кажав во моментот кога бев прашан во чие име го дефинирам проектот како таков и таков... инаку нели приметуваш дека постојано се бавиш со мене, наместо со моите ставови, твоите реплики се полни со квалификации, и ничим изазван се жештиш. Ако јас зборувам со општи фрази зошто ми реплицираш, не ке да се општи фрази, штом ти толку се пенавиш...
Nicim izazvan? Pa dovolna e samo ovaa tvoja "zelena" "Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа", za da ti skrenam vnimanie deka si zalutal vo ovaa oblast. Sakaj gi "novite" gradbi, uzivaj vo gletkata, tvoe pravo. Nitu ti go osporuvam, nuti imam pravo na toa. Naprotiv, tvoja rabota, tvoj izbor. No koga ke trenes nekoja zelena (kako onaa od citatot pogore), ne mozam tuku taka da si premolcam.

Ама ти си толку зелен, што мислам дека си од партијата на зелените, јас цврсто стојам позади реченицата: Но компетентно можам да ти кажам дека менувањето на *ОРГИНАЛИ* е напредна, прогресивана, уметнички издржана и национално оправдана идеа". А ти елаборирав и зошто, е сега ако ти си учел поинаку во уметничко, тоа е твој проблем. Јас многу работи кои ги научив низ образованието, ги сменив и ги надградив низ животот, живеејки подолго време во една Европска престолнина дојдов до поинакви видици и размислувања од оние на кои бев учен и воспитуван. Кај тебе застанало времето со Корубин, и не гледаш подалеку од носот, и книгата која си ја прочитал. Впрочем кој си ти да судиш дали некоја моја е зелена или плава, еве твоите по дифолт се црни, полн си со црни мисли, ама јас никогаш не ти реплицирам, бидејки нема што да се реплицира. Празни црни мисли, и уште попразни реплики, уживај во црнилото...
Ја не сум живел у некоја Европска престолнина.. и сега сме заостанати ?. А ако разбереш и видиш малце поубоо Виена Будимпешта, Прага ... Лондон и многу други градови си имаа историско наследство во барок во готски или незнам какви други стилови, али они на тоа што им е останато надоградуваат современо градат современи објекти а не се враќаат во готика барок стил. А додека ние овде правиме на нешто современо што почнало да се гради во блиското минато 70-80 год надоградуваме стари стилови. Ајде и не е тоа проблемот него функционалноста на тој стил  на пример зградата на АЕК како поим каква врска има со барокна фасада . Додека пак на Архилошкиот музеј ајде според името одговара таков стил.[/QUOTE]Па тоа е и поентата, ние ги немаме тие стилови, бидејки и тоа што го имало е срушено со земјотресот, затоа се гради со тие стилови, кои ги имало а сега ги нема. Да те прашам, кога Дрезден е срамнет со земјата во втората светска војна, зошто се градел центарот по нацртите кои останале, во класичен стил, а не во некој модерен за тоа време. И сега тој истиот Дрезден се гради модерно надвор од центарот, како и Скопје што се гради модерно, надвор од Малиот ринг...
Interceptor design
Back to Top
Oxygen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jun-2012
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote Oxygen Quote  Post ReplyReply #3819 Posted: 12-Jun-2013 at 12:34
15,5 милиони евра за барокното Министерство за финансии
15,5 милиони евра за барокното Министерство за финансии
http://a1on.mk/wordpress/archives/163865
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #3820 Posted: 12-Jun-2013 at 12:58
Од неколкуте предлози за решение за фасадата од објектов, кои имав прилика да ги видам и споредам, одбрано е најгрозното можно решение за фасадите, кои немаат блага врска со начинот на кој е изведен објектов...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 189190191192193 325>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.