build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 127128129130131 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2561 Posted: 16-Jul-2012 at 13:29
mnogu me interesira sto znaci „архитектонско обликување да се вклопи во амбиенталната целина со објектите во опкружувањето“.
dali mislat na MOB(hahaha) ili na cudono so miljarda skulpturi. mnogu me interesira kako ke se "vklopi" so MOB. dali posle ako slucajno "narodot na anketa odbere barokno resenie" ke morame(so tesko srce) i MOB da go "renovirame" vo barok posto ne dihtuval krovot

Edited by xnx - 16-Jul-2012 at 13:30
Back to Top
AnonymouS View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Dec-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AnonymouS Quote  Post ReplyReply #2562 Posted: 16-Jul-2012 at 22:51
Originally posted by nenad

Да пренесам импресии од неколку странци со кои се дружев на дводневен семинар во Скопје. НЕ им кажав дека сум од Македонија за да слушнам искрени одговори.
Прво, сите се сликаа кај фонтантаната. Второ, сите беа зачудени зошто има толку многу споменици на ограничен простор. И трето, кога еден од домаќините (со некоја идиотска гордост и израз на сезнајко) објаснуваше околу спорот со Грција, и зошто бил Александар голем итн, преовлада израз на неразбирање, збунетот, а кај некои и потсмевање.
НО сепак најповеќе не им се допадна естетиката и пренатрупаноста. ПОсебен минус за трумфалната капија. Плус дадоа за куќата на мајка Тереза.
Инаку се работи за многу отворени и интелектуални и личности
Zasto ova ne me cudi ^_^ ?
Yes i recognize the irony, the system I oppose affordrs me the luxury of biting the hand the feeds thats exactly why privalleged fucks like me, should feel obliged to whine and kick and scream
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3917
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2563 Posted: 17-Jul-2012 at 10:45

 
 
 
 
 

    

Edited by my Macedonia - 17-Jul-2012 at 11:20
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2564 Posted: 17-Jul-2012 at 14:09
Уличката на сликата над мојот пост лево ми е една од најсимпатичните. Арно ама пред оној "фраерскиот/шема/АУ" кафичот од десна страна на фотката многу често се паркираат возила од шемачиите кои се во кафичот (абареска или нешто така беше)...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #2565 Posted: 17-Jul-2012 at 14:19
Коце,ако читаш размисли да ја средиш оваа улицаEdited by Block - 17-Jul-2012 at 14:20
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2566 Posted: 17-Jul-2012 at 15:47
Originally posted by Block


Коце,ако читаш размисли да ја средиш оваа улица


Kako vikaat: "Od tvoja usta, vo negovi usi"
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2567 Posted: 17-Jul-2012 at 16:23
Не само оваа улица кога ќе го завршат проектот треба цела околина да се „испегла„. 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2568 Posted: 17-Jul-2012 at 19:17
ја мислам дека би било добро уште еден објект да лупнат на та улица, под логика дека никој не поминувал на неа и дека била запуштена Big%20smile
а и онака е дисконтинуирана со барокниот ѕид у кадаров...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #2569 Posted: 18-Jul-2012 at 10:15
http://www.time.mk/read/NONE/1bb5914333/index.html

Плоштадот “Македонија” – некогаш и сега

Плоштадот “Македонија”, сместен во централното подрачје на градот, претставува место каде што секојдневно поминуваат голем број луѓе. Скопјани велат дека каде и да одиш во Скопје, најафтентично место кое ја доловува културата на градот е градскиот плоштад.

Доколку се вратиме во времето назад до пред неколку години плоштадот имаше многу поразлична слика од оваа сега. Зградите беа стари, фасадите руинирани, ги немаше спомениците и фонтаната. Празнината на просторот ја намалуваше фрекфенцијата на луѓето кои поминуваа во текот на денот. Скопјани со лош израз на лицето зборуваат за стариот изглед на плоштадот. Го паметат како темен и страшен за шетачите кои помунуваа низ него, особено во ноќните часови.

Но, сега плоштадот “Македонија” е место каде што 24 часа во текот на целиот ден поминуваат огромен број на луѓе. Насекаде се слушаат гласовите на возрасните, смеата на децата и фразите кои се специфични само за уличните продавачи. Обновен и реконструиран, со спомениците кои му даваат специфична убавина и ја раскажуваат културата на нашата земја.

Денес претставува наијтересното место за туристите, но и за граѓаните на Скопје. За некого ова е преголема инвестиција но за скопјани ова е проект од големо значање за градот.

Доколку имате дилема каде да прошетате во периодот што следи, топло Ви препорачуваме да го посетите овој убав дел од Скопје. Влезете низ портата “Македонија”, продолжете право кон фонтаната “Воин на коњ”, разгледајте ги градбите од проектот “Скопје 2014” и уживајте во глетката пиејќи кафе во еден од локалите на самиот плоштад. Тоа ќе биде вистинскиот начин да ја почувствувате енергијата и да го слушнете пулсирањето на градот.
Edited by Cloverstack - 19-Jul-2012 at 22:14
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2570 Posted: 18-Jul-2012 at 10:37
http://www.skopjeinfo.mk/gradot/147383307/plostadot-makedonija-nekogas-i-sega%3E
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2571 Posted: 18-Jul-2012 at 10:50
a sto e poentava so znaminjava na sekoj cekj, i kaj sto treba i kaj sto ne treba?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2572 Posted: 18-Jul-2012 at 11:22


Знамињата се очигледно таму поради некој настан (ги нема стандардно).

Изрборот на сликите пак не ја одразува фактичката состојба, туку онака како авторот или нарачателот сеедно сака да ги гледа или да ги гледаме работите.

Имено, првата слика сум 99% сигурен дека е моја и е сликана доцна после полноќ намерно за да се фати плоштадот празен.Ќе се потрудам да го најдам и оригиналот и да го постирам.

Втората е пак очигледно сликана во контекст на некое случување на плоштад (знамињата околу се хинт за тоа) и во некое ударно време.

Воопшто не би спорел дека на плоштадот сега има повеќе луѓе, факт е дека фонтаната привлекува луѓе.

Но смешни, патетични и непотребни ми се овие пропаганди дека претходно било празно, темно, никој не одел таму, киднапирале луѓе од плоштад и незнам што.


Edited by pbanks - 18-Jul-2012 at 11:24
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #2573 Posted: 18-Jul-2012 at 12:18
Тоа што на плоштадот сега наводно има повеќе луѓе не значи и дека тој изгледа добро. Уште повеќе луѓе може да има ако на пример поставиме перманентен панаѓур или циркус. 
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2574 Posted: 18-Jul-2012 at 12:22
drzi voda deka bese mnogu poprazno. ima mnogu raboti sto privlekuvaat luge kako teatar, muzei, opera, filharmonija, kafici... ama ima i nepotreben kicheraj sto sekako deka privlekuva luge sto ne go opravduva. koga ke vidam narod eden ton u shorcevi i papuci kako grickaat semki i se voodushevuvaat na fontanata dodeka decinjata nicni trcaat i vristat naokolu ne bi rekol deka me obleva ubavo cuvstvo.
a da, gi zaboraviv i ulicnite prodavaci sto letkaat nekoi fluoroscentni topcinja u vazduh. sve na sve, od licno iskustvo, mozam da kazam deka imam vpecatok deka sum vo novokomponovano selo vo kina.

Edited by xnx - 18-Jul-2012 at 12:42
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2575 Posted: 18-Jul-2012 at 13:01
@dvajcata

поентата ми беше да укажам на наведувачката инфромација, секако дека гужвата сама по себе не е никаков квалитативен показател
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #2576 Posted: 18-Jul-2012 at 13:05
Секако, и јас ја коментирав истата наведувачка информација. 
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3917
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2577 Posted: 18-Jul-2012 at 13:56
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #2578 Posted: 18-Jul-2012 at 14:42
Народов наш е доста плиток,најверојатно поради неизживеаноста на народните маси.
Пред тоа плоштадот навистина беше една голема пустиња,направена без идеја па поради тој недостаток сега било што да се направи,колку и кичозно тоа да биде не е важно,убаво е,важно сега е жив,''најпосетено место во Македонија е''-да го цитирам премиерот.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #2579 Posted: 18-Jul-2012 at 14:48
Дрвени ѕидови во порта „Македонија“Внатрешноста од порта „Македонија“ ќе биде обложена со четвртести дрвени плочи со темна боја. Вчера пред објектот имаше камиони од кои работници ги истовараа овие материјали. Рекоа дека ги носат на горниот галериски простор, каде што ќе бидат поставени како декорација на ѕидовите.

Емилија Андоновска, задолжена за односи со јавноста во порта „Македонија“ изјави дека уредувањето на ентериерот ќе биде готово кон крајот на септември. Таа не кажа детали за идниот изглед.

- Kога ќе биде готово, ќе видите како сето тоа ќе изгледа - изјави таа.

Според досегашните најави од надлежните од Министерството за култура, со целосно уредување на ентериерот и терасата, ќе се добие репрезентативен галериски простор од околу 150 метри квадратни за повеќе намени. Во него ќе може да се одржуваат коктели, прес-конференции, венчавки, додека балконот ќе се адаптира за кафуле. На горниот кат се наоѓа платформа за набљудување, а за туристите функционира и сувенирница.

Овој објект свечено беше отворен на Бадник годинава, кога посетителите имаа можност бесплатно да го разгледаат. Уредувањето на внатрешноста стартуваше пролетва, кога портата беше затворена за посетители. До целосно завршување на почнатите активности, работи само сувенирницата. (А.А.)

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=D7A2E75D8054144783710694DAC3D678
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2580 Posted: 18-Jul-2012 at 15:29
сите што мислат дека такви пешачка зони како плоштадите некогаш биле или се мртви, и дека потребна е бронза и пластика да бидат живи, никогаш не ми биле јасни...
особено нашиов плоштад има стогодишна историја без споменици, скулптури, објекти или што и да се, па секогаш бил жив, па дури и пожив од сегашно време...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 127128129130131 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.