build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје 2014
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 259260261262263 324>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [53.97%]
83 [43.92%]
4 [2.12%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5201 Posted: 02-Apr-2015 at 21:14
Скопје имал турско, српско, комунистичко, модерно и транзиционо лице, а денес има барокна маска.Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5202 Posted: 02-Apr-2015 at 21:33
Originally posted by one1

^Не зборувај глупости. Скопје со Кензо Танге станува Њујорк на балканот во однос на урбано планирање. Во тоа време слободно Загреб и Белград му завидоа на Скопје какви широки булевари, транспортен центар, трговски центар и ред други работи доби. Иако многу битно не беше се реализирано од планот на Кензо Танге.
Понатаму проблемот што Скопје НЕ СЕ РАЗВИВА по планот на Кензо Танге односно се развива до некаде 90тите години во облик на стагнација што значи Скопје не се гради но и не се руши и изменува. Се понатаму е трагикомедија. Доколку Скопје се развиваше во постмодернистички дух Скопје денес ќе го живееше тој сон да биде слободен и град на солидарност. Но сега Скопје со право е фавела делумно и поради политички и патриотски интереси и тоа што остатокот од Македонија се пресели во Скопје како сламка за спасот или слобода или смрт и тој остаток или провинција е подолу и од бразилските 10 милионски фавели а има едва неколку илјади жители.
Да, да, во несвест паѓаа Србите и Хрватите кога си им зборувал за Скопје. Затоа наши политичари, јавни личности, музичари, глумци одеа и бакнуваа раце во Белград и Загреб.

Ниту некој ти се воодушевувал, ниту некој те сакал, ниту на некого си му значел нешто. Не мора да се залажуваме. Ние за нив бевме, се и ќе останеме Македончиња коишто немаат капацитет да прераснат во Македонци. Затоа и такво понижување добиваме и од малцинствата во нашата држава.

Ние сеуште после 25 години независност живееме духовно и културно сеуште во Југославија. Тоа ни е и најголемиот проблем и кочница во животот.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #5203 Posted: 02-Apr-2015 at 22:06
Не си ја навредувај интелегенцијата, велиш сме живееле во духовно и културно во СФРЈ. Тогаш што е за тебе Скопје 2014? Олицетворение на Тито? Со едно само можам да се сложам со тебе а тоа е дека ние живееме во минатото, исполнети со лажен патриотизам во некаква си квази антика. Практично и самите не знаеме што значи тој збор.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5204 Posted: 02-Apr-2015 at 22:14
а што правиме со фактот дека фавелите и денес постојат? аман... се однесувате како промена на фасада, да го сменила комплетно лицето на градот
буквално ништо не е променето надвор од мал ринг, аман, кај живеете?

и што правиме со фактот дека не ви се допаѓаат станбени комиблокови, ама подпросечни станбени блокови денес се форсираат не само низ целиов град, туку и во самиот центар, на неколку метри од преродбеничкото Ск2014?
ви сметаат комиблоковите изградени пред 60 години, ама не ви смета се друго...

барем социјалистичките комиблокови се граделе во линија и по план... денес има еден куп случаи каде што една зграда се гради во дворот на друга и виси над улица како да е некое средновековно сокаче... тоа е големата преродба?

еве, да заклучиме дека Скопје на Танбге е промашена работа (што и не оспорувам), ама истовремено да го согледаме фактот дека градов со години си тоне во истиот хаос, и Ск2014 и некои ситни добра што ги повлече со себе, не само што не променува ништо, туку и го надоградува и го негова тој хаос... потекнувајќи од истите органи кои треба да го регулираат и спречуваат

Edited by zabegan - 02-Apr-2015 at 22:23
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5205 Posted: 02-Apr-2015 at 22:27
Originally posted by zabegan

а што правиме со фактот дека фавелите и денес постојат? аман... се однесувате како промена на фасада, да го сменила комплетно лицето на градот
буквално ништо не е променето надвор од мал ринг, аман, кај живеете?

и што правиме со фактот дека не ви се допаѓаат станбени комиблокови, ама подпросечни станбени блокови денес се форсираат не само низ целиов град, туку и во самиот центар, на неколку метри од преродбеничкото Ск2014?
ви сметаат комиблоковите изградени пред 60 години, ама не ви смета се друго...

барем социјалистичките комиблокови се граделе во линија и по план... денес има еден куп случаи каде што една зграда се гради во дворот на друга и виси над улица како да е некое средновековно сокаче... тоа е големата преродба?

еве, да заклучиме дека Скопје на Танбге е промашена работа (што и не оспорувам), ама истовремено да го согледаме фактот дека градов со години си тоне во истиот хаос, и Ск2014 и некои ситни добра што ги повлече со себе, не само што не променува ништо, туку и го надоградува и го негова тој хаос... потекнувајќи од истите органи кои треба да го регулираат и спречуваат


Јас добар дел од новокомпонираната елита во новата влада би ја нарекол “неокомунисти“ , лол!

Таков ни е духот, табиетот, културата, интелегенцијата целокупна како нација. Ние не можеме да бидеме Французи и Германци никогаш без разлика каква елита ќе седне на функции.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #5206 Posted: 02-Apr-2015 at 22:39
Бидејќи никогаш ништо добро, квалитетно и познато не сме измислиле во нашата историја, предлагам да го копираме најдоброто од светот, затоа што не е случајно тоа што креативноста и квалитетот не вираат во Македонија.
Етнопсихологија, менталитет,политичко опкружување...

Скопје 2014 е прв самостоен голем проект, за жал испадна така како што испадна.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5207 Posted: 03-Apr-2015 at 01:04
Креативноста и квалитетот ги има, ама мислам дека сме слаби во продажба, т.е. во моќта да се убеди инвеститорот да ја прифати визијата и знаењето на ангажираните професионалци.
Инвеститорите се прости и гледаат само зелено, стави најмалку - извади најмногу. Ги боли стојко за можноста да остават печат, да стекнат реноме итн. А архитектите... имат сметки за плаќање.
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #5208 Posted: 03-Apr-2015 at 08:31
Originally posted by zabegan

небулоза ли е да правиш разлика помеѓу дива полјана со грмушки и урбан парк или дрворед?
...како право, јас прв се бунам против оние кои за дивите полјани зборат како да се невидени паркови... затоа и ти викам одмори малце, да не ја загадуваме темава со глупости

Ти кога пишуваш не се читаш себеси, каде има дива пољана во мојата дискусија, или сам си поставуваш теза, си ја развиваш, и на крај се губиш во истата..
Interceptor design
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5209 Posted: 03-Apr-2015 at 11:31
The Skopje Stage: A Macedonian Tragedy

I was walking through Skopje to discover the latest monuments and buildings I had not seen since being in town last year. The stroll through downtown took me down the main pedestrian stretch to the old train station, looking for the new head quarters of the ruling party. Down a side street I glanced at a new old building. Walking towards it, I was overwhelmed by the large columns of the building, the ministry of finance. Approaching the building, I went up to the columns and touched them, they felt too massive to be be true. And they were not. Knocking on them, they were hollow, made of plaster.

And then it dawn on me, what I have been watching over the years visiting Skopje is not a giant process of reconstructing the city, changing its cityscape, but the government has been building a stage. Like in a theater play, these new buildings are new architecture, looking old, but they are a backdrop of a play, a tragedy. Wherever you look, the buildings are shallow, they cover up older, more modern architecture, like the Archeological museum hiding the modernist opera.

Even the new pompous building of the ruling VMRO, just a few meters away from the ministry of finance, is only a few windows deep (for now). Unlike at the ministry, here the columns are made of real stone. Is it telling that the ministry is adorned with plaster columns, the state is fake, but the party is real?

This is the stage–and considering the quality of many of the buildings–it is temporary on which the current Macedonian tragedy is set: the government, the opposition as the main actors and a chorus of international actors. While Greek tragedies contain a catharsis as its integral part, we don’t know yet whether this play will provide for it. The government might survive, outlive the accusations of corruption and abuse of office, or it might eventually falter amidst the accusations, mobilization of opposition, defection from within or external pressure (not discernible at the moment). Whatever the outcome of the crisis (I have written up some thoughts of how to overcome it), the stage will remain. Will it decay and be a reminder of a 7 year folly and a warning what a government without scruples and obsessed with nation building on speed does or will it continue to be a prop for a new national narrative that extends from buildings to textbooks, to public discourse? The fake columns suggest at least that this stage will require continuous maintenance to sustain itself, and this gives some hope.

https://fbieber.wordpress.com/2015/04/01/the-skopje-stage-a-macedonian-tragedy/

Edited by Џоле - 03-Apr-2015 at 11:32
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #5210 Posted: 03-Apr-2015 at 12:55
Само едно ќе кажам - НЕ ПОСТОИ СКОПЈЕ НА ТАНГЕ , НИКОГАШ И НЕ ПОСТОЕЛО бидејќи од целиот Тангев проект едвај 10-20тина проценти се изградени и тоа со претрпени големи измени. Затоа и Танге никогаш го нема впишано Скопје во неговите дела.
Грешките од минатото ги имаме и денес , наместо функционален град ние имаме глупост од град.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #5211 Posted: 03-Apr-2015 at 15:50
Добро не ве навредува тоа што главен архитект на градот е политичар!?
Па има луѓе кои цел живот го вложиле во тоа и само тие се оние кои треба да се прашаат, а јас сум убеден дека ниту еден од нив не би се одлучил за ова што последниве години се изгради!
Плод на пропаганда и бизнис интереси.

Нели ве вреѓа тоа што не крадат!? Па видете ги фактите, катната гаража во Бисер чини 1-1,5 милиони евра и е со истиот капацитет како онаа барокната која чини 10-11 милиони и е со неспоредливо послаби материјали!? Како може да оправдувате криминал кој се крие зад лажниот барок?

Танге не бил лага, се случил. Тито исто. Југославија исто. Осланлиите. Тоа може да ни се свиѓа или не. Единствена лага е барокот!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #5212 Posted: 03-Apr-2015 at 18:01
Originally posted by alexsend

Добро не ве навредува тоа што главен архитект на градот е политичар!?
Па има луѓе кои цел живот го вложиле во тоа и само тие се оние кои треба да се прашаат, а јас сум убеден дека ниту еден од нив не би се одлучил за ова што последниве години се изгради!
Плод на пропаганда и бизнис интереси.

Нели ве вреѓа тоа што не крадат!? Па видете ги фактите, катната гаража во Бисер чини 1-1,5 милиони евра и е со истиот капацитет како онаа барокната која чини 10-11 милиони и е со неспоредливо послаби материјали!? Како може да оправдувате криминал кој се крие зад лажниот барок?

Танге не бил лага, се случил. Тито исто. Југославија исто. Осланлиите. Тоа може да ни се свиѓа или не. Единствена лага е барокот!


Читајки вакви постови се чуствувам како да сум на политички митинг, се фрлаат тешки зборови без да се има усул и мерка. Немало архитекти во проектот Скопје 2014, мислиш бозаџии ги прават врз база на скици од астронаути. Еден човек се правел, а он бил нестручен, теза која што ја читам на ултракомунистичките портали кои што постојат со единствена цел да вршат пропаганда. Или си ти дел од тие портали или си затруен до таа мерка да си ја присвоил во целост нивната реторика...
Interceptor design
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5213 Posted: 03-Apr-2015 at 18:20
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

а што правиме со фактот дека фавелите и денес постојат? аман... се однесувате како промена на фасада, да го сменила комплетно лицето на градот
буквално ништо не е променето надвор од мал ринг, аман, кај живеете?

и што правиме со фактот дека не ви се допаѓаат станбени комиблокови, ама подпросечни станбени блокови денес се форсираат не само низ целиов град, туку и во самиот центар, на неколку метри од преродбеничкото Ск2014?
ви сметаат комиблоковите изградени пред 60 години, ама не ви смета се друго...

барем социјалистичките комиблокови се граделе во линија и по план... денес има еден куп случаи каде што една зграда се гради во дворот на друга и виси над улица како да е некое средновековно сокаче... тоа е големата преродба?

еве, да заклучиме дека Скопје на Танбге е промашена работа (што и не оспорувам), ама истовремено да го согледаме фактот дека градов со години си тоне во истиот хаос, и Ск2014 и некои ситни добра што ги повлече со себе, не само што не променува ништо, туку и го надоградува и го негова тој хаос... потекнувајќи од истите органи кои треба да го регулираат и спречуваат


Јас добар дел од новокомпонираната елита во новата влада би ја нарекол “неокомунисти“ , лол!

Таков ни е духот, табиетот, културата, интелегенцијата целокупна како нација. Ние не можеме да бидеме Французи и Германци никогаш без разлика каква елита ќе седне на функции.
нас главен проблем ни е тоа што сакаме да бидеме французи и германци
всушност, крајно иронично е тоа што оние кои пропагираат патриотизам и културно оплеменување сакаат да бидеме французи и германци, а оспоруваат дела на македонци

Edited by zabegan - 03-Apr-2015 at 18:21
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #5214 Posted: 03-Apr-2015 at 18:33
Скопје на Кензо Танге е илузија ! (Нема ни 40 % реализација од урбанистичкиот план)
Брутализмот на кој се палите е дело на Јанко Константинов. Еден од ,,стручњаците'' како и Петар Муличковски кој под сомнителни околности е платен од тогашното раководство да се школува надвор од државата.
Постземјотресно Скопје е дело на македонски архитекти длабоко навлезени во водите на комунистичката партија
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5215 Posted: 03-Apr-2015 at 18:57
Originally posted by Z|evzek

Скопје на Кензо Танге е илузија ! (Нема ни 40 % реализација од урбанистичкиот план)
Брутализмот на кој се палите е дело на Јанко Константинов. Еден од ,,стручњаците'' како и Петар Муличковски кој под сомнителни околности е платен од тогашното раководство да се школува надвор од државата.
Постземјотресно Скопје е дело на македонски архитекти длабоко навлезени во водите на комунистичката партија
не се палиме ние на брутализмот, туку баш на плановите кои изгинале во некои политичко-еконосмки односи и превари
тие планови можеа да се реализираат дури и со класицистички решенија во денешно време, ама битно се ќе си беше на место
дури и со оглед на тоа дека огромен дел од градот беше стагниран, имаше простор плановите да се видоизменуваат според днешните потреби и стандарди

и јас не го обожавам нешто посебно брутализмот, ама не ми е фрустрација број еден во животот... особено со тоа што во градов вкупно има само пет-шест дела кои се чисто бруталистички, ама 20 историски и стилски периоди, кај нас се ставаат во два табора... жими све, земјотресот е како исусот на Скопје, го сметаме времето пред и после него...

нема везе... да се вратам на оригиналната реплика... све супер што можете да најдете замерки во Танге, Константинов и компанија... ама смешно е да дискутираме кога истите аргументи можат да се дадат и за Ск2014
...зарем Ск2014 не го креираат архитекти длабоко навлезени во партиски и останати води?

Edited by zabegan - 03-Apr-2015 at 19:14
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5216 Posted: 03-Apr-2015 at 20:32
Originally posted by zabegan


све супер што можете да најдете замерки во Танге, Константинов и компанија... ама смешно е да дискутираме кога истите аргументи можат да се дадат и за Ск2014
...зарем Ск2014 не го креираат архитекти длабоко навлезени во партиски и останати води?


Скопје 2014 го цртаат архитекти-опортунисти (изгуглајте ако не знаете што значи опортунист) на кои единствено битно им е да им легнат парите на сметка. Ниту ги интересира вредноста на тоа што го прават, ниту ги заболе ташакот да остават некаква трага зад себе. Ги интересираат само парите, сега и тука, а за после ич не им чуе. А сега и официјално имаме потврда дека самиот проект е идеја/замисла на еден човек (можеби е потпомогнат од уште неколкумина околу него). Крај на приказната.
За сè има вторпат
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #5217 Posted: 03-Apr-2015 at 20:37
Да расчистиме со брутализмот зашо проектот на Кензо е во глобала бруталистички, а нели ние сме живееле во Скопје на јапанацот Танге.

Е сега останатото Скопје, она минималистичкото модерното. Скопјето проектирано од нашите стручњаци од КПМ.
Точно е дека се следи некаква си линија, но до која мера ? Tокму во тој период се надминува висинската кота на градот, масовно се гради Водно, се гради подземна мрежа без никакво планирање за идни инфраструктурни напредувања, фамозното надоградување на секој елемент од станбените згради и секако забранетото превземање на приватното земјишти кое е од значаен карактер за урбанизација на градот од страна на тогашната господа.

Од естетички аспект нема за што да се збори. Станбените згради на плоштад Македонија се мизерија. Административните како онаа на денешно министерство за правда, се обични модернистички решенија за секоја тогашна паланка. Прошетајте убаво низ улица Македонија и објаснете ми која од тие згради естетски задоволува ? Дали имаат однос една спрема друга или кој како му текнало си проектирал ? За функционалност не зборувам. ТАМАН ги задоволувале нашите интелектуалци

Е сега да се надоврзам на Скопје 2014. Нема ништо различно од тогаш. Сега се прави некаков си квази Париз, а тогаш се правело Београд. Што е причината ? Менталитетот. Одсекогаш сме сакале да бидеме нешто што не сме. Викате дека 2014 го креираат архитекти длабоко навлезени во политика. Делумно е точно. Главните стручњаци беа консултирани. Тие и денес се професори на државниот факултет за архитектура. Главна цел им беше да се направи македонска архитектура која произлегува од археолошките наоѓалишта на овие простори + додавање елементи од футуризмот.

Edited by Z|evzek - 03-Apr-2015 at 21:16
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #5218 Posted: 03-Apr-2015 at 20:41
Originally posted by Џоле

Originally posted by zabegan


све супер што можете да најдете замерки во Танге, Константинов и компанија... ама смешно е да дискутираме кога истите аргументи можат да се дадат и за Ск2014
...зарем Ск2014 не го креираат архитекти длабоко навлезени во партиски и останати води?


Скопје 2014 го цртаат архитекти-опортунисти (изгуглајте ако не знаете што значи опортунист) на кои единствено битно им е да им легнат парите на сметка. Ниту ги интересира вредноста на тоа што го прават, ниту ги заболе ташакот да остават некаква трага зад себе. Ги интересираат само парите, сега и тука, а за после ич не им чуе. А сега и официјално имаме потврда дека самиот проект е идеја/замисла на еден човек (можеби е потпомогнат од уште неколкумина околу него). Крај на приказната.
Еј Џоле дај те молам прати ми во пораки да слушнам каде Гујо вика дека е креатор на проектот. Можда сум пропуштил нешо од бомбите
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5219 Posted: 03-Apr-2015 at 20:42
Originally posted by Z|evzek


Е сега да се надоврзам на Скопје 2014. Нема ништо различно од тогаш. Сега се прави некаков си квази Париз, а тогаш се правело Београд. Што е причината ? Менталитетот. Одсекогаш сме сакале да бидеме нешто што не сме. Викате дека 2014 го креираат архитекти длабоко навлезени во политика. Делумно е точно. Главните стручњаци беа консултирани. Тие и денес се професори на државниот факултет за архитектура. Главна цел им беше да се направи македонска архитектура која произлегува од археолошките наоѓалишта на овие простори + додавање на футуристички елементи.


Е па, некој тука страшно ја утнал работата.
За сè има вторпат
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #5220 Posted: 03-Apr-2015 at 20:51
Originally posted by Џоле

Originally posted by Z|evzek


Е сега да се надоврзам на Скопје 2014. Нема ништо различно од тогаш. Сега се прави некаков си квази Париз, а тогаш се правело Београд. Што е причината ? Менталитетот. Одсекогаш сме сакале да бидеме нешто што не сме. Викате дека 2014 го креираат архитекти длабоко навлезени во политика. Делумно е точно. Главните стручњаци беа консултирани. Тие и денес се професори на државниот факултет за архитектура. Главна цел им беше да се направи македонска архитектура која произлегува од археолошките наоѓалишта на овие простори + додавање на футуристички елементи.


Е па, некој тука страшно ја утнал работата.
Братче толку ни се способни архитектите. Архитекти чии професори им биле стурњаците како Јанко Константинов и Петар Муличковски.
Сега професори се креаторите на Скопје 2014.
Што ќе произлезе од новите генерации од државниот факултет ?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 259260261262263 324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.