build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Feb-2010 at 19:38
Originally posted by lslcrew
А значи така?! Како тоа едниве што впечаток им оставиле постарите згради ги ставаш во категорија искомплексирана сељачаана, а другиве биле демек интелектуалци и требало да го водат општеството. Вакво размислување двокласно се изфрли од нормални држави со француска револуција. Такви теории не проаѓаат.


Ама не бе човек. Убави се тие згради нема спор, но ние таа епоха сме ја прескокнале! Прво ние во тој период сме биле во рамките на друга империја и сосема друга култура, со различен начин на живеење и мислење што се рефлектирал и врз архитектурата на градовите. Па еден Истанбул, град од огромно светско значење и еден од тогашните центри на светот  нема толку допирни точки со европската класична архитектура! И што треба сега да изградат, за да заличат на Париз?  Секој град си има сопствен стил и епоха на расцвет. Ако ова за вас е епохата на расцвет за Скопје, тогаш имаме големи разминувања во мислењето.

Околу француската револуција: Таа го отврли апсолутистичкото владеење на владарот и неговата елита! Нас токму тоа сега ни се налага преку проектов- замислите на врхушката, без никаква општествена расправа, стручно мислење итн. Мисењето на народот не е толку важно, замислете како на еден просечен скопјанец му изгледал планот на Кензо Танге на времето! Ужас! Ама тој план си е перфектен, само што неговите придобивки неможеме да ги осетиме поради неговата нереализација! А го осудуваме (токму ти пред некој ден кажа ајде да се свртиме кон нови решениеја, овие од минатово се покажаа како непродуктивни!) без притоа да го земеме в предвид фактот дека тој не е ни приближно целосно реализиран, па да можеме да го судиме!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Feb-2010 at 19:43
Originally posted by Andrej_LJ

Абе луѓе што ви значи СЕКОЈ ИМА СВОЈ ВКУС И МИСЛЕЊЕ?! НОРМАЛНО Е ДЕКА Е ТАКА! Но, во секое општество има помалку и повеќе обравозани и компетентни граѓани за секоја позиција. Секое општество го движи интелигенцијата, која е најпрогресивна и најгласна! Не го движат широките народни маси и тие неможат да диктираат стил или да водат кон прогрес! Моето мислење во врска со сето ова е еднакво на она на Гитар - куп лајна! Неможе мене некој Скопје да ми го направи град код коишто јас ќе се срамам и нема да можам да ги поканам со гордост моите многубројни пријатели од странство! Да не зборуваме што ниедна од овие згради не носи никаква продуктивност, не го олеснува живеењето на граѓаните на Скопје. Кажете ми како ова се би допринело за подобар живот во Скопје. Незамисливо и недопустливо е парите да се фрлаат на вакви работи при ситуација кога во Скопје нема јавен превоз а градот се гуши во сообраќај. Зборуваме за десетици згради, мостови, фонтани и споменици кои чинат неколку стотици милиони евра!

Islcrew - грешиш! Сите сме виделе исти работи кога сме биле во странство, само што различни работи ни направиле впечаток! На оние кои им направиле впечаток банални работи (породени од нивниот комплекс), тие ги сметаме за прости! Оние кои ги приметиле навистина важните и применливи нешта, токму тие треба да го водат општеството кон прогрес!


потпис
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Feb-2010 at 19:44
Originally posted by macedonia

Hello everyone, I know this is a very controversial issue. I made a panoramic view for everyone to compare the visualization with the current state.
Алал вера за ова!
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Feb-2010 at 19:50
Originally posted by alexgizh

Originally posted by macedonia

Hello everyone, I know this is a very controversial issue. I made a panoramic view for everyone to compare the visualization with the current state.
Алал вера за ова!


LOL Демек стигна и првата странска "критика" LOL

А до сега човек кој доаѓал во Скопје што имаше да види во центарот, па и во другите делови на СК? Јас се срамев со ваков град без ништо!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Feb-2010 at 19:52
без притоа да го земеме в предвид фактот дека тој не е ни приближно целосно реализиран, па да можеме да го судиме!

Па што не почекаш да се догради ценатаров па после истурај толкава злоба ако не ти се свиѓа. За Кензо што го донесоа од т'де свет може, ама за нас неможе. Каква врхушка какви бакрачи. Врхушка 46-та, сега ова е друго!
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Feb-2010 at 19:52
Во кратки црти мојот коментар за видеово е: Ни свират класична музика додека бродот ни тоне!

Тоа што подземните сообраќајници и трамвајот не нашле место во ова прекрасно видео, меѓутоа место нашол двокатниот автобус е трагедија сама по себе и укажува на третманот што го има власта кон реалните проблеми во градот, ама тоа се дискусии разработени на форумов...  Нема што да ја верглам ни дискусијата за менталното здравје на учесниците во проектов....

Сакам само да додадам дека е особено интересно што вакво извонредно видео, кое бара долго време за изработка , се лансира неполна недела по усвојувањето на последните измени на планот. Значи, видеото ги има сите е*ани маркици од последните измени со разработени објекти во рамките на тие маркици...  Или имаме ѕверови аниматори, што им искачаат кабли од глава, или некој веќе конечно треба јавно да искочи и да каже дека се укинува урбанизмот и архитектурата и советот на град скопје, барем да не се нервираме.... Ќе праиме како шо сакаат политичарите и сите искомлексирани сурати на позиција, барем главата мирна.

На малку “посветла“ страна, ова е најдобриот tweet што го прочитав денеска:
- Набољи заебанција у 2014 ќе биде “се чекаме кај споменикот“


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Feb-2010 at 19:54
Мацедониа добро што ти текнало со кадриве!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Feb-2010 at 19:54
Јас само кажав „алал вера“ затоа што човекот нашол толку слични панорами од двете ситуации.

Успеав колку толку да ги „спојам“, па еве повелете:


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Feb-2010 at 19:59
Originally posted by lslcrew


Па што не почекаш да се догради ценатаров па после истурај толкава злоба ако не ти се свиѓа. За Кензо што го донесоа од т'де свет може, ама за нас неможе. Каква врхушка какви бакрачи. Врхушка 46-та, сега ова е друго!


Ама не истурам злоба бе, истурање злоба би било ако ја минирам Триумфалната Порта! (А за каков ТРИУМФ ние воопшто зборуваме? Во што триумфиравме?) ж
Кензо си бил за времето си, врвен архитект на којшто сум му бескрајно благодарен што го дизајнираше Скопје на начин, по кој може да функционира идеално, лежерно и истовремено како голема и вистинска метропола.
Плус каква сатисфакција ти носи тебе дали проектот е работен од домашни или странски архитекти? И едните и другите работат за проекти од кои ние во Македонија ќе се гордееме. Каква е оваа глупава фраза ЗА НАС НЕМОЖЕ? Па за Осака ли осмислуваше Кензо Транспортен центар?
И џаст фор д рекорд, зборот врхушка се однесува на највисоките ешалони, односно потесното водство на една држава (или каков и да е друг организацијски сегмент)! Врхушка има насекаде, и во демократски, царски и комунистички општества, така што е глупаво да се сврзува само со комунистичката власт!

А пак каков смех ми буди во мене кадарот со триумфалната порта... До неа, зградата на ЕСМ, прекрасна зграда која е градена пред земјотресот и не се срушила како што гледате. Карши неа, зградата на бившиот Фреш, сега ќебашчилница (нели Лесковачка) или како што викаат qebaptore (да ме поправи некој ако не сум го напишал правилно)! Е сега димот од лесковачката скара и мрсните плескавици ќе се шири на прекрасната нео-класицистичка фасада-ала-Париз, или зградата на ГП Пелагонија (фирма која пропаѓа, која пак е типична зграда за 60-70 години на минатиот век). Пред ќебапчилницата, веднаш до Капијата се наоѓа смехотворната статуа на Мисирков, со големина на куче и фонтаната со тоалетни плочки (дреч зелени) која ионака никогаш не работи! Покрај ова чудо на македонскиот ум и креативност минува клапава приватна 22ка, од која се отцепуваат те амортизери, те дел од шасијата. Навистина сите проблеми се решени, место за бунење нема!


Edited by Andrej_LJ - 04-Feb-2010 at 20:08
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Feb-2010 at 20:06
Originally posted by lslcrew


 Ме вади од такт кога гледам дека себе не се почитуваме и слушаме дека тук анечинело, а некоја си мање виша слична интервенција на парламентот во Германија е тогаш тоа било врвна уметност и се подмочуваат "адвентистите на 22-риот век" (Мислам на download уметници оние што треба да ни вбризгаат серум за да не "модернизираат").


@lsl

мислам дека интензивно си го трошиш својот кредибилитет како соговорник на овие теми со упорна демонстрација на инает на "модернистичките демони" кои очигледно многу ти бодат очи.

И покрај цел овој апсурд во кој живееме, сеуште имам разбирање дека луѓе имаат различни вкусови (или невкусови кој како гледа на тоа) и си стојат зад нив. Имаме такви и на форумот, на пример Шпер кој јасно и гласно си кажува дека Германиа му се допаѓа како концепт и тоа е тоа.

Кај тебе пак некако работиве се одвиваат во последно време за "да им покажеш на модернистите" а не поради нешто друго. Навистина несериозен аргумент на форум каде сакаме да водиме сериозни дискусии.

Јас себе и својата земја и те како си ја почитувам и затоа се грозам од сите овие глупости кои ни ги натураат и не девалвираат и пред самите нас и пред целиот свет бидејќи праќаат порака дека ние не можеме да креираме туку може да копираме и тоа на еден многу лош, ефтин и дилетантски начин. Како Скопје да нема своја историја, како Македонија да нема свое градежно и архитектонско наследство па моравме да ги пресликаме нашите очигледно прилично изразени национални комплекси во овој чудо што треба да ни го преврти центарот на градот на опаку.Edited by pbanks - 04-Feb-2010 at 20:12
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Feb-2010 at 20:09
Originally posted by lslcrew

Го подржувам поради тоа што добро ми изгледа. А еве денеска дознавам дека сме имале две класи во општествово, па ја од инат на тие првите "природно предодредените да владеа и просветлуваат".


Еднокласно општество не постои, таквиот систем се отфрли пред 20 години, колку што сум јас во тек ти си голем поборник против тој систем.

Класно општество и те како постои и тоа не само двокласно и тоа во секоја нормална и прогресивна земја според тековниот супериорен општествен систем.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Feb-2010 at 20:12
Па не зборуваме за триумфалкна капија, збориме за цилот мал ринг. Триумфалната и мене не ми се свиѓа, ама на крај памњет не ми паѓа да идам да минирам нешто. Кензо забораваш дека не дизајнираше сам, како прво дизајбираше со уште цел тим од десетина луќе. Втора работа не беше воопшто муабетот за колку плановите на Танге се ефективни или не, бепе за тоа демек на Кензо можело да му се остава време, ама за наш човек неможе, него мора уште непочнато да се саботира.

Врхушка форсирала тука бљантав соиц реализам пола век. Денеска е друга приказна. Постојат механизми на демократија, утре може да се смени власт, постојат конкурси и триста чуда.

бтв. Пројде недела дена како чекам да ја видам алтернативата контра замислата на актуелната власт. Млатење две страни за два саата, а никаде не видов ако не треба ова што треба. п.с. Слика од пусто Скопје 1991 не се важи како идејно решение.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Feb-2010 at 20:13
Originally posted by lslcrew


Врхушка форсирала тука бљантав соиц реализам пола век. Денеска е друга приказна. Постојат механизми на демократија, утре може да се смени власт, постојат конкурси и триста чуда.


млатење празна слама. муабети на памет ништо повеќе...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Feb-2010 at 20:17
Нема да си го трошам ни кредибилитетот како соговорник и учесник тука, всушност и не гледам зашто  си го трошамл, но би дал до знаење до голем број учесници дека се демистифицираат дека се демократи и либерали по убедување, а всупшност со вакви ставови за залагаат за тоталитарна политика врз "неписмената искомплексирана сељачаана што мора да се прилагодува на модерните погледи на еден грст прошетана елоквенција."
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Feb-2010 at 20:24
Originally posted by lslcrew

Нема да си го трошам ни кредибилитетот како соговорник и учесник тука, всушност и не гледам зашто  си го трошамл, но би дал до знаење до голем број учесници дека се демистифицираат дека се демократи и либерали по убедување, а всупшност со вакви ставови за залагаат за тоталитарна политика врз "неписмената искомплексирана сељачаана што мора да се прилагодува на модерните погледи на еден грст прошетана елоквенција."


само продолжи во истиот дух, ништо ново не кажа. Дискусија се води со аргументи а не со квалификации, навреди, конструкции, сценариа, виртуелни сценариа............како дел од палетата со која во моментов се користиш. Значи демистификацијата веројатно оди во обратниот правец.

Исто вака хистерично излезе и од оваа дискусија наспроти сите аргументи кои ти беа дадени. Каде води тоа и што ќе постигнеме, не ми е јасно?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 04-Feb-2010 at 20:30
Дискусија се води со аргументи а не со квалификации, навреди, конструкции, сценариа, виртуелни сценариа


Исто така!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 04-Feb-2010 at 20:32
Sleepy
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 04-Feb-2010 at 20:33
Ве молам, забележете на сликата на  која се споени двете панорами на градот. Скопје од зелен центар, добива урбана џунгла. Еве не збориме за начинот на кој изгледаат објективе, туку самата нивна поставеност. Секое лето сите одиме да се оладиме покрај Вардар, заради своето природно струење на воздухот. Е сега, тоа ќе го нема, ќе има огромен ѕид од непотребни згради и мостови на секои 100 метри. Јас знам, овие сакаат да ја доловат Сена во Париз или Влтава во Прага со ваквиве слики, не заборавајте само колку пати поголеми се овие реки и околни згради од нашиве! 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Feb-2010 at 20:40
If I can say something please. Living in the diaspora, one question comes to mind when I see these pictures. Can Macedonia afford this? If it can, than why can't it afford infrastructure projects such as transportation systems, roads, rural development, etc. At least from these projects, the standard of living will increase. Okay, I can understand the baroque buildings along the Vardar as an attempt to give the area a common theme, but are all those bronze and marble statues necessary? Having a couple was fine, but this is too much! And that "Porta Makedonija"? Absolutely unnecessary.  Changing the communist facades is a good idea, but there are facades like this all over the city that need basic renovation.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Feb-2010 at 20:40
@andrej

Тука веќе не би се сложил со тебе. Освен за редот објекти од уставен суд до МНР кои се вишок, другите објекти како маркички се и те како потребни. Го сакам зеленилото и се надевам дека ќе се мисли на тоа и во овој тековен план кој го промовираа денеска.

Но дефинитивно на досегашните џунгли и пасишта кои постоеа во центарот, не им е местото таму.


Edited by pbanks - 04-Feb-2010 at 20:41
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.