build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје 2014
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 324325326327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #6501 Posted: 07-Aug-2020 at 13:14
"СДСМ е одговорна и домаќинска партија која знае колку е вреден народниот денар..."

Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote David Quote  Post ReplyReply #6502 Posted: 08-Aug-2020 at 14:09
Вистина е дека ова е најкатастрофалната влада во овие 30 год во сите сегменти не само "build-от",ама нешто што посебно иритира е што им се полни муцките со ЕУ/НАТО а во реалноста префарбуваат брутализам/режимизам и носат одлука за рушење на една од малкуте објекти градени после земјотресот што личат на нешто.


Мада можам да кажам дека најмногу ги обвинувам тие пред нив,зошто имаа шанса и ветија дека ќе го направат градов да личи на нешто,а тие запнаа со стиропор,кочии,врби,споменици....забегаа,може им се можеше сепак носеа фабрики влегуваше по некој денар во државната каса ама мораше да се среди главниот град,колку што е град,никој не им бара во визбегово облакодери да градат,па после и другите градови низ државава,плански со стил и квалитет за да дојдат туристи,да поседат ноќ,две,да остават некој денар.
Не ми е јасно зошто тоа што се градеше го спореа,факултетите,објектите на плоштад,менување на фасада на ЕВН,зградата до Пелистер...што е поентата на тоа,или руши ги или догради ги и крај?! Или биди маж и кажи,ни грујо ни мујо не се прашува што ќе се гради и каде,одлучено е градов да потсеќа на Атина не на Белград(што мене ми е сосема океј)и да завршиме со лаги и дневно-политички собирања на поени,најмногу на сметка на народот.Плус срамота е пичка му матер,4 години поминаа еве и да нејќеа да го чепкаат барокот до следна замена на локални или парламентарни,можеа барем нешто модерно да почнат,околниве главни градови не поминаа,прашината им ја голтаме само.
Мегаломански бил проектов па политичариве ако не сфатија дека 10 мегаломански проекти треба да се водат во градов симултано,инфраструктура,згради,подземни улици,метро...за да ги задржиш луѓево тука,да привлечиш туристи,тогаш нека си стават прст на чело или нека престанат да се бават со политика,веќе ни "провинцијалците" не го есапат Скопје,го скокаат директно за Германија,Канада,и со право.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6503 Posted: 27-Aug-2020 at 15:40
ПОТВРДЕНА ОДЛУКАТА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР ЗА НИШТОВНОСТ НА ОДОБРЕНИЕТО ЗА ГРАДБА НА „ШПАНСКИ СКАЛИ“ НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА

Второстепениот орган при Министерството за транспорт и врски ја потврди одлуката на Општина Центар за ништовност на одобрението за градба на објектот „Шпански скали“ на Плоштад Македонија, одбивајќи ја жалбата на инвеститорот „Амадеус девелопмент“, соопшти општината.

Општина Центар го огласи за ништовно одобрението за градба на спорниот објект од проектот „Скопје 2014“ на 12 мај годинава затоа што инвеститорот не почнал со градежни активности во рок од две години од добивањето на одобрението, колку што е законскиот рок. Инвеститорот потоа ја обжалил оваа одлука до Министерството за транспорт и врски.

„Второстепениот орган, откако детално го разгледал обжаленото решение и наводите во жалбата, констатирал дека Општина Центар детално го образложила и пресметала рокот од 2 години од денот кога одобрението за градење станало правосилно, а со тоа изминал и рокот за отпочнување на градба. Со ова, второстепениот орган укажал дека Општина Центар правилно ги проценила и увидела дека се исполнети условите за огласување на ништовно одобрение за градење. Оттука, Општина Центар постапила правилно и не го повредила законот како на нејзина штета, така на штета на граѓаните, а најмалку на штета на жалителот во постапката.“, се вели во соопштението на Општина Центар.

Во Кривичниот суд во тек е судење за продажбата на државно земјиште, каде што требаше да се гради објектот. Обвинети се за незаконска продажба се поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и уште десет лица.

Станува збор за парцела од 1.046 метри квадратни на Плоштадот, кој сега е плочник со тревник. Ова државно земјиште во 2013 година тогашната власт на ВМРО-ДПМНЕ, преку Министерството за транспорт и врски, кога министер беше Јанакиески, го продаде на фирмата од Албанија „Амадеус девелопмент“ за 1,5 милиони евра, за да се гради барокна зграда.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/potvrdena-odlukata-na-opshtina-tsentar-za-nishtovnost-na-odobrenieto-za-gradba-na-shpanski-skali-na-ploshtad-makedonija/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6504 Posted: 04-Sep-2020 at 08:53
ПРЕД СОБРАНИЕ НЕМА ДА ИМА БАРОКНА СЕНДВИЧАРА КАКО ШТО ПРЕДВИДЕ ВМРО-ДПМНЕ, ОПШТИНА ЦЕНТАР ГО РАСКИНА ДОГОВОРОТ

Барокна сендвичара требало да се постави пред Собранието, кое е објект со висок степен на мерки за безбедност. Власта на ВМРО-ДПМНЕ во време кога градоначалник на Општина Центар беше Владимир Тодоровиќ, а министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, продала државно земјиште во делот кај Собранието за изградба на една од десетината барокни сендвичари, како надополнување на проектот „Скопје 2014“ во центарот на градот.

Од Општина Центар велат дека за оваа локација е почната постапката за раскинување на договорот бидејќи земјиштето е продадено несоодветно, а несоодветна е и локација.

„Во декември 2018 година, Општина Центар од Министерството за транспорт и врски во нејзина надлежност презема предмети кои се однесуваат на договори за отуѓување на државно градежно зедмјиште со јавно наддавање. Еден од тие предмети се однесува и на таканаречените барокни сендвичари, односно киосци, кои веќе се или би биле поставени во централното градско подрачје. Дел од сендвичарите се изградени и се предвидени да се изградат на несоодветни локации, како на пример непосредно пред Собранието на Република Северна Македонија. За оваа локација, на 6 август беше активирана банкарската гаранција на купувачот на земјиштето, а со тоа и формално е започната процедурата за раскинување на договорот на тоа градежно земјиште, кое било вцртано и отуѓено на несоодветен начин и на несоодветна локација“, велат од Општина Центар.

Власта на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на проектот „Скопје 2014“ продаде државно земјиште на неколку локации во центарот на градот за изградба на барокни сендвичари. Повеќето од нив иако се поставени никогаш не почнаа со работата. Во моментов, единствено работи барокната сендвичара на Кеј 13 Ноември пред хотелот „Холидеј ин“ и онаа на улица Македонија.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/pred-sobranie-nema-da-ima-barokna-sendvichara-kako-shto-predvide-vmro-dpmne-opshtina-tsentar-go-raskina-dogovorot/
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote David Quote  Post ReplyReply #6505 Posted: 04-Sep-2020 at 12:35
Стварно многу штета виде градот од барокните сендвичари,двата Тетекси не можат редицата да ја добројат.   
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7382
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6506 Posted: 05-Sep-2020 at 02:11
Originally posted by David

Стварно многу штета виде градот од барокните сендвичари,двата Тетекси не можат редицата да ја добројат.   
абе другар, и во бљувотините од бродови има журки, тоа не значи дека се е ок
меѓудругото, тетекс е единствен киоск од поставените што го знам да функционира
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #6507 Posted: 20-Sep-2020 at 03:31
Колку пари толку музика, во вистина смисла на зборот! Стиропор оро!

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6508 Posted: 25-Sep-2020 at 13:20
ВЛАДАТА ПОБАРАЛА ОД ОПШТИНА ЦЕНТАР ДА СЕ ОТСТРАНАТ ПОРТАТА И СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА

Владата доставила барање до Општина Центар од новиот детален урбанистички план „Мал ринг“ да се избришат маркичките на Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза. Работната група за справување со проектот „Скопје 2014“ која беше формирана од Владата на СДСМ по доаѓањето на власт во 2017 година, за овие два објекти кажа дека се дивоградби и при нивната изградба прекршени се низа закони.

Од Општина Центар за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека за време на јавната анкета за Деталниот урбанистички план добиле барање и од Владата да се избришат овие два објекти. Сега чекаaт одговор од Министерството за култура под чија надлежност се овие објекти, дали се согласуваат и тие со ова барање, по што ќе може да бидат тргнати од планот.

Ваквото барање на Владата е спротивно на претходната одлука, со која побара од Министерството за култура споменикот на Мајка Тереза да се пренамени. На ваквата владина одлука реагираа Асоцијацијата на архитекти на Македонија, Работната група за справување со проектот „Скопје 2014“, како и градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и бараат тој веднаш да се урне.

Од Работната група исто така доставија барања до Општина Центар за уривање не само на овие два споменици туку и за бришење на т.н. „Шпански скали“ , а спомениците од Плоштад Македонија да се дислоцираат.

„Наодите до кои е дојдена Работната група, покажуваат дека во сите случаи се работи за тешко прекршување практично на сите позитивни закони што ја уредуваат материјата на подигање на споменици, законите за буџет и јавни набавки, како и законите за просторно и урбанистичко планирање и градење. Во Предлог-детален урбанистички план Градска четврт Ц 01 – Мал Ринг 1, Општина Центар – Скопје, плански период 2019-2024, не постои ниту трага од спомениците, дури ниту во геодетската подлога врз којашто графичките прилози на планот се вцртани, поради што во планот не постојат ниту плански одредби и мерки за решавање на проблемот на незаконските споменици и други градби од т. н. проект ‘Скопје 2014’. Од друга страна, со невцртувањето на постојни градби и споменици во предлог-планот тој станува спротивен на законот, како да е правен на неажурирана геодетска подлога“, изјави од Работната група за справување со проектот „Скопје 2014“ по јавната презентација на планот „Мал ринг“..


https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/vladata-pobarala-od-opshtina-tsentar-da-se-otstranat-portata-i-spomenikot-na-majka-tereza/
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 279
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #6509 Posted: 25-Sep-2020 at 16:34
Изгледа вака ќе ги залажуваат своите гласачи на почетокот на секој мандат, па има ли нешто по комунистичко од ова? Уривањето на Скопје 2014 веќе стана мит на големата „борба за слобода на просторот“, Северна Македонија ли е, Северна Кореја ли е?

Добро, шега на страна, мое мислење е дека тешко „ќе им оди“ со Порта Македонија. Ајде за споменикот на Мајка Тереза ќе протуркаат некако и онака е недоправен и е пречка, но Портата доколку се одржува како што треба, не би бил така лош симбол. Што знам.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4758
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6510 Posted: 25-Sep-2020 at 17:34
Портата на која пишува МАКЕДОНИЈА со фонт изваден од ценовник на некоја гостилница во Прилеп/Крива Паланка/Вевчани? Таа со лимената настрешница? Во право си, тешко дека би нашле нешто што подобро ја отсликува државава.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 279
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #6511 Posted: 25-Sep-2020 at 18:46
Originally posted by гитардемон

Портата на која пишува МАКЕДОНИЈА со фонт изваден од ценовник на некоја гостилница во Прилеп/Крива Паланка/Вевчани? Таа со лимената настрешница? Во право си, тешко дека би нашле нешто што подобро ја отсликува државава.


Или нека биде симбол појаната во сред центар (ставена на приватна парцела), или пак „пораката“ од Тито за земјотресот на Стара железничка од „гипс“? Или пак фамозниот „бројчаник“ врз неа? Или „голите“ фасади кои чекаат пак да блеснат во својот сјај? Ех ех ех.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4758
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6512 Posted: 25-Sep-2020 at 18:59
Полјаната е таму поради нечии туѓи криминали, а богами и тие запаливите фасади. Ќе видиме колку криминал ќе извршат овие пред да си одат, така да нема само твоите да бидат.

А пораката на Тито вреди многу повеќе од една порта под која поминал кинески кабрио автобус за освоено четврто место во кошарка на европско првенство.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 279
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #6513 Posted: 25-Sep-2020 at 19:08
Вистински македонец* (граѓанин на Р. Северна М.) реплицира со „твоите“ / „вашите“. Ај оди гледај си ја пораката од Тито и уживај во „твојот“ свет со „твоите“. Мојот став е тој, дека не треба да се уништи нешто само затоа што не ти се допаѓа кој ја направил. Толку од мене.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6514 Posted: 25-Sep-2020 at 21:06
Под портата сите плочки се расклатени,искршени и просторот некако е многу неуреден,бројчаникот и настрешниците се само одвишок па можеби со некое мало средување потегот би можел малку поубаво да заличи,рушењето повеќе би се доживувало како сензационална активност за која веќе 4 години зборат а за споменикот на Мајка Тереза би можело да се отстрани бидејќи дефинитивно не му е таму местото и тој тесен простор мора да се растерети од тие тараби и купишта измет и смет околу нив.

Edited by stef4o - 25-Sep-2020 at 21:07
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #6515 Posted: 25-Sep-2020 at 22:39
Триумфалната порта и просторот околу неа имаат огромен потенцијал за уредување, но за тој да се искористи треба прво ул. „Димитрија Чуповски“ да се затвори за сообраќај и целиот овој дел да прерасне во пешачка зона. Ако се преслика линијата на свиокот на улицата се добива една симетрична целина во која се вклопуваат сите околни објекти и просторот меѓу нив може да стане вистински плоштад кој би бил крстосница на пешачки коридори и во кој портата би имала средишна поставеност, додека од една страна би бил отворен кон паркот. Помал проблем претставува само уличката која излегува од ГТЦ која ќе треба да се спроведе подземно.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6516 Posted: 26-Sep-2020 at 17:30
ПРОЕКТ „СКОПЈЕ 2014“: ДЕЛ ОД ОБЈЕКТИТЕ ЌЕ СЕ УРИВААТ, ДЕЛ ЌЕ СЕ ДЕМОЛИРААТhttps://24.mk/details/proekt-skopje-2014-del-od-objektite-kje-se-urivaat-del-kje-se-demoliraat
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6517 Posted: 27-Sep-2020 at 11:15
Владата бара рушење на Порта Македонија - каде сега ќе се постави бројчаникот ветен од Заев?!https://tv21.tv/mk/vladata-bara-rushene-na-porta-makedonija-kade-sega-ke-se-postavi-brojchanikot-veten-od-zaev/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6518 Posted: 28-Sep-2020 at 12:53
ТРИУМФАЛНАТА ПОРТА СЕ НАОЃА СРЕДЕ УЛИЦА, НЕ ТРЕБА ДА БИДЕ СТАВЕНА ВО ДУП-ОТ ОТИ Ѝ СЕ ДАВА ЛЕГИТИМИТЕТ, ВЕЛИ РАБОТНАТА ГРУПА ЗА „СКОПЈЕ 2014“

Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза се поставени среде улица, го попречуваат слободниот пристап на граѓаните и не постои друго решение освен да се доведе просторот во првобитна состојба, велат од Работната група за справување со проектот „Скопје 2014“.

Премиерот Зоран Заев, пак, вчера кажа дека мислењето дадено од Владата до Општина Центар не укажува дека треба да се руши кој било од објектите, туку било препорака ДУП-от да се разгледа и усогласи со мислењата дадени од самите стручни комисии формирани од извршната власт.

„Објектот Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај. Низ уличната мрежа секојдневно минуваат пешаци и возила односно има непречена комуникација“, рече Заев.

Работната група која беше формирана од Владата по доаѓањето на власт во 2017 година, смета дека овие два објекти, како и дел од спомениците не треба да бидат ставени во новиот Деталниот урбанистички план „Мал ринг“ кој сега се изработува во Општина Центар оти така им се дава легитимитет.

„Со овие објекти се прекршени низа закони, Уставот, владеењето на правото и правото на граѓаните за слободно движење поради фашистичката идеологија на минатата власт. Поставени се без правото на Собранието да одлучува за нив, а уметничката вредност не треба да се споменува бидејќи таа воопшто не постои. Нема друго решение освен просторот да се врати во првобитна состојба. Ние како работна група до Општина Центар доставивме анкетен лист во кој наведуваме дека Портата, споменикот на Мајка Тереза и други споменици не можат да имаат градежна парцела. Ако тоа се направи им давате легитимитет и можност за надградување“, вели Мирослав Грчев, претседател на Работната група за „Скопје 2104“.

Грчев вели дека и во елаборатите кои работната група ги изработила до барање на Владата за објектите и спомениците од „Скопје 2014“ идентичен е ставот дека тие се поставени незаконски и треба да се отстранат.

Од Општина Центар во петокот за САКАМДАКАЖАМ.МК изјавија дека Владата доставила мислење до нив дека спомениците на Мајка Тереза и Порта Македонија треба да се отстранат од новиот детален план „Мал ринг“.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/triumfalnata-porta-se-naoga-sred-ulitsa-ne-treba-da-bide-stavena-vo-dup-ot-oti-i-se-dava-legitimitet-veli-rabotnata-grupa-za-skopje-2014/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6519 Posted: 28-Sep-2020 at 17:21
ТРЕБА ЛИ ДА СЕ УРИВААТ СПОМЕНИЦИТЕ ОД „СКОПЈЕ 2014“?https://24.mk/details/treba-li-da-se-urivaat-spomenicite-od-skopje-2014
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #6520 Posted: 29-Sep-2020 at 11:42
Originally posted by stef4o

Под портата сите плочки се расклатени,искршени и просторот некако е многу неуреден,бројчаникот и настрешниците се само одвишок па можеби со некое мало средување потегот би можел малку поубаво да заличи,рушењето повеќе би се доживувало како сензационална активност за која веќе 4 години зборат а за споменикот на Мајка Тереза би можело да се отстрани бидејќи дефинитивно не му е таму местото и тој тесен простор мора да се растерети од тие тараби и купишта измет и смет околу нив.
Портата испаѓа дека е најреалистичен споменик во Севернава Вукојебина, реален одраз на состојбата во државава. Уште овие моментално на власт да ја срушат и сликата е комплетна.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 324325326327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.