build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 11-Nov-2010 at 10:52
АХААА!!! Сега сфатив, оваа зградава е уствари за Електронски комуникации, а нешто налик ова што го нацртав со два лава го има десно од неа... Аааргх, мора ли вака со сила да ги затворат Комерцијална Банка и МОБ...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 11-Nov-2010 at 11:00
Глеј го ДУП-от, не клипот. На клипот има и грешки. Во еден кадар АЕЦ и ЈО/ФП се една до друга, на друг кадар се одвоени и колонадата е измеѓу.

Еве извадок, тука ги има и скалите. Само до кое ниво треба да биде отворено ова надоле. Да не биде до другото ниво од кејот или како?
Edited by lslcrew - 11-Nov-2010 at 11:03
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 11-Nov-2010 at 11:41
Вака е сосема прифатливо (за колонадата зборувам), бидејќи колку толку и МОБ ќе се наѕира. Сепак, влезот му изгледа доста убаво, осветлен навечер.

Држам палци да не им стигнат пари за 7.13
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 11-Nov-2010 at 12:07
me too.
Ne poradi toa sto ke ja zatvori stopanska koja patem e  blajk i nikogash ne se dokaza kako objekt i za sebe i vo prostor, tuku porati toa da ima prostor na kejot malku da dise, a i poradi revitalizacija na neuspeshniot amfiteatar pred MOB, no i poradi grdotijata i nedorecenosta na novoplaniraniot objekt kako i negovo nevkomponiranje duri i so novite neoklasicni gradbi. Ustvari kazav raboti sto prethodnite diskutanti manje vishe gi kazaa, ama povtoruvanjeto e majka na znaenjeto....
 
.....   .......
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 11-Nov-2010 at 12:52
Далеку од тоа дека Комерцијална Банка е преубав објект за да се скрие, мене ме буцка сировата намера да се покрие со БИЛО ШТО, колку за да се покрие.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 11-Nov-2010 at 14:25
м.з. згради се градат, растенија никнуваат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 16-Nov-2010 at 20:21

Лавови ќе се надвиснат и на колонадата

Од Центар не кажуваат какви скулптури ќе има на објектот

Скулптури ќе ја красат и колонадата што треба да се гради на левиот брег на Вардар. На секој столб ќе се надвисне по една скулптура. Со колкави димензии, од каков материјал и што ќе претставуваат тие, надлежните на откриваат. Тајна е и колку пари ќе издвои Општината Центар за леење на се' уште мистериозните скулптури. На анимацијата, пак, на „Скопје 2014“ може да се забележи дека на крајните столбови на колонадата се наоѓаат бронзени лавови.

Општинарите од Центар единствено информираат дека е во тек јавна набавка за идејно решение за 11 скулптури согласно со утврдените барања во конкурсот. Скулптурите е предвидено да се постават на колонадата, која, очигледно, ќе почне да се гради во почетокот на новата градежна сезона. За неа од неодамна се бара фирма-изведувач, која објектот ќе го гради по проект на проектантската куќа „Мегаор“.

Колонадата е планирано да биде висока 8 метри и за неа е резервирана локацијата меѓу новите објекти на Агенцијата за електронски комуникации и на Финансиската полиција. Веќе извесен период во јавноста се шпекулира дека колонадата ќе биде изградена од десетина столбови изведени во антички стил поврзани во венец, но надлежните не сакаат да го коментираат планираниот изглед на објектот. Пред неа, согласно со ДУП, е предвидена изградба на мини-амфитеатар.

Инаку, и колонадата и скулптурите ќе бидат финансирани од општинскиот буџет. Но, колку средства се издвоени за таа намена, општинарите, вообичаено, не откриваат. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EAAB873752874649B3B604000FE7C389
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 16-Nov-2010 at 20:40
Па се на се.... од скулптури и споменици, кои отсликуваат историја и личности, на страна од  шмизлата, бикот и другите..... ќе ги има над 50...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 24-Nov-2010 at 01:19
Oftopic

Korea 2022 = Skopje 2014

Позната ви е музикава? Гледам нешто CNN и одеднаш некако позната ми дојде музикава и кога ми текна дека ја имаше истата и во клипот Скопје 2014 ми пдна смешно дека е за Кореа 2022 клипот за светско првентсво во фудбал кандидатура. Изгледа е некоја позната музика, па семплот се користи насекаде низ свет.


Едит: Па уште во related го даде. LOL
Edited by lslcrew - 24-Nov-2010 at 01:29
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 24-Nov-2010 at 10:54
EPIC LOL

Сериозно... музикава е од некое класично дело, како што може да се види од еден коментар, тој човекот ја бара со години (а СК2014 нема ни една година)...

Туку, како што рече еден мој колега, да не им спомнуваме сега, кога си имаат проблем со соседите (поточно, со себеси).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #991 Posted: 08-Dec-2010 at 21:33
The newly reconstructed British Hotel in Dresden, Germany. The new facade reminded me of some of the new buildings in Skopje and the whole Skopje 2014 project in general.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #992 Posted: 08-Dec-2010 at 23:38
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=250017
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #993 Posted: 09-Dec-2010 at 12:47
Originally posted by stratus

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=250017

 
А ова е само уште еден доказ дека Скопје 2014 не се темели врз нешто застарено и изумрено.
Дефинитивно не е ништо ново, но исто така дефинитивно не е ниту украдено од некаде, ниту е нешто застарено и изумрено, или како што некои велат, демоде.
 
Ова само уште повеќе ја зголеми мојата поддршка за овој проект.
Само нека продолжат вака градежните работи, и во 2014 година, Скопје ќе заличи на вистинска, но и убава, европска метропола.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #994 Posted: 09-Dec-2010 at 16:36
Leipzig се еконструира како што некогаш бил, градби што постоеле (со мали нивни измени), а не целосно мози измислени неокласични градби.

офтопик : престанете со тоа барокни. Никоја од градбите во СК2014 не е барокна, туку се работи за чисти неокласични градби со минимални модерни елементи.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 742
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #995 Posted: 09-Dec-2010 at 16:42
dresden ne lepzig(и тој се реконструирал по истиот терк, мала грешка)
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #996 Posted: 09-Dec-2010 at 17:28
Originally posted by stratus

Leipzig се еконструира како што некогаш бил, градби што постоеле (со мали нивни измени), а не целосно мози измислени неокласични градби.

офтопик : престанете со тоа барокни. Никоја од градбите во СК2014 не е барокна, туку се работи за чисти неокласични градби со минимални модерни елементи.

Originally posted by stratus

dresden ne lepzig(и тој се реконструирал по истиот терк, мала грешка)

 
Чиста вистина.
Уште да им влезе во главите на сите кои плукаат по Скопје 2014, и никој нема да биде против реализацијата на проектот.


Edited by Dexter26 - 09-Dec-2010 at 17:28
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #997 Posted: 09-Dec-2010 at 19:32
А целта е сите да мислиме еднакво? Па нели затоа се бореа сите славјани (ние не како по обичај, пред се Романци, Поллјаци и Чеси), да живеат во слободни и демократски земји?! Мене никогаш нема ДА МИ ВЛЕЗАТ ВО ГЛАВА криминалниве дејности (од финансиски, урбанистички и естетско-функционален аспект) околу СК2014, жалам што ве разочарав.
Инаку споредбата помеѓу Дресден и Скопје е мило кажано безвезна. Неможеме да споредуваме целосна (ама зборуваме за 100% поклопување со разрушените објекти) обнова на целиот град кој е прекрасен и од непроценливо значење за целото човештво и масакарот што му се извршува на Скопје. Ние имавме 2 објекта да реконструираме - Театарот и Банката. Едното горе-долу личи на својот претходник, додека од банката се роди нов непрепознатлив и бесвкусен мастодонт! Се друго е измислено и тоа следејќи ги сите архитектурни концепти наеднаш, постигајќи невиден микс, без при тоа да се разгледа планот како целост, туку парче на парче. Типично по нашки и затоа неможеме да очекуваме максимално позитивни ефекти од вложеното (според мене негативните пак ги превишуваат позитивните ефекти, кои завршуваат на простор за јавната администрација).
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #998 Posted: 09-Dec-2010 at 21:05
Andrej, toj takanarecen "masakar" na Skopje e podrzan od poveketo lugje koi sto se od Skopje i koi sto ziveat vo Skopje in nadvor od Skopje.
Kriminalni dejnosti imalo vo SKopje i nasiroko i pred i "SK2014", samo sto togas namesto 50%, 90% od prihodite se odlivale vo necii djebovi.
Ako me prasas mene personalno, milo mi e sto najposle Skopje se razviva na nekakov urbanisticki plan. Vremeto ke pokaze sto i kako ke ispadne. Jas samo se nadevam deka site ovie objekti koi se gradat sega, ke se odrzuvaat vo idnina i deka slednata vlada nema da gi ostavi da propadanat i izrasnat so trevista samo zatoa sto na nekoj ne mu se dopadnale.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4980
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #999 Posted: 09-Dec-2010 at 21:22
Originally posted by LouReed

Andrej, toj takanarecen "masakar" na Skopje e podrzan od poveketo lugje koi sto se od Skopje i koi sto ziveat vo Skopje in nadvor od Skopje.


Овој аргумент, уште немам сфатено од каде го вадите сите поддржувачи на силувањето на Скопје. Те молам образложи од каде се овие резултати? Од анкетите и истражувањата на јавното мислење пред започнувањето на СК2014? Или да не немаше такви нешта!?

А тоа дека некоја партија на избори со излезеност од 55%, освоила 50% од гласовите на граѓаните со право на глас (1.600.000 луѓе), баш и не е некое мнозинство, па да дава некому право да гради што сака, со пари позајмени од ММФ. Нели?

Edited by гитардемон - 09-Dec-2010 at 21:22
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #1000 Posted: 09-Dec-2010 at 21:28
Kako siluvanje e ova Gitar?
Osven dva tri proketa jas vo glavno go podrzuvam SK2014 a i drugi lugje so koi imam zboreno go podrzuvaat...

Me mi e jasno od kade vi gi zibrate ovie ubavi metafori kako "siluvanje" ili "masakar"

Dali ste vo opsto svesni sto znacaat ovie zborovi? Ne mie do otvaranje argumenti, ama me interesira koja vie e perosnalnata motivacija za koristenje na vakvi zborovi?

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.984 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.