build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје 2014
    Posted: 04-Feb-2010 at 15:56
http://www.youtube.com/watch?v=YBYtmAOt7RI

Не знам кај да го стаам ова...не знам ни embed да напраам...едитирајте ако треба...мислам дека соодветен thread e за видеово...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Capernaum View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Feb-2010
Location: Equador
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Capernaum Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Feb-2010 at 16:04

Презентиран проектот „Скопје 2014“

Скопје, 4 февруари (МИА) - Споменици на историски личности од мермер и бронза, фонтани, скулптури  и нови згради на институции, се предвидуваат според проектот „Скопје 2014“ за централното градско подрачје, што денеска беше визуелно претставен, во организација на општина Центар.

Спомениците на Методија Андонов Ченто, Цар Самоил и Јустинијан Први се изработуваат од мермер, а сите останати меѓу кои и на Гоце Делчев, Даме Груев, на Гемиџиите, Св. Кирил и Методија, Св. Климент и Наум, лавовите на мостот „Гоце Делчев“,... ќе бидат во во бронза.

Според деталниот урбанистички план, спроти кафе барот Тренд  и на локацијата до поранешниот Офицерски дом е планирана изградба на хотели. Предвидена е изградба и на православен црковен храм „Св. Константин и Елена“. Локацијата и припаѓа на МПЦ која одлучува кога ќе се реализира нејзината изградбата на црквата.

На плоштадот „Македонија“ ќе има фонтана со споменик на Александар Македонски на Букефал, која ќе почне да се гради откако ќе се дислоцира подземната инсталација, каблите и цевките. Општина Центар за тоа предвидува најмалку два месеца, а целата работата се очекува да заврши во период од околу една година. Предвидено е фонтаната да биде пуштена во употреба без споменикот на Александар Македонски, ќе има шест програми на движење на водата, а навчер и светлосни ефекти во ритамот на различни музички нумери.

Фонтана ќе има и на плоштадот „Карпошово востание“, од спротивната страна на Камениот мост. Фонтаните, пак, кои треба да се поставуваат во Вардар ќе ги изведува компанијата „Ла Моне Моредо“ од Италија, а градежните работи да почнат годинава кога ќе има низок водостој на реката. Водениот столб на фонтаните се очекува да достигне до 30 метри.

Од другата страна на Вардар ќе бидат објектот на стариот театар во Скоје и Музејот на македонската борба, како и зградата во која ќе бидат сместени Уставнот суд, Државниот архив и Археолошкиот музеј. Во нивна близина е предвидена изградба и на објекти за МНР, Агенцијата за електронски комуникации, за Јавното обвинителство и Финансиската полиција. Објектот на новата концертна сала на Македонската филхармонија треба да биде целосно завршен до крајот на 2012.

Пешачкиот мост „Око“ кој води кон зградата на Уставниот суд, Државниот архив и Археолошкиот музеј се предвидува да има 28 склуптури високи по два метра, изработени од бронза. Се очекува изградбата на мостот да продолжи во март или април 2010.

Мостот на уметноста или пешачки мост кој оди кон зградата на Јавното овбинителство и Финансиската полиција е во фаза на конкурс. И на овој мост се предвидени 28 склуптури од бронза, високи два метра симетрично поставени на двете огради. Тука се очекува да се најдат скулптури на Тоше Проески, Браќата Миладиновци, Кочо Рацин, Григор Прличев, Ацо Шопов и други.

Ќе бидат заменети и оградите на мостовите Гоце Делчев, Нов мост и Мостот на револуцијата.

Надградбата на зградата на Парламентот со уште еден кат и поставување куполи се очекува да почне во средината на 2010 година. Со новиот кат се предвидува секој пратеник да добие просторија каде ќе може да врши прием на граѓани.

На плоштадот „Пела“ ќе има порта „Македонија“ или „Македонска борба“ или „Порта на македонска независност“, проект на Министерството за култура.

На местото на поранешната Народна банка на Македонија се предвидува деловен објект. На еден дел, пак, од поранешната стоковна куќа ТИПО или Сити центарот се ппланира монтирање на големи монитори според визуелизацијата.

Ќе се обновуваат и фасадите на зградите во строгиот центар на Скопје за да одговараат на новиот лик на центаралното градско подрачје. Градот наскоро ќе објави конкурс за идејно решение на овој проект, а изградбата се очекува да почне во 2011.

На визулизација на проектот, покрај градоначлникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ присуствуваа, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и градоначлникот на Град Скопје Коце Трајановски.мд/са/14:54

If you're fond of sand dunes and salty air...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Feb-2010 at 16:05
    АААаа брзо на А1 да го видите 3Д записот од Скопје "2014"  останав без коментар не знам ни што мислам повеќе     

Edited by FoSsiL - 04-Feb-2010 at 16:10
Back to Top
BOKO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BOKO Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Feb-2010 at 16:07
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Feb-2010 at 16:12
Еве го клипот ембедуван@Caprernaum добредојде

Незнам дали насловот кој и го даде на нишката е ироничен или не, но мислам дека е на место.

Ова е што го гледаме на анимацијата е комплетно нов град


Edited by lslcrew - 04-Feb-2010 at 17:51
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Feb-2010 at 16:12
Црквата и Александар Велики предвидени со проектот „Скопје 2014“
Автор: Александар Чочевски     14:47 | 04 февруари 2010


Скопје

Храмот „св. Константин и Елена“ и споменик на Александар Велики на висока фонтана се дел од проектот „Скопје 2014“, презентиран денеска од Општина Центар.

Целосна промена на центарот на Скопје се предвидува со проектот „Скопје 2014“, презентиран денеска. Изградба на Православен храм, споменик на Александар Велики качен на коњ на висока фонтана се дел од триесетината објекти што со овој проект се предвидени да се изградат.

На кругот на плоштадот Македонија е предвидено изградба на фонтана, на која се планира поставување на споменик на Александар Велики качен на коњ. За поставувањето на споменикот не е даден конкретен рок, иако беше дел од денешната видео презентација.

На локацијата меѓу трговскиот центар „City Gallery“ и ресторанот „Пелистер“ е предвидена изградба на Православна Црква „св.Константин и Елена“. Земјиштето е доделено на МПЦ-ОА и се чека одлука од нив кога ќе започне изградбата на црквата.

Со проектот, на местото на некогашниот Офицерски Дом е предвидена изградба на зграда на градската администрација, во која покрај градоначалникот и администрацијата на Град Скопје, ќе има Сала за венчавање.

Фасадите на постоечките згради што гравитираат околу плоштадот ќе се реновираат и ќе добијат унифициран изглед.

“Имаме чуство дека сме донесени пред ѕид и треба да се произнесеме за што сме: барок, класицизам, неокласицизам, романтизам. Ќе потенцирам - архитектонското дело е лично видување на авторот. Слободно може да истакнам дека сите овие објекти од областа на културата кои се во градба со целокупната организација на внатрешниот простор ги задоволуваат карактеристиките на модерни градби“, изјави министерот за култура, Елизабета Канчевска -  Милевска.

До Плоштадот ќе се стигнува преку портата „Македонија„, што ќе се изгради лево од зградата на ЕВН Македонија.

Со проектот, во центарот на Скопје е предвидено поставување на споменици на Методија Андонов - Ченто, Цар Самоил, Јустинијан Први. До Камениот мост на големи постаменти ќе се најдат спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев. Подготовките за нивната изградба започнаа денеска.

„Скопје е главен град во кој треба да се чувствува духот на историјата и културата на Македонија, а тоа најдобро ќе го направиме со оддавање почит на оние кои тоа го создале“, изјави градоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ.

Во проектот е вметнат и деловниот центар што во моментов се гради на местото на некогашната Народна Банка, а од спротива пред зградата на МЕПСО е предвидена изградба на хотел од познат светски ланец.

Пред зградата на Собранието на Македонија ќе никне споменик на Никола Карев, качен на коњ. Отспротива, во паркот „Жена Борец“ се предвидени споменици на основачите на ВМРО, президиумот на АСНОМ, на паднати херои, и на Бранителите. Зградата на Собранието ќе добие дополнителен кат и купола.

На реката Вардар е предвидена изградба на два нови мостови. Веднаш до Камениот мост ќе никне мостот „Око“ со 28 скулптури, а подоле по течението ќе биде изграден “Мост на уметноста“, на кој ќе се најдат скулптури на Тоше Проески, Браќата Миладиновци, Кочо Рацин, Глигор Прличев, Никола Вапцаров, Ацо Шопов, како и уметници од етничките заедници. Во самата река ќе бидат поставени неколку фонтани.

На левата страна од Вардар е предвидена изградбата на Стариот театар, Музејот на Македонската борба, Македонска филхармонија, Министерство за Надворешни работи, колонада „Независна Македонија“ и зграда во која ќе бидат сместени Уставниот Суд, Државниот Архив и Археолошкиот Музеј, Агенција за електронски комуникации. Голем дел од овие институции досега работеа во изнајмени простории.

Во „Скопје 2014“ е опфатена и ревитализацијата на Скопското Кале. Под него, меѓу мостот Гоце Делчев и Владата е предвидено поставување на два лавови, за кои подготовките за изградба ќе започнат во претстојниот период.

Целокупниот проект е предвидено да се реализира до 2014-та година. /крај/ач

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Feb-2010 at 16:28
Eve nešto material za proektot Skopje 2014

Crkvata

Oficirski dom - gradska kuka

Spomenik na slavata

Alekdandar

Pogled na ploštadot

Makedonsko sobranie


Muzej Vmro i teatarot


Video:
http://www.youtube.com/watch?v=YBYtmAOt7RI

Koga ja gledam ta slikata so pogledot na ploštadot mene mi izgleda ZAKON! Znam deka vie ste po skeptični...?

Izvor:
http://www.makfax.com.mk/_tools/article/98519/view
http://www.makfax.com.mk/_fotostory/428


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Feb-2010 at 16:43
Момци знам дека сум веќе досаден, ама кога се постира вест превземена од некаде, изворот мора да се наведува со полн URL од точната страница каде што е превземена веста. Ве молам едитирајте си ги постовите и вметнете го. Исто така ве молам и за придржување кон ова правило и во иднина, да не се повторуваме цело време.

Правинлик на форумов:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=179

Точка 6:
При постирање на вести или информации превземени од некаде задолжително вклучете го URL-то на конкретната веб страница. Дискусиите треба да се издржани и аргументирани и затоа избегнувајте 'рекла-кажала' муабети. При постирање на стари текстови нагласете го датумот од кога датираат за да се избегнат забуни.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Feb-2010 at 17:07
Зборови немам, ќе ми треба време да се совземам. Само знам дека како млади, прогресивни и проактивно-размислувачки луѓе, под итно треба да превземем некаква акција за спречување на оваа вандалштина!!!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Feb-2010 at 17:14
Предлагам вонредна средба.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Feb-2010 at 17:21
Ова според мене е најголемата узурпација и шок вест од постоењето на форумов, па и на Македонија како држава! Навистина е време за акција, но средбата би преферирал да се одржи на интернет за да можеме и ние кои живееме во странство да партиципираме! 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Feb-2010 at 17:30
Не знам луѓе што се шокирате... 90% од ова веќе го знаевме и го имаме документирано и тоа сосе визуелизации. Единствено навистина ново во анимацијава е „обновата“ на фасади на стари објекти и тоа што сите поединечни бисери се ставени на куп.


Edited by Cloverstack - 04-Feb-2010 at 17:43
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Feb-2010 at 17:32
Кракот од тунелот го нема што иде накај собрание.
Back to Top
Дарко View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дарко Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Feb-2010 at 17:33
Македониј, и мене ми се допаѓа изгледот....дури и не ми се верува дека ова е Скопје, а најмногу ми е мило за сите борци и личности од историјата на Македонија кои се претставени преку споменици
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Feb-2010 at 17:35
Исто и моето мислење сега е друго , вака изгледа прекрасно 
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-Feb-2010 at 17:50
На вистина неможам да се стрпам и ќе ви напишам на вас кои ова ви се допаѓа: СТЕ ИЗЛЕГЛЕ ЛИ НЕКОГАШ НАДВОР ОД МАКЕДОНИЈА? СТЕ ВИДЕЛЕ ЛИ НЕШТО ПОДАЛЕКУ ОД КУМАНОВО, НИШ И ПАРАЛИЈА? Ова веќе не е работа на вкус, туку на провинцијален дух закоравен векови во минатото! 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Feb-2010 at 17:55
no commentPuke
koga gi gledas slikive po 3 sekundi ubavo izgleda??!
gledate malku podetalno, aka sakate da vi dadam eden ubav pravec da gledate kon kejot i Evn!
se nema logika:EVN posle lumiks i potoa crkva! 10 katnica 3 katnica i pak 10 katnica recisi
se prasum kolku temno ke bide vo lumiks sekoj den?Wallbash
videoto e cista laga deka ovde kazuvaat kako ke izgleda od napred!a sto e od nazat i od strana! sakate skizza da vi pokazam sto ce se sluci so lumiks i kako ke izgleda kejot?!!!!!!!!!ovde e se od napred i nekolku sliki od gore za da pokazat deka UBAVO moze da izgleda.Zosto ne bese snimano od site strani?boli neli?
 
sramota e sto planiraat da gradat no najstrasno e deka se podrzuva od graganite!
luge koga nemate pojme od nesto i mislite samo na politicki praveci togas vo gresen pat steOhno


Edited by my Macedonia - 04-Feb-2010 at 18:03
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Feb-2010 at 18:07
Боже прости им не знаат тие што прават.


Edited by Мартин - 19-Apr-2017 at 23:55
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Feb-2010 at 18:28
Знаете како, од една страна, како Македонец, многу ми е мило дека народот конечно ќе го добие тоа што го сака.

Народот има мозок ко за во 18-ти век (пред наша ера), а ќе си добие главен град ко за во 18-ти век. Очигледно ние хејтерите, неписмените и плукачите сме малцинство, знаеме само да се жалиме додека остатокот на паметниот популус мацедонус антикус знае да ги цени неверојатните вредности на ова чудо од град, па затоа ако не ни чини можеме слободно да се исселиме.

Јас мислам дека изборот го имав направено уште пред да го видам ова купче од лајна, сега ми е само многу полесно бидејќи знам дека сум ја донел точната одлука.

А вие што викате дека е убаво, прашање на вкус. Некој сака дебели грди жени, и на крајот се венчава со такви. Епа честита свадба, да си ја носите за цел живот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Feb-2010 at 18:29
.

Edited by гитардемон - 30-May-2015 at 03:44
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.086 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.