build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 13-Oct-2016 at 10:00
Скромен рисрч на вики спроведов и се работи за бесплатен превоз само во зона 1. Значи за деловите понастрана од центарот, сепак се наплаќа.
За профитот не побарав, ама многу се некако 20 мил само од туристи и странци да ги вадат.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 17-Oct-2016 at 22:27
Еве статија од Гардијан
https://www.theguardian.com/cities/2016/oct/11/tallinn-experiment-estonia-public-transport-free-cities
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 20-Dec-2016 at 13:00
Трамвајската мрежа меѓу урбаните зони во Шлезија е една од најголемите во светот. Поврзувајќи градови оддалечени на само неколку километри еден од друг, веројатно даваат егзотична замисла за патување од еден во друг град со трамвај. Во Катовице, заедно со помалите градови во околината, има повеќе трамвајски линии од автобуски. Системот одлично функционира, а граѓаните се навикнати да патуваат од едно до друго место со трамвај. Единствен проблем денес е времето на патување, така што со автомобил или автобус се стигнува побрзо од трамвај. Нешто повеќе на Википедија: https://en.wikipedia.org/wiki/Silesian_InterurbansBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.143 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.