build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 19-Sep-2018 at 19:14ова им е фора, да имаат ксенон име а да шиткаат лед технологија иако тоа е резултат бидејќи веќе не се тренд халогенки по ома како што ги викаат спот рефлекторчињата кои обично одеа најнапред за осветлување шанкови или слики, тро подоцна масовно почнаа да се вметнуваат во спуштени плафони, а сега се заменуваат ко тренд со скриени лед ленти или ачик плафоњерки нели под предтекст на загарантирана штеливост и опција за шаренило

https://www.lampsplus.com/products/light-bulbs/type_xenon/

https://www.sportsrec.com/185281-led-vs-xenon-lighting.html

како плазма арк светилки ксенонските сијалици се според цениве на првиот линк и поскапа опција во однос ентериерно осветлување, та и разбирливо е како така именувана фирма промовира лед опција, нели денеа битен е профитот но не и идеалот, ако се земе како репер дека нечие именување се темели врз база на идеали, во спротивно по ист терк какафонично би можеле да речеме дека Слаткарница е исто што и Кебапчилница бидејќи и едното и другото е јадење, по таа логика зошто воопшто и да постои дистинкција!?

но во однос оранжериско ин-дор осветлување, за сега сеуште поефтина опција е ксенонот ...

https://university.upstartfarmers.com/blog/how-do-led-costs-compare-to-hid-lighting


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 11-Oct-2018 at 02:22

еве интересно сквер решение за еМКа Хот'ел на Ил'ин'ден'ска бб Тетово [1] но ко и за фасадата ко што за малку не ја испеглале флуидно а ја здиплиле скоцкано, така и за медитативното скверче за малку не истерале уба ем симболична симетрија, унки а и вака да ја дотерале работата со осветлувањето биднела синхронизирана естетски требало само водоотпорниот дендро рефлектор да биде во истоветна форма со арматурата на канделабрите или пак ниско да исконтрирале една под дрвото ... но исто добра комбинација би било на четири клупи да одат четири канделабри, или уште поубо над самите клупи така и покриени истоветни стакла ко од стаклената фасада на хотелот ... можеби интерактивен мод би било да има лед лента осветлување под седало нанклупите а по потреба вклучување на аплауз мрзливец на рефлектори сместени во самата крошна на дрвото ... исто за да футуризмот биде прецизен корпи за отпадоци би можеле да имаат вкопани а осветлени, но не ми е јасно што со тоа надреалниот испуст во позадина кој освен за кактус куглање бочање балотање навистина не ми оди во глава за што го токмеле, можеби тераса за кафетерија, но во тој случај паметно би било таа да е дел од самото скверче а кое за да нема чадори добро би легнале оптегнати тензилни етфе сеници [2] кои би срочиле една визуелна приказна денски една навечерна во склоп дендро извичникот в среде можеби со сребрени платна конвексно/конкавни платна [3] кои од спунт би ги расфрлале рефлексиите на присутните и светлото а навечер на боите од рефлекторите ...

незнам зошто не ошле со бел акал и место бекатонот, а наместо овие грмушки Леандри иако на таков камен сетне чистењето листои би било склет но оригинално во секој случај ...
Edited by Zelenikovo - 11-Oct-2018 at 02:33
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 13-Nov-2018 at 12:15
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 15-Jan-2019 at 00:14

кој би рекол Јури Агабеков бил русин со хрватско потекло, незнам со дали при Ск'14 имаа нарачано нешто од неговата компанија, но не ми се верува, според она што од нога имам ѕирнато тука околу Плоштад не ми наликува на ништо од неговите каталози, нели ваква информација како стојат работи никогаш и не ни може да стигне да бидне од јавен карактер, веројатно е се оправдаат дека не сум Сијаличар или Архитект, којзнае може ќе извадат бар sds се на ачик од вградени материјали па се до нивни производители бар во однос зградите кои беа делмод т.н. Ск'14 проект

http://www.croatianhistory.net/etf/et22a2.html#agabekov

Youri Agabekov, owner and main ‘motor’ of AGABEKOV SA, took his first steps in architectural lighting in 1968, when he set up his first company, ARLUMINA, in Geneva and took out his first patent for a low-voltage lighting system. He developed Louvre, a low-voltage xenon lamp designed specifically to illuminate the facades and inner courtyard of the Louvre in Paris, in 1993 and, this year, renamed the company to AGABEKOV SA, an international lighting company which has since carried out architectural-lighting projects for several very famous buildings. His projects for the Académie française in Paris, Place Stanislas in Nancy, the National Palace in Mexico, the Palace of Monaco and 50 patents have made Youri Agabekov an acknowledged master in lighting based on the natural diurnal light produced by warm-tone Xenon lamps.

Since then Youri Agabekov has worked incessantly to perfect his linear low-voltage lighting systems, to which he has devoted his talent as an engineer. The numerous patents he has received are evidence of his achievements as an innovator. Lighting systems made by AGABEKOV SA can be used in a variety of applications – from lighting interiors and building facades to illuminating exhibition exhibits and shop window displays.

Now, as the third millennium gets underway, AGABEKOV SA has kept abreast of the latest technology by developing AGA-LED, a diode device for architectural lighting that will lead its field for decades to come.

http://www.procbet.ru/article.asp-articleid=56.htm


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=64511#64511Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 16-Jan-2019 at 17:23


Edited by nenad - 16-Jan-2019 at 17:25
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 08-Feb-2019 at 10:11

смешно и сто студии да ви потврдат дека се озбилен гајрет лед сијалиците и лед мониторите, што заради сиромаштво што заради немање алтллернатива, Народ пак ќе си тера по трендов, колку за утеха немам лед сијалици но користам лед ммонитор, веќе има постирано сличен абер во нишкава [1] но кого гомболи уво за тоа, центрифугата мора да врти , што побрзо се распространи лед сијалицата толку полесно ќе може да ве контролираат елитите или пак натрапници [2] јасно биде скептични не се предавјте на прв линк на кој ќе налетате, но исто имајте луфта и за оние со контра аргументи, вистината е некаде посреди, секој не може да ги користи за прислушување лед сијалиците, ниту пак секој зјап по цел ден во таблет или лед сијалица ...

DO ‘ENVIRONMENTALLY FRIENDLY’ LED LIGHTS CAUSE BLINDNESS? - https://gunnar.com/do-environmentally-friendly-led-lights-cause-blindness/

https://www.goodhousekeeping.com/health/a20707076/blue-light-glasses/

https://www.lenovo.com/us/en/blue-light/

https://www.microsoft.com/en-us/p/lenovo-vantage/
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 09-Feb-2019 at 14:21
Evo LED sijalica do koja možat da ve prisluškuvaatNO mislam deka pogolema opasnost se SMART televizorite

opasnost od smart televizora prisluskivanje

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 09-Feb-2019 at 17:31

нормал ко и компјутерите и телефоните, но ова е веќе дегутантно колку нема никаде дѐ се има приватност, биг брадер реалност која Слободната Волја ќе ја предетерминира кон Параноја на заморска рат рејс раса, иа предност е што Пештирите пак стануваат тренд

Originally posted by Maxhttp://www.ledcity.org/lib/resources/Ann%20Arbor%20LED%20Summary.pdf

Edited by Zelenikovo - 09-Feb-2019 at 17:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 10-Feb-2019 at 04:30

терсене инерција кај Вештачкото Осветлување посекако отсекогаш постоела, бар циркадијалниот циклус како бива изреметен а со тоа и стресот врз организмот и не само кај Луѓето воопшто Рбетниците, а тука исто влегуа ЛЕД осветлувањето каде удира во плафон сината бранова должина од визуелниот спектар која за нас како неизбалансирана генерира ете во најмала рака стресен организам заради пореметен циркадијален циклус на лачење мелатонин и серотонин (добар мотор за клеточни шкампи) а во најлош случај ја ремети озбилно ретината да ете ко што вели натписот два поста погоре тера на слепило, нормално колку и како бива изложен Човек на вештачко осветлување дали преку сијалици тв-а или компјутери/телефони толку и ризикот поголем, аирлија на оние кои ја презреле електронската револуција, иако само Пештера е чаре ако сакате 100% пример Природна Продуховеност а за од спунт не си го кркате е-бунилото кое вирее во Светот, иако идејќи денес рурално самите Села се празни та доволно е на Село да се преселите а да одолеете на сите зорт предизвици кои ве спречуваат да разберете зошто сте Човек дали имате Душа како да допрете до воите потенцијали како Битија, јасно ова од Христијански аспект не е потребно и има начини како да се постигне и сред град, но кој во градот има Живот во Подвиг, кој може да си дозволи да не го сомле центрифугата ...
нејсе, секој со својот памет, едно е јасно дека ЛЕД технологијата го максимизира синиот спектар, а иако ете постојат филтри за негова редукција, ете дури и програми за компјутери ко што е предочено пред два поста погоре, ретко кој се замара бар за сега околу редукција на синиот светлосен спектар, еве јас имам Леново Таблет веќе три години а дури сега се заинтересирав за аберов та сконтав треба нешто да превземам, се надевам не е закаснето, но само од Надеж не се живее треба и нешто да превземам, за почеток самото расчепкување на муабетов е добар спунт за да најдам некоја добра пракса која мене ќе ми одговара а во однос вештачкото осветлување и како каде истото ќе го употребувам во иднина ...

... велат проблемот ет кај едикојси фотопигмент наречен Меланопсин кој ганглијалните клетки во ретината ги реметел, слободен превод, а послободно би рекол веројатно тој е оној рецептор кој можеби е клучен за да си смирите мисли најдете баланс и бидете весели, на што велат се' имаме а во ништо не уживаме, та ете фрката е напливот на вештачко осветлување а заради тоа изреметен циркадијален систем, кој пак е директно врзан колку сте или ќе бидете продуховени без разлика дали сте Верници т.е. оние не го барате Бога бидејќи не значи дека оние кои не се духовни космонаути дека не им е дадено од Бога да се радуваат на Животот во Полнота, но да требало да бидеме роботи ко роботи ќе сме биле создадени, тука мислам на недоносениот вештачки човечки комплекс да скаме ние како програма да станее програмери но на бејзик левел, смешно но и во тоа еве имаме некаков успех, само дали тој успех е нормален и радосен, води кон човечкиот деус екс нихило виа хомо-силикон макина, ништо страшно плафон ќе ви биде борговска реалност,но се надевам Луѓето нема да наседнат бар не сите на ваквата фатаморгана ... туку Мелапсонин ...

https://royalsociety.org.nz/assets/Uploads/Blue-light-Aotearoa-evidence-summary.pdf

Melanopsin: Another Way Review of Signaling Light ~ https://www.cell.com/neuron/pdf/S0896-6273(06)00033-X.pdf

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/artificial-light/en/l-3/4-effects-health.htm


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 10-Feb-2019 at 12:31

горе го ставам слепилото пред стресот како ризик за подобар квалитет на живеење, по некооја логика бидејќи за стресот ќе се најдат разни начини опуштање, додека за ретинопатија тнко чаре во моментов, иако веќе и постои чарето [1] т.е. за колку време терапијата со матични клетки ќе биде седостапнаво јавно здравство, хм, по логика на нешта ајвеќе страдаат оние кои имаат слободно време на претек и по цел ден зјапаат во тенеќињата или пак оние кои се раотно постојано врзани за монитор, а во двата случаи тоа се Луѓе кои претежно имаат што да продадат ако немаат дебело конто во банка, та ако им се мили очите и ќе трчаат по свет да си оправаат ретина, велат и 1% да останал во живот нервот со матични клетки целосно го обновувале, но 20к или 50к занаши услови не е малку а и кога во монетов би сакале да ги инвестирате или пак чувате резерва за здравје оваа технологија за реверзибилна ретинопатија со матични клетки ко што вика во линковите на фуснотата е сеуште и по 20 години во експеримнтална фаза, веројатно сега понапредна, но ова се абери од пред неколку години, та може веќе е и стандардизирана понуда по светските офталмолошки центри, чунки Фјодоров ќе им ја потпушти и на Свети ид та да не мора Народ да се тревожи каде се' тоа треба да лита за да спасува ретина ...

во овој контекст кога веќе вчера спомнав колку мизерно живеалиште имаат скопските Мечки во Золошка [1] убо е да потсетам дека денес заради штедиша табиет посекако ако веќе не ги уштекале во фасонки ЛЕД сијалиците, надлежните, тоа ќе го сторат час поскоро, а знаејќи дека нема стандардизација за Осветлувањето во оваа бласт, бар не најдов на нет, Животните кај ае таму во заробеништво та сега ќе бидат реметини и на овој план потенцијално, ајт бар не сите, та еве ако има некој да и пренесе бидејќи тоа им е работа а како чувари и си ги сакаат бидејќи немаат можност што друго и да сторат освен максимално да се грижат да им биде што по пријатен престојот во заробеништво, та чунки ќе се расчитаат за синиот спектар и ќе мучнат глава бар во однос 'рбетниците каде што же од ЛЕД осветлување да оди ...

https://www.edn.com/electronics-blogs/led-zone/4442727/Insect-and-bird-behavior-is-influenced-by-LED-lights

[1]
https://www.ledwatcher.com/led-light-effects-on-wildlife/

https://blogs.biomedcentral.com/on-biology/2017/11/03/blue-light-animals-circadian/


а дека некој ќе им влета брендирано тоа е сигурно, но и тогап прашање е колку тој некој моќе да гарантира дека пратката не му е фалц оригинал, а не пак ако во гранапче си тера управникот домакинлук, јасно тендерски посекако само со предност при бодување за најниска цена ... доколку пак се внимава, втора ставка која би можеле да ја имаат во предвид е ако потенцијално можат да извадат ноухау како со ЛЕД сијалици да ги слушаат животните навечер што поедноставно, нели животинскиот свет најактивен е навечер, што би било бонус за Биолози од некој аспект ...

https://www.goodlight.co.uk/led-lighting-for-zoos/

за да не е муабетов само за ризиците, би рекол она што и фали на Золошка како прилиг е во Длабокиот Парк да тераат бар празнично градските татковци и дотатковци (утре можеби градските мајки и домајки) со Светлосен ЗОО Фестивал [1] ако веќе немаат волја да го подосветлат Градски Парк за попријатна атмосфера [2] сигурно некој ќе рече а што со дивите жители наПаркот, хм, точно затоа такво осветлување би било логично да тера до затворање на паркот а потем може да се само со фосфоресцентни ивичњаци да се обележани патеките и мостовите [3] но ако нешто веќе таму им ремети Биоритам на Животнии и оние слободните и оние затворените се ЛеТнИтЕ ДиСкОтЕкИ и КаФаНи кои би требало да ги преместат оптан под Кале и евентуално во Кале а в Градски Пар нека си тераат живо и акустично, бар и да ги разбудат птици, и тие ќе пејат со нив ...


Edited by Zelenikovo - 10-Feb-2019 at 14:31
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 02-Mar-2019 at 23:10

тоа нема ни доволно корпи по гробиштата, но какво е осветлувањето навечер, ајт подобро никакво него петпарачко, а би било добро на сензори да осветлува одреден дел доколку има гости навечер, обично за Задушнница некои имаат навика одвечер да одат на гробишта, иако тоа нема логика бидејќи кај Православните за Парастос само преку ден има Свештеник на Гробишта ...

https://suitcasemag.com/travel/explore/ten-graveyards-around-world-worth-visiting/

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 03-Mar-2019 at 14:22
Potpolno se soglasuvam, i taka e navečer morničavo na grobišta, ušte ako ne e osvetleno e kako horor film.
Dovolno e samo edno svetlečko svetlo da se rastegne

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 11-Mar-2019 at 13:49


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 26-Apr-2019 at 09:46
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 22-Jun-2019 at 12:58
LED za vnatrešni garderoberiBack to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 15-Aug-2019 at 13:27
Ѕидни лампи од терацоПовеќе на сајтот
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 08-Jan-2020 at 11:37
Dalečinsko upravuvanje so LED svetloBack to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 24-May-2020 at 09:33
Lusteri ventilatori

Lusteri ventilatori

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 08-Jun-2020 at 00:21ова е добра алтернатива или прилог на соларните панели за Улично Осветлување, а како мала~еолска~турбина [1][1][1][+1][1] особено за во рурални планнски места каде вака може да се осигурува не само Селско Улично Осветлување, туку и локации за Долгорочно Метеоролошко или Еколошко Истражување каде е неопходно нaпојување за Мерни Станици или Камуфлажни Камери, за обележување Опасни Зони, па и маркација на главни Трансферзални Планинарски Правци така истата погодна за поголеми (ризични неискусни неодговорни) групи, конечно кај и да се постават вака напојувани ЛЕД-Светла (та и без столбови туку столпчиња потпрени на Дрва) тоа би било лесен начин за инсталирање еСпот за полнење батерија на Мобилка Таблет Апарат и слични електронски тенеќиња, зошто да не со пролог налик Фрижидерчиња за Инсулин или Венум илити други препарати за Прва Помош на кои им треба Ладење [1][2][2] сето ова екстра-корисно при евентуално омасовување на Планинарски Туризам во земјава ...

во контекст ваква ofgrid маркациско-спасувачка спона, интересна комбинација е истата да има и ЛЕД АЛЕРТ Систем, нешто налик Смарт-Сити Опции (видеата на крајот од 4-тиот пост во нишкава) кои би се примениле и рурално, дали заради туристички или локално безбедносен момент ... обично вакви нешта кај нас и во свет тераат како празнично Лајт Шоу, но еве абер дека истите денес може дури и во Град да се искористат оштроумно-информативно не само како локално интервално предупредувачко стробо, туку и како подолгорочна масивна сигнализација, во случајов во костев ковид-пандемијата, им недостасува уште микролокациски вака да облежуваат ризични или карантин хот-спотои ...

https://www.japantimes.co.jp/news/2020/06/03/national/coronavirus-tokyo-alert-system/

https://www.dw.com/en/coronavirus-tokyo-raises-level-of-alert-amid-new-spike/a-53661266

[1][1][1]~https://monochrome-watches.com/five-things-learned-visiting-seiko-japan/Edited by Zelenikovo - 09-Jun-2020 at 01:07
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 10-Jun-2020 at 10:00

http://www.gotlumens.com/2011/05/new-induction-and-plasma-lighting-technologies-proven-superior/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=123414#123414

потенцијално идеал за DIY Видеобим [1][1][1][1][1]


The LEP emitter is constructed of a small electrode-less lamp encased by a ceramic resonator. This unique design produces light from a very compact area in a forward direction into a lambertian pattern. [1]


[1][1][1] 1 LEP ~ 220 LED [1][1][1]https://en.wikipedia.org/wiki/Electrodeless_lamp#Disadvantages

Plasma VS HMI


Plasma bulb is as a tiny (less than 9 millimeters) discharge lamp, The difference between plasma and HMI, that plasma does not have electrodes. The power of the LEP comes from a high-frequency radio frequency
transmitter. The RF waves warm up the materials inside the fixture and convert those materials to the plasma statehouse that the lamp emits a
"flicker-free" light.
...
HMI has color temperature 5600 Kelvin. BEE plasma can be dialed from 4800, 5600, 12000 CCT [1]

Radio Frequency (RF) Induction Lamps


Induction lamps use radio frequency or microwaves to create induced electrical fields, which in turn excite gases to produce light. This technique can produce a colour spectrum that mimics the distribution of the
sunlight spectrum. This full spectrum lighting can have an almost perfect CRI if the right temperature and chemistry is used. Some systems are unable to match the colour temperature and distribution of sunlight accurately, delivering light with a colour tint and average CRI (see Figure 14).

RF induction lamps require a considerable amount of electronics to produce the RF radiation required to heat the bulb. This means that RF induction lamps are suited to larger applications where the need to miniaturise the supporting electronics is not as critical.

There are two RF induction technologies currently on the market:
 • The 2.45 GHz sulphur lamp; and
 • The 900 MHz metal halide lamp.


  The 2.45 GHz sulphur lamp works by using microwaves to heat sulphur in a small quartz bulb to over 5,000°C to form a plasma. Whilst the plasma state is maintained, light will be continuously emitted. The principle of a sulphur plasma lighting system is illustrated in Figure 15.  The light is extremely bright, and larger scale lamps must be either placed high above the region to be lit or used in conjunction with a light distribution system such as a light pipe (see Figure 16). Without the use of an active cooling system (e.g. an air fan), convection currents within the bulb can create hotspots and damage the lamp.
  Initial commercialisation of the sulphur lamp failed in the late 1990s; however, LG now owns the patent rights and has developed a floodlight marketed as the Sulphur Plasma Lighting System. Plasma International has
  systems suitable for both indoor and flood lighting.16  The 900 MHz metal halide lamp is a relatively new technology developed by Luxim and trademarked as the LiFi™ system.17 The system uses a very small sealed globe containing a similar chemical mixture to metal halide lamps. The small globe is embedded in a dielectric and the contents heated to 5,300-6,000°C using an RF modulated electric field (see Figure 17).

  Luxim started by targeting applications where CRI was critical, including projector surgical lamps. They have now expanded to larger scale environmental lighting which includes street, retail and architectural lighting. LiFi is marketed as a form of solid state lighting that exceeds the performance of Light Emitting Diode (LED) lighting in high brightness applications. To help make this connection, the technology is often referred to as Light Emitting Plasma (LEP) lighting.

  LiFi lamps take less than 30 seconds to reach full power and can be rapidly dimmed to 20% of full brightness. The light can be swiftly restruck after a power failure and there is no need to wait for the bulb to cool.  The developers of the LiFi RF induction plasma lighting system claim that their technology is a solid state lighting technology (see section 2.3). Technically however, their system is a gas discharge lamp technology
  with a completely solid state driver system (the argument is largely one of semantics for marketing purposes given the enthusiasm for Solid State Lighting (SSL) in the USA).

  Other companies that are producing or developing plasma lamps include Ceravision and Topanga

  Technologies:
  • Ceravision has introduced a combined lamp and luminaire under the trade name Alvara for use in high bay and street lighting applications.18 It uses an optically clear quartz waveguide with an integral burner allowing all the light from the plasma to be collected. The small source also allows the luminaire to utilise more than 90% of the available light. Ceravision uses a magnetron to generate the required RF power.

  • Topanga's Advanced Plasma Light™ (APL) Engine combines solid-state technology with an electrode free quartz bulb.19 It delivers a high intensity homogenous spot with a luminous flux efficacy of 130 lm/W, colour temperatures from 2,000-10,000 K and colour rendering indexes from 70-95. The APL's colour temperature does not change as the lamp ages, resulting in a consistent visual experience.

  In Summary:
  • Gas discharge lamps are the backbone of current energy efficient lighting technology.
  • Improvements in gas discharge lamp performance continue, especially in the areas of lamp design for increased energy efficiency, light output, lamp life, colour rendition and electronic ballasts.
  • Lamp design and control circuitry for the dimming and rapid re-striking of gas discharge lamps are allowing for a greater degree of dynamic lighting control.
  • Due to advancements in gas discharge lamp and ballast design they can be retrofitted to existing lamp fixtures.
  • Disposal of mercury based lamps is an issue, with modern lamp designs responding to the challenge
  through increased lamp lifetimes and the use of less volatile mercury amalgams.

  http://luxmann.net/wp-content/uploads/2012/05/Uni-NewcastleT16_Building_lighting_efficiency_v0.9-1.pdf

 • colour temperature is 5300K. LEP sources come up to full power typically within 30 to 60 seconds of turning them on and can re-strike within 60 seconds. LEP lamps feature high luminous efficacy (up to 115 lm/W), continuous light spectrum, high lumen output, good colour rendition and directional light output due to the small light source size. The manufacturer claims the ability to dim smoothly to 20%, but while dimming, the spectrum of light moves towards the blue end, lowering the colour rendering and increasing the correlated colour temperature. For TV lighting, smooth dimming to 0% can only be achieved mechanically depending on luminaire design, similarly to discharge technologies. [1]


  ComGroup (Croatia), Leuchtec (Germany), and Gavita Nederland BV (The Netherlands) all announced new luminaires based on Luxim's LiFi-branded LEP technology. [1]


  некст левeл ко 3 во 1-на технологија, би било сето ова да е скрцано во едно со Плазма Осветлување ем Плазма ЛиФи [1][1][1] и Плазма ХиФи [2][2][2]


  ~

  http://www.plasma-i.com/ecoplasma.htm

  http://www.plasma-i.com/plasma-history.htm

  http://splightings.com/content/page.php?seq=32

  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.601 seconds.

  Copyright ©2007 - 2021  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.