build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 19-Sep-2018 at 19:14ова им е фора, да имаат ксенон име а да шиткаат лед технологија иако тоа е резултат бидејќи веќе не се тренд халогенки по ома како што ги викаат спот рефлекторчињата кои обично одеа најнапред за осветлување шанкови или слики, тро подоцна масовно почнаа да се вметнуваат во спуштени плафони, а сега се заменуваат ко тренд со скриени лед ленти или ачик плафоњерки нели под предтекст на загарантирана штеливост и опција за шаренило

https://www.lampsplus.com/products/light-bulbs/type_xenon/

https://www.sportsrec.com/185281-led-vs-xenon-lighting.html

како плазма арк светилки ксенонските сијалици се според цениве на првиот линк и поскапа опција во однос ентериерно осветлување, та и разбирливо е како така именувана фирма промовира лед опција, нели денеа битен е профитот но не и идеалот, ако се земе како репер дека нечие именување се темели врз база на идеали, во спротивно по ист терк какафонично би можеле да речеме дека Слаткарница е исто што и Кебапчилница бидејќи и едното и другото е јадење, по таа логика зошто воопшто и да постои дистинкција!?

но во однос оранжериско ин-дор осветлување, за сега сеуште поефтина опција е ксенонот ...

https://university.upstartfarmers.com/blog/how-do-led-costs-compare-to-hid-lighting


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 11-Oct-2018 at 02:22

еве интересно сквер решение за еМКа Хот'ел на Ил'ин'ден'ска бб Тетово [1] но ко и за фасадата ко што за малку не ја испеглале флуидно а ја здиплиле скоцкано, така и за медитативното скверче за малку не истерале уба ем симболична симетрија, унки а и вака да ја дотерале работата со осветлувањето биднела синхронизирана естетски требало само водоотпорниот дендро рефлектор да биде во истоветна форма со арматурата на канделабрите или пак ниско да исконтрирале една под дрвото ... но исто добра комбинација би било на четири клупи да одат четири канделабри, или уште поубо над самите клупи така и покриени истоветни стакла ко од стаклената фасада на хотелот ... можеби интерактивен мод би било да има лед лента осветлување под седало нанклупите а по потреба вклучување на аплауз мрзливец на рефлектори сместени во самата крошна на дрвото ... исто за да футуризмот биде прецизен корпи за отпадоци би можеле да имаат вкопани а осветлени, но не ми е јасно што со тоа надреалниот испуст во позадина кој освен за кактус куглање бочање балотање навистина не ми оди во глава за што го токмеле, можеби тераса за кафетерија, но во тој случај паметно би било таа да е дел од самото скверче а кое за да нема чадори добро би легнале оптегнати тензилни етфе сеници [2] кои би срочиле една визуелна приказна денски една навечерна во склоп дендро извичникот в среде можеби со сребрени платна конвексно/конкавни платна [3] кои од спунт би ги расфрлале рефлексиите на присутните и светлото а навечер на боите од рефлекторите ...

незнам зошто не ошле со бел акал и место бекатонот, а наместо овие грмушки Леандри иако на таков камен сетне чистењето листои би било склет но оригинално во секој случај ...
Edited by Zelenikovo - 11-Oct-2018 at 02:33
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 13-Nov-2018 at 12:15
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 15-Jan-2019 at 00:14

кој би рекол Јури Агабеков бил русин со хрватско потекло, незнам со дали при Ск'14 имаа нарачано нешто од неговата компанија, но не ми се верува, според она што од нога имам ѕирнато тука околу Плоштад не ми наликува на ништо од неговите каталози, нели ваква информација како стојат работи никогаш и не ни може да стигне да бидне од јавен карактер, веројатно е се оправдаат дека не сум Сијаличар или Архитект, којзнае може ќе извадат бар sds се на ачик од вградени материјали па се до нивни производители бар во однос зградите кои беа делмод т.н. Ск'14 проект

http://www.croatianhistory.net/etf/et22a2.html#agabekov

Youri Agabekov, owner and main ‘motor’ of AGABEKOV SA, took his first steps in architectural lighting in 1968, when he set up his first company, ARLUMINA, in Geneva and took out his first patent for a low-voltage lighting system. He developed Louvre, a low-voltage xenon lamp designed specifically to illuminate the facades and inner courtyard of the Louvre in Paris, in 1993 and, this year, renamed the company to AGABEKOV SA, an international lighting company which has since carried out architectural-lighting projects for several very famous buildings. His projects for the Académie française in Paris, Place Stanislas in Nancy, the National Palace in Mexico, the Palace of Monaco and 50 patents have made Youri Agabekov an acknowledged master in lighting based on the natural diurnal light produced by warm-tone Xenon lamps.

Since then Youri Agabekov has worked incessantly to perfect his linear low-voltage lighting systems, to which he has devoted his talent as an engineer. The numerous patents he has received are evidence of his achievements as an innovator. Lighting systems made by AGABEKOV SA can be used in a variety of applications – from lighting interiors and building facades to illuminating exhibition exhibits and shop window displays.

Now, as the third millennium gets underway, AGABEKOV SA has kept abreast of the latest technology by developing AGA-LED, a diode device for architectural lighting that will lead its field for decades to come.

http://www.procbet.ru/article.asp-articleid=56.htm


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=64511#64511Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 16-Jan-2019 at 17:23


Edited by nenad - 16-Jan-2019 at 17:25
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 08-Feb-2019 at 10:11

смешно и сто студии да ви потврдат дека се озбилен гајрет лед сијалиците и лед мониторите, што заради сиромаштво што заради немање алтллернатива, Народ пак ќе си тера по трендов, колку за утеха немам лед сијалици но користам лед ммонитор, веќе има постирано сличен абер во нишкава [1] но кого гомболи уво за тоа, центрифугата мора да врти , што побрзо се распространи лед сијалицата толку полесно ќе може да ве контролираат елитите или пак натрапници [2] јасно биде скептични не се предавјте на прв линк на кој ќе налетате, но исто имајте луфта и за оние со контра аргументи, вистината е некаде посреди, секој не може да ги користи за прислушување лед сијалиците, ниту пак секој зјап по цел ден во таблет или лед сијалица ...

DO ‘ENVIRONMENTALLY FRIENDLY’ LED LIGHTS CAUSE BLINDNESS? - https://gunnar.com/do-environmentally-friendly-led-lights-cause-blindness/

https://www.goodhousekeeping.com/health/a20707076/blue-light-glasses/

https://www.lenovo.com/us/en/blue-light/

https://www.microsoft.com/en-us/p/lenovo-vantage/
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 09-Feb-2019 at 14:21
Evo LED sijalica do koja možat da ve prisluškuvaatNO mislam deka pogolema opasnost se SMART televizorite

opasnost od smart televizora prisluskivanje

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 09-Feb-2019 at 17:31

нормал ко и компјутерите и телефоните, но ова е веќе дегутантно колку нема никаде дѐ се има приватност, биг брадер реалност која Слободната Волја ќе ја предетерминира кон Параноја на заморска рат рејс раса, иа предност е што Пештирите пак стануваат тренд

Originally posted by Maxhttp://www.ledcity.org/lib/resources/Ann%20Arbor%20LED%20Summary.pdf

Edited by Zelenikovo - 09-Feb-2019 at 17:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 10-Feb-2019 at 04:30

терсене инерција кај Вештачкото Осветлување посекако отсекогаш постоела, бар циркадијалниот циклус како бива изреметен а со тоа и стресот врз организмот и не само кај Луѓето воопшто Рбетниците, а тука исто влегуа ЛЕД осветлувањето каде удира во плафон сината бранова должина од визуелниот спектар која за нас како неизбалансирана генерира ете во најмала рака стресен организам заради пореметен циркадијален циклус на лачење мелатонин и серотонин (добар мотор за клеточни шкампи) а во најлош случај ја ремети озбилно ретината да ете ко што вели натписот два поста погоре тера на слепило, нормално колку и како бива изложен Човек на вештачко осветлување дали преку сијалици тв-а или компјутери/телефони толку и ризикот поголем, аирлија на оние кои ја презреле електронската револуција, иако само Пештера е чаре ако сакате 100% пример Природна Продуховеност а за од спунт не си го кркате е-бунилото кое вирее во Светот, иако идејќи денес рурално самите Села се празни та доволно е на Село да се преселите а да одолеете на сите зорт предизвици кои ве спречуваат да разберете зошто сте Човек дали имате Душа како да допрете до воите потенцијали како Битија, јасно ова од Христијански аспект не е потребно и има начини како да се постигне и сред град, но кој во градот има Живот во Подвиг, кој може да си дозволи да не го сомле центрифугата ...
нејсе, секој со својот памет, едно е јасно дека ЛЕД технологијата го максимизира синиот спектар, а иако ете постојат филтри за негова редукција, ете дури и програми за компјутери ко што е предочено пред два поста погоре, ретко кој се замара бар за сега околу редукција на синиот светлосен спектар, еве јас имам Леново Таблет веќе три години а дури сега се заинтересирав за аберов та сконтав треба нешто да превземам, се надевам не е закаснето, но само од Надеж не се живее треба и нешто да превземам, за почеток самото расчепкување на муабетов е добар спунт за да најдам некоја добра пракса која мене ќе ми одговара а во однос вештачкото осветлување и како каде истото ќе го употребувам во иднина ...

... велат проблемот ет кај едикојси фотопигмент наречен Меланопсин кој ганглијалните клетки во ретината ги реметел, слободен превод, а послободно би рекол веројатно тој е оној рецептор кој можеби е клучен за да си смирите мисли најдете баланс и бидете весели, на што велат се' имаме а во ништо не уживаме, та ете фрката е напливот на вештачко осветлување а заради тоа изреметен циркадијален систем, кој пак е директно врзан колку сте или ќе бидете продуховени без разлика дали сте Верници т.е. оние не го барате Бога бидејќи не значи дека оние кои не се духовни космонаути дека не им е дадено од Бога да се радуваат на Животот во Полнота, но да требало да бидеме роботи ко роботи ќе сме биле создадени, тука мислам на недоносениот вештачки човечки комплекс да скаме ние како програма да станее програмери но на бејзик левел, смешно но и во тоа еве имаме некаков успех, само дали тој успех е нормален и радосен, води кон човечкиот деус екс нихило виа хомо-силикон макина, ништо страшно плафон ќе ви биде борговска реалност,но се надевам Луѓето нема да наседнат бар не сите на ваквата фатаморгана ... туку Мелапсонин ...

https://royalsociety.org.nz/assets/Uploads/Blue-light-Aotearoa-evidence-summary.pdf

Melanopsin: Another Way Review of Signaling Light ~ https://www.cell.com/neuron/pdf/S0896-6273(06)00033-X.pdf

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/artificial-light/en/l-3/4-effects-health.htm


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 10-Feb-2019 at 12:31

горе го ставам слепилото пред стресот како ризик за подобар квалитет на живеење, по некооја логика бидејќи за стресот ќе се најдат разни начини опуштање, додека за ретинопатија тнко чаре во моментов, иако веќе и постои чарето [1] т.е. за колку време терапијата со матични клетки ќе биде седостапнаво јавно здравство, хм, по логика на нешта ајвеќе страдаат оние кои имаат слободно време на претек и по цел ден зјапаат во тенеќињата или пак оние кои се раотно постојано врзани за монитор, а во двата случаи тоа се Луѓе кои претежно имаат што да продадат ако немаат дебело конто во банка, та ако им се мили очите и ќе трчаат по свет да си оправаат ретина, велат и 1% да останал во живот нервот со матични клетки целосно го обновувале, но 20к или 50к занаши услови не е малку а и кога во монетов би сакале да ги инвестирате или пак чувате резерва за здравје оваа технологија за реверзибилна ретинопатија со матични клетки ко што вика во линковите на фуснотата е сеуште и по 20 години во експеримнтална фаза, веројатно сега понапредна, но ова се абери од пред неколку години, та може веќе е и стандардизирана понуда по светските офталмолошки центри, чунки Фјодоров ќе им ја потпушти и на Свети ид та да не мора Народ да се тревожи каде се' тоа треба да лита за да спасува ретина ...

во овој контекст кога веќе вчера спомнав колку мизерно живеалиште имаат скопските Мечки во Золошка [1] убо е да потсетам дека денес заради штедиша табиет посекако ако веќе не ги уштекале во фасонки ЛЕД сијалиците, надлежните, тоа ќе го сторат час поскоро, а знаејќи дека нема стандардизација за Осветлувањето во оваа бласт, бар не најдов на нет, Животните кај ае таму во заробеништво та сега ќе бидат реметини и на овој план потенцијално, ајт бар не сите, та еве ако има некој да и пренесе бидејќи тоа им е работа а како чувари и си ги сакаат бидејќи немаат можност што друго и да сторат освен максимално да се грижат да им биде што по пријатен престојот во заробеништво, та чунки ќе се расчитаат за синиот спектар и ќе мучнат глава бар во однос 'рбетниците каде што же од ЛЕД осветлување да оди ...

https://www.edn.com/electronics-blogs/led-zone/4442727/Insect-and-bird-behavior-is-influenced-by-LED-lights

[1]
https://www.ledwatcher.com/led-light-effects-on-wildlife/

https://blogs.biomedcentral.com/on-biology/2017/11/03/blue-light-animals-circadian/


а дека некој ќе им влета брендирано тоа е сигурно, но и тогап прашање е колку тој некој моќе да гарантира дека пратката не му е фалц оригинал, а не пак ако во гранапче си тера управникот домакинлук, јасно тендерски посекако само со предност при бодување за најниска цена ... доколку пак се внимава, втора ставка која би можеле да ја имаат во предвид е ако потенцијално можат да извадат ноухау како со ЛЕД сијалици да ги слушаат животните навечер што поедноставно, нели животинскиот свет најактивен е навечер, што би било бонус за Биолози од некој аспект ...

https://www.goodlight.co.uk/led-lighting-for-zoos/

за да не е муабетов само за ризиците, би рекол она што и фали на Золошка како прилиг е во Длабокиот Парк да тераат бар празнично градските татковци и дотатковци (утре можеби градските мајки и домајки) со Светлосен ЗОО Фестивал [1] ако веќе немаат волја да го подосветлат Градски Парк за попријатна атмосфера [2] сигурно некој ќе рече а што со дивите жители наПаркот, хм, точно затоа такво осветлување би било логично да тера до затворање на паркот а потем може да се само со фосфоресцентни ивичњаци да се обележани патеките и мостовите [3] но ако нешто веќе таму им ремети Биоритам на Животнии и оние слободните и оние затворените се ЛеТнИтЕ ДиСкОтЕкИ и КаФаНи кои би требало да ги преместат оптан под Кале и евентуално во Кале а в Градски Пар нека си тераат живо и акустично, бар и да ги разбудат птици, и тие ќе пејат со нив ...


Edited by Zelenikovo - 10-Feb-2019 at 14:31
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 02-Mar-2019 at 23:10

тоа нема ни доволно корпи по гробиштата, но какво е осветлувањето навечер, ајт подобро никакво него петпарачко, а би било добро на сензори да осветлува одреден дел доколку има гости навечер, обично за Задушнница некои имаат навика одвечер да одат на гробишта, иако тоа нема логика бидејќи кај Православните за Парастос само преку ден има Свештеник на Гробишта ...

https://suitcasemag.com/travel/explore/ten-graveyards-around-world-worth-visiting/

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 03-Mar-2019 at 14:22
Potpolno se soglasuvam, i taka e navečer morničavo na grobišta, ušte ako ne e osvetleno e kako horor film.
Dovolno e samo edno svetlečko svetlo da se rastegne

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 11-Mar-2019 at 13:49


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 26-Apr-2019 at 09:46
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 22-Jun-2019 at 12:58
LED za vnatrešni garderoberiBack to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 15-Aug-2019 at 13:27
Ѕидни лампи од терацоПовеќе на сајтот
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 08-Jan-2020 at 11:37
Dalečinsko upravuvanje so LED svetloBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.