build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Слобода и кеј на река Отиња - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 23-Jan-2015 at 18:16
od denes
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 23-Jan-2015 at 18:50
Отиде кејот по ѓаволите!
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 23-Jan-2015 at 19:39
Кај нас кога прават некој проект размислуваат ли за вакви работи како што се на пример:
-Заштита од поплави?
-Заштита од земјотреси?

Фрлени прилично големи пари во бунар. Толку ли сме неспособни како народ да изработиме некој проект, а да е колку-толку безбеден при природни катастрофи или се мора да е шарлатанство?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 23-Jan-2015 at 21:06
Не дека се ситам, али ова "сакав" некаде да се деси. Мораше еднаш да пукне овој дилетантизам (се надевам административните објекти се постабилни). Ова е доказ за лошата изведба на скоро сите улици, нарочито тротоари, низ цела држава. По принципот, плукни-залепи. Не ви е ова макета па со супер лепак да ја залепите и да издржи. Видоа немаат река и го турија бекатонот на кал, без да размислат што ако некад надојде вода. Сеа кој е крив? Времето? Имавме поплави како во Србија и Босна? Исто како што не изненади снегот во декември, така ги изненади мал наплив на вода. Само се плашам цел Штип да не отиде у неповрат како и новиов кеј, со оглед дека таму буквално се се имрповизира за да вештачки го издигнат градот на некое нормално ниво за живот. Ништо од ова не го зборам на памет, туку од искуство како стварно се гради кај нас...
23ka.wordpress.com
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 23-Jan-2015 at 22:05
Originally posted by N23

Не дека се ситам, али ова "сакав" некаде да се деси. Мораше еднаш да пукне овој дилетантизам (се надевам административните објекти се постабилни). Ова е доказ за лошата изведба на скоро сите улици, нарочито тротоари, низ цела држава. По принципот, плукни-залепи. Не ви е ова макета па со супер лепак да ја залепите и да издржи. Видоа немаат река и го турија бекатонот на кал, без да размислат што ако некад надојде вода. Сеа кој е крив? Времето? Имавме поплави како во Србија и Босна? Исто како што не изненади снегот во декември, така ги изненади мал наплив на вода. Само се плашам цел Штип да не отиде у неповрат како и новиов кеј, со оглед дека таму буквално се се имрповизира за да вештачки го издигнат градот на некое нормално ниво за живот. Ништо од ова не го зборам на памет, туку од искуство како стварно се гради кај нас...
Колку што знам кејов го правеа затвореници, аматери и членови на АРМ. Браво за тебе што си сакал да се деси нешо вака
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 24-Jan-2015 at 07:31
Originally posted by jyvation

Нов пешачки мост на реката Отиња


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 24-Jan-2015 at 08:40
Сега имаат добра причина да потрошат пари на граѓаните за повторна реконструкција на кејот. И така до недоглед.
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 24-Jan-2015 at 09:30
Кога градат без памет, така ќе биде.

Очекувам дека и Вардар некогаш, недај боже, истото ќе го направи во Скопје, само што тука ќе бидат на удар и зградичките од гипс, не само мостовите.
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 24-Jan-2015 at 12:59
Како бе не ми е јасно се радувате на ова што се случило?!?!? Телетабиси!!! Ако се изјаснувате кажете нешто инженерски подкрепено, а не ко жени во фризерница.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 24-Jan-2015 at 13:23
Низ средината на Кичево има сличен ваков кеј,а и слична е големината на реката.Знае да надојди многу повеќе него сега што има вода Отиња.Но кејот со камен е граден некаде 60-тите со големи камења и со квалитетен бетон, и освен на местото каде има слапови нема други оштетувања.Значи ако се изработи добро,можи да издржи каква било вода да надојди.Но ваква `бујица` ако најди процеп на ѕиданите камења,за неколку минути ќе го раскопа кејот.Мора да е глатко направено за да водата си течи без проблеми
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 24-Jan-2015 at 14:46
Bas taka e gjoko 👍
Steta ubavo izgledase kejot ama ocigledno kvalitetot ne bil bas super
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 24-Jan-2015 at 17:30
Идентичното се случи и во Крива Паланка, барем тоа го покажуваат видео снимките. Јас не знам со кој ум се оди со толкава изградба во самото корито на реката Отиња. Точно е, има минор и мајор корито и на овие реки, ама изгледа градоначалниците на Штип и на Крива Паланка заборавиле дека малите реки секогаш се ризични од преливање при големи врнежи. Дополнително, реките не се регулирани целосно, со систем од хидроелектрани или акумулации што ќе ја задржат водата. Не знам со кој памет е правен Кејот на Отиња во Штип.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 24-Jan-2015 at 17:42
Еве ќе позајмам една слика од Панорамио,како изгледа коритото на кичевската река,а има повеќе од 50 години како е градено.На последната поплава што беше околу 2000-тата година,водата се излеа надвор и од страничните ѕидови и замина по улици,а кејот повторно издржа.Оштетени се местата само кај малите слаповипоради вртложењето на водатаEdited by gjoko - 24-Jan-2015 at 17:42
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 24-Jan-2015 at 20:10
Originally posted by Teglarot

Кога градат без памет, така ќе биде.

Очекувам дека и Вардар некогаш, недај боже, истото ќе го направи во Скопје, само што тука ќе бидат на удар и зградичките од гипс, не само мостовите.

 
Па тоа е и целта, да се гради со слаб квалитет, па кога природата ќе си го направи своето, одново да се фрлаат пари на исти идиотизми.
 
Во моментов ги има такви кои тријат раце и веќе прават планови на што ќе ги трошат парите од обновата после поплавите. Bash
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 25-Jan-2015 at 11:45
Минимални штети на коритото на штипска Отиња – И АРМ се вклучи во обновата!

Галеријата на линкот http://www.1.mk/galerija-minimalni-steti-na-koritoto-na-stipska-otinja-i-arm-se-vkluci-vo-obnovata/
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 25-Jan-2015 at 12:52
Браво за АРМ што се вклучиле во спречување и санирање на оштетувањата.

Неполитички кажано, да не ме разбере некој погрешно, интересно е како еден поток, кој што надошол до ниво на најмала рекичка прави проблеми во еден од поголемите градови во државава

Сепак нема играчка со вода.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 26-Jan-2015 at 23:09
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by N23

Не дека се ситам, али ова "сакав" некаде да се деси. Мораше еднаш да пукне овој дилетантизам (се надевам административните објекти се постабилни). Ова е доказ за лошата изведба на скоро сите улици, нарочито тротоари, низ цела држава. По принципот, плукни-залепи. Не ви е ова макета па со супер лепак да ја залепите и да издржи. Видоа немаат река и го турија бекатонот на кал, без да размислат што ако некад надојде вода. Сеа кој е крив? Времето? Имавме поплави како во Србија и Босна? Исто како што не изненади снегот во декември, така ги изненади мал наплив на вода. Само се плашам цел Штип да не отиде у неповрат како и новиов кеј, со оглед дека таму буквално се се имрповизира за да вештачки го издигнат градот на некое нормално ниво за живот. Ништо од ова не го зборам на памет, туку од искуство како стварно се гради кај нас...
Колку што знам кејов го правеа затвореници, аматери и членови на АРМ. Браво за тебе што си сакал да се деси нешо вакаТоа сакав е у наводници као прво. Као второ, ова мораше некад да се деси, за да се опаметат локалните кметови дека ад хок градежните компании и градежни работници само неквалитет ќе продуцираат. Затоа иаме нови згради на кои веќе им е попукана фасадата, улици кои попукаа после еден месец, тротоари кои пропаднаа поради лошо тампонирање и сл. Затоа добро е ова што се деси на проект кој сеуште не е целосно готов и кој не е секојдненво место за рекреација на илјадници луѓе. Имав прилика после све што работев у изминативе години, одреден период да бидам дел од градежништвото и баш поради тоа што не сум стручен, истото работно место го напуштив. Но, она што се изнавидов за тој месец и пол, не очекував дека е можно да го видам ни за 10 години. Големи грешки, таков фушерај, неспособност на одредени мајстори, криви ѕидови, непристапни влезови и сл. Секако дека вина имаат и архитектите, ама без разлика на се, не може фирми со еден ден постоење или стари фирми кои за ефтина цена најмуваат неквалификувана работна сила, да реализираат проекти кои можат да завршат трагично!
23ka.wordpress.com
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 27-Jan-2015 at 22:31
Немаше никакви ад хок компании туку јавните претпријатија градеа. Градоначалникот раскина договори кои беа 2 и нешто милиона и сето ова го направи со свои сили. Тресете глупости саму колку да плукате. Екипи на градот го санираат оштетувањето кое ќе се среди за мали пари. Ова е сериозен форум и воздржете се од шпекулации базирани исклучиво на вести од некој медиуми кои и немат друга работа освен секоја несреќа да ка прикажуват како светот да се руши. Кој е од Штип знае за што зборувам. Мислам дека единствен спас е да се направи брана, за тоа има проекти но никој не се нафатил да го реализира. Се надевам дека во иднина градоначалникот ќе успее да најде средства за да се реализира овој проект. 
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 28-Jan-2015 at 19:50
Ова е решение за оние чирови у Вардар..
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 29-Apr-2015 at 13:49
18.04.2015
Почнале и со последниот дел, от мостот кај црквата Св.Никола до бензинската во Ново СелоEdited by Tzar_28 - 29-Apr-2015 at 14:00
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.