build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Склоплив мебел - заштеда на простор

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 06-Mar-2015 at 13:10
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 08-Mar-2015 at 23:16

овие се добри но има и подобра реклаинер варијанта

http://www.kaboodle.com/reviews/folding-cushion-mat

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 28-Aug-2015 at 12:00

Brookstone Beach Mat with Backrest

http://www.partypicnic.com/beachcomber-beach-mat

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 28-Aug-2015 at 22:22


поергономична и од онаа што ми е во канцеларија

http://inspiredepot.com/catalogsearch/result/?q=zero+gravity

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 06-Apr-2016 at 22:00

на последниов саем за мебел немаше ни еден современ реклајнер, но имаше една олдскул нишалка [1]

а и да имаше кој би се замарал со луксуз тука

http://vitalityweb.com/backstore/Zero_Gravity_Recliner_551.htm

http://foter.com/explore/zero-gravity-chairs
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 30-Jun-2016 at 03:53
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 28-Jul-2016 at 14:07

интересен концепт од наш автор, уште тоа перницата да се искомбинира како потпирач за нозе односно реклјанер

http://www.oophoop.com/3d-graphics-and-design/#mg_ld_576

а може и споевите да се на магнети
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 27-Aug-2016 at 07:00


еве интересна видеотумб поента во однос урбаната опрема, а ме чуди зошто и нашите дизајнери не размислуваат мултинаменски и конвертибилно, инаку видеово речиси е класична урбана опрема, но сето таму прикажано може да се направи бар на споеви или уште подобро двострано за седење и лежење, но и ко упадот во видеово, кај нас може и треба да се оди бар во и околу образовните институции со понекое јавно-биро или полици-ска скулптура, ова второво во случај да има камуфлиран надзор, иако него се почесто ќе го има по осветлувањето [1][2] нели што понапредни толку и поосетливи, а заради селфи-фора осетливоста нека им ја предочат со видео проекции и на околните пролазници, ако веќе не пазат фер е запазеното да го споделат!

а вака и грабливците нема да можат уште одма да ја однесат по дома, она ем убава ем практична нели кој не би ја посакал, но ко таква зар не би ја пазале како зеницата на своето око, сигурно и гпс-аларм би и закачиле градските татковци, во случај уметниците односно уметничките кружоци и нов-а да се доволно хумани, та се одважат ко таква да му ја подарат на градот, што неретко е случај [1] нели он си нема денес време да брка футуризам, пошто уште мака мачи да нашминка то вишокот брутализам со неокласичен стиропор, а и понатака ќе биде така макар и опозицијава дошла на власт та ќе си текерави политичкиот светоглед за со брутална шминка ја олабавува класиката ... камо да можеше успат во секој парк, но и на секој плоштад, надлежните да делеа и општествено испрани перничиња, може младите ќе седеа и по земја, но за нив само палети на тркала, ама ај
прво нека разсмислуваат како сета урбана опрема да се дезинфицира катадневно [1] а дури после нека тераат со модернизам во агенда, бар по клупска чистота да бидеме пример во европа

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=189813#189813

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=5

https://www.pinterest.com/beabuks/urban-garden-furniture/

http://dornob.com/turning-tables-flexible-wood-seats-flip-into-work-surfaces/...Edited by beTon - 07-Mar-2017 at 19:25
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 27-Aug-2016 at 14:18
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 07-Nov-2017 at 12:51https://g.redditmedia.com/fBsTeT6wseGrgsbzCX28mFC_pPxYSjrWXnON338PTH8.gif

~

еве едноставен лего концепт, уште наслонот да беше одвоенEdited by Zelenikovo - 07-Nov-2017 at 12:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 14-Jul-2018 at 19:16

кога некој во раце ги има неопходните форми идеи и простор, нормално ќе си игранкако му е драго, а оние кои седнат на таквата композиција соодветно и ќе си се прилагодат на околината, она и во библиотека да се чувствуваат ко дома, и нели заборават дека ошле нешто да поднаучат, ете некој и така озбилно задремал ако елементите се споени за нозе да испружи јасно што нема да е проблем доколку има предупредување дека гарнитурата не е за спиење! иако во библиотека ова треба да е јасно од општа култура, но времиња на тумач информејшн во глава, та убо би било доколку домакините не нашле за сходно кога и гости би потсетиле на ова некако ...

https://www.raeco.com.au/search?q=tetris&submit.x=0&submit.y=0Raeco Library Solutions

The Vogue Tetris Seating takes space saving to a new multi level. The design creates flexible, modular and space saving seating with six uniquely sized ottomans that can readily occupy zones. The Vogue Tetris seating can be displayed as a set to create a stand out feature or displayed as individual pieces throughout your library, classroom or learning centre.

The variable heights of each ottoman allows for multiple use, incorporating the needs of a wide variety of users. The Vogue Tetris Seating is setting new seating standards and is available in your choice of colours. Available in Lustrell Anchor Vinyl.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 02-Nov-2018 at 20:01
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 01-May-2020 at 05:05

[1][1][1][1][[=https://www.youtube.com/watch?v=oZGMftm5Ong]1[/url]]Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 01-May-2020 at 22:48

Варијации на Тема Мебел и Музика ...

Brian Ignaut ~ Degrees Of Freedom

потенцијално и за склоплив Kahon ќе го биде~

Robert van Embricqs ~ Rising Chairs and Tables

погодно и за Stillpan или Xylophone импровизација
илити за Hang постоље~

Sebastian Errazuriz ~ Wave Cabinet

уште пофино КОГА би било Marimba успат ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 02-Jul-2020 at 18:41

кога и урбаната опрема би можело ваква да се склепува
но тоа би било тро поарпаџик изведба него оваа по видеава
а вака секој еден помал плошдат би бил мултифункионален

https://www.archiexpo.com/tab/folding-telescopic-auditorium-seats.htmlследново кај нас би било идеално за ходници по Јавни Објекти
можеби влезои во Згради, а зошто не и Автобуси ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 27-Jul-2020 at 13:19
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.