build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Prelibiton View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 15-Nov-2014
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Prelibiton Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 22-Sep-2015 at 13:05
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 22-Sep-2015 at 13:50
Интересно изгледа. Браво.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 03-Oct-2015 at 19:10
Уште еднаш браво за Музејко. Додека ние за нашите деца градиме споменици и вртелешки, некои соседни земји градат детски научни центри. Nма разлика.

ВО СОФИЈА ОТВОРЕН МУЗЕЙКО – НАЈГОЛЕМИОТ НАУЧЕН ДЕТСКИ ЦЕНТАР ВО ЈИ ЕВРОПA

Првиот детски музеј и научен центар, Музеико беше отворен изминатава недела во главниот град на Бугарија, Софија.

Масивниот простор кој се протега на површина од 3.250 м2, а дизајниран е од њујоршкото студио LHSA+DP, опфаќа три ката на изложбен простор.

Проектиран како мимикрија на планинските региони во Бугарија, Музејот ги презентира Минатото, Сегашноста и Иднината, поканувајќи ги младите умови да истражуваат од различни области, од археологијата до патувањето во Вселената.http://supermodulor.mk/%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BE/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 04-Oct-2015 at 17:05

ова на последнава слика е ветерница?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 15-Oct-2015 at 02:51
That's right. It's a wind power generator. I've seen larger versions in the US.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 30-Oct-2015 at 21:14
Музей на София


С удоволствие ви представям един репортаж ,макар и с малко закъснение,за открития преди месец ,,Музей на София,,
Експозицията наистина е много интересна ,а някои от експонатите са уникати в световен мащаб.
Благодарение на Кириак78 ,benjamin и deutscherI от SSC BulgariaМраморен барелеф на бог МитраТорс на римска статуяГробна камера от късната античностВъзстановка на ранноантично жилищеСредновековен български ръкописСредновековен църковен ръкопис......следва.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 30-Oct-2015 at 21:31

....... продължение..

Позлатената каляска на Мария-Антоанета ,подарена на Цар Фердинанд от княгиня Клементина.


Конските збруи са изработени от майстори на австрийския император с вградени сърмени и златни нишки.

Позлатеният царски трон в Народното събрание.Позлатените тронове на Техни Величества Царят и Царицата на България


Позлатеното бюро на Цар Фердинанд ,подарено от канцлера Бисмарк.Регалиите на Царската власт.Позлатен часовник ,подарен на Цар Фердинанд от Кралица Виктория.


Мерцедесът на Цар Фердинанд ,модел 1905 година. В света има запазени само 5 екземпляра и един от тях е в нашия музей.


....... следва...

Edited by Galileo - 30-Oct-2015 at 23:10
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 30-Oct-2015 at 22:30

....... продължение..

Държавният съвет.Работното бюро ма министър- председателя Стефан Стамбулов.Зала с български икони и църковни реликви.План на София от 1933 г.Следват експонати от живота и бита на софиянци от края на 19 век - началото и средата на 20.


...Край.

Надявам се да ви е било интересно.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 01-Dec-2015 at 22:25
Варна - Новата градска библиотека.

На проведеният международен конкурс за нова библиотека ,първо място зае проекта на холандския екип от "Architects for Urbanity"Второ място - Студио "ИОАрхитекти" - България.

Трето място - архитектурно бюро Spatial Practice - Хонг Конг.

Поощрителна награда за австралийското архитектурно бюро Stewart Hollenstein.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 02-Dec-2015 at 05:10

многу е оригинален и интересен победничкиот дизајн со нивоа во форма на скалило.. прав избор
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 02-Dec-2015 at 13:07
Да ,и на мене този проект ми допада най-много.
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 04-Dec-2015 at 10:43
Повеке и подробни рендери на проектот победник за библиотека на гр. Варна:
archdaily.com


Edited by Green Bay - 04-Dec-2015 at 10:49
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 05-Dec-2015 at 17:20
ПРВ СЛУЧАЈ НА БРОД-СПОМЕНИК НА КУЛТУРА: „ГАЛЕБ“ СТАНУВА ТИТОВ МУЗЕЈ ‘ОД ДРУГ АГОЛ’Покрај презентирање на придружните спомени, тематски насоки на поставката ќе бидат дипломатијата, гламурот и морето со што се настојува да бидат избегнати идеолошките замки

„Што се однесува до идните планови за бродот ’Галеб’, моментално ја разработуваме пријавата за средства од фондовите на ЕУ“, објасни риечкиот советник за култура, Иван Шарар, за тоа каква судбина и' е наменета на поранешната пловна резиденција на Јосип Броз-Тито, денес заштитено културно добро на Република Хрватска кое се' уште собира ’рѓа на риечкото пристаниште, акумулирајќи милионски трошоци за сопственикот, градот Риека и чекајќи подобри времиња.

Тие подобри времиња ќе дојдат доколку на европскиот пазар помине она што го подготвува Градот Риека. Се работи за интегриран проект за обнова на „Галеб“ и на Палатата на шеќераната во рамки на комплексот „Рикард Бенчиќ“, управна зграда на Фабриката за шеќер од 1752 година која е споменик на барокното индустриско наследство.

Како што објаснува Шарар, ЕУ пред десетина дена отвори натпревар за проекти од областа на ставање на културното наследство во функција на туризмот. Натпреварот нема посебни рокови, отворен е до 2020 година, а во тој период ќе бидат финансирани проекти кои ќе ги задоволат европските критериуми во висина од 100 милиони куни. Но, од каде пак и Шеќераната во пакетот?

Повеќе: http://www.utrinski.mk/?ItemID=24AD674DBCEC174986B8F3ACC8120774
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 10-Dec-2015 at 10:19
Бургас - консервация,реставрация и консервиране на късноантична и средновековна крепост ,,Аква Калиде Термополис,, и турска баня на Сюлейман I Великолепни.....................
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 10-Dec-2015 at 10:29

.....................


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 10-Dec-2015 at 10:57
Галилео, едно прашање до тебе: дали културните споменици/згради од отоманскиот период во Бугарија се реконструираат со финансиска помош од Турција, од нивната агенција ТИКА, како што се финансираат реконструкциите во Македонија?
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 10-Dec-2015 at 22:55
Џоле,не мога да ти дам изчерпателен отговор. Предполагам Ink би могъл ,първо защото живее в Бг. и второ - произхожда от район с турско малцинство.
Но по принцип турците финансират ремонти на действащи джамий или изграждането на нови.
Обекти от светски характер или сферата на културата не са им приоритет.
Банята в Бургас е архиологически комплекс и включва останки от тракийска ,късновизантийска крепост и въпросната баня. Финансирането е по програма ,, Джесика,, на ЕК ,представяна от регионален фонд за градско развитие.

Други два знакови обекта- банята в Ловеч и джамията в Стара Загора са реставрирани и реконструирани по оперативната програма за регионално развитие на ЕУ.


Дели Хамам - Ловеч - Виртуален музей на водата.

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 10-Dec-2015 at 23:03


Ески Джамия - Стара Загора - Музей на религиите.

В долните платове са разкопани основите на християнска църква и тракийски храм ,експонирани в музея.Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 31-Jan-2016 at 13:05
Воопшто не е од соседството, но ова ми беше најсоодветна тема...


Интернационален музеј за астрономија

Автор: Андријана Савиќ

Соработници: Иван Белевски, Мартина Тенекеџиева

Локација: Чиле, пустина Атакама

Проектирање: 2014

Извор: Бимас 2014

Архитектонскиот дизајн јасно ги следи ориентационите страни, дефинирајќи отворен простор за опсервација на југоисток, југозапад, североисток и северозапад. На тој начин објектот функционира како компас. Инспирацијата е пронајдена во добро познатиот метафизички концепт „Како горе, така долу“, преку игра на рефлексија на тоа што е над нас, во водената површина околу објектот.Просторот е организиран на неколку нивоа, различни по димензија и висина, тежнеејќи по космички баланс и потрага по духовни вредности.

Позицијата на Музејот е избрана да биде помеѓу Сан Педро и аеродромот, доволно близу до автопатот како би бил лесно достапен за сите.Пејсажот овозможува одржливост и развој на градот носејќи чувство на веселост.

Ф.К

marh.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 01-Mar-2016 at 18:20
ULPIA SERDICA

Представям ви един интересен репортаж от този голям проект ,който след 5 години влачене , най-после е почти готов и ще бъде открит през април тази година.
При строежа на 2 лъч на софийското метро се разкопа една голяма част от античните стени и улици на римския град Сердика.
Пространството наистина е огромно затова условно ще го разделя на 3 части - под купола ,пред ЦУМ и под ,,Мария Луиза,,

Благодарение на Kraxx от SSC Bulgaria.

Куполът - обхваща съществуващият подлез и площада между Президентсвото и Министерския съвет.

======>>>>>>
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.